Ekrānuzņēmums no Skaties.lv

Veic vērienīgu arhīva dokumentu digitalizēšanu 0

Latvijas Nacionālais arhīvs turpina vērienīgu digitalizāciju. Dokumenti, grāmatas, laikraksti un kinofilmas – tas viss tiek skenēts, pārkopēts un pārrakstīts digitālā formātā, lai laika zobs šiem materiāliem nespētu kaitēt.

Reklāma
Reklāma
Veselam
5 populāri pārtikas produkti izraisa atmiņas zudumu – to iedarbība novērota jau īstermiņā 20
TV24
Slaidiņš: Karš beigsies tikai divos gadījumos. Viens – ja Putinam iedotu ielūgumu uz Kobzona koncertu
Kokteilis
Neticami, bet tava auto marka atklāj par tevi vairāk, nekā spēj iedomāties 67
Lasīt citas ziņas

Kaut arī tehnoloģijas attīstās ļoti strauji un grūti prognozēt, kādā formātā filmas skatīsimies pēc desmit gadiem, digitāls materiāls tomēr būs ilglaicīgāks nekā kinolentē glabātais. “Ir vienkāršota pēcapstrāde, filmām tiek koriģētas krāsas, koriģēti lieli defekti, un bildes kvalitāte ir laba, jo filmas tiek skenētas 4G kvalitātē, mūsu arhīvā tas notiek pirmo reizi,” akcentē Valsts kinofotofonodokumentu arhīva direktore Dace Bušante.

Projekts “Kultūras mantojuma digitalizācija” tika uzsākts pirms gada, un jau valsts simtgadē tika izmantoti daudzi digitalizētie materiāli. “Projekts paredzēts trīs gadus, pirmajā gadā esam digitalizējuši 1500 dažādas filmas, un tie ir vairāk nekā 11 000 filmu minūšu,” turpina Bušante.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lielāks apjoms un sarežģītāka digitalizēšana ir papīra dokumentiem, turklāt daudzu dokumentu oriģināli ir ļoti sliktā stāvoklī, tāpēc jau līdz šim lietošanai tika izsniegtas šo dokumentu kopijas.

Paredzams, ka projekta “Kultūras mantojuma digitalizācija” realizācija ļaus daudzas vēsturiskas grāmatas, laikrakstus, audio un video ierakstus, pārkopētus digitālā formātā, atrast internetā.

Šobrīd notiekot arī darbs pie speciālu vietņu izveides, līdzīgi kā tas jau ir ar lapām “Zudusī Latvija” un “filmas.lv”.

Projektam triju gadu laikā atvēlēti kopumā 14 miljoni eiro.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.