‘Lubega XL Pink’
‘Lubega XL Pink’
‘Lubega XL Pink’

Puķkopji izrāda jaunākās un krāšņākās vasaras puķes 0

LE
LETA
Ziņas
Ielās patrulēs karavīri, par ierobežojumu neievērošanu – kriminālatbildība. Jauni plāni Covid-19 apturēšanai? 68
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Piecgadīgā princese Šarlote nebeidz pārsteigt ar savu uzstājību: pati izlēmusi aprunāties ar karalieni Elizabeti II 7
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
Sākta pārbaude saistībā ar premjera Kariņa nopludinātajiem attēliem no videonovērošanas ierakstiem 43
9 stundas

Ik gadu pasaules stādu audzēšanas firmas puķkopjiem piedāvā jaunu un interesantu šķirņu augus, kas izaudzēti no spraudeņiem. Par selekcijas jaunumiem allaž var uzzināt arī gadskārtējās Puķu dienās Bulduru Dārzkopības vidusskolā. Šajā puķu apskatā minēta tikai neliela daļa jaunāko šķirņu.

Dārza dālija (Dahlia x hortensis) ‘Lubega XL’ – šķirņu grupa ar īpaši lieliem un pildītiem ziediem plašā krāsu spektrā – tumši sarkani, oranži, persiku krāsas, gaiši rozā, dzelteni. Zied no maija līdz oktobrim. Veido spēcīgus cerus ar labi sazarotiem dzinumiem. Piemērota audzēšanai lielos podos un konteineros. Audzējot mazāka izmēra podā, veidojas kompaktāks cers. Apsakņotus spraudeņus iepodo 15 – 23 cm diametra podos. Substrātam vēlamā reakcija pH 6,5 – 7. Dālijas ir garās dienas augi, ļoti prasīgas gaismas ziņā (optimālais dienas garums ir 13 – 15 stundas) – tas veicina augšanu un ziedu veidošanos. Pirmajā nedēļā pēc iepodošanas siltumnīcā jānodrošina +16 °C, audzēšanas noslēguma fāzē – dienā +18 °C, naktī par diviem grādiem mazāk. Ja šajā periodā augiem ir par siltu, kavējas ziedpumpuru attīstība. Temperatūras pazemināšanai vēlams ēnot augus, vēdināt siltumnīcu. Audzēšanas sākuma fāzē nepieciešama galotņošana (vienu reizi), regulāra laistīšana. Var lietot auguma ierobežotājus. Dāliju izaudzēšanas periods ilgst 10 – 14 nedēļas.

Hibrīdā fuksija (Fuchsia x hybrida) ‘Fuchsini’ – nokarenas formas augs ar 30 cm gariem dzinumiem. Ziedēšanas laikā šīs fuksijas ir pasakaini krāšņas: divkrāsainie, pildītie ziedi nav lieli, bet to ir ļoti daudz. Agrās šķirnes: ‘Pink-White’ (rozā ziedi ar pildītu baltu viduci), ‘Red-White’ (sarkani ar baltu), ‘Rose-Violet’ (rozā ar violetu). Fuksijām vēlama viegli noēnota vieta, kur tās būtu pasargātas no karstās pusdienas saules. Stāda salīdzinoši mazos podos (11 – 12 cm diametrā), regulāri laista un mēslo. Fuksijām ir smalka sakņu sistēma, tāpēc īpaši jāievēro mitruma režīms. Tās necieš iekaltēšanu, ne arī pārmērīgu slapjumu, optimālā audzēšanas temperatūra +15…+16 °C. Pēc ieaugšanās podiņos augus galotņo, atstājot trīs vai četrus lapu pārus. Fuksijas labi iederas iekarinātos podos (piemēram, dārzā augļu koku apakšējos zaros – tur tām nekaitē arī stiprs lietus, jo pasargā koku lapas).

Hibrīdā kalibrahoja (Calibrachoa x hybrida) ‘Calita Super’ – jauna sērija ar ļoti lieliem (līdz 6 cm diametrā) tumši ziliem, neonrozā, koši purpurvioletiem, lāsumotiem maigi rozā vai ķieģeļkrāsas ziediem. Zied no maija līdz vēlam rudenim, audzē pakarināmos traukos. Puķe labi pacieš karstumu, turklāt vienmēr izskatās sakopta, jo pati nomet vecos ziedus. Tie nobirst, jo lapas nav lipīgas. Augus iepodo 12 – 13 cm diametra podos. Piemēroti audzēšanai vēsumā (+12…+14 °C temperatūrā), ļoti agri uzzied. Pēc ieaugšanās vēlams vienreiz galotņot. Lai iegūtu kompaktāku krūmu un dzinumus ar īsākiem starpposmiem, ieteicams vairākkārt lietot auguma ierobežotāju (0,3 % alaru).

‘Superbells’ – agri un bagātīgi ziedoša šķirņu grupa, visdāsnāk zied pilnā saules apgaismojumā. Šķirnei ‘Cherry Star’ ziedi ir rozā ar dzeltenu zvaigznīti, bet ‘Lemon Slice’ – dzelteni ar baltu. Pusnokarena auguma, dzinumi var sasniegt 30 cm garumu. Lai veicinātu jaunu ziedu veidošanos, regulāri jānogriež pārziedējušie. Audzē iekarināmos traukos vai podos, ko novieto uz terases vai balkona. Kalibrahojas ir jutīgas pret lieku mitrumu augsnē, tām netīk piespiedu diēta – barības vielu trūkums.

Vairoglapu jeb efejveida pelargonija (Pelargonium peltatum) ‘Mary’ ir vidēji spēcīga auguma, tās nokarenie, bagātīgi lapotie stublāji sasniedz 25 cm garumu. Zied agri un krāšņi (sevišķi saulainā vietā) puspildītiem violetiem ziediem. Šīs nokarenās pelargonijas labi izskatās gan iekārtos, gan zālienā vai uz terases novietotos traukos. Pēc apsakņoto spraudeņu iepodošanas (izmanto apmēram 12 cm diametra podus) vēlama +15…+18°C temperatūra. Substrātu gatavo vidēji smagu; pH 6 – 7,2.

Trīsnervu sunīši (Bidens triplinervia) ‘Hawaiian Flare’ zied bez mitas visu vasaru, šajā sērijā ir vairākas šķirnes: ‘Orange Drop’ (ziediņi oranži, ar sarkanu vidu), ‘Orange Yellow Brush’ (oranži ar dzeltenu vidu), ‘Red Drop’ (karmīnsarkani). Šie augi lieliski noder gan lieliem iekarināmiem podiem, gan dārzā, uz terases vai balkona novietotiem traukiem. Labi jūtas gan saulainā, gan daļēji noēnotā vietā. Spraudeņus stāda 12 – 14 cm diametra podos, izaudzēšanai nepieciešamas 10 – 14 nedēļas. Lai sakuplotu, nepieciešams vairākkārt galotņot. Izceļas ar ļoti spēcīgu augumu, tāpēc divas trīs reizes vēlams izmantot auguma ierobežotājus. Kompaktāki dzinumi veidojas, ja audzē +10…+14 °C temperatūrā. Visā augu audzēšanas laikā jāuztur vienmērīgs mitrums.

Lindheimera gaura (Gaura lindheimeri) ‘Gambit Compact’ – ļoti bagātīgi un ilgstoši ziedoša puķīte, kas neprasa īpašu kopšanu. Gauras izmanto kompozīcijās, var audzēt arī atsevišķos nelielos podos vai balkonkastēs. Veido kompaktu augumu ar īsiem, noturīgiem dzinumiem. Zied no jūnija līdz pirmajām salnām ar vienkāršiem baltiem vai gaiši rozā ziediem. Spraudeņus iepodo 10 – 13 cm diametra podos, uztur +18 °C temperatūru, pēc tam to pazemina līdz +14 °C. Dēstu audzēšanas laikā vienreiz galotņo, ja nepieciešams, lieto auguma ierobežotāju.

Asinszāļlapu hamesice (Chamaesyce hypericifolia) ‘Pink Chocolate’ – struktūr­augs ar tumšām lapām un gaiši rozā ziediņiem. Zied no maija sākuma līdz septembrim. Veido ļoti kompaktu, labi sazarotu augumu, dzinumi var sasniegt 25 cm garumu. Spraudeņus audzē 10 – 12 cm diametra podos. Ieaugšanās periodā vēlamais temperatūras režīms ir +16…+18 °C. Vasarā hamesices audzē atsevišķos podos vai dobēs kopā ar viengadīgajām vasaras puķēm.

Kātlapu salmeni (Helichrysum petiolare) ‘Silver Star’ nav ieteicams stādīt kopā ar maza izmēra augiem, jo pacilie, zarotie dzinumi veido lielu, nokarenu masu. Dzinumus blīvi klāj graciozi smalkas, sudrabpelēkas lapiņas. Audzē kā viengadīgu lapaugu. Labi jūtas saulainā vietā, taču necieš iekaltēšanu.

Saistītie raksti

Krokotā mētra (Mentha spicata) ‘Crispa’ – garšaugs ar ļoti kruzuļotām, aromātiskām lapām. Zied rozā ziediem, kas vasarā pievilina tauriņus. Augs ir visai agresīvs – bieži vien ar sakneņiem strauji plešas plašumā, tāpēc to labāk audzēt atsevišķā traukā, novietojot uz terases vai saulainas palodzes. Svaigas lapas noderīgas ledus tējai, kaltētas – zāļu tējai. Krokotā mētra ir izturīga pret piparmētru rūsu. Izmantojot spraudeņus, augu audzēšanai nepieciešamas 8 – 10 nedēļas. Audzē pilnā apgaismojumā. Auguma regulēšanai ieteicams galotņot.

Rebaudi stēvija (Stevia rebaudiana) ‘Sweety’ – visiem labi zināmā saldumauga šķirne ar dekoratīvām, viegli sudrabotām lapām un medaini saldu garšu. Veido kuplu 20 cm augstu krūmiņu. Saldās lapiņas lieto pie ēdieniem cukura vietā. Liela priekšrocība – izmantojot jaunstādus, to izaudzēšanas periods ilgst tikai 8 – 10 nedēļas. Tos stāda 10,5 – 12 cm diametra podos, pēc ieaugšanās galotņo, lai kārtīgi sakuplotu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
ML
Māra Lapsa
Praktiski
10 ēdienu receptes ar sieru: no zupām līdz saldēdieniem
15 stundas
EK
Elīna Kondrāte
Praktiski
Alga no 650 līdz 1000 eiro mēnesī. Kā var veidoties tik liela algas atšķirība vienā amatā? 1
16 stundas
AK
Aiva Kalve
Praktiski
10 senatnīgi tautas ticējumi: būs vai nebūs īsta ziema?
16 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
FOTO. Lai vasarā atkal priecētu, kokveida peonijām laiks doties ziemas guļā: kā tās “iepakot”
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Ielās patrulēs karavīri, par ierobežojumu neievērošanu – kriminālatbildība. Jauni plāni Covid-19 apturēšanai? 68
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Piecgadīgā princese Šarlote nebeidz pārsteigt ar savu uzstājību: pati izlēmusi aprunāties ar karalieni Elizabeti II 7
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
Sākta pārbaude saistībā ar premjera Kariņa nopludinātajiem attēliem no videonovērošanas ierakstiem 43
9 stundas
ML
Māra Libeka
Stāsti
Ja statistiku par mirušo skaitu sāktu detalizēti analizēt, aina nebūtu tik dramatiska? Saruna ar infektoloģi Ludmilu Vīksnu 26
18 stundas
Inita Šteinberga
Ziņas
“Ģenerators, 50 eiro gadā un viss!” Kā Behmaņu ģimene paši ražo elektrību 38
1 diena
PL
Praktiskais Latvietis
Praktiski
Vai vecmāmiņa var būt oficiāla auklīte un saņemt pašvaldības līdzfinansējumu? 14
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Ēdienu blogera Kaspara Virsnīša recepte: perfektie vistu šķiņķīši 1
1 diena
MB
Madara Briede
Praktiski
Dēls iestidzis pamatīgos parādos. Vai parādu piedzinēji var atņemt mātei īpašumu? 36
2 dienas
DM
Dagnija Millere-Balandīna
Praktiski
Mīļās urkšķošās draudzenes – jūrascūciņas. Kā Ingas mājās ienāca mīlīgais Rūdis 2
3 dienas
MP
Maija Pastare
Praktiski
Bērns pēkšņi saslimis un jāizņem no dārziņa, bet priekšnieks neļauj atstāt darba vietu. Kā rīkoties? 4
3 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
FOTO: 4 krāsas, kurām jābūt katrā Adventes vainagā 8
3 dienas
LE
LETA
Ziņas
Ārkārtējo situāciju pagarina līdz 11.janvārim. Kādi ierobežojumi mūs sagaida? 5
5 stundas
LE
LETA
Veselam
Vakcīna pret Covid-19 iedzīvotājiem tiks nodrošināta bez maksas 3
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Nedēļas nogalēs būs aizliegta alkohola tirdzniecība
4 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
Šobrīd tā ir vienīgā koronavīrusa neskartā pašvaldība Latvijā. Kā tur izdevies izvairīties no vīrusa izplatības? 1
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Sākta pārbaude saistībā ar premjera Kariņa nopludinātajiem attēliem no videonovērošanas ierakstiem 43
9 stundas
LE
LETA/AFP
Ziņas
Kas tas bija – “orģija”, “ballīte ar narkotikām” Briselē? Eiroparlamenta deputāts no Ungārijas paziņo par atkāpšanos no amata
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Uzlidot debesīs ar mirdzošu gaisa balonu! Kā Liepāja gatavojas Ziemassvētkiem 1
14 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
“Ziemas taču nav! Jums vajag iekasēt naudu, vai ne?” Kā aizvadīts ziemas riepu reids 1. decembrī? 3
7 stundas
MB
Madara Briede
Ziņas
Valmierā no PET pudelēm un zvejas tīkliem top ekoloģiski peldkostīmi 7
21 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Režisore Ilona Brūvere atklāj dramatisku dzīves posmu: “Esmu veselu pusgadu cīnījusies par dzīvību!” 6
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Piecgadīgā princese Šarlote nebeidz pārsteigt ar savu uzstājību: pati izlēmusi aprunāties ar karalieni Elizabeti II 7
16 stundas
AK
Aiva Kalve
Praktiski
10 senatnīgi tautas ticējumi: būs vai nebūs īsta ziema?
16 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
10 ēdienu receptes ar sieru: no zupām līdz saldēdieniem
15 stundas
Inita Šteinberga
Ziņas
“Ģenerators, 50 eiro gadā un viss!” Kā Behmaņu ģimene paši ražo elektrību 38
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Pasaulē vecākās supermodeles: viņas ir dzīvs pierādījums – sievietes ir kā vīns!
21 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
Pēteris Apinis: Vakcīnas pret Covid-19. Ko mēs zinām par šo vakcīnu drošību? 36
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas ir ar vienu konkrētu mērķi.” Jaunups norāda, kam bija izdevīgi gāzt Juri Pūci 22
13 stundas
LE
LETA
Veselam
Epidemiologs: Ja sabiedrībā nav līdzdalības Covid-19 ierobežojumu ievērošanā, ir nepieciešami “lokdauni” 3
01:15
LE
LETA
Veselam
Vakcīna pret Covid-19 iedzīvotājiem tiks nodrošināta bez maksas 3
00:52
LE
LETA
Ziņas
Nedēļas nogalēs būs aizliegta alkohola tirdzniecība
00:22