Foto: Pexels

Visi vīriešu seksualitātes posmi 0

Tapšana par vīrieti ir ceļš no narcistiskas noslēgtības līdz citu jūtu izpratnei, uzskata seksologs Alens Erils (Alain Héril).

LA
LA.LV
Stāsti
“Neiedomājos, ka suņa adopcija var izvērsties šādi”: “Ulubele” par 300 eiro adopcijā atdod neārstējami slimu suni 22
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Perevoščikovs: Covid-19 Latvijā izplātās ļoti strauji, taču ir arī dažas labas ziņas
2 stundas
LA
LA
Ziņas
“Mums priekšā ir sešas līdz astoņas ļoti grūtas nedēļas,” stāsta zinātnieks Ambainis 156
1 diena
Lasīt citas ziņas

Slavenā franču psihoanalītiķa un seksologa Alena Erila acīs vīriešu seksualitāte ir daudz plašāka nekā sekss, raksta Psychologies. Būt vīrietim nozīmē kļūt par vīrieti, apzināties sevi ar attieksmi pret savu ķermeni un jūtām, pret saviem vecākiem, sievietēm, draugiem un saviem bērniem, vīrieša lomu ģimenē un sabiedrībā, vājumu un spēku, ievainojamību un atbildību.

Seksualitātes sfēra ir personiskais Visums, un katram no mums, vīrietim vai sievietei, tas ir jāizveido patstāvīgi. Nepastāv receptes un instrukcijas, taču pastāv likumsakarības un daudziem no mums kopīgas grūtības un atklājumi, kuras Alens Erils vairāk nekā divdesmit gadus ir analizējis, komunicējot ar saviem pacientiem. Savas pārdomas viņš apkopojis grāmatā “Būt vīrietim. Ceļojums pa vīriešu seksuālo evolūciju.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Viena no idejām, kas caurvij darbu, ir tas, ka ikvienā vecumā vīrietim no jauna jāpārdomā sava maskulinitāte un jāatbild uz galvenajiem jautājumiem. Viņam jāatrod līdzsvars starp savu baudu un otra cilvēka jūtām, jāpiedzīvo sēras par zudušo jaunības vieglumu un jāpieņem sevi briedumā. Seši “būt vīrietim” laikmeti: seksologa zinošais skatījums un pieredzes stāsti.

10-20 gadi

Zēna gadi: sevis meklējumi

Foto – pexels.com

Pusaudža gadu pienākšana bieži vien izraisa zēnā tik lielu entuziasmu un enerģiju, ka tā burtiski pārpilda viņu, virzot uz fizisko un garīgo autonomiju.

Pusaudžiem rodas divējādas jūtas, kurās apvienotas bailes un sajūsma.

Spēcīgas hormonālās izmaiņas, jauns ķermenis un reālas izredzes piedzīvot pirmo seksuālo kontaktu un pirmo mīlestību izraisa dziļu identitātes krīzi. Un vēl tajā visā jāatrod savs ceļš, jātiek skaidrībā ar sevi un pasauli. Pusaudzis ir bruņinieks, kurš iekaro dzīvi priecīgi, ar entuziasmu un vieglu sirdi.

Atslēgas vārdi: hormoni, krīze, zinātkāre, bailes, prieks, kautrība, rupjība, vieglums, masturbācija, homoseksualitāte, pirmā mīlestība.

Citāts: “Es pirmo reizi iemīlējos, kad man bija 13. Atceros visu tā, it kā tas būtu noticis vakar! Meitene ar brūnām acīm, kuru ieraugot mana sirds sitās mežonīgi. Bet es viņai nekad neteicu par savām jūtām. Es tās paturēju sevī. Un kā gan to pateikt? Meitenes uz mums skatījās šķībi, gaidīja, ka mēs tuvosimies pirmie. Es nezināju, kā to izdarīt. ” (Francis, 64 gadi)

20-30 gadi

Jaunība: sadursme ar realitāti

Foto: unsplash
Daudziem vīriešiem ir grūti atvadīties no savas jaunības.

Viņiem žēl šķirties no viegluma un bezrūpības, kas ir jaunības daļa. Baudas princips nonāk pretrunā ar realitātes principu, un jauneklis meklē, kā tos samierināt. Jāuzņemas atbildība par profesionālo izvēli, jūtām un attiecībām. Pirmo reizi rodas domas, ka pašreizējais romāns var būt ilgstošs, varbūt pat uz visu dzīvi.

Viens no veidiem, kā veidot sevi un pārvarēt bailes no nākotnes, ir draudzība ar citiem vīriešiem, kas kalpo kā spogulis un atbalsts sadursmē ar pasauli, it īpaši tāpēc, ka cerību neatbilstība realitātei dažreiz izraisa depresiju. Vīrietis pāraug “pretrunu gara” posmu un sāk attīstīt savas vērtības un attieksmi.

Atslēgas vārdi: sērošana, bauda, realitāte, nākotne, māte, draudzība, vērtības, ievainojamība, dzimumloceklis, orgasms.

Citāts: “Tas bija neizturami: būt tik maigam, sajust, kā acis pieplūst asarām, saņemot īsziņu no viņas: es nespēju ar to samierināties! Man bija jāizvēlas: viņa vai manu draugu kompānija… Un es izvēlējos draugus! Iespējams, es liku viņai ļoti ciest, bet arī es pats pārdzīvoju! Trīs gadus vēlāk mēs atkal satikāmies. Man tuvojās 30, biju vairāk nobriedis un gudrāks. Piekritu būt viegli ievainojams un jūtīgs – par laimi sev!” (Žans, 30 gadi)

30-40 gadi

Kļūšana par tēvu: bezrūpības beigas

Foto: Unsplash

Daudziem vīriešiem izredzes kļūt par tēvu izraisa paniku un reiboni, bet tieši pēc 30 gadiem šīs izredzes parasti kļūst reālas.

Ir jauna sākuma, jauna pārbaudījuma sajūta: pēc tik lielām pūlēm, kas bija vajadzīgas, lai kļūtu par vīrieti, viss jāsāk no jauna!

Turklāt kļūšana par tēvu uz visiem laikiem maina vīrieša kā savu vecāku dēla statusu. Vīriešu zemapziņā rodas jautājumi: vai kļūdams par tēvu, es palikšu vīrietis? Kā patiesi iejusties tēva lomā, nevis tikai to tēlot? Kāds tēvs es gribu būt?

Atbildēs uz šiem jautājumiem ietverta dziļa eksistenciāla izvēle. Arī seksualitāte mainās: “falliskā” pašapliecināšanās pastāv līdzās pirmajām seksuālajām grūtībām, jārisina pastāvīgs dialogs ar topošo māti, jāpieņem savas fantāzijas, kas saistītas ar viņas grūtniecību, jaunā veidā jāpaskatās uz sevi un viņu. Jātiek galā ar apjukumu, greizsirdību un paša bezvērtības sajūtu, lai kļūtu par triādes tēvs – māte – bērns daļu.

Atslēgas vārdi: vīrietis, bērns, iniciācija, vientulība, šķiršanās, stress, loma, pieķeršanās.

Citāts: “Es biju laimīgs, ka man piedzimis dēls. Es pat lepojos ar to. Es lepojos, ka man izdevās: biju domājis, ka nespēšu tikt galā ar tēva lomu. Taču man bija sāpīgi pieņemt, ka manai sievai un manam dēlam var būt savas attiecības. Kad viņa baroja bērnu ar krūti, es sajutu, kā manī iekvēlojas dusmas un es kaunējos par šīm jūtām.” (Džespers, 34 gadi)

40-50 gadi

Briedums: līdzsvara punkts

Foto: Unsplash

Dažreiz četrdesmit gadus veci vīrieši dzīvo, gaidot 50 gadu slieksni, ko viņi uzskata par vīriešu spēka zaudēšanas brīdi, sērām par visvarenību un ķermeņa nodevību. Ar šo desmitgadi saistītas daudzas fantāzijas un bailes, kas attiecas ar seksu. Daudzi atkal kļūst par tēviem, lai saglabātu nemirstības ilūziju. Pēc četrdesmit gadiem vīrietis sāk patiesi baidīties no vecuma un jūt, ka viņam būs jāmainās.

Jādzimst jaunai, nobriedušai personībai, un daži paradumi un uzvedība jāatstāj pagātnē.

Ir nepieciešamība savaldzināt, apburt, patikt, lai apstiprinātu savu vīrišķību, vairot mīlestības uzvaras un seksuālos aktus, pierādīt sev, ka pasaule var mainīties atkarībā no mūsu vēlmēm. Tajā pašā vecumā parasti veidojas pieaugušo attiecības ar savu tēvu (“kā vīrietim ar vīrieti”) un notiek to lēmumu pieņemšana, kas noteiks visu turpmāko dzīvi.

Atslēgas vārdi: novecošana, atbildība, vidus posms, apogeja, pavedināšana, ķermenis.

Citāts: “Es vairs nejūtos iekārots un pavedinošs. Mani mati kļūst retāki, sporta zālē es nevaru parādīt iepriekšējos rezultātus, un erekcija arī vairs nav tā, kāda bija, man šķiet! Esmu noguris, tiešām ļoti noguris… “(Reno, 47 gadi)

50-60 gadi

Meklējot sevi: laiks paātrina skrējienu

Foto: Pexels.com

Izmaiņas ķermenī kļūst acīmredzamas, un tas var izraisīt hipohondriju. Filozofiskais skatījums uz dzīvi un sevis izpratne, ja tie agrāk tikuši sasniegti, sniedz gudrību, vīrišķību un mieru, lai šķērsotu 50 gadu jubilejas slieksni.

Valdīt pār sevi, cienīt sevi, apliecināt savu eksistences veidu pasaulē – galvenie šī vecuma prieki.

Tomēr “seksuālās nāves” rēgs bieži vien iegrūž vīriešus jauno sieviešu apskāvienos. Libido vājināšanās un erekcijas problēmas var mazināt, ja “būt vīrietim” saprotam plašāk nekā seksu kā 20 gados.

Atslēgas vārdi: sacīkstes, ilūzijas, erekcija, nostalģija, tagadne, trauksme, brīvība, skaistums.

Citāts: “Zināmas izmaiņas organismā liek mums atcerēties ielas, pa kurām staigājam daudzus gadus. Te aizvēries veikals, te pazudusi izkārtne, telpas tiek iznomātas; un mēs sev jautājam – kas gan te bija agrāk, tas ir, pirms nedēļas.” (Daniels, 55 gadi)

Pēc 60 gadiem

Sakrālā seksualitāte

Foto: Pexels.com
Pienācis patiesas seksuālās brīvības laiks. Attieksme pret seksualitāti kļūst nobriedusi un laimīgāka.

Sekss vairs nesaistās vienīgi ar baudu un dzimumorgānu kontaktu, tajā parādās garīgā dimensija. Par vienu no sublimācijas veidiem kļūst jauna attieksme pret sievieti, visām sieviešu kārtas pārstāvēm kā svētumu. Priekšplānā izvirzās maigums, pieskārieni, emocionālās intimitātes dziļums pārī.

Atslēgas vārdi: garīgums, palēninājums, mērenība, glāsti, sievišķais, rituāli, izpratne, apzināšanās, miers.

Citāts: “Esmu kļuvis cieņpilns, maigs, mierīgs. Vairs nevajag nevienam neko pierādīt. Es jūtu vajadzību cildināt sievietes, sajūsmināti apbrīnot viņas. Tas nenozīmē, ka mana seksualitāte ir kļuvusi mazāk izteikta. Vienkārši tā ir citāda.” (Raimonds, 62 gadi)

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
AB
Armands Broks*
Ziņas
Armands Broks: Bizness nevar atļauties ignorēt darbinieku emocionālo veselību
1 diena
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Robežu vairs nav! Septiņu stunda ilga operācija, kas uz mūžiem varētu izmainīt mūsu medicīnu
1 diena
ZB
Zigmunds Bekmanis
Laukos
Slido un peldi ziemā! Kur Rīgas apkaimē iespējas nodoties ziemas sportiem un kā to pareizi darīt? 2
1 diena
ML
Māra Libeka
Veselam
“Esmu izmisumā, jo nesaprotu, kāpēc tā tieku sodīta…” Kļūdainu datu dēļ cilvēki paliek bez valsts apmaksātajām zālēm 65
3 dienas
LA
LA.LV
Stāsti
“Neiedomājos, ka suņa adopcija var izvērsties šādi”: “Ulubele” par 300 eiro adopcijā atdod neārstējami slimu suni 22
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Perevoščikovs: Covid-19 Latvijā izplātās ļoti strauji, taču ir arī dažas labas ziņas
2 stundas
LA
LA
Ziņas
“Mums priekšā ir sešas līdz astoņas ļoti grūtas nedēļas,” stāsta zinātnieks Ambainis 156
1 diena
LA
LA
Ziņas
“Tā ir plastmasa, zinām, ka cilvēkam kaitīga. Vai tiešām tas jānodara mūsu bērniem?” Aizsilniece par FFP2 respiratoriem 189
19 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Tev ir izvēle – vai nu padodies vai meklē citu ceļu un iet tālāk! Horoskopi 17.janvārim
11 stundas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
Kā pieciem soļiem tikt galā ar aukstumpumpu 4
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Traumas šoziem vairāk vecumā virs 50 gadiem 3
4 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
„Centrālā laboratorija” paplašina laboratorisko pakalpojumu pieejamību, atverot vienu no lielākajām filiālēm ārpus Rīgas 4
6. janvāris, 2022
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptieka”: Jaunajā gadā veselība būs pirmajā vietā! 2
30. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
„Mēness aptieka”: 2% iedzīvotāju ziemā telpas nevēdina vispār – lielākā daļa svaigam gaisam telpās ļauj iekļūt tikai divreiz dienā 4
29. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Jodam un briljantzaļajam – nē! 19
27. decembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Senioriem un farmaceitiem Ziemassvētku priekšvakarā abpusējs dāvināšanas prieks 4
22. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mēness aptieka: 7 ieteikumi pareizai ādas kopšanai ziemā 2
21. decembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptieka” paralimpiešiem Jaunajā gadā vēl labu veselību un izcilu startu ziemas paralimpiskajās spēlēs Pekinā 2
17. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 ieteikumi, lai droši un mierīgi sagaidām svētkus gadu mijā
17. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
“Veselības centru apvienība” vakcinēs pret Covid-19 arī 5-11 gadu vecuma bērnus 18
16. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Būt svaigā gaisā veselības profilaksei ir populāri 4
16. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Vitamīni un minerālvielas cilvēkiem gados 1
14. decembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Repharm” ieguldījums veselības aprūpes attīstībā atzīmēts ar Ministru kabineta balvu Stellai Lapiņai 6
10. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA mobilais vakcinācijas punkts pirmajā mēnesī Rīgā un reģionos pret Covid-19 vakcinējis vairāk nekā 1300 iedzīvotājus 1
2. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Veselības centru apvienība: Covid-19 pacienti novērtē ārsta izbraukumu uz mājām 3
30. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Imunitāte iet roku rokā ar psihoemocionālo stāvokli 9
30. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc sargāt galvu un kaklu no aukstuma 9
25. novembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
VCA investē Latvijas jaunās ārstu paaudzes izglītībā 1
17. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Rūpēs par vīriešu veselību 7
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja oža pēc Covid-19 pārslimošanas ir patoloģiski mainīta 17
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Trīs risinājumi, kā pirms ziemas stiprināt spēju pretoties vīrusiem
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Aptieka ir drošības spilvens diabēta pacientam Covid-19 laikā 2
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Elpceļu vīrusu sezonas laikā Covid-19 raksturīgo simptomu noteikšana vēl svarīgāka 8
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā zināt pareizās devas vitamīniem? 7
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mājsēdē būtiski cieš pusaudžu miegs un emocionālā veselība 9
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Repharm” uzņēmumus novērtē ar valsts apbalvojumu vadītājai Stellai Lapiņai 2
2. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko iedzīvotāji domā par savu imunitāti? 10
28. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptiekas” atvērtas jau no septiņiem rītā 1
27. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kur vīrusa daļiņu ir vairāk un pastāv lielāks risks inficēties? 7
25. oktobris, 2021
RO
Regīna Olševska
Veselam
Sals kož līdz kaulam: apsaldēšanās bieži vien notiek gandrīz nemanāmi 1
3 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Anna Peipiņa: Mūsu cilvēki ir izturīgi, taču to pilienu, kurus vēl drīkst pilināt cilvēku pacietībai, vairs nav daudz 75
3 dienas
ML
Māra Libeka
Ziņas
Gatavojieties mainīt maskas! Respiratori gan vēl nav iepirkti, lai piegādātu trūcīgajiem cilvēkiem
5 dienas
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
“Materiālus gan esošajā, gan jaunajā ēkā izvadās roboti!” Gavars stāsta, kā attīstās “Gulbja laboratorija” 9
2 dienas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Atkarīgās sievietes: ASV populāri “mammīšu dzērieni”, pieskatot bērnus, bet Latvijā dāmas ik vakaru izdzer pāris vīna pudeles 43
5 dienas
LE
LETA
Ziņas
ASV ķirurgi pirmo reizi veiksmīgi pārstādījuši cūkas sirdi cilvēkam 22
6 dienas
LE
LETA
Ziņas
Perevoščikovs: Covid-19 Latvijā izplātās ļoti strauji, taču ir arī dažas labas ziņas
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Līdz šim pret Covid-19 vakcinēti vairāk nekā 5000 bērnu vecumā no 5 līdz 11 gadiem
5 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Lielā daļā Latvijas spēkā oranžās pakāpes brīdinājums par vētru
3 stundas
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: Varam būt milzīgi pateicīgi, ka 2004. gadā NATO pārvarēja šaubas un uzņēma mazu valstiņu ar maziem bruņotajiem spēkiem savā ierindā 40
2 stundas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Slepenās frontes kareivis, mānīgie testi un dzērājšoferu problēma. Nedēļas notikumu apskats
2 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
Vai Pašvaldību likumu mantos 14. Saeima?
1 stunda
LA
LA
Ziņas
“Ir trīs priekšlikumi, kas nekavējoties jāpieņem!” Kaminskis par enerģētikas krīzi un iespējamiem pabalstiem
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Pagaidām tiksim galā, bet kā būs tālāk?” Rīdzinieks dalās ar pieaugošajiem rēķiniem
1 stunda
GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Katrā karā visas puses veic kara noziegumus – lielākā vai mazākā apmērā. Galvenais ir nebūt zaudētāju pusē 64
1 diena
ZB
Zigmunds Bekmanis
Ziņas
“Pētījumos iezīmējas, ka 1989. gads bija viens no lūzuma punktiem,” Karušs uzskata, ka arvien biežāk piedzīvosim ekstremālus laikapstākļus 6
1 diena
LA
LA
Ziņas
“Amerikā ārsti, kuriem ir omikrons vieglā formā, turpina strādāt,” Aizsilniece norāda, kāpēc Latvija atkal “iebremzē” 250
1 diena
LA
LA
Kokteilis
“Līdz šodienai neesmu sapratis, kur aizgāja tie 60 miljoni,” Maestro pēc simtgades svinībām, kas beidzās 2021. gadā 106
1 diena
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
“Es sevi dēvēju par veselīga un laimīga dzīvesveida entuziasti!” Jaunā “Māmiņu kluba” vadītāja Kristīne iepazīstina ar savu ikdienu 26
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Neviena valsts to vairs nespēj! Dumpis par testēšanu un omikronu 117
1 diena
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Vecāki ir iedomājušies, ka skolotāji, tāpat kā oficianti, ir tikai un vienīgi apkalpojošās sfēras pārstāvji 44
2 dienas
LA
LA
Ziņas
“Ne visi darbinieki apzinās, cik viņi izmaksā darba devējam,” Uzņēmējs atklāj, kam būtu jāmainās, lai varētu maksāt lielākas algas 98
1 diena
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
“Sensacionālās ziņas ļoti patika – ka kāds nomušīts, par zādzībām, visādām nelaimēm. Tieši tāpat kā tagad!” stāsta Vilks un Daija 2
1 diena
VB
Valdis Bērziņš
Ziņas
Kijeva par kiberuzbrukumu tur aizdomās Maskavu, Kremlis Krievijas saistību ar to noliedz
10:42
LE
LETA
Ziņas
Līdz šim pret Covid-19 vakcinēti vairāk nekā 5000 bērnu vecumā no 5 līdz 11 gadiem
10:34
LE
LETA
Ziņas
“Sadales tīkla” vadītājs: Uzņēmuma tarifi būtu jāreformē 1
09:56