Sandija Bajo pie Latvijas karoga krāsās izgaismotā Niagāras ūdenskrituma 2018. gadā.
Sandija Bajo pie Latvijas karoga krāsās izgaismotā Niagāras ūdenskrituma 2018. gadā.
Foto no personīgā arhīva

“Ir svarīgi lepoties ar Latviju un latviešiem!” Saruna ar latviešu sabiedrisko darbinieci ASV Sandiju Bajo 34

Taira Zoldnere, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Hjūstonas Ārlietu padomes izpilddirektore attīstības jautājumos, latviešu sabiedriskā darbiniece ASV Sandija Bajo par lielo darbu, nesot Latvijas tēlu pasaulē, apbalvota ar Latvijas Ārlietu ministrijas atzinības rakstu. Kāds bija Sandijas Bajo ceļš uz Ameriku?

GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Meli un maldināšana par Covid-19 un pret to attīstītajām vakcīnām noteikti apdraud cilvēku dzīvību
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu dziedātāja Aminata publisko foto, kurā redzama ģērbusies tikai džinsos un zābakos 49
21 stundas
PA
Pēteris Apinis
Laukos
“Šo inžu dēļ nedzimst bērni, vīriešiem nestāv, bērniem psihomotori traucējumi!” Pēteris Apinis par pesticīdiem un postu, ko tie nodara dabai un cilvēkam 113
1 diena
Lasīt citas ziņas

Apsveicu ar lielisko projektu – koncertu “Rhotko in Jazz”, kas notika par godu gleznotāja Marka Rotko veidotās kapelas Hjūstonā 50 gadu jubilejai un reprezentēja izcilā mākslinieka darbus, kā arī desmit latviešu komponistu skaņdarbus Māra Briežkalna kvinteta izpildījumā. Šis koncerts man lika ieraudzīt Rotko mākslu pavisam citā gaismā.

S. Bajo: Iedvesmojošs, ļoti pozitīvs iespaids bija arī man, kad redzēju šo koncertu pirmo reizi Mihaila Barišņikova Mākslas centrā Ņujorkā. Mūsu virtuālajā koncertā par godu Rotko kapelas jubilejai piedalījās skatītāji gan no ASV un Latvijas, gan ārvalstīm.

CITI ŠOBRĪD LASA
Atsauksmes bija fantastiskas gan no latviešiem, gan amerikāņiem. Mūsu nodoms bija atgādināt Amerikas skatītājiem, ka Rotko ir nācis no Latvijas, un tas izdevās ļoti labi.

Marka Rotko dēls Kristofers Rotko arī sirsnīgā uzrunā pirms koncerta uzsvēra, ka mākslinieks dzimis Latvijā.

Vai tas nebija fantastiski? Paldies Kristoferam, jo mūsu kopīgais mērķis bija parādīt, kāda ir Rotko ģimenes saistība ar Latviju, Daugavpili, kā tas viss vēsturiski savijies kopā, kā tas atsaucas Amerikas sabiedrībā.

Tieši koncerta nedēļā arī tika paziņots, ka taps filma par Marku Rotko un viņu spēlēs Rasels Krovs.

Jāpiebilst, ka koncertu joprojām iespējams noklausīties, un to var atrast Rotko kapelas (Rhotko Chapel) mājas lapas arhīvā.

Kāds dzenulis tev liek nodarboties ar šādiem lieliem, sarežģītiem projektiem?

Visus savus projektus es rīkoju Latvijas labā. Varbūt tas skan pārāk patriotiski, bet tas tā tiešām ir.

Tu esi dzimusi Latvijā. Kā izveidojās tavs dzīves ceļš, kā tu nonāci ASV?

Esmu dzimusi un augusi Jelgavā, kur arī pabeidzu vidusskolu. Gribu pateikt īpašu paldies savai angļu valodas skolotājai Veltai Kreicbergai, kura padomju laikos pirmā Jelgavā noorganizēja specializētu angļu valodas klasi.

Pēc skolas iestājos Latvijas Universitātes Svešvalodu fakultātes angļu valodas vakara nodaļā, bet pa dienu mācīju angļu valodu skolēniem savā bijušajā skolā. Man bija 18 gadu, nebija nekādas skolotājas izglītības, bet nekas – mācīju angļu valodu trīs klasēs.

Reiz universitātē pie ziņojuma dēļa pamanīju mazu paziņojumu par vasaras darba iespējām amerikāņu bērnu vasaras nometnē ASV. Tas bija vēl padomju laikā. Pēc vairākām intervijām 1991. gada maijā saņēmu uzaicinājumu, ka jau pēc divām nedēļām tieku gaidīta ASV.

Saņēmu Padomju Savienības ārvalstu pasi no konsulāta Ļeņingradā, sapakoju savu koferīti, no tēta dabūju trīs dolārus.

Tā 19 gadu vecumā ar saviem trīs dolāriem, rupjmaizi un žāvētu desu kāpu vilcienā, braucu uz Ļeņingradu, pēc tam uz lidostu, un ar “Aeroflotes” lidmašīnu uz Ņujorku.

Mēs tikām sadalīti pa bērnu nometnēm visā ASV teritorijā, un es nonācu meiteņu skautu nometnē Dienvidkalifornijā, kalnos pie Losandželosas, kur arī pavadīju divus vasaras mēnešus.

Nometnei beidzoties, kāda ģimene mani uzaicināja atlikušo laiku līdz vīzas termiņa beigām pavadīt pie viņiem Hjūstonā. Tajā vasarā Latvijā sākās lielais pārmaiņu laiks, kas bija ļoti kritisks Latvijas nākotnei, un tolaik nezināju, vai man dzīvē vēl būs iespēja atgriezties Amerikā.

Man arī gribējās vairāk redzēt šo zemi. Skautu nometnes vadība arī gribēja mani redzēt vēl nākamajā vasarā un palīdzēja nokārtot dokumentus, lai varu palikt ASV vēl vienu gadu.

Kad otrās nometnes termiņš gāja uz beigām, latviešu laikrakstā “Laiks” pamanīju ziņojumu, ka ģimene no Konektikutas meklē auklīti no Latvijas. Tur pavadīju piecus sešus gadus.

Konektikutā pieteicos mācībām vietējā pašvaldības koledžā, jo universitāti nevarēju atļauties. Jāpiebilst, ka arī pašvaldību koledžās ir jāmaksā un ārvalstu studentiem vairāk nekā vietējiem.

Vēl interesanti, ka, pateicoties labām atzīmēm, mani uzņēma studentu korporācijā un tiku pat aizsūtīta uz studentu korporāciju konferenci Vašingtonā kā mūsu koledžas un Konektikutas štata pārstāve.

Atklāšanas ceremonijā man tika uzticēts nest štata karogu un pastāstīt visai 2000 cilvēku lielajai auditorijai savu stāstu par nokļūšanu Amerikā.

Tolaik pat nesapratu, kas tas bija par godu!

Vēlāk, sekojot mana koledžas profesora padomam, pieteicos vairākās privātās universitātēs un dabūju stipendiju mācībām Triniti koledžā Hartfordā, kur mācījos Starptautisko attiecību nodaļā.

Tomēr pavisam negaidīti tava dzīve atkal mainījās?

Viesojoties pie draudzenes Vašingtonā, uzzināju, ka vēstniecībā ir atbrīvojusies darba vieta latvietim, kas jau dzīvo ASV. Pieteicos, satiku vēstnieku Ojāru Kalniņu un tiku uzņemta vēstniecības darbinieku pulkā.

Vai nebija žēl atstāt studijas?

Bija gan, bet, studējot starptautiskās attiecības, gandrīz katrs students cer, ka kādreiz būs iespēja strādāt Vašingtonā, kas ir starptautisko attiecību galvaspilsēta. Zināju, ka piedāvājums strādāt vēstniecībā ir izdevība, kas bieži negadās.

Tolaik, pēc trīs vēstniecībā nostrādātiem gadiem, radās iespēja darbam Hjūstonā. Teksasā tika atvērts Latvijas Goda konsulāts, un konsuls Stīvs Peins, kurš latviski nerunāja, meklēja palīgu savam darbam. Piedāvāju, ka es pati to varētu.

Sapakoju visas mantas smagajā mašīnā, savu mašīnu pieāķēju galā, un divās dienās pārbraucu no Vašingtonas uz Teksasu.

Goda konsula Stīva Peina pamata darbs bija lobēšana. Es arī pamazām apguvu, kā notiek lobēšana, un tas man bija kaut kas pavisam jauns. Tas viss kopā deva ļoti interesantu pieredzi.

Pamazām sāku sadarboties ar Hjūstonas latviešiem, tomēr latviešu šeit salīdzinoši maz un nav arī latviešu baznīcas vai biedrības.

Šobrīd Goda konsuls ir Pēteris Ragauss, un es turpinu darīt lietas, kas saistītas ar latviešu sabiedrību Hjūstonā, un sadarbojos arī ar Ņujorkas štata Goda konsulu Ahmetu Orenu.

Šajos gados paralēli darbam latviešu Goda konsulātos tu esi attīstījusi arī citu darba karjeru.

2000. gadā, pārceļoties uz Hjūstonu, es uzreiz meklēju iespēju darboties starptautisko attiecību laukā – vai tā būtu kāda sabiedriska grupa vai asociācija, kur es varētu piedalīties un apmierināt savu starptautisko apetīti.

Biju patīkami pārsteigta par to, ka Hjūstonā ir ap deviņdesmit valstu konsulāti – gan oficiāli konsulāti, gan Goda konsulāti kā Latvijai. Tie apvienoti Hjūstonas Ārvalstu konsulātu asociācijā, un es bieži vien pārstāvēju Latvijas Goda konsulātu.

Ar laiku kļuvu par šīs asociācijas komunikāciju direktori un sāku organizēt pasākumus konsulātiem. Tur satiku domu biedri no manas pašreizējās darbavietas Hjūstonas Ārlietu padomē, kas ir nevalstiska izglītojoša organizācija.

Turpināju mācīties un pabeidzu arī Narkotiku apkarošanas aģentūras (NAA) kursus un Federālā Izmeklēšanas biroja (FIB) Pilsoņu akadēmiju.

Interesanta izglītība! Vai iegūtās zināšanas ir noderējušas?

Akadēmiju absolventi kļūst par šo organizāciju vēstnešiem, tas ir, veicina iedzīvotāju izpratni par to darbību, veido pozitīvu aģentūru tēlu. Manā darbavietā Hjūstonas Ārlietu padomē arī ir viesojušies šo organizāciju darbinieki ar lekcijām.

Iedzīvotājiem ir liela interese tikties ar NAA un FIB aģentiem.

2018. gadā tu realizēji grandiozu projektu – Niagāras ūdenskrituma izgaismošanu Latvijas karoga krāsās valsts simtgadei par godu. Latvieši visā pasaulē priecājās par iespaidīgajām un krāšņajām Niagāras ūdenskrituma fotogrāfijām sarkanbaltsarkanā krāsā. Kā radās šis projekts?

Ideja radās Goda konsulu sanāksmē Vašingtonā 2018. gada sākumā, kad kopā ar Latvijas vēstnieku Andri Teikmani spriedām, kā atzīmēt Latvijas simtgadi ASV. Pateicoties manam darbam Ņujorkas štata Goda konsulātā, ienāca prātā doma izgaismot Niagāras ūdenskritumu, jo tas atrodas tieši Ņujorkas štatā.

Man patīk domāt lielos apmēros, lai realizētu kaut ko citādi, varbūt pat vairāk, nekā var iecerēt. Sākumā šo ideju tikai klusu pateicu vēstniekam Andrim Teikmanim, viņš tā neticīgi paskatījās, bet uzreiz atbalstīja un apsolīja visu iespējamo palīdzību arī no vēstniecības.

Sazinājos ar ūdenskrituma apsaimniekotājiem, aizsūtīju mūsu pieteikumu, un tas tika apstiprināts.

Sāku sadarbību arī ar Latvijas vēstniecību Kanādā un vēstnieku Jāni Eihmani, un tā Niagāras ūdenskrituma izgaismošana kļuva par starptautisku projektu.

Pasākumam bija pāri par 400 apmeklētāju, lai gan sākumā domāju, ka varbūt būšu viena pati pie ūdenskrituma tumšā novembra vakarā!

Ūdenskritums tika izgaismots trīs reizes – deviņos, desmitos un vienpadsmitos vakarā. Deviņos vērojām izgaismošanu no viesnīcas augšējā stāva, un laimīgas sakritības dēļ Brazīlijas valsts tieši tajā vakarā piedalījās sacensībās ar īpašu uguņošanu pie ūdenskrituma.

Zālē izslēdzām gaismas, “Carnival Youth” puiši spēlēja tik emocionāli, ka asaras saskrēja acīs, parādījās izgaismotais ūdenskritums un fonā uguņošana! Tas bija neticami un fantastiski!

Desmitos savukārt ar adītiem latviešu dūraiņiem rokās gājām ārā, lai izgaismošanu redzētu tuvāk, klātienē. Protams, tūlīt pie ūdenskrituma sākās arī dziedāšana, jo – kur latvieši, tur dziedāšana. Daudziem diasporas latviešiem šis izvērtās par lielāko notikumu simtgades svētkos.

Vai jau tagad prātā ir jaunas domas un plāni?

Nākamajā gadā Latvija un ASV svin diplomātisko attiecību simtgadi. Latvijas vēstniecība domā, kā atzīmēt šo jubileju, un arī es jau sāku par to domāt. Man jau kopš skolas laikiem vienmēr paticis kaut ko organizēt! Tas dod prieku, enerģiju, un, plānojot pasākumus, man rodas jauns spēks!

Tev ir milzīga pieredze, nesot un popularizējot Latvijas vārdu Amerikas sabiedrībā. Ko tu vēlētu Amerikas latviešu kopienai, ko tu rosinātu darīt?

SAISTĪTIE RAKSTI

Domāju, ka ir svarīgi, lai mēs neaizmirstam, no kurienes nākam, svarīgi būt lepniem par to. Amerika ir liela valsts, un daudz spēka paņem ikdiena. Mums ir darbs, mums ir ģimene, un arī man aug divi dēli – Edmunds un Vincents.

Tomēr ir labi atrast laiku, dalīties ar savu pieredzi, lepoties un atzīmēt latviešu sasniegumus, stāstīt par Latviju un latviešiem – vai tas ir Rotko, vai tā ir mūzika un Lolita Ritmane, vai tā ir mūsu sportista Mārtiņa Līča uzvara pasaules stiprāko vīru sacensībās vai arī kāds cits izcils latviešu veikums.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Meli un maldināšana par Covid-19 un pret to attīstītajām vakcīnām noteikti apdraud cilvēku dzīvību
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu dziedātāja Aminata publisko foto, kurā redzama ģērbusies tikai džinsos un zābakos 49
21 stundas
PA
Pēteris Apinis
Laukos
“Šo inžu dēļ nedzimst bērni, vīriešiem nestāv, bērniem psihomotori traucējumi!” Pēteris Apinis par pesticīdiem un postu, ko tie nodara dabai un cilvēkam 113
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Ieklausies tajā, ko tev saka tavi draugi! Horoskopi 16.maijs 1
13 stundas
LK
Linda Krāģe
Kokteilis
Šonedēļ dosi priekšroku vienatnei vai attiecībām ar pašiem tuvākajiem! Horoskopi no 17. līdz 23. maijam
11 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
“Lielākais drauds ir mutācijas, kas rodas tādās vietās kā Indija!” Rēvalds par maigo kovidu un vakcīnu efektivitāti pret jaunajiem Covid-19 veidiem 25
12 stundas
AJ
Atis Jansons
Ziņas
Veicot vairāku lielveikalu stāvvietu apsekošanu, konstatēts, ka tās ir par šauru. Cik ilgi vēl skrambāsim savas un kaimiņu durvis?
12 stundas
LA
LA.LV
Medības
Vilku sāga turpinās! Meža kamerā uzfilmēts, kā sivēnmāte aizstāv sivēnus, kad uzbrūk vilki 15
13 stundas
IF
Imants Frederiks Ozols
Ziņas
“Viņš ir pierādījums tam, ka Latvija nav maza valsts!” Profesors Grēns, kurš trīsreiz atteicies no Triju Zvaigžņu ordeņa
16 stundas
LE
LETA
Uncategorized
Ķekavas novada pašvaldība pieteiksies uz valsts līdzfinansējumu veloceliņa izbūvei gar Bauskas šoseju 2
22:48
LE
LETA
Ziņas
“Varbūt vajag vairāk līderības no premjera puses?” Pūce domā, ka Kariņš valdībā varētu izrādīt lielāku drosmi 5
22:21
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Iepirkumu uzraudzības birojs pārbaudīs iepirkumus saistībā ar Jēkabpils domnieka Gavrilova būvuzņēmumu
21:57
LA
LA.LV
Ziņas
Latviete Telavivā nofilmē baisu skatu un ziņo par kāda vīrieša nāvi 29
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Šovasar ieviesīs maksu par iebraukšanu bijušajā padomju armijas raķešu bāzē Zeltiņu pagastā 22
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Zināms, kā izskatīsies Samantas Tīnas uzstāšanās “Eirovīzijas” dziesmu konkursā 12
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Varbūt vajag vairāk līderības no premjera puses?” Pūce domā, ka Kariņš valdībā varētu izrādīt lielāku drosmi 5
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijas hokeja izlase arī otrajā pārbaudes spēlē pret Šveici piedzīvo zaudējumu
10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu dziedātāja Aminata publisko foto, kurā redzama ģērbusies tikai džinsos un zābakos 49
21 stundas
ZB
Zigmunds Bekmanis
Ziņas
Muzeju nakts – citā realitātē: attālināti un brīvdabā, apmeklējot individuāli un ievērojot distancēšanos 2
20 stundas
LE
LETA
Ziņas
Paziņo, kur visvairāk ar Covid-19 sasirgušo 6
13 stundas
GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Meli un maldināšana par Covid-19 un pret to attīstītajām vakcīnām noteikti apdraud cilvēku dzīvību
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijā gaidāma migla un lietus mākoņi 1
17 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Stāsti
“Sen jau tas bija jādara!” Rīdziniece Sanija jau astoņu gadus cīnās par iekļūšanu mājās
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Tie ir spermas donori!”: Uģis Kuģis skarbi izsakās par vīriešiem, kas neaudzina savus bērnus 19
20 stundas
DJ
Diāna Jance
Ziņas
“Man daudzreiz ir teikts, ka atšķiros no itāļiem!” Latviete Itālijā – Marija Džūlija da Sakko
15 stundas
ZB
Zigmunds Bekmanis
Laukos
“Pavasaros mūs grūti mierā noturēt!” Rucava-Dundaga-Jaunpils: dodamies!
18 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Viņas pacientiem jāparaksta īpaši sagatavots dokuments. Ārste iesaka pret vakcinēšanos izturēties ļoti nopietni un ziņot par blakusparādībām 62
20 stundas
PA
Pēteris Apinis
Laukos
“Šo inžu dēļ nedzimst bērni, vīriešiem nestāv, bērniem psihomotori traucējumi!” Pēteris Apinis par pesticīdiem un postu, ko tie nodara dabai un cilvēkam 113
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Kurā novadā visvairāk inficēto? Publicē karti ar visām pašvaldībam 4
21 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Viņķele: “Latvijā visus nevakcinētos sauc par nozombētiem vakcīnidiotiem, bet nedrīkst jaukt piesardzīgos ar “antivakseriem”! 307
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Sofija, Taiga, Arita un Airita 1
23 stundas
ML
Māra Libeka
Veselam
Cerīgais jūnijs, kad varēs nevilkt maskas un doties uz koncertiem! Pavļuts brīdina, ka jāgatavojas revakcinācijai 106
2 dienas
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Vardarbības pereklis vai civilizācijas pēdējais bastions? 120
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Harijs intervijā paziņo, ka, dzīvojot britu karaliskajā ģimenē, esot juties kā “dzīvnieks zooloģiskajā dārzā” 38
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no 15. līdz 21. maijam: kādas vēlmes piepildīsies
1 diena
LK
Linda Krāģe
Kokteilis
Šonedēļ dosi priekšroku vienatnei vai attiecībām ar pašiem tuvākajiem! Horoskopi no 17. līdz 23. maijam
11 stundas