‘Lubega XL Pink’
‘Lubega XL Pink’
‘Lubega XL Pink’

Puķkopji izrāda jaunākās un krāšņākās vasaras puķes 0

Ik gadu pasaules stādu audzēšanas firmas puķkopjiem piedāvā jaunu un interesantu šķirņu augus, kas izaudzēti no spraudeņiem. Par selekcijas jaunumiem allaž var uzzināt arī gadskārtējās Puķu dienās Bulduru Dārzkopības vidusskolā. Šajā puķu apskatā minēta tikai neliela daļa jaunāko šķirņu.

Dārza dālija (Dahlia x hortensis) ‘Lubega XL’ – šķirņu grupa ar īpaši lieliem un pildītiem ziediem plašā krāsu spektrā – tumši sarkani, oranži, persiku krāsas, gaiši rozā, dzelteni. Zied no maija līdz oktobrim. Veido spēcīgus cerus ar labi sazarotiem dzinumiem. Piemērota audzēšanai lielos podos un konteineros. Audzējot mazāka izmēra podā, veidojas kompaktāks cers. Apsakņotus spraudeņus iepodo 15 – 23 cm diametra podos. Substrātam vēlamā reakcija pH 6,5 – 7. Dālijas ir garās dienas augi, ļoti prasīgas gaismas ziņā (optimālais dienas garums ir 13 – 15 stundas) – tas veicina augšanu un ziedu veidošanos. Pirmajā nedēļā pēc iepodošanas siltumnīcā jānodrošina +16 °C, audzēšanas noslēguma fāzē – dienā +18 °C, naktī par diviem grādiem mazāk. Ja šajā periodā augiem ir par siltu, kavējas ziedpumpuru attīstība. Temperatūras pazemināšanai vēlams ēnot augus, vēdināt siltumnīcu. Audzēšanas sākuma fāzē nepieciešama galotņošana (vienu reizi), regulāra laistīšana. Var lietot auguma ierobežotājus. Dāliju izaudzēšanas periods ilgst 10 – 14 nedēļas.

Hibrīdā fuksija (Fuchsia x hybrida) ‘Fuchsini’ – nokarenas formas augs ar 30 cm gariem dzinumiem. Ziedēšanas laikā šīs fuksijas ir pasakaini krāšņas: divkrāsainie, pildītie ziedi nav lieli, bet to ir ļoti daudz. Agrās šķirnes: ‘Pink-White’ (rozā ziedi ar pildītu baltu viduci), ‘Red-White’ (sarkani ar baltu), ‘Rose-Violet’ (rozā ar violetu). Fuksijām vēlama viegli noēnota vieta, kur tās būtu pasargātas no karstās pusdienas saules. Stāda salīdzinoši mazos podos (11 – 12 cm diametrā), regulāri laista un mēslo. Fuksijām ir smalka sakņu sistēma, tāpēc īpaši jāievēro mitruma režīms. Tās necieš iekaltēšanu, ne arī pārmērīgu slapjumu, optimālā audzēšanas temperatūra +15…+16 °C. Pēc ieaugšanās podiņos augus galotņo, atstājot trīs vai četrus lapu pārus. Fuksijas labi iederas iekarinātos podos (piemēram, dārzā augļu koku apakšējos zaros – tur tām nekaitē arī stiprs lietus, jo pasargā koku lapas).

Hibrīdā kalibrahoja (Calibrachoa x hybrida) ‘Calita Super’ – jauna sērija ar ļoti lieliem (līdz 6 cm diametrā) tumši ziliem, neonrozā, koši purpurvioletiem, lāsumotiem maigi rozā vai ķieģeļkrāsas ziediem. Zied no maija līdz vēlam rudenim, audzē pakarināmos traukos. Puķe labi pacieš karstumu, turklāt vienmēr izskatās sakopta, jo pati nomet vecos ziedus. Tie nobirst, jo lapas nav lipīgas. Augus iepodo 12 – 13 cm diametra podos. Piemēroti audzēšanai vēsumā (+12…+14 °C temperatūrā), ļoti agri uzzied. Pēc ieaugšanās vēlams vienreiz galotņot. Lai iegūtu kompaktāku krūmu un dzinumus ar īsākiem starpposmiem, ieteicams vairākkārt lietot auguma ierobežotāju (0,3 % alaru).

‘Superbells’ – agri un bagātīgi ziedoša šķirņu grupa, visdāsnāk zied pilnā saules apgaismojumā. Šķirnei ‘Cherry Star’ ziedi ir rozā ar dzeltenu zvaigznīti, bet ‘Lemon Slice’ – dzelteni ar baltu. Pusnokarena auguma, dzinumi var sasniegt 30 cm garumu. Lai veicinātu jaunu ziedu veidošanos, regulāri jānogriež pārziedējušie. Audzē iekarināmos traukos vai podos, ko novieto uz terases vai balkona. Kalibrahojas ir jutīgas pret lieku mitrumu augsnē, tām netīk piespiedu diēta – barības vielu trūkums.

Vairoglapu jeb efejveida pelargonija (Pelargonium peltatum) ‘Mary’ ir vidēji spēcīga auguma, tās nokarenie, bagātīgi lapotie stublāji sasniedz 25 cm garumu. Zied agri un krāšņi (sevišķi saulainā vietā) puspildītiem violetiem ziediem. Šīs nokarenās pelargonijas labi izskatās gan iekārtos, gan zālienā vai uz terases novietotos traukos. Pēc apsakņoto spraudeņu iepodošanas (izmanto apmēram 12 cm diametra podus) vēlama +15…+18°C temperatūra. Substrātu gatavo vidēji smagu; pH 6 – 7,2.

Trīsnervu sunīši (Bidens triplinervia) ‘Hawaiian Flare’ zied bez mitas visu vasaru, šajā sērijā ir vairākas šķirnes: ‘Orange Drop’ (ziediņi oranži, ar sarkanu vidu), ‘Orange Yellow Brush’ (oranži ar dzeltenu vidu), ‘Red Drop’ (karmīnsarkani). Šie augi lieliski noder gan lieliem iekarināmiem podiem, gan dārzā, uz terases vai balkona novietotiem traukiem. Labi jūtas gan saulainā, gan daļēji noēnotā vietā. Spraudeņus stāda 12 – 14 cm diametra podos, izaudzēšanai nepieciešamas 10 – 14 nedēļas. Lai sakuplotu, nepieciešams vairākkārt galotņot. Izceļas ar ļoti spēcīgu augumu, tāpēc divas trīs reizes vēlams izmantot auguma ierobežotājus. Kompaktāki dzinumi veidojas, ja audzē +10…+14 °C temperatūrā. Visā augu audzēšanas laikā jāuztur vienmērīgs mitrums.

Lindheimera gaura (Gaura lindheimeri) ‘Gambit Compact’ – ļoti bagātīgi un ilgstoši ziedoša puķīte, kas neprasa īpašu kopšanu. Gauras izmanto kompozīcijās, var audzēt arī atsevišķos nelielos podos vai balkonkastēs. Veido kompaktu augumu ar īsiem, noturīgiem dzinumiem. Zied no jūnija līdz pirmajām salnām ar vienkāršiem baltiem vai gaiši rozā ziediem. Spraudeņus iepodo 10 – 13 cm diametra podos, uztur +18 °C temperatūru, pēc tam to pazemina līdz +14 °C. Dēstu audzēšanas laikā vienreiz galotņo, ja nepieciešams, lieto auguma ierobežotāju.

Asinszāļlapu hamesice (Chamaesyce hypericifolia) ‘Pink Chocolate’ – struktūr­augs ar tumšām lapām un gaiši rozā ziediņiem. Zied no maija sākuma līdz septembrim. Veido ļoti kompaktu, labi sazarotu augumu, dzinumi var sasniegt 25 cm garumu. Spraudeņus audzē 10 – 12 cm diametra podos. Ieaugšanās periodā vēlamais temperatūras režīms ir +16…+18 °C. Vasarā hamesices audzē atsevišķos podos vai dobēs kopā ar viengadīgajām vasaras puķēm.

Kātlapu salmeni (Helichrysum petiolare) ‘Silver Star’ nav ieteicams stādīt kopā ar maza izmēra augiem, jo pacilie, zarotie dzinumi veido lielu, nokarenu masu. Dzinumus blīvi klāj graciozi smalkas, sudrabpelēkas lapiņas. Audzē kā viengadīgu lapaugu. Labi jūtas saulainā vietā, taču necieš iekaltēšanu.

Saistītie raksti

Krokotā mētra (Mentha spicata) ‘Crispa’ – garšaugs ar ļoti kruzuļotām, aromātiskām lapām. Zied rozā ziediem, kas vasarā pievilina tauriņus. Augs ir visai agresīvs – bieži vien ar sakneņiem strauji plešas plašumā, tāpēc to labāk audzēt atsevišķā traukā, novietojot uz terases vai saulainas palodzes. Svaigas lapas noderīgas ledus tējai, kaltētas – zāļu tējai. Krokotā mētra ir izturīga pret piparmētru rūsu. Izmantojot spraudeņus, augu audzēšanai nepieciešamas 8 – 10 nedēļas. Audzē pilnā apgaismojumā. Auguma regulēšanai ieteicams galotņot.

Rebaudi stēvija (Stevia rebaudiana) ‘Sweety’ – visiem labi zināmā saldumauga šķirne ar dekoratīvām, viegli sudrabotām lapām un medaini saldu garšu. Veido kuplu 20 cm augstu krūmiņu. Saldās lapiņas lieto pie ēdieniem cukura vietā. Liela priekšrocība – izmantojot jaunstādus, to izaudzēšanas periods ilgst tikai 8 – 10 nedēļas. Tos stāda 10,5 – 12 cm diametra podos, pēc ieaugšanās galotņo, lai kārtīgi sakuplotu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Inita Šteinberga
Praktiski
Krāsas, kas nekaitē saimniekam, bet sargā māju
8 stundas
AK
Aiva Kalve
Praktiski
Viens divi un gatavs: 9 izcili garšīgas sagataves ātrajām pusdienām
9 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
FOTO. Radoši un šausminoši: sāļo un saldo ēdienu receptes Helovīna svētkiem 1
1 diena
AK
Aiva Kalve
Praktiski
13 senseni ticējumi rudenī: ko šīs parādības nozīmē?
1 diena
AK
Aiva Kalve
Praktiski
5 vietas mājoklī, kur ērti iekārtot savu darbavietu
1 diena
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
“Jaudīgs auglis ar ļoti spēcīgu aromātu.” Galvenais jautājums – kā cilvēkiem izstāstīt šo labo stāstu? 3
2 dienas
Inita Šteinberga
Laukos
atbrīvoties no ērcēm vistu kūtī? Skaidro putnu audzētāja Katerina Kasatkina
2 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
5 praktiski ieteikumi: kā palīdzēt bērniem mācīties attālināti
2 dienas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Kārtīgās latviešu svinībās bez galerta neiztikt: 3 lieliskas receptes
2 dienas
MB
Madara Briede
Praktiski
Kādi ir riski, dzīvojot kopā neprecētiem? 2
2 dienas
LA
Laukos.lv
Laukos
izskatās maza un nekaitīga, bet patiesībā ir ļoti agresīva nezāle. Kā cīnīties ar maura skareni?
2 dienas
Inita Šteinberga
Praktiski
pārziemināt ledenītes: 6 dārznieces padomi
3 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Viens no jaunākajiem Covid-19 upuriem – 40. vidusskolas skolotājs 2
2 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
“Atsūtīja ziņu, lai gatavojos, ka nošaus.” Viņķele sūdzas par internetā saņemtiem draudiem
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
Vai jāskaita arī zārka nesēji un izvadītājs? Jaunie pulcēšanās ierobežojumi rada neskaidrību bēru organizēšanā
57 minūtes
LA
LA.LV
Laukos
Klauss: Covid-19 izplatību Latvijā var efektīvi mazināt, nodrošinot darbnespējas lapu apmaksu pilnā apmērā 5
4 stundas
LE
LETA/AFP
Ziņas
Turciju satricinājusi spēcīga zemestrīce, kas bija jūtama no Atēnām līdz Stambulai
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Aiz “Nulles depozīta” vīd Andris Šķēle? 9
8 stundas
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: Pandēmijas beigas? Jārunā par Trampa fanu un atbalstītāju apzināto vai neapzināto stulbumu 4
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Sagrūstot kādas ēkas sienai, Rīgas centrā zem ķieģeļiem aprakta automašīna
5 stundas
KD
Krista Draveniece
Stāsti
“Kad veda uz slimnīcu, bērniem šoks, suns gaudo, tas bija sirreāli!” Kristaps atklāti par cīņu ar Covid-19 25
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Tradicionālie britu karaliskās ģimenes Ziemassvētki apdraudēti: darbinieki uzsākuši boikotu pret karalieni 4
1 diena
KD
Krista Draveniece
Ziņas
„Mums jārestartē domāšana!” AS „Olainfarm” priekšsēdētājs Jerūns Veitess par Covid-19, narkotiku baumām un kaitīgo cukuru
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Dziedātāja ANNEMARIA: “Šī dziesma savu dzimšanas dienu gaida jau kādu laiciņu!”
10 stundas
SK
Skaties.lv
Veselam
“Viņiem ir bail.” Daļa veselības aprūpes darbinieku plāno atteikties strādāt ar Covid-19 pacientiem 26
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Nadīna, Ulla un Adīna
10 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
Rīgā pa nakti vairākiem auto nozagti lukturi – zagli interesējis tikai vienas markas auto 5
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no 31.oktobra līdz 6.novembrim: kādas vēlmes piepildīsies
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Kāpēc nedarījām visu, lai maskas ražotu Latvijā? Muižniece par ASV izbrāķētajiem respiratoriem miljonu vērtībā 16
1 diena
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kad melns tiek pasludināts par baltu 17
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien tu vari uzticēties tikai pats sev! Horoskopi 31.oktobrim 1
5 stundas
LE
LETA/AFP
Ziņas
Dānijas ultralabējā partija sāk kampaņu pravieša Muhameda karikatūru pārpublicēšanai
23:16
LA
LA.LV
Ziņas
Vai jāskaita arī zārka nesēji un izvadītājs? Jaunie pulcēšanās ierobežojumi rada neskaidrību bēru organizēšanā
22:35
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
“Atsūtīja ziņu, lai gatavojos, ka nošaus.” Viņķele sūdzas par internetā saņemtiem draudiem
22:06