Latvijā
"Latvijas Avīze" atmasko

Viltus ziņa: ASV atsakās NATO ietvaros aizstāvēt Baltijas valstis1

Ekrānuzņēmums no vietnes “eadaily.com”

“Baltiešiem kārtējo reizi no okeāna otras puses skaidri un nepārprotami likts saprast: Amerika nevēlas upurēt savus karavīrus nelielu Austrumeiropas valstu dēļ. Bet tās, it kā nemaz neievērojot šos signālus, turpina skaļi sapņot par NATO 5. pantu,” janvāra vidū apgalvoja Krievijas oficiālā ziņu vietne “RIA Novosti”.

Tamlīdzīga prātuļošana lasāma arī portālā “Rubaltic.ru”, kura spriedumus, jūsmīgu komentāru pavadītus, pārpublicējusi pašmāju krievvalodīgā vietne “vesti.lv”, kā arī Latvijas austrumu kaimiņa mediji. Gaviļu iemesls ir ASV telekanāla “Fox News” raidījumu vadītāja Takera Karlsona uzdotie jautājumi ASV eksprezidenta, demokrāta Baraka Obamas bijušajam ārlietu padomniekam Deividam Tafuri un tāpat paša Karlsona monologs viņa vadītajā 15. janvāra raidījumā “Tucker Carlson Tonight”.

Proti, Karlsons provokatīvā žurnālista manierē jautā Tafuri, kāpēc gan ASV nevarētu pārskatīt NATO līgumu, kāpēc ASV kā NATO dalībvalsts karavīriem būtu “jāmirst par Igaunijas teritoriālo integritāti”, “jāsāk kodolkarš Latvijas dēļ” un vai ASV vidusmēra pilsonis maz zinot, uz kāda “āķa” NATO 5. panta dēļ atrodas. Eksperta Tafuri atbildes Krievijas medijus absolūti nav interesējušas. Tikai augšminētā “Fox” žurnālista paša jautājumi! Tās tad arī pasniedz un apspēlē kā ASV sabiedrībā un šābrīža ārpolitikā dominējošu viedokli.

“Pēdējos gados tādu paziņojumu jau bijis desmitiem, un pat pašā Baltijā publiku tie pārsteidz aizvien mazāk un mazāk. Šaubīties, vai Amerikas pienākums ir karot par NATO sabiedrotajiem un liet savu pilsoņu asinis par to pašu Baltiju, ASV ir kļuvis par normu,” apgalvo “Rubaltic.ru”. Baltijas valstis esot spiestas pamazām pie tā pierast, tāpēc baltieši vairs nereaģējot tik nikni kā agrāk un tamlīdzīgi amerikāņu paziņojumi viņos izraisot ne vairs “lēkmes”, bet “aizvainotu smilkstēšanu un šņukstēšanu”. Baltieši vēl mēģinot izdabāt aizokeāna sabiedrotajiem ar militāro izdevumu palielināšanu, taču velti. Beigu beigās “Viļņā, Rīgā un Tallinā sameklēs sālsmaizi un sāks ar ziediem gaidīt krievu tankus”.

Pastiprinot “Vašingtona jums nepalīdzēs” stilā ieturētās esejas iespaidu, “Rubaltic.ru” cita starpā piesauc 2015. gada 2. decembrī žurnāla “Forbes” interneta vietnē publicētās blogera Daga Bandova pārdomas “Kādēļ Amerika ir NATO”, kur bijis rakstīts, ka Baltijas valstu uzņemšana NATO bijusi “milzīga kļūda”.

“Rubaltic.ru” pārstāstā par vairāk nekā trīs gadus seno “Forbes” viedokļrakstu teikts: “No raksta izriet, ka Amerikai vispār nav iemesla būt NATO, jo iznāk, ka tās loma Ziemeļatlantiskajā savienībā ir vienīgi aizsargāt visādus ģeopolitikas atkritumus (отбросы), kuru neadekvātajām valdībām nebūtu nekas pretī sarīkot karu ar kaimiņiem un piespiest amerikāņu karavīrus liet par tām savas asinis. Pie šādiem “atkritumiem” “Forbes” pieskaitījis arī Baltijas valstis.

Amerikāņu izdevums ar nežēlīgu patiesumu baltiešus nosauca par “bezpalīdzīgām nācijām”, kuras ir spējīgas tikai vaidēt par Krievijas draudiem un lūgt aizsargāt sevi, ievelkot amerikāņus konfliktā ar austrumu kaimiņu.”

Ekrānuzņēmums no vietnes “rubaltic.ru”

Atmaskojums

ASV žurnālista Karlsona spriedumu izraisītā publikāciju sērija nav pirmais un nebūs arī pēdējais gadījums, kad atsevišķu, turklāt ne pārāk ietekmīgu personību izteikumi Krievijas medijos pārtop skaļā ziņā. Tas nav arī pirmais gadījums, kad teksts tiek manipulēts un sagrozīts. Jāsāk ar to, ka blogera Bandova 2015. gada viedokļrakstā “Forbes” Baltija pieminēta tikai vienā rindkopā, jo pārējais ir kritika par Melnkalnes uzņemšanu NATO un situāciju Ukrainā. Pat virsraksts tam skan “Why Is America In NATO? Adding Montenegro As Another Meaningless Facebook Friend” (“Kādēļ Amerika ir NATO? Melnkalnes kā vēl viena bezjēdzīga “Facebook” drauga apstiprināšana”).

Bandova viedoklis “Forbes” slejās bija drīzāk izņēmums, jo šajā ietekmīgajā izdevumā dominē gluži pretējas, nebūt ne Krievijas pozīcijas balstošas publikācijas. Jāpiebilst, ka pats autors, pēc aģentūras “Bloomberg” atzinuma, jau kopš 90. gadiem nodarbojas ar pasūtījuma rakstu gatavošanu lobistu labā, par to saņemot naudu. Laikam jau tīri nejauši viņa raksts sakritis ar Krievijas ārpolitisko vadlīniju burtu un garu. “Rubaltic.ru” interpretācijā turklāt tekstam piefantazētas lietas, kuru oriģinālā nemaz nav. Piemēram, par Baltijas valstīm kā “ģeopolitiskiem atkritumiem” – oriģinālā ir “countries of no geopolitical importance to America” (“valstis bez ģeopolitiskās nozīmes Amerikai”). Tāpat amerikāņu tekstā nekas nav atrodams par baltiešu “neadekvātajām valdībām”, kuras sapņojot izprovocēt karu ar Krieviju.

“Fox News” žurnālists Takers Karlsons patiesi ir ASV atpazīstams TV raidījumu vadītājs, taču “Fox” kanālā viņš ir tikai viens no daudziem. Politisko simpātiju ziņā viņš līdz nesenam laikam bija Libertariāņu partijas piekritējs. Par šīs partijas ASV prezidenta kandidātu 2016. gada vēlēšanās nobalsoja 3,29% ASV vēlētāju.

Pēdējā laikā Karlsonu amerikāņu TV skatītāji pazīst kā kvēlu prezidenta Donalda Trampa aizstāvi, kurš kritizē visus, kas pārmet Trampa pagātnes aizkulišu sakarus ar Krieviju. Krievijas mediji, plaši citējot žurnālista jautājumus Obamas padomniekam Tafuri, nez kādēļ nerunā par viņa atbildēm. Lūk, fragments no tām: “Ja Krievijas uzbrukumā Baltijas valstis kritīs, nākamā Kremļa acīs varētu būt austrumu un tad arī rietumu Eiropa.”

“Žurnālista Karlsona viedoklis vēl nav visas ASV viedoklis. Kongresā gan demokrātu, gan republikāņu vidū valda uzskats, ka ASV ir jādarbojas aktīvi NATO ietvaros. Vienlaikus Trampa nostāja NATO jautājumos mums atgādina, ka ASV aktīva iesaiste drošības procesos Eiropā nav pašsaprotama lieta,” manipulatīvo ziņu komentē Austrum­eiropas Politikas pētījumu centra vadītājs Andis Kudors. Viņš atgādina, ka baltiešiem, bez šaubām, arī pašiem jāstiprina savas aizsardzības spējas un vienlaikus aktīvi jālobē savas idejas Vašingtonā.

Saistītie raksti

“Jebkuri Rietumu mediju izteikumi par ASV dalību NATO aktivitātēs Baltijā ir Krievijas propagandistu saldais ēdiens. Šādu ziņu multiplicēšana Latvijā tiek īstenota ar mērķi mazināt cilvēku uzticēšanos NATO un ASV tajā skaitā. Tas notiek ar cerību, ka aiz bailēm no Kremļa agresijas skriesim izdabāt Maskavai. Savukārt Krievijas auditorijā jebkas, kas notiek NATO, tiek rādīts negatīvā gaismā – principa pēc. Tāda ir pasaules aina, kas uzburta Krievijas medijos: Krievija atrodas naidīgu valstu – Ukrainas, Latvijas, Igaunijas u.c. – ielenkumā. Tikai Putins var dot pretsparu. Otrs vēstījums – skat, kā neveicas tiem, kuri aizgāja no Maskavas ietekmes!”

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Latvijā
Pandēmija kontrabandistus nebaida – cigarešu kontrabandas TOP “ķērieni” maijā
4 stundas
LE
LETA
Latvijā
Zeme atvērās! Rīgā, Ģertrūdes ielā auto iebrūk pazemē 1
5 stundas
LE
LETA
Latvijā
Izmeklēšanā atklāj, kā augsta ranga bankas darbinieks izkrāpis 100 000 eiro no uzņmēmuma
5 stundas

Lasītākie

LE
LETA
Latvijā
Saeima pieņēma Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumprojektu – kā tas ietekmēs mūsu ikdienu?
45 minūtes
VK
Vita Krauja
Kultūra
“Vasara Dzintaros būs un arī šogad – mūzikas skaņu piepildīta,” saruna ar koncertzāles direktoru Guntaru Ķirsi
1 stunda
LE
LETA
Dabā
Vietām īslaicīgs lietus, citviet pat pērkona negaiss. Kāds laiks mūs sagaida sestdien?
35 minūtes
FG
Franks Gordons
Latvijā
Franks Gordons: No “sociālistiskās revolūcijas” – ne smakas. Visu izšķīra padomju tanki
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Zeme atvērās! Rīgā, Ģertrūdes ielā auto iebrūk pazemē 1
5 stundas