Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Edijs Pālens/LETA

VIDEO. “Ventas ostai” nodod Ventspils brīvostas funkcijas 0

Neskatoties uz daļas opozīcijas izteiktajām bažām par nenovērstu privatizācijas iespējamību, Saeima šodien galīgajā lasījumā piekrita jaunajai valsts akciju sabiedrībai (VAS) “Ventas osta” nodot Ventspils brīvostas funkcijas.

Visā Krievijā kaut kas sprāgst un deg. Slaidiņš vieš skaidrību: “Tur darbojas grupējums” 22
Covid-19 viltus vakcinācijas afērā iesaistītie nonāk tiesas zālē – pašmāju reperis un iesaistīts arī dziedošais policists
Pēteris Apinis. Par Līgu Meņģelsoni veselības ministra amatā un Armanda Pučes grāmatu par Raini
Lasīt citas ziņas
Par likumprojektu nobalsoja 64 deputāti – koalīcijas, kā arī Zaļo un zemnieku savienības deputāti. Partijas “Saskaņa” deputāti balsojumā nepiedalījās.

Parlaments trešdien ārkārtas sēdē pieņēma grozījumus Ventspils brīvostas likumā un likumā “Par ostām”. Plašākās diskusijas un savstarpēji apvainojumi likumprojektu izskatīšanas gaitā notikušas saistībā ar bažām par iespējamu ostas privatizāciju.

CITI ŠOBRĪD LASA

Deputāts Ivars Zariņš (S) bija iesniedzis priekšlikumu likumā noteikt skaidru norādi par ostas pilnīgu piederību valstij. Uzsverot, ka likumā jau noteikts, ka VAS nebūs ne privatizējamas, ne apķīlājamas, koalīcija Zariņa priekšlikumu noraidīja.

Opozīcijas deputāti koalīcijai pārmeta slēptu vēlmi nodrošināt ostu privatizāciju, norādot, ka runas par to “jau klīstot pa Vecrīgu”.

Deputāts Aldis Gobzems izteica pieņēmumu, ka, iespējams, koalīcija vēloties nodrošināt iespēju ostu privatizēt jurista Rūdolfa Meroni interesēs. Gobzems uzsvēra, ka Meroni kontrolējot Jauno konservatīvo partiju, kura nekad neizvēlētos pētīt, kādas darbības veic Meroni. Viņš tāpat pauda uzskatu, ka Ventspils brīvostas valdes loceklis Ģirts Valdis Kristovskis (V) esot saistīts ar Meroni.

“Ja JKP iesniegs ASV iesniegumu par sankcijām pret Meroni un Kristovskis nav saistīts ar Meroni, tad es esmu gatavs no tribīnes apgalvot, ka man ir Kremļa roka un parādīšu, ka man ir Šlesera olas,” piedāvāja politiķis.

“Tev pat savu nav,” reaģējot uz Gobzema sacīto, izskanēja izsauciens no zāles.

Iepriekš atbildīgās komisijas sēdē komisijas priekšsēdētājs Jānis Vitenbergs (KPV LV) rosināja Saeimas Juridiskā biroja pārstāvei komentēt Zariņa paustās bažas par šī uzņēmuma privatizācijas iespējām. Saeimas Juridiskā biroja pārstāve komisijas sēdē norādīja, ka nezina, kādi ir Zariņa argumenti, taču likumprojektā piedāvātā redakcija pietiekoši atbilstoši nosaka liegumu šo uzņēmumu privatizēt. Uz šo Juridiskā biroja skaidrojumu Saeimas debatēs uzmanību vērsa arī “Attīstībai/Par!” frakcijas vadītājs Daniels Pavļuts.

Opozīcijas deputāti tāpat asi kritizēja “nesaprotamo steigu” un likumu ignorēšanu, virzot koalīcijai labvēlīgus un interesējošus priekšlikumus. Deputāts Vjačeslavs Dombrovskis (S) secinājis, ka koalīcija ir panākusi to, ka iedzīvotāju vidū arvien vairāk saruks ticība likuma varai.

Parlamentārieši koalīcijai arī pārmeta drukas un stila kļūdas likumprojekta tekstā.

Kā norādīja satiksmes ministrs Tālis Linkaits (JKP) izskatīšanai galīgajam lasījumam atbalstītie priekšlikumi paredz tehniskus precizējumus un nemaina likumprojektu būtību.

Lai gan no likumprojekta izslēgts nosaukums “Ventas osta”, reizē noteikts, ka ostas funkcijas veiks Ministru kabineta noteiktā valsts kapitālsabiedrība. Linkaits aģentūrai LETA pastāstīja, ka Ministru kabinets jau ir noteicis, ka ostas funkcijas veiks “Ventas osta”.

Ministrs arī skaidroja, ka papildu nauda “Ventas ostas” izveidei no valsts budžeta līdzekļiem nebūs nepieciešama un ka tam tiks pārdalīti līdzekļi no Satiksmes ministrijas iekšējiem resursiem.

Jau ziņots, ka Saeima jau ir pieņēmusi grozījumus abos minētajos likumos, Ventspils brīvostu un Rīgas brīvostu nododot valsts pārziņā.

Savukārt otrdien valdība atbalstīja Satiksmes ministrijas (SM) rosinājumu dibināt jaunu kompāniju – “Ventas osta”, kas nodrošinās Ventspilī esošās ostas teritorijas pārvaldīšanu un apsaimniekošanu. Kompānijas “Ventas osta” pamatkapitāls būs 35 000 eiro, bet kapitāldaļu turētāja būs SM.

Paredzēts, ka jaundibināmās “Ventas ostas” balsstiesīgās akcijas piederēs valstij un kapitālsabiedrības akcijas nedrīkstēs privatizēt, atsavināt, ieķīlāt un citādi apgrūtināt. “Ventas osta” pildīs ostas pārvaldnieka funkcijas, kā arī būs tiesīga slēgt līgumus ar ostas klientiem un veiks visas nepieciešamās darbības, lai pakāpeniski pārņemtu saistības pret ostas klientiem.

Paredzēts pārejas posms, kurā sākotnēji paralēli darbosies Ventspils brīvostas pārvalde un jaundibinātā valsts kompānija.

“Ventas osta” Ventspils brīvostas pārvaldes mantas, tiesības un saistības pārņems pa daļām, arī darbinieki – speciālisti, tehniskais personāls u.c. pāries darbā uz “Ventas osta” pakāpeniski. Ventspils brīvostas pārvaldes likvidācijas procesa ietvaros normatīvos noteiktā kārtībā tiks lemts par Ventspils brīvostas pārvaldes aktīvu nodošanu jaunajai valsts kapitālsabiedrībai.

Minētās izmaiņas rosinātas, ņemot vērā, ka ASV Valsts kases Ārvalstu aktīvu kontroles birojs (OFAC) šogad 9.decembrī, balstoties uz tā dēvēto Magņitska likumu, par korupciju noteica sankcijas Ventspils mēram Aivaram Lembergam (“Latvijai un Ventspilij”) un četrām ar viņu saistītām juridiskām personām – Ventspils brīvostas pārvaldei, Ventspils attīstības aģentūrai, Biznesa attīstības asociācijai un Latvijas Tranzīta biznesa asociācijai.

Satiksmes ministrs iepriekš uzsvēra, ka izmaiņas tiek virzītas, lai varētu ātrākā un apņēmīgā veidā tikt galā ar ASV sankcijām. Lai nebūtu bažu, ka uz kādu Ventspils ostā strādājošo uzņēmumu nepamatoti tiktu attiecināts sankciju režīms, nolemts dibināt jaunu juridisko personu “Ventas osta”, kura nebūs nekādā veidā saistīta ar ASV sankcijām iekļautajām personām, norādīja ministrs. Ar “Ventas ostu” finanšu darījumus varēs veikt uzņēmumi, kas veiks darbības ostā, pauda Linkaits.

Pašlaik arī tiek strādāts pie tā, lai Ventspils osta tiktu izņemta no ASV sankciju saraksta, pastāstīja ministrs. Viņš arī aicināja uz sapratni, ka dažādus tehniskos jautājumus atbildīgās amatpersonas cenšas risināt darba gaitā.

Pēc 2020.gada 8.janvāra jebkādi finansiāli darījumi ar minētajām četrām sankcionētajām juridiskajām personām nebūs iespējami, jo bankas tos neapkalpos. Savukārt Lembergs varēs paturēt vienu kontu, kas nepieciešams pamatvajadzību apmierināšanai, proti, lai saņemtu pabalstus un pensiju, kā arī veiktu nodokļu, valsts nodevu apmaksu, maksājumus par pārtikas produktiem, īri vai hipotēku, komunālajiem pakalpojumiem, atlīdzību par izdevumiem saistībā ar juridiskiem pakalpojumiem u.c.

SAISTĪTIE RAKSTI

Turklāt sankcijas attiecas arī uz uzņēmumiem, kurus kontrolē Lembergs vai kuros viņš minēts kā patiesais labuma guvējs.

Valsts iestādes un juristi iesaka darījumos izvairīties no sadarbības ar sankciju sarakstā iekļautām personām un struktūrām. Sadarbojoties ar OFAC sankcionētām personām pastāv risks tikt pakļautam OFAC sekundārajām sankcijām vai citiem ierobežojumiem, piemēram, var tikt uzlikts liegums veikt transakcijas ASV dolāros, var tikt noteikts ieceļošanas aizliegums ASV u.tml.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Visā Krievijā kaut kas sprāgst un deg. Slaidiņš vieš skaidrību: “Tur darbojas grupējums” 22
Covid-19 viltus vakcinācijas afērā iesaistītie nonāk tiesas zālē – pašmāju reperis un iesaistīts arī dziedošais policists
Pēteris Apinis. Par Līgu Meņģelsoni veselības ministra amatā un Armanda Pučes grāmatu par Raini
Snigšana nerimsies – tikai pieaugs! Braukšana apgrūtināta. Kad tas mitēsies? 2
VIDEO. Sāk palikt nopietni! Milovs draud Latvijas politiķiem sakarā ar “Doždj” slēgšanu: “Ja jūs paši to nesaprotat, biedri jums paskaidros” 224
Lasīt citas ziņas
Mājsaimniecībām nākamgad nepieaugs maksājums par apkurē izmantojamo gāzi
ASV ģenerālis: Putins karā pret Ukrainu cietis zaudējumus visos virzienos 29
Vai snigšana turpināsies? Laika prognoze piektdienai
VIDEO. Deputāts Kulbergs demonstrē, kā ir strādāt Saeimā cilvēkam, kurš pārvietojas ratiņkrēslā
Ko ārstiem rezidentiem piedāvā reģionālās ārstniecības iestādes?
18:13
Mazāk nekā 650 km… Pēc uzbrukumiem aviobāzēm krievi satraukti par iespējamiem uzbrukumiem Maskavai
18:11
ASV ģenerālis: Putins karā pret Ukrainu cietis zaudējumus visos virzienos 29
17:22
FOTO. Smalkās vakariņās Megana Mārkla žilbina ar juteklisku vakarkleitu un princeses Diānas gredzenu pirkstā 6
NEPLP lēmums par “Doždj” apraides atļaujas anulēšanu pieņemts vienbalsīgi. Āboliņš skaidro notikumu attīstību
Solovjovs vāciski izmēda ukraiņus un krīt histērijā: “Atriebt mūsējos vajag, raudāsiet pēc tam!” 8
“Sveiks un vesels braucu uz darbu!” Juris Savickis atbild medijiem par viņa nāves viltus ziņām 22
FOTO. No Skroderdienu Ieviņas līdz Antonijai, no aktrises līdz režisorei! Saruna Ditu Lūriņu
Gada inflācija nemainās – novembrī tā joprojām ir 21,8% 5
ASV un Krievija vienojušās apmainīt Graineri pret ieroču tirgoni Viktoru Butu
Visā Krievijā kaut kas sprāgst un deg. Slaidiņš vieš skaidrību: “Tur darbojas grupējums” 22
Kariņš akceptējis visus ministru kandidātus
“Kliba kāja pielikta klāt naudas pelnīšanai!” Kreituse nosauc bezjēdzīgāko amatu valsts pārvaldē 20
Putins: Karš Ukrainā “prasīs kādu laiku” un nepiemirstiet par kodolriskiem! 27
Taisi ragavas ziemā… Eksperti prognozē – cenu kritums kurināmajam nebūšot uz ilgu laiku 4
Arī Igaunijā pārtrauc “Doždj” raidīšanu; tāpat Lietuvā anulēta apraides atļauja 56
Latvijā strādā jau 11 000 Ukrainas iedzīvotāju un aktīvi apgūst latviešu valodu 1
Cipule turpinās darbu NMPD direktores amatā vēl piecus gadus
Bunkus slepkavības lietā celtas apsūdzības trim personām, arestēti līdzekļi 50 miljonu eiro apmērā
Sārts: No “Doždj” slēgšanas lielākais ieguvējs ir Kremlis. Iespējams, komandā ticis iefiltrēts aģents 136
Dzedulis: Pārsteigumi VID ģenerāldirektores lietā
“Mēs varam būt vispievilcīgākā valsts,” ekspertu pārdomas par naudas nākotni un kriptovalūtām
Krievija bija plānojusi anektēt visu Ukrainu līdz šā gada augustam 53
Īlons Masks uz brīdi zaudējis pasaules bagātākā cilvēka statusu “Forbes” sarakstā
VIDEO. “Stress atkal ir mans sabiedrotais…”: TV personība Baiba Sipeniece-Gavare pastāsta, kāpēc decembris rada satraukumu
VIDEO. “Pilna laika tētis esmu jau vairāk nekā trīs gadus”: režisors Miks Ozoliņš uzņēmies rūpes par meitu
Labas lietas priekam un iedvesmai iesaka Signe Mengote