Ilze Viņķele
Ilze Viņķele
Foto: Edijs Pālens/LETA

Viņķele norāda uz kļūdu Covid-19 vakcīnu portfeļa izvēlē 48

Šobrīd ir redzams, ka pieļauta kļūda vakcīnu pret Covid-19 portfeļa izvēlē, komentējot lēmumu uz laiku apturēt vakcināciju ar “AstraZeneca” vakcīnu, sacīja bijusī veselības ministre Ilze Viņķele (AP).

“Latvija pirmā vietā” tiks pāri 5% barjerai rūkdami! Kovida afēra tiks izmeklēta un – ticiet man! – kāds tiks iesēdināts!” – Līcīša feļetons 30
Melderis par gaidāmajām vēlēšanām: Neviens cilvēks, kurš saprot, kādas ziepes briest, tur galvu nebāztu 127
4000 eiro par megavastundu! Trešdien pēcpusdienā būs rekorddārga elektrība 62
Lasīt citas ziņas

Viņa atzina, ka kopumā Zāļu valsts aģentūras (ZVA) pieņemtais lēmums apturēt vakcināciju ar konkrēto vakcīnu līdz Pasaules Veselības organizācijas un Eiropas Zāļu aģentūras atzinumam bijis pamatots. Acīmredzot cilvēki, kuriem šis lēmums bija jāpieņem, nevarēja lemt citādi, teica Viņķele.

Bijusī ministre skaidroja, ka, komentējot to, kas notiek ap “AstraZeneca”, jālūkojas uz datiem par konkrēto asinsrecekļu blakņu ziņojumiem. Attiecīgi starp 17 miljoniem savakcinēto šīs blaknes konstatētas ļoti, ļoti nelielai daļai, atzīmēja bijusī ministre, vienlaikus norādot, ka nav konstatētas cēloņsakarības starp vakcīnu un šo veselības traucējumu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tāpat viņa uzsvēra, ka, apzinoties cilvēku trauksmi un to, ka vakcīnas ir jaunas, piesardzība ir augstāka.

Viņa atzina, ka šai sakarā viņai ir drīzāk politisks komentārs, piebilstot, ka šeit redzama kļūda vakcīnu portfeļa izvēlē. “Sakulta histērija, lai slēptu kļūdas. Vakcīnu portfeļa iepirkumi beigās rada tikpat smagas sekas uz vakcināciju kā nenopirkto [vakcīnu] sekas. To redzēsim arī Latvijā, objektīvi atzīstot kļūdu, piemēram, “Pfizer” nepietiekamā iepirkšanā,” uzsvēra politiķe.

Viņasprāt, politiķu radītā kļūda ar šo “histērijas uzkulšanu” maksās tikpat, cik neiepirktas vakcīnas.

“Arī Eiropas Savienībā sarunas ar “AstraZeneca”, ko veda Eiropas Komisijas vadītāja, un komentāri, savstarpējā mētāšanās ar apvainojumiem, protams, ietekmēja cilvēku uztveri par vakcinācijas procesu,” pauda Viņķele.

Pēc viņas domām, pirmais vilnis uz pieteikšanos vakcīnai vietnē “Manavakcina.lv” ir noplacis. Bijusī veselības ministre prognozē, ka ar pūlēm varētu sasniegt 200 000-300 000 iedzīvotāju vakcinēšanu. “Pēc tam cilvēki būs jālūdzas,” uzskata Viņķele. Viņa arī atklāja, ka iepriekš vakcinēšanās prognoze nebija pārlieku optimistiska.

Vaicāta, vai lēmums uz laiku apturēt vakcināciju ar “AstraZeneca” neatturēs vēl vairāk cilvēkus no vakcinācijas pret Covid-19, politiķe uzsvēra, ka tas noteikti var atturēt daļu sabiedrības vakcinēties, īpaši vecāka gada gājuma cilvēkus, kuriem jau tā ir pietiekami augsts stress par notiekošo.

Tāpat Viņķele teica, ka cilvēku noskaņojumu ietekmē premjera Krišjāņa Kariņa (JV) parādīšanās televīzijā, “kad vienīgā ziņa, ko viņš par vakcinēšanos dod, ir “slikti”,” pat tad, kad viss nemaz neesot tik slikti.

Bijusī veselības ministre Ilze Viņķele

Kā ziņots, papildu piesardzības nolūkā Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC), Imunizācijas valsts padome (IVP), ZVA un Veselības inspekcija (VI) ir rekomendējušas Latvijā uz laiku apturēt vakcināciju ar “AstraZeneca” vakcīnu pret Covid-19.

Nacionālā veselības dienesta apkopotā informācija liecina, ka līdz šim ar vakcīnu “AstraZeneca” Latvijā vakcinēti 52 504 cilvēki, tostarp 28 personas, kas saņēmušas abas šīs vakcīnas devas.

Iepriekš tika plānots, ka jau 17.martā Latvija varētu saņemt 15 412 vakcīnas devas no “AstraZeneca”, savukārt nedaudz vēlāk – 24.martā – 37 444 šī ražotāja vakcīnas, bet 31.martā – 40 912 “AstraZeneca” vakcīnas devas.

Kā aģentūru LETA informēja ZVA, lēmums pieņemts, balstoties uz ziņojumiem no atsevišķām Eiropas Savienības valstīm par trombembolijas un līdzīgiem gadījumiem, kas novēroti dažādos laika posmos pēc vakcīnas saņemšanas.

Vienlaikus SPKC, IVP, ZVA un VI uzsver, ka līdz šim nav datu par cēloņsaistību starp vakcināciju un nopietniem veselības traucējumiem. Lēmums uz laiku līdz divām nedēļām apturēt vakcināciju ar “AstraZeneca” vakcīnu pieņemts tikai papildu piesardzības nolūkā līdz brīdim, kad tiks saņemta informācija par cēloņsaistības izvērtēšanu par līdz šim ziņotajiem gadījumiem.

Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) vēl tikai vērtē saņemto informāciju par “AstraZeneca” vakcīnas iespējamo cēloņsaistību ar tromboembolijas gadījumiem, kā arī uzskata, ka ieguvumi no vakcinācijas ar “AstraZeneca” vakcīnu pret Covid-19 ir lielāki nekā iespējamie veselības riski. Tomēr vairākas ES dalībvalstis – Vācija, Dānija, Nīderlande, Itālija, Norvēģija, Francija, Bulgārija, Īrija, Islande – uz laiku, kamēr notiek ziņoto gadījumu izvērtēšana, ir apturējušas vakcināciju ar “AstraZeneca” vakcīnu.

ZVA uzsvēra, ka veselības sarežģījumi, tostarp trombembolijas gadījumi, var tikt novēroti iedzīvotāju vidū dažādu iemeslu dēļ, neatkarīgi no zaļu lietošanas vai vakcinācijas, jo to iemesli var būt dažādi.

Līdz šim Latvijā nav apstiprināts neviens ziņojums, kurā norādītie veselības traucējumi līdzinātos citās Eiropas Savienības valstīs ziņotajiem saistībā trombembolijas signālu, kura izskatīšanu patlaban veic EZA drošuma komiteja (PRAC). Informācija par ZVA saņemtiem Covid-19 vakcīnu blakusparādību ziņojumiem tiek regulāri publicēta ZVA tīmekļvietnē.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Latvija pirmā vietā” tiks pāri 5% barjerai rūkdami! Kovida afēra tiks izmeklēta un – ticiet man! – kāds tiks iesēdināts!” – Līcīša feļetons 30
Melderis par gaidāmajām vēlēšanām: Neviens cilvēks, kurš saprot, kādas ziepes briest, tur galvu nebāztu 127
4000 eiro par megavastundu! Trešdien pēcpusdienā būs rekorddārga elektrība 62
VIDEO. “Tu stulba esi? Kā tu ar mani runā?”: Kambalu pāris Stambulā uz ielas sarīko vētrainu ģimenes strīdu 26
Šodien gaidāmas pārmaiņas, kas skars tieši tevi! Horoskopi 17.augustam
Lasīt citas ziņas

Finanšu partneris - LANDE

Sadarbības projekts
“Neklausīsimies tik daudz, ko saka faktiski viens “Gazprom” kontrolēts uzņēmums!” mudināja premjers Kariņš 28
Ja elektrības biržas cena šodien sasniedz rekordu, patērētājiem jāpārkārto dienas darbi 23
Turcija nepārkāpjot NATO kopīgo nostāju pret Krievijas agresiju Ukrainā un S-400 neizmantošanu
Plešs: Daugavpils domes rīcība sāk izskatīties pēc padomju okupācijas “varoņu” aizstāvēšanas 1
FOTO. “Nez, ko tie ragi varētu nozīmēt?”. Ministres Anitas Muižnieces “radziņi” fotogrāfijā ar kolēģiem soctīklos raisa jautras diskusijas
10:31
“Vislabākais ir sasist jau izejas pozīcijā.” Slaidiņš par to, kas notiks, ja baltkrievi šķērsos Ukrainas robežu
10:31
“Intrum”: 40% uzņēmēju saviem piegādātājiem paši maksā vēlāk, nekā akceptētu no saviem klientiem
10:22
VIDEO. “Viņa gāja pa gaisu!”: eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga pastāsta, ka mammas reakcija uz viņas saderināšanos ar mīļoto Imantu nemaz nebija tik jauka
VIDEO. “Kamēr Kivičs nepārstāvēs Latviju Eirovīzijā, uzvaras nebūs!”: Andris paziņo, ka uzrakstījis “uzvarētāja” dziesmu
Tveicei neatkāpjoties, no valsts rietumiem virzās pērkona negaiss
“Intrum”: 40% uzņēmēju saviem piegādātājiem paši maksā vēlāk, nekā akceptētu no saviem klientiem
Krievijas Vēstniecība joprojām nav noņēmusi veco plāksni, tādējādi degradējot Ukrainas neatkarības ielu 4
“Latvija pirmā vietā” tiks pāri 5% barjerai rūkdami! Kovida afēra tiks izmeklēta un – ticiet man! – kāds tiks iesēdināts!” – Līcīša feļetons 30
Viņiem neizdevās sasniegt neko! Marks Feigins par to, ka Krievija opozīcija ir galēji neveiksmīga
Melderis piekristu idejai atteikties no skolēnu rudens brīvlaika, taču ar vienu noteikumu
Krievijas dezinformācijas apskats: nodevīgie Rietumi un cīņa pret bezdievjiem 20
4000 eiro par megavastundu! Trešdien pēcpusdienā būs rekorddārga elektrība 62
“Tie cilvēki jau, iespējams, nav pie vainas.” Tiesībsargs par iespējamo vīzu un uzturēšanās atļauju atcelšanu Krievijas pilsoņiem
VIDEO. “Tu stulba esi? Kā tu ar mani runā?”: Kambalu pāris Stambulā uz ielas sarīko vētrainu ģimenes strīdu 26
Širovs: Krieviem labāk paklusēt
“Sēdēšana uz Krievijas gāzes adatas atspēlējās dārgās cenās.” Bite par to, ka pārejas periods būs smags 40
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs