Tas, kas reāli ieraugāms aktieru fiziskajās izpausmēs skatuves telpā, vismaz pagaidām nedod skaidru atbildi, vai tā ir Džona Merika drāma vai to cilvēku drāma, kuri nespēj Meriku pieņemt. Publicitātes (Mārtiņa Vilkārša) foto

Vēlreiz par citādo 1

Atmiņā patvērušies iespaidi no Latvijas Kultūras akadēmijas režijas studentu kursadarbu skates, kurā Laura Groza rādīja savu versiju par Franča Kafkas “Metamorfozu”. Uzmanību piesaistīja un pārsteidza tas, cik trāpīgi un cik vienkāršiem līdzekļiem Laurai izdevās parādīt fiziskā pārmaiņā ierakstīto garīgo pārvērtību – cilvēka transformāciju derdzīgā kukainī. Vienā no Zirgu pasta šaurajām zālītēm bija novietots aizslietnis – siena, aiz kuras norisinājās pārvērtības process. Par to signalizēja galvenokārt sienas šajā pusē esošo cilvēku satrauktā rosīšanās, bet no sienas otras puses “pienāca” vien skopi mājieni – virs aizslietņa pavīdējusi roka, kāja, varbūt arī seja – īsti neatceros, toties ļoti labi atceros neziņas un noslēpumainības sajūtu, ko tie radīja. Jau tolaik šķita, ka topošajai režisorei ir dota spēja radīt apstākļus, lai skatītājs sajustos ieintriģēts, vēlētos minēt un dzīvot līdzi izrādes darbības personām un notikumiem.

LA
LA.LV
Ziņas
“Ir jau ļoti viegli pateikt – tu drīksti atlaist bez brīdinājuma.” Uzņēmēja par obligātu pedagogu vakcināciju 86
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Šampanietis, dejas līdz tumsai, krāšņi klāti galdi: piknikā Siguldā ballējas mūziķi, TV personības, šovu zvaigznes un uzņēmēji 60
23 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Lai viņi par savu naudu katru nedēļu nodod testu, staigā maskās, cimdos.” Deputāts par skolotājiem, kuri nevēlas vakcinēties 222
20 stundas
Lasīt citas ziņas

Droši vien pie šiem pagātnes iespaidiem varētu īpaši nekavēties un studiju darbam manifesta nozīmi nepiešķirt, ja Lauras, tagad jau Grozas-Ķiberes, turpmākā daiļrade ar katru jaunu iestudējumu neliecinātu, ka režisori kā tēma un risināma problēma joprojām valdzina citādais, svešais, atšķirīgais. Laura Groza-Ķibere uzstājīgi, tiesa, ar mainīgiem panākumiem, turpina pētīt izstumtos, izredzētos un vienkārši neiederīgos. Ziloņcilvēks Džons Meriks ir jaunākais eksponāts viņas savādnieku kolekcijā.

Citādības reprezentācijas mēdz būt dažādas – tostarp garīga nestabilitāte, ārprāts, atrašanās ārpus valodas un kultūras. Šoreiz Laura Groza-Ķibere izvēlējusies materiālu, kurā garīgās struktūras atšķirība rādīta apvienojumā ar smagu miesas deformāciju. Bernarda Pomeransa panākumu lauriem apvītās, tomēr visai shematiskās lugas galvenais varonis ir reāla vēsturiska persona – Džozefs (lugā – Džons) Meriks jeb Ziloņcilvēks, kura greizais, baisiem miesas lēveriem klātais stāvs biedēja un sajūsmināja publiku Viktorijas laikmeta Londonā iecienītajās dabas dīvainību izrādēs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc savas uzbūves “Ziloņcilvēka” iestudējums atgādina “1984” – Lauras Grozas-Ķiberes iepriekšējo darbu Liepājas teātrī. Arī tur kā organizatoriskais princips bija izmantots šovs, arī tur skatuves telpu piepildīja unificēta sabiedrība, kas motoriski kustas noteiktā ritmā, radot visaptverošu dinamiskas darbības ilūziju. Taču, atšķirībā no krāsu agresīvā spilgtuma, kas žilbināja acis “1984” uzvedumā, šoreiz Lauras Grozas-Ķiberes radītā pasaule izskatās tāda kā noputējusi, kā senas patinas klāta. Gan Mārtiņa Vilkārša scenogrāfijā, gan Ilzes Vītoliņas kostīmos dominē pelēkā krāsa, varbūt arī kāds nieks no brūnā vai melnā. Aktieru bāli grimētās sejas un mehāniskās kustības atsauc prātā kaut ko no poļu režisora Tadeuša Kantora mirušo pasaules un manekenu tukšajām čaulām. Izrādei neapšaubāmi piemīt vienots tēls, ko palīdz stiprināt ne tikai krāsu un kustību, bet arī skaņu partitūra. Kārļa Auzāna mūzika, brīžam gan raisot asociācijas ar atrašanos “Melo M” koncertā, savieno atsevišķās epizodes ar sāpīgi velkošu caurviju motīvu.

Mārtiņš Vilkārsis izrādi faktiski jau izrežisējis, telpiski ne tikai parādot spēku izkārtojumu izrādes pasaulē, bet arī dodot tam morālu novērtējumu. Uz skatuves amfiteātra ielokā atrodas arēna, kuras centrā novietota apaļa platforma – Egona Dombrovska atveidotajam Džonam Merikam paredzētā dzīves telpa. Nav principiālas nozīmes, vai Meriks tiek izrādīts kā atrakcija “frīkšovos” vai atrodas “normālu” cilvēku sabiedrībā. Viņš vienmēr ir tas, uz kuru skatās. Ar ziņkāri, ar pretīgumu, ar līdzcietību. Slimnīcā vai uz ielas, tieši tāpat kā cirkā. Atšķirība vien tā, ka cirka “frīkšovā” šī skatīšanās ir priekšnesuma laika ierobežota, kamēr dzīvē – pilnīgi neierobežota un nekontrolēta. Ne velti gan scenogrāfija, gan režija liek vienādības zīmi starp cirka klauniem un sabiedrības locekļiem. Cirkā Džons Meriks “iznirst” no brīnumu kastes, gluži kā iluzionista uzburts. Tieši tāpat uz skatuves parādās arī “normālās” sabiedrības pārstāvji. Abās skatuves pusēs kulisēs iekārtoti tādi kā plaukti (iespējams, metafora cilvēku ieradumiem un aizspriedumiem), no kuriem cita pēc citas krīt ārā darbības personas un sāk raustīties Lienes Gravas iestudētās groteski mehāniskās kustībās – vizuāli palaikam tik līdzīgās Ziloņcilvēka krampjainajiem pārvietošanās pūliņiem.

Gan telpiskais risinājums, gan kustību partitūra liecina, ka izrādes veidotāji apzinās – teātris primāri ir nevis psiholoģiska, bet vizuāli plastiska māksla. Uz programmiņas vāka lasāms izrādes žanra definējums – cilvēka drāma. Tomēr tas, kas reāli ieraugāms aktieru fiziskajās izpausmēs skatuves telpā, vismaz pagaidām nedod skaidru atbildi, vai tā ir Džona Merika drāma vai to cilvēku drāma, kuri nespēj Meriku pieņemt. Nekādas dramatiskas pārmaiņas nepiedzīvo ne Meriks, ne sabiedrība. Pat Edgara Ozoliņa simpātiski rosīgais ārsts Trīvss īsti neļauj nolasīt savas rīcības motīvus. Kas nosaka viņa rūpes par Meriku? Zinātniska interese? Profesionāls pienākums? Līdzcietība vai varbūt vēlme ietekmēt sabiedrību ar personisku cilvēcības piemēru? Pārējie aktieri, zibenīgi mainot lomas kā cimdus, katrs ieskicē kādu niansi sabiedrības kolektīvajā egocentriskajā portretā. Ne jau Ziloņcilvēks aizkustina šos cilvēkus, bet viņu pašu spēja “aizkustināties” un imitēt izturēšanos pret Meriku kā sev līdzīgu.

Merika lomas tēlotājam Egonam Dombrovskim piemīt tas, ko sauc par aktiera organiku jeb spēju nodibināt ideālu saskaņu starp iekšējiem impulsiem un ārējo izpausmi, viņam piemīt intuīcija un gaume, kas ļauj atklāt Merika trauslo, jūtīgo iekšējo pasauli un vienlaikus bez jelkādām butaforijām, tikai virtuozi pārvaldot savu ķermeni un balsi, īstenot Ziloņcilvēka šausminošo fizisko veidolu. Līdzvērtīga partnere Egonam Dombrovskim ir Inese Kučinska. Viņas atveidotajai aktrisei Kendalai un Merikam atvēlētas pāris epizodes, kurās uzdzirkstī nojausma par to, kā abus ietekmē un sākotnējos priekšstatus maina tikšanās aci pret aci. Šīs fragmentāri iezīmētās attiecības tad arī kļūst par izrādes dzīvības āderi. Žēl, ka vienīgo.

Kaut Lauras Grozas-Ķiberes veidotais iestudējums ir mērķtiecīgi uzbūvēts un stila ziņā vienots, vēsts par kroplīgā čaulā ieslēptu dārgu kodolu apvienojumā ar nopēlumu tiem, kuri nespēj šo kodolu novērtēt, šķiet tikpat politkorekta, cik iepriekšparedzama. Bet mākslas lielākā vara, kā zināms, izpaužas spējā paredzamo darīt neparedzamu.

 

Uzziņa

Bernards Pomeranss, ­”Ziloņcilvēks”, iestudējums Liepājas teātrī

Režisore: Laura Groza-Ķibere, scenogrāfs – Mārtiņš Vilkārsis, kostīmu māksliniece – Ilze Vītoliņa, komponists – Kārlis Auzāns.

Lomās: Egons Dombrovskis, Edgars Ozoliņš, Inese Kučinska, Kaspars Kārkliņš, Gatis Maliks, Mārtiņš Kalita, Anete Berķe, Rolands Beķeris, Kaspars Gods.

Tuvākās izrādes: 5., 26. aprīlī.

 

Vārds skatītājiem

LILITA GRIETĒNA, mediķe: “Izrāde patika. Tā bija ļoti emocionāla, atgādināja, ka vairāk jāuztver cilvēka dvēsele, viņa iekšējā būtība, nevis ārēji vizuāli. Apbrīnoju Egona Dombrovska un Edgara Ozoliņa veikumu, meistarību. Domāju par to, cik sarežģīti E. Dombrovskim “iziet” no lomas. Tā nekādā gadījumā nav viegla izrāde – ir jādomā, jāpārdzīvo līdzi.”

DZINTRA, pensionāre: “Pēc pirmā cēliena abas ar draudzeni aizgājām prom. Man izrāde nepatika, daudz ko nesapratu. Egons Dombrovskis kā aktieris tēloja labi – tas gan.”

Sagatavojusi ILUTA DREIMANE

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“Ir jau ļoti viegli pateikt – tu drīksti atlaist bez brīdinājuma.” Uzņēmēja par obligātu pedagogu vakcināciju 86
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Šampanietis, dejas līdz tumsai, krāšņi klāti galdi: piknikā Siguldā ballējas mūziķi, TV personības, šovu zvaigznes un uzņēmēji 60
23 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Lai viņi par savu naudu katru nedēļu nodod testu, staigā maskās, cimdos.” Deputāts par skolotājiem, kuri nevēlas vakcinēties 222
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēs esam spiesti paaugstināt.” Rīdziniekiem no 1. septembra būtiski pieaugs maksa par siltumenerģiju 55
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
40 dienas pēc vakcinācijas mirusi 30 gadus veca skolotāja, trīs bērnu mamma 354
1 diena
Lasīt citas ziņas
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
“Bērnība bija ļoti grūta, daudzus gadus pavadīju pie logopēda, mācoties runāt.” Saruna ar Nauri Miezi 2
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Vakcinācijas loterijas izlozes varētu sākties augusta beigās. Vai būs jāpiesakās? 33
2 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Ilze Kuzmina: Valsts nauda faktiski ir nomesta zemē atbirēju apmācībai 19
3 stundas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
“Carnikavas kalnu karalis” Tapusi dokumentālā filma par talantīgo riteņbraucēju Tomu Skujiņu 4
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Ja nav tevis, nav arī manis…” – juriste un deputāte Ieva Brante piedzīvo kārtējo smago zaudējumu
10:07
IE
Ināra Egle
Ziņas
“Švarcam vairs tik viegli neies!” “Saskaņa” noskaņota pārņemt varu arī Rēzeknes novadā
10:01
LE
LETA
Ziņas
Policistu rosina apsūdzēt par bezdarbību, kuras rezultātā valstij nodarīts 135 000 eiro kaitējums 1
09:39
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Tiesa lauza galvu, vai un kā sodīt 84 gadus veco kolekcionāru, kura pagrabā Heikendorfā atrada Otrā pasaules kara ieroču arsenālu 7
1 stunda
Raivis Šveicars
Ziņas
Saulainā vasara nerada rekordus elektrības ražošanā. Ar ko tas skaidrojams? 8
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja pat tu esi gatavs visu maksāt, nevari saprast, kas ir jādara.” Uzņēmēja par nodokļu sistēmas nepilnībām 12
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Policistu rosina apsūdzēt par bezdarbību, kuras rezultātā valstij nodarīts 135 000 eiro kaitējums 1
30 minūtes
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
“Pašvaldībai nebija tiesību neko aizslēgt!” Tiesībsargs Jansons par slēgtajiem atkritumu stāvvadiem
3 stundas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Siltums veicina kaitīgu baktēriju vairošanos pārtikas produktos. Kā tikt pie vasarīgas maltītes bez vēdergraizēm? 2
54 minūtes
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Šampanietis, dejas līdz tumsai, krāšņi klāti galdi: piknikā Siguldā ballējas mūziķi, TV personības, šovu zvaigznes un uzņēmēji 60
23 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Kāpēc tas nabaga skolotājs ir “jānošpricē”? Petraviča par ieceri noteikt obligāto vakcināciju pedagogiem 163
18 stundas
Tokijas olimpiskās spēles
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
“Bērnība bija ļoti grūta, daudzus gadus pavadīju pie logopēda, mācoties runāt.” Saruna ar Nauri Miezi 2
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Tokijas olimpisko spēļu medaļu tabulas līdera pozīcijās atgriežas Ķīna 2
11 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
Maļukai Tokijā pietrūka 0,82 sekundes līdz valsts rekordam 6
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Lai viņi par savu naudu katru nedēļu nodod testu, staigā maskās, cimdos.” Deputāts par skolotājiem, kuri nevēlas vakcinēties 222
20 stundas
LE
LETA
Ziņas
Brīvdienās gaidāmi vasarai neraksturīgi laikapstākļi 5
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Četras valstis vēl nav sākušas vakcināciju pret Covid-19 31
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vairums vakar atklāto Covid-19 gadījumu reģistrēti Rīgā un vēl divos novados 4
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pēc kontakta ar Covid-19 slimnieku Tokijā pašizolācijā nonākuši četri LTV pārstāvji 61
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ir jābūt ļoti uzmanīgiem ar solījumiem. Vilks par ieceri celt pensiju neatliekamo minimumu līdz 500 eiro 33
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ir jau ļoti viegli pateikt – tu drīksti atlaist bez brīdinājuma.” Uzņēmēja par obligātu pedagogu vakcināciju 86
23 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēs esam spiesti paaugstināt.” Rīdziniekiem no 1. septembra būtiski pieaugs maksa par siltumenerģiju 55
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Nav pagājis vēl mēnesis, bet mēs saprotam – labi nebūs…” Egle par izmaiņām nodokļos 43
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Noslēdza daudzmiljonu darījumus, pēc tam atteicās no pienākumiem karaliskajā ģimenē: princis Harijs un Megana plānoja savu “neatkarību” jau pirms kāzām? 16
21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Visam pieeju ar vieglu smaidu, kam paredzēts mirt, tas nomirs, kam jādzīvo, tas dzīvos,” Maestro Raimonds Pauls par uzkurināto tautu 96
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. “Esam pateicīgi par to, ka joprojām visi četri esam kopā un koncertējam!”. Uz skatuves atkal satiekas leģendārā grupa “Eolika” 15
23 stundas
AO
Andris Ozoliņš
Praktiski
Mitrina gaisu, samazina putekļu daudzumu gaisā, uzlabo augu stāvokli. Kā dārziem var noderēt mākslīgā migla 2
1 diena
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
Režisore Aija Strazdiņa laulības ostā iestūrējusi otro reizi: “Ir jāļauj vīrietim būt. Sievietes gudrība ir saprast, ka mēs visu varam, bet ne vienmēr visu vajag.” 7
Intervija 1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Gardēžu sapnis: 3 izcili jāņogu deserti – vienkāršas receptes pagatavošanai mājās 2
20 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Traucēta ceļa servitūta lietošana: kā rīkoties?
21 stundas