Kultūra
Mūzika un deja

Viens no kamermūzikas “zelta” vārdiem – “Fine Arts Quartet” koncertēs Rīgā0


“Fine Arts Quartet”
“Fine Arts Quartet”
Publicitātes foto

18. janvārī Mazajā ģildē Hermaņa Brauna fonda rīkotā festivāla “Winterfest” ietvaros Latvijas klausītājus priecēs viens no izcilākajiem pasaules kamermūzikas ansambļiem – ASV stīgu kvartets “Fine Arts Quartet”. Programmā Ludviga van Bēthovena, Pētera Čaikovska un Sergeja Rahmaņinova skaņdarbi.

“Fine Arts Quartet” 1946. gadā Čikāgā, ASV dibināja Leonards Sorkins un Džordžs Sopkins. Tomēr grupas dalībnieki bija sākuši strādāt kopā jau 1939. gadā, spēlējot Čikāgas simfoniskajā orķestrī.

Kvartets ir ierakstījis vairāk nekā 200 darbus un vairāk nekā pusgadsimta laikā ir koncertējis starptautiskā mērogā, padarot to par vienu no visilgāk pastāvošajiem lielajiem stīgu kvartetiem.

Kvarteta slavenie vijolnieki Ralfs Evanss (Starptautiskā Čaikovska konkursa laureāts) un Efims Boiko (bijušais Parīzes orķestra koncertmeistars Barenboimā) kopā uzstājušies 36 gadus. Viņiem pievienojušies divi izcili mūziķi: vijolnieks Gils Šarons (ansambļa “Amati” dibinātājs) un čellists Niklass Šmits (“Trio Fontenay” līdzdibinātājs).

Ralfs Evanss kā solists ir koncertējis visā Eiropā un Ziemeļamerikā.

Starptautisku atzinību viņš guvis arī par savu komponista darbu. Evansa godalgotā kompozīcija “Nocturne” ir atskaņota Amerikas sabiedriskajā televīzijā, bet viņa Stīgu kvartets Nr. 1, kas izlaists ierakstu studijas “Naxos” paspārnē, saņēmis kritiķu atzinīgu vērtējumu.

Vijolnieks Efims Boiko pēc mūzikas apmācības dzimtajā Krievijā 1967. gadā emigrēja uz Izraēlu, kur viņu iecēla par Izraēlas Filharmonijas galveno vijoli – amatu, ko viņš ieņēma vienpadsmit gadus. 1971. gadā viņš pievienojās Telavivas kvartetam. “Fine Arts Quartet” viņš pievienojās 1983. gadā.

Kvarteta jaunpienācējs – vijolnieks Gils Šarons sāka savas mūzikas studijas Bukarestē, pēcāk emigrēja uz Izraēlu. Šarons bija viens no Izraēlas armijas stīgu kvarteta dibinātājiem. Viņš ir gan “Sharon Quartet”, gan “Amati Ensemble” dibinātājs un vadītājs.

Savukārt čellists Niklass Šmits studijas gaitas aizvadīja Hamburgā. Viņš bija starptautiski atzītā “Trio Fontenay” dibinātājs, kura sastāvā muzicēja 20 gadus. Visi kvarteta dalībnieki ir bijuši viesprofesori Parīzes un Lionas nacionālajās mūzikas konservatorijās, Karaliskajā akadēmijā un Karaliskajā mūzikas koledžā Londonā, Jeila universitātes un Indiānas universitātes vasaras mūzikas skolās, kā arī mūzikas festivālos visā pasaulē. Kā žūrijas locekļi piedalījušies neskaitāmos starptautiskos konkursos.

Klausītāji Rīgā kvarteta atskaņojumā dzirdēs L. van Bēthovena Kvartetu Op.18-2, Sergeja Rahmaņinova Kvartetu Nr. 1 un Pētera Čaikov­ska Kvartetu Nr. 1. Jāpiebilst, ka šogad šis ir pasaulslavenā kvarteta vienīgais koncerts ne tikai Baltijā, bet arī Skandināvijā.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LL
Liāna Langa
Kultūra
Liāna Langa: Katram uzskatam demokrātiskā iekārta garantē tiesības pastāvēt. Bet pie kā tas novedis?
3 dienas
LA
LA.LV
Kultūra
VIDEO. Latvijas Nacionālais teātris atklāj e-teātri
3 dienas
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Kultūra
Mums ir iespēja sākt veidot pirmo no Covid-19 drošo kultūras telpu Latvijā. Saruna ar Juri Žagaru
Intervija 3 dienas

Lasītākie

LA
LA.LV
Latvijā
“Kretīns viņu nosauca par pērtiķi ugunskurā!” Streips atklāti par rasismu Latvijā un ASV 5
4 stundas
IR
Ilmārs Randers
Latvijā
“Esmu grāmatvede, veterinārārste, agronome un ģimenes pavāre!” Kā “dzīve atgriežas sliedēs” Madonas un Rēzeknes pusē
5 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Jaunietis “kunga prātā” nesavalda auto un “noslauka” mašīnu, kurā gadu vecs bērns
3 stundas
AJ
Atis Jansons
Ekonomika
Daļai ir “aizgājis ciet širmis”, bet diez vai asiņainas bildes palīdzēs 1
3 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Polittehnoloģisks gājiens: cik ēstiska ir skolu direktoru piedalīšanās politiskajā aģitācijā? 2
8 stundas