Kultūra
Teātris un kino

Video: filmas “Mērijas ceļojums” aizkadrā1

Agneses Zeltiņas foto

Pirmizrādi Latvijas kinoteātros piedzīvojusi dokumentālā filma “Mērijas ceļojums”. LMT Viedtelevīzija piedāvā video intervijas ar filmas režisori Kristīni Želvi, aktrisēm Daigu Kažociņu un Marīnu Janaus, Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja pārstāvi Anitu Gailišu, un komponistu Juri Vaivodu, ielūkojoties arī unikālos filmas tapšanas aizkadros.

Režisores Kristīnes Želves iedvesma veidot filmu “Mērijas ceļojums” aizsākās ar interesi par Mērijas Grīnbergas pašaizliedzīgo cīņu par Latvijas mākslas un kultūras eksponātu saglabāšanu vācu un padomju okupācijas laikā. Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā (RVKM) iepazītie viņas mātes, Mērijas Grīnbergas vecākās dienasgrāmatu ieraksti par dzimtas dzīvi un mūsu valsts vēsturi atklāja spilgtu stāstu par unikālu un inteliģentu personību. Tas ir stāsts par viena cilvēka izvēles spēku, kas ir pelnījis būt iemūžināts kinolentē.

RVKM muzeja krājumu nodaļas vadītāja Anita Gailiša iepazīstina skatītājus ar Mērijas Grīnbergas fonda krājumiem, to vidū gan tā laika apģērba gabali, gan mākslas un lietišķās mākslas eksponāti. Šīs fonda liecības bija nozīmīgas, izprotot dienasgrāmatās apkopotos ierakstus, kā arī kalpoja filmas vizuālās identitātes izveidei. Bet, nenoliedzami, galvenā Mērijas bagātība šajā krājumā ir 1946. gada “No Vācijas atgūto priekšmetu pieņemšanas akti” – visu Mērijas izglābto mākslas darbu dokumentācijas.

Aktieru atlasē būtisku lomu spēlēja vizuālā līdzība, bet Kristīne Želve ir pārliecināta, ka aktiera un varoņa iekšējo pasauļu kopīgās iezīmes ir ļoti nozīmīgas, lai spētu radīt iecerēto emocionālo noskaņu. Šīs sakritības saskatītas Mērijas lomas atveidotājā Daigā Kažociņā un Marīnā Janaus, kas iejutusies Mērijas mātes lomā. Viņu kā aktrišu loma nebija izspēlēt savā starpā noteiktas darbības, bet gan ieplūst Grīnbergu stāsta dramaturģijā – iejusties un būt tajā, nododot šo sajūtu fonu arī skatītājam.

Saistītie raksti

Filmā tekstuālu dialogu nav, tādēļ komponista Jura Vaivoda uzdevums bija radīt muzikālu ainu, kas atspoguļotu Grīnbergu dzimtas stāstu, vienlaikus ievērojot tam laikam raksturīgo mūzikas specifiku. Grīnbergu tuvs draugs bija komponists Jāzeps Vītols, tādēļ filmā dzirdami arī viņa radītie skaņdarbi.

Dokumentālā filma “Mērijas ceļojums” ir stāsts par jaunu sievieti, neparastu un spēcīgu personu Mēriju Grīnbergu, kas Otrā pasaules kara laikā izglāba lielu daļu Latvijas muzeju kolekciju. Pats Mērijas ceļojums līdz šim bija noslēpums un mīkla, kas nu tiek atrisināta filmā.


Dokumentālās filmas “Mērijas ceļojums” video stāsts skatāms arī LMT Viedtelevīzijā, lietotnē LMT Straume un internetā. Skatītāji aicināti dalīties ar savām pārdomām Twitter diskusijās, lietojot tēmturi #LMTstraume.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LL
Liāna Langa
Kultūra
Liāna Langa: Katram uzskatam demokrātiskā iekārta garantē tiesības pastāvēt. Bet pie kā tas novedis?
3 dienas
LA
LA.LV
Kultūra
VIDEO. Latvijas Nacionālais teātris atklāj e-teātri
3 dienas
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Kultūra
Mums ir iespēja sākt veidot pirmo no Covid-19 drošo kultūras telpu Latvijā. Saruna ar Juri Žagaru
Intervija 3 dienas

Lasītākie

LA
LA.LV
Latvijā
“Kretīns viņu nosauca par pērtiķi ugunskurā!” Streips atklāti par rasismu Latvijā un ASV 4
2 stundas
IR
Ilmārs Randers
Latvijā
“Esmu grāmatvede, veterinārārste, agronome un ģimenes pavāre!” Kā “dzīve atgriežas sliedēs” Madonas un Rēzeknes pusē
4 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Jaunietis “kunga prātā” nesavalda auto un “noslauka” mašīnu, kurā gadu vecs bērns
1 stunda
AJ
Atis Jansons
Ekonomika
Daļai ir “aizgājis ciet širmis”, bet diez vai asiņainas bildes palīdzēs
2 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Polittehnoloģisks gājiens: cik ēstiska ir skolu direktoru piedalīšanās politiskajā aģitācijā? 2
6 stundas