Maskavas ceļa norāde netālu no Krievijas vēstniecības Londonā – sagaidāms, ka valdība atcels “zelta vīzas” jeb uzturēšanās atļaujas ārzemju investoriem par naudas ieguldījumu.
Maskavas ceļa norāde netālu no Krievijas vēstniecības Londonā – sagaidāms, ka valdība atcels “zelta vīzas” jeb uzturēšanās atļaujas ārzemju investoriem par naudas ieguldījumu.
Foto: Neil Hall/EPA/SCANPIX

“Zelta vīzu” beigas 0

Ilze Kalve, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

VIDEO. Ir iemesls, kāpēc Zelenskis kopš kara sākuma velk vienu un to pašu apģērbu un kāpēc tuvākajā laikā to mainīs 85
“Ir pamats uztraukumam?” Slaidiņš par to, vai Latvijas iedzīvotājiem jāveido pārtikas krājumi 41
Rolands Repša: Krievijā mobilizācija tālāk var attīstīties divos atšķirīgos scenārijos 15
Lasīt citas ziņas

 

Apvienotās Karalistes iekšlietu ministre Priti Patela ir izlēmusi atteikties no tā dēvētās “Tier 1” investoru vīzas, kas tautā iesaukta par “zelta vīzu”. Lēmums jau stājies spēkā, kas ir īpaši nozīmīgi tagad, kad britu valdība ķērusies pie visām ekonomisko sankciju iespējām saistībā ar Krievijas iebrukumu Ukrainā.

CITI ŠOBRĪD LASA

 

Kas ir “zelta vīza”?

“Tier 1” investoru vīzu kopš 2008. gada var iegūt tie ārzemnieki, kuri Apvienotajā Karalistē (AK) investē virs 2 miljoniem sterliņu mārciņu (2 401 279 eiro). “Zelta vīza” dod iespēju uzturēties AK trīs gadus, pēc tam vīzu var pagarināt uz diviem gadiem, bet pēc pieciem gadiem jau iespējams pieteikties pastāvīgā iedzīvotāja statusam. Tiem, kuri var atļauties investēt piecus miljonus mārciņu (6 milj. eiro), pastāvīgā iedzīvotāja statusa pieteikumu ļauts iesniegt pēc trim gadiem, bet tiem, kuri investē desmit miljonus mārciņu (12 milj. eiro) – jau pēc diviem gadiem. Kopā ar vīzas pieteicēju uz AK drīkst pārcelties arī ģimene.

Nosacījumos ietilpst prasība neuzturēties ārpus AK vairāk nekā 180 dienas divpadsmit mēnešu laikā, nepieciešamas arī angļu valodas zināšanas, ja vien vīzas kārotājam nav virs 65 gadiem. Maksa par vīzas pieteikumu vai pagarināšanu ir 1623 mārciņas (1948 eiro) plus veselības apdrošināšana un citi dokumenti, piemēram, kriminālā vēsture.

2015. gadā tika ieviestas izmaiņas, liekot vīzas kārotājiem sagādāt pierādījumus, ka naudas izcel­sme ir legāla, kā arī iesniegt bankas apliecinājumu, ka viss ir pienācīgi pārbaudīts.

Par nepieciešamību mainīt investoru vīzu sistēmu tiek diskutēts kopš 2018. gada pēc bijušā krievu spiega Sergeja Skripaļa saindēšanas un attiecību pasliktināšanās starp AK un Kremli. Kopš 2008. gada Krievijas pilsoņiem ir izsniegtas 2571 šādas vīzas.

 

Naudas izcelsme – aizdomīga

Investoru vīza deva iespēju ierasties un uzturēties valstī, ja vien tiek investēti līdzekļi dalītā kapitālā, aktīvos un AK reģistrētās, reāli strādājošās kompānijās. Taču vairāku vīzu saņēmēju nauda nu izrādījusies iegūta nelegālā ceļā vai paši ieguvēji saistīti ar naudas atmazgāšanu un korupciju.

“Man nav tolerances pret tiem, kuri izmanto mūsu imigrācijas sistēmu. Savā jaunajā imigrācijas plānā gribu pārliecināties, ka briti uzticēsies jaunajai sistēmai, tajā skaitā arī spējai apstādināt korumpētu eliti, kas apdraud mūsu nacionālo drošību un ieplūdina “netīru” naudu mūsu pilsētās,” ir pārliecināta iekšlietu ministre Priti Patela. Ministre apgalvo, ka nākotnē investoriem nāksies pierādīt to, ka tiks radītas jaunas darbavietas un ka no investīcijām iegūs valsts. Pasīva investēšana vairs nebūs pietiekama, lai iegūtu uzturēšanās atļauju.

Taču iespējams, ka ar to nepietiek. Liberāldemokrātu pārstāve Laila Morāna uzskata, ka vispirms nepieciešams saprast, kas ir tie, kuri ieradušies valstī, pateicoties investoru vīzām: “Ar durvju aizciršanu Putina rokaspuišu deguna priekšā nepietiks, pārāk daudzi jau ir ieradušies, nevienam neuzdodot nekādus jautājumus.” Arī Leiboristu partijas pārstāve Ivete Kūpera vēlētos redzēt ziņojumu par jau piešķirtajām vīzām, kā arī piekodinājusi, ka nepieciešams visaptverošs plāns, lai apturētu nelegālas naudas ieplūšanu AK.

 

Problēma zināma jau sen

Fragments no britu parlamenta Drošības komitejas 2020. gada ziņojuma: “PSRS sabrukums rietumvalstīm bija cerību brīdis. Deviņdesmitajos gados un divtūkstošo gadu sākumā Rietumi uzskatīja, ka, ja nebūs iespējams integrēt Krieviju pilnībā, vismaz būs iespējams to padarīt par partneri. Divtūkstošo gadu vidū bija skaidrs, ka tas nav izdevies.”

Ziņojumā secināts, ka Londona uzņem oligarhus atplestām rokām: “Labi zināms, ka galvenā Londonas pievilcība ir AK investoru vīzu shēma, (..) Londonai ar attīstītu kapitāla un nekustamā īpašuma tirgiem, piedāvājot labas investīciju iespējas. AK likumi un tieslietu sistēma arī tiek uzskatīta par plusu. AK labprāt pieņēma krievu naudu, un tika uzdoti tikai daži jautājumi – dažkārt pat neviens – par bagātības izcelsmi. Nākas secināt, ka AK tābrīža valdība ticēja (visticamāk, cerot, nevis sagaidot), ka sadarbības attīstīšana ar lielajām Krievijas kompānijām rezultēsies labā pārvaldībā, atbalstot ētiskas un caurspīdīgas komercdarbības praksi, kā arī akceptējot uz likumiem balstītu biznesa vidi.”

Taču tā ir bijusi kļūda. “Tika radīti ideāli mehānismi, kā nelegālas finanses pārstrādāt caur tā dēvēto “Londonas laundromātu”. Tāpat nauda tika investēta, paplašinot ietekmi britu elitē – publisko attiecību kompānijās, labdarības un politiskajās organizācijās, akadēmiskajās un kultūras aprindās, tie visi labprāt pieņēma krievu naudu, tādējādi veicinot “reputācijas atmazgāšanas” procesu. Īsāk sakot, krievu ietekme AK ir kļuvusi par “jaunu normu”, un šeit dzīvo daudz krievu, kuri ir ļoti cieši saistīti ar Putinu, viņi ir labi integrējušies AK biznesa un sociālajā dzīvē, un tiek pieņemti viņu bagātības dēļ. Šis integrācijas līmenis – īpaši “Londongradā” – nozīmē, ka jebkuri pasākumi, ko pieņems valdība, vairs nav preventīvi, bet gan tikai zaudējumus mazinoši.” Ziņojumā uzsvērts, ka ir radīta vesela industrija, kas apkalpo Krievijas oligarhus – juristi, grāmatveži, nekustamo īpašumu aģenti, apsardzes firmas, privātskolotāji un auklītes oligarhu bērniem.

 

Jauns drauds – Ķīna

Taču problēma nav tikai krievu nauda vien, jo Londonā apgrozās oligarhi no visas pasaules. Pēdējā laikā daudz tiek runāts par Ķīnas ietekmi, MI5 publiski brīdinot, ka ķīniešu spiedze iefiltrējusies britu parlamentā ar mērķi ietekmēt AK politiku. Kristīne Čing Kui Lī darbojusies, lai rastu sakarus Ķīnas Komunistiskajai partijai ar esošajiem un topošajiem britu parlamenta deputātiem, kā arī dāsni ziedojusi politiķiem. Piemēram, leiboristu pārstāvis Barijs Gārdiners piecu gadu laikā ir saņēmis 420 000 sterliņu mārciņu (504 268 eiro).

 

Eiropā turpina uzvaras gājienu

Austrija, Beļģija, Bulgārija, Latvija, Lietuva, Malta, Portugāle, Grieķija un Apvienotā Karaliste – šīs Eiropas valstis oficiāli izsniedz “zelta vīzas”. Divas no tām – Kipra un Malta – 2020. gadā izpelnījās Eiropas Komisijas kritiku par ES likumus pārkāpumiem un noziedzības veicināšanu, par 300 000 eiro investīcijām, pārdodot “zelta pases” turīgiem ārzemniekiem. Pēc tam Kipra savu programmu slēdza.

Katrā dalībvalstī ir atšķirīgi noteikumi iespējai iegūt pastāvīgo uzturēšanās atļauju – vīzu vai pat pilsonību. Maltā varēja iegūt pilsonību, ja valdības apstiprinātā attīstības fondā tika ieguldīti 750 000 eiro. Bet Spānijā, Portugālē minimālā investīcija “zelta vīzas” saņemšanai ir 500 000 eiro, Grieķijā – 400 000 eiro, Portugālē – 250 000 eiro. Latvijā jāiegulda 280 000 eiro. Austrijā iekļūt visgrūtāk – uzņēmējdarbībā jāinvestē vismaz 10 miljoni eiro (vai jāiegādājas valsts vērtspapīri 3 milj. eiro vērtībā).

Eiropas Parlamentā Pilsoņu brīvību, tieslietu un iekšlietu komitejas deputāti jau pieprasa aizliegt “zelta vīzas”. “Zelta pases apdraud ES pilsonības būtību, un tās ir pakāpeniski jāizbeidz,” teikts paziņojumā. Starp tiem, kas ir ieguvuši ES pilsonību ar investīciju shēmu palīdzību, ir cilvēki, kas iesaistīti finanšu noziegumos.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. Ir iemesls, kāpēc Zelenskis kopš kara sākuma velk vienu un to pašu apģērbu un kāpēc tuvākajā laikā to mainīs 85
“Ir pamats uztraukumam?” Slaidiņš par to, vai Latvijas iedzīvotājiem jāveido pārtikas krājumi 41
Rolands Repša: Krievijā mobilizācija tālāk var attīstīties divos atšķirīgos scenārijos 15
VIDEO. Pirmais sagūstītais Krievijas mobilizētais neslēpj pārsteigumu par piedzīvoto: “Es no sirds nožēloju, ka tā rīkojos”
VIDEO. “Jums arī tā ir?”: latvietis uzliek “skaitītājus” uz radiatoriem, bet tie nepavisam nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas
Parlaments konceptuāli atbalsta Valsts aizsardzības dienesta likumprojektu 32
Rolands Repša: Krievijā mobilizācija tālāk var attīstīties divos atšķirīgos scenārijos 15
VIDEO. Ko Krievijas iedzīvotāji domā par mobilizāciju un vai ir ar mieru doties karot uz Ukrainu?
Iekšlietu ministrs: Riska skalā no 1 līdz 10 situācija Krievijas pierobežā vērtējama kā 7-8 15
VIDEO. Divkāju robots sasniedz Ginesa pasaules rekordu 100 metru skrējienā
14:16
Arī otrajā balss nodošanas dienā vēlētāju aktivitāte lielāka nekā pirms četriem gadiem
14:15
VIDEO. “Neviens nevar aizstāt mammu…” ukraiņu māsas cenšas atgriezties normālā dzīvē pēc piedzīvotā zaudējuma Kramatorskā
14:15
FOTO. “Jums nav jākliedz uz mani!”: Elizabetes II mazmeitas vīrs nezināmu iemeslu dēļ karalienes bērēs ieradās ar medaļām pie frakas, kuras nav “nopelnījis”
FOTO. “Visgarlaicīgākais s**** no visiem šoviem!”: mūziķis Ralfs Eilands skarbi nokritizē jauno TV projektu
VIDEO. “Labākā priekšvēlēšanu reklāma, kāda redzēta!” Tiktokeri parodē partiju solījumus 1
VIDEO. “Ļoti skaidri liku saprast, ka to vēlos!”: pirms savas 50.jubilejas trešo reizi apprecējusies modes žurnāliste Una Ulme
VIDEO. Divkāju robots sasniedz Ginesa pasaules rekordu 100 metru skrējienā
Kabaču un tomātu groziņpīrāgs
“Kopš modē uzpumpētas lūpas un citi apaļumi…”: aktrise Vita Baļčunaite prāto par “plastmasīgo” laikmetu 4
VIDEO. Viesuļvētra “Īans” posta ASV Floridas štatu
Arī otrajā balss nodošanas dienā vēlētāju aktivitāte lielāka nekā pirms četriem gadiem
VIDEO. “Neviens nevar aizstāt mammu…” ukraiņu māsas cenšas atgriezties normālā dzīvē pēc piedzīvotā zaudējuma Kramatorskā
Rudens jau klāt! Kā pareizi “ieziemot” dārza mēbeles, lai tās nebojātos mitrumā un salā?
VIDEO. Buļļupē manīts ronis – vai viņš pārgrauza “NordStream”?
Jauno koalīciju gaidot 11
divi cilvēki uzsāka vakcinēšanas sertifikātu viltošanas “biznesu”? Par viltus sertifikātu prasīja 350–400 eiro 1
Pabriks: Valsts aizsardzības dienesta reformu nebūs viegli veikt, tomēr nav citas izvēles
Sārts piesardzīgs prognozēs par iespējamu masveida protestu veidošanos Krievijā, tomēr tiem esot potenciāls 10
Eklons: Krievijas pilsoņi šobrīd no Latvijas vairāk izbrauc nekā iebrauc 12
Zelenskis krievu okupantiem: Gribat dzīvot – bēdziet
Enerģijas krīze Eiropā ievirzās bīstamā posmā
Sirmgalve nobrauc sirmgalvi – pretim spīdējusi saule un ņirbējuši uz ceļa stabiņi
“Ir pamats uztraukumam?” Slaidiņš par to, vai Latvijas iedzīvotājiem jāveido pārtikas krājumi 41
Valsts prezidents: Ar cauruļvada “Nord Stream” bojāšanu Krievija ir sākusi jaunu agresijas fāzi
Sākts kriminālprocess par mediķu atteikšanos vest uz slimnīcu sievieti ar smagu galvas traumu 25
VIDEO. Nepatīkami skati: krievi lauž sev kājas, lai izvairītos no mobilizācijas 111