Foto: Artsem Martysiuk/SHUTTERSTOCK

Vecākiem atņemtas aizgādības tiesības: joprojām jāmaksā uzturlīdzekļi par bērnu 0

“Esmu aizbildne 10 gadus vecam bērnam, kuram abiem vecākiem atņemtas aizgādības tiesības. Uzturlīdzekļus viņi nemaksā un arī citādi bērnam nepalīdz. Vai šajā gadījumā bērnam pienākas uzturlīdzekļi no vecākiem (ja tiesa atņēmusi aizgādības tiesības)? Vai es varu prasīt Uzturlīdzekļu garantiju fondam uzturlīdzekļus par abiem vecākiem? Cik lieli būs fonda izmaksātie uzturlīdzekļi?” VERONIKA Dobelē

Reklāma
Reklāma
Skolas direktora viedoklis par skolotāju apdāvināšanu mācību gada noslēgumā: “Sabiedrība ir morāli slima ar šīm dāvanām un pateicībām”
Receptes
22 dažādas auksto zupu receptes karstām vasaras dienām – ar bietēm un bez, saldas un sāļas, vieglas un sātīgas
Kokteilis
VIDEO. Iemīļotais aktieris Andris Keišs benzīntankā piedzīvojis smieklīgu “tikšanos” pats ar savu balsi 8
Lasīt citas ziņas

Civillikuma 179. pantā noteikts, ka vecāku pienākums ir samērā ar viņu spējām un mantas stāvokli uzturēt bērnu. Šis pienākums gulstas uz tēvu un māti līdz laikam, kad bērns pats var sevi apgādāt. Turklāt pienākums gādāt par bērna uzturēšanu nebeidzas, ja bērns ir šķirts no ģimenes vai nedzīvo kopā ar vienu vai abiem vecākiem. Šī atbildība uzturēt savu atvasi vairs nepastāv tikai tad, ja izbeidzas aizgādība. Tas notiek trīs gadījumos: ar vecāku vai bērna nāvi, ja bērns adoptēts vai sasniedzis pilngadību.

Minimālo uzturlīdzekļu apmēru, kuru pienākums nodrošināt katram no vecākiem, nosaka Ministru kabinets, ņemot vērā valstī noteikto minimālo mēnešalgu un bērna vecumu. 2019. gadā uzturlīdzekļus no Uzturlīdzekļu garantiju fonda izmaksā šādā apjomā: no septiņu gadu vecuma sasniegšanas līdz pilngadībai tie ir 122,55 eiro mēnesī, no dzimšanas līdz septiņiem gadiem – 103,20 eiro mēnesī. Fonds uzturlīdzekļus izmaksā par iepriekšējo mēnesi. Kā noskaidrojām Uzturlīdzekļu garantijas fonda administrācijā, aizbildnis var rakstīt iesniegumu pret abiem vecākiem, tad pozitīva lēmuma gadījumā viņš saņems uzturlīdzekļus divkāršā apmērā, 10 gadus vecam bērnam tie ir 245 eiro mēnesī. Bērni, kuri sasnieguši 18 gadu vecumu un turpina iegūt pamatizglītību, vidējo izglītību, arodizglītību vai speciālo izglītību Latvijā, var saņemt uzturlīdzekļus no fonda, līdz tiek pabeigta skola un iegūts izglītības dokuments, bet ne ilgāk kā līdz 21 gada vecumam.

CITI ŠOBRĪD LASA

Uzturlīdzekļus no Uzturlīdzekļu garantiju fonda aprēķina no dienas, kad tā administrācijā saņemts uzturlīdzekļu izmaksas iesniegums.

UZZIŅA

Ja vecāku nav vai viņi nespēj uzturēt bērnu, pienākums uzturēt bērnu līdzīgās daļās gulstas uz vecvecākiem. Ja vecvecāku mantas stāvoklis ir nevienlīdzīgs, tiesa var noteikt viņiem uzturēšanas pienākumu samērā ar katra mantas stāvokli.

PADOMS

Iesniegumu par uzturlīdzekļu izmaksu var aizpildīt:

• elektroniski, izmantojot portāla www.latvija.lv e-pakalpojumu Pieteikšanās uzturlīdzekļu saņemšanai,

• nosūtīt e-pastā: [email protected], parakstītu ar drošu elektronisko parakstu,

• uz pasta adresi Pulkveža Brieža iela 15, Rīga LV-1010,

• iesniegt klātienē.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.