Foto – Valdis Semjonovs

Zemenes no maija līdz septembrim. Ciemos “Aizporu dārzos” Skrundas novadā 2

Par spīti lielajam ievesto zemeņu daudzumam, vietējie audzētāji ir apņēmības pilni konkurēt ar dienvidu zemēs audzēto ražu – apgūt dažādas tehnoloģiskās – viltības, lai paildzinātu ražas laiku. Visskaistākās ogas iespējams izaudzēt segtajās platībās ar saldētiem stādiem. Kad pienāk īstais laiks, tos stāda zemē, nodrošinot tirgu ar svaigām ogām pat piecus mēnešus gadā – no maija līdz septembrim.

VIDEO. FOTO. Pie Brīvības pieminekļa pulcējušies tūkstošiem cilvēku: “Nogāzām Levitu, nogāzīsim arī Kariņu” 29
Turpinās Justīnes Reinikovas meklēšana – atrasts ir daudz kas, taču vēl jāpārbauda atrasto lietu saistība ar pazudušo meiteni
Ivars Auziņš par ārstēšanu Latvijā: “Pēc divām dienām varēju attapties viņsaulē, ja nebūtu dakteris Zviedrijā…” 40
Lasīt citas ziņas

Stādi no ārzemēm


Skrundas novada Raņķu pagasta SIA “Aizporu dārzi” saimnieki Dace un Eduards Reinkopi zemeņu audzēšanā izmanto jaunākās tehnoloģijas. Startējot Eiropas Savienības fonda līdzfinansētajā projektā “Vasaras siltumnīcu celtniecība un krūmmelleņu stādījumu ierīkošana”, audzētāji pērn īstenoja savas ieceres – iegādājās pilienveida laistīšanas sistēmu ar fertigācijas iespējām, ierīkoja sešus angļu ražojuma augstos tuneļus Haygrove, apmēram 4800 kvadrātmetru platībā iestādīja krūmmellenes, izmantojot 1200 no ASV ievestu šķirņu ‘Superior’, ‘Torro’, ‘Blue­crop’ stādu. Papildus 17.–19. jūnijā viņi gandrīz pushektāru lielā platībā tuneļos iestādīja 24 tūkstošus saldēto jeb frigo zemeņu stādu no Holandes par 20–50 santīmiem gabalā (cena atkarībā no šķirnes un stāda kategorijas).

CITI ŠOBRĪD LASA

“Šajā projektā mūs pamudināja iesaistīties SIA “Dvēseles dārzi” īpašnieks, agronoms Aldis Vīksne – mūsu sadarbības partneris ar avangardisku domāšanu. Viņš savu saimniecību attīsta Vaiņodes novada Embūtes pagastā, izmantojot mūsdienīgas tehnoloģijas, proti, vairākos augstajos tuneļos audzē zemenes, vīnogas, avenes, saldos ķiršus, plūmes,” stāsta Eduards Reinkops.

Krūmmellenes sāk ražot trešajā ceturtajā gadā pēc stādīšanas. Lai nebūtu tik ilgi jāgaida, līdz melleņu dārzs nesīs peļņu, audzētāji pērn nolēma visos sešos tuneļos iestādīt zemeņu saldētos stādus. Tie ražo jau stādīšanas gadā.

Tuneļu tehnoloģijas


Tuneļi Haygrove maksā diezgan dārgi, jo izgatavoti no īpaši izturīga, speciāli apstrādāta plānsienu tērauda, to konstruktīvais risinājums nodrošina konstrukcijas izturību, pat ja vēja ātrums ir virs 40 m/s. Pagaidām šos modernos tuneļus izmanto tikai aptuveni 20 saimniecības Latvijā. Katrs tunelis ir 100 m garš, 8 m plats un 3,5 m augsts, apvilkts ar izturīgu plēvi, kas kalpo piecus gadus. Zemenes tajos SIA “Aizporu dārzi” saimnieki stādīja dobēs divās rindās, izvietojot pamīšus un 50 cm attālumā citu no citas. Katrā tunelī izveidotas piecas zemeņu dobes. Tās paredzēts audzēt kā trīsgadīgu kultūraugu. Vēlāk, kad sāks ražot krūmmellenes, Reinkopi tuneļus plāno pārcelt uz melleņu stādījumu. Šādi varēs iegūt agrāku ražu, nekā audzējot atklātā lauka platībās, kā arī pasargāt ogas no putnu postījumiem.

“Tuneļus var viegli izjaukt un pārvietot. To konstrukcija sastāv no taisnām, 10 metru garām caurulēm, kuras uzstādot izliec puslokā ar speciālu tehniku. Tuneļi balstās uz vītņveida kājām – tās ar hidrosūkņa starpniecību ieskrūvē zemē 75 cm dziļumā,” skaidro saimnieks.

Pērn no jūnija vidū tuneļos stādītajām zemenēm ražu audzētāji sāka vākt jau pēc piecām nedēļām (jūlija beigās, augusta sākumā) un turpināja vēl 3–4 nedēļas.

“Rudenī segumu no tuneļiem ņemam nost, jo ziemā nepieciešams, lai stādījumus nosegtu sniegs, kas pasargā tos no sala postījumiem. Ja plēvi atstātu, tuneļos augi ciestu no kailsala. Pavasarī pēc iespējas agrāk atkal uzklājam plēvi. Citi audzētāji to parasti dara februārī vai martā, kad konstrukcijas vairs neapdraud sniegs, slapjdraņķis. Ja sniega sakrājas par daudz, konstrukcija, tāpat kā visas neapkurināmās siltumnīcas, var deformēties,” stāsta zemeņu audzētāji. “Šogad zemenes mūsu saimniecībā ražoja no jūnija sākuma, jo plēvi tuneļiem uzlikām tikai aprīļa vidū. Ja uzklātu trīs nedēļas ātrāk, zemenes ziedētu agrāk un stipri ciestu pavasara salnās. Uz zemeņu ceriem ziedēšanas laikā neklājam agrotīklu, jo tas apgrūtina ogu apputeksnēšanos, kas savukārt pazemina ogu kvalitāti un kvantitāti.”

Karstā laikā augstajos tuneļos jānodrošina laba vēdināšana, lai mikroklimats būtu līdzīgs dabiskajiem zemeņu audzēšanas apstākļiem. Temperatūra zem segumiem nedrīkst pārsniegt +25 °C, citādi samazinās ogu kvalitāte un augi var apdegt. Tāpēc karstā laikā plēvi abos sānos un galos paceļ, lai tuneļi vēdinās un veidojas dabisks klimats.

“Uzstādot tuneļu konstrukcijas novietojām ziemeļu–dienvidu virzienā, nepieļaujot novirzes vairāk par 5–10 grādiem. Šādi visas zemeņu dobes tiek vienmērīgi apsauļotas. Tomēr mūsu dārza teritorija nav aizsargāta no valdošajiem vējiem, stādījumi atrodas klajā laukā. Ziemā zemenēm bīstams ir kailsals. Citi audzētāji, tuvojoties aukstumam, zemenes apsedz ar salmiem. Mēs tos neizmantojam, jo sniegotās ziemās stādījumi zem pārāk biezas seguma kārtas izsūt. Mūsu saimniecībā zemenes ziemo bez jebkāda pieseguma, diemžēl mazāk salcietīgajām šķirnēm ‘Florence’, ‘Darselect’, ‘Rumba’ stipri cieta ziedpumpuri, jo aizvadītajā ziemā nebija sniega un vairākas dienas pieturējās -20 °C sals. Tāpēc šoziem gar ziemeļu pusi vēja aizturēšanai liksim salmu ķīpu rindu,” saka Eduards Reinkops.

Kuras ražo gardākās ogas


Zemeņu kopēji zem seguma audzē vairākas šķirnes. Divos tuneļos iestādīta ‘Rumba’. Tā ir jauna holandiešu selekcijas šķirne, kas ražo agrāk nekā pārējās. Raksturīgs diezgan garš ziedēšanas periods, augam vidēji pieci ziedneši. Ogām ir labs tirgus preces izskats – spīdīgas, apaļas, smaržīgas, garšīgas, ražošanas sākumā sver pat 40–50 gramu.

Arī šķirne ‘Flair’ “Aizporu dārzos” aug tikpat lielā platībā. Ienākas nedaudz dienu vēlāk par ‘Rumbu’. Ogas izteikti koniskas, saldas, ar spēcīgu aromātu.

Franču šķirne ‘Daroyal’ aizņem 1000 kvadrāt­metru platību. Ogas pievilcīgas, spīdīgas, lielas, koniskas. Strauji (2–3 dienās) nogatavojas, kļūst tumši sarkanas. ‘Flair’ ogām raksturīga kāda pazīme: augšpuse ir ļoti gatava, bet gali vēl ir gaiši. Šķirnei ir aptuveni astoņi ziedneši uz cera.

Šķirni ‘Florence’ Reinkopu ģimene iestādīja pērn jūnijā nelielā daudzumā izmēģināšanai. Pagaidām rezultāti nav tik labi, jo šķirne izrādījās diezgan jutīga pret sala bojājumiem. No citām šķirnēm ‘Florence’ atšķiras ar vēlāku ziedēšanas un ogu ienākšanās laiku. Ogas lielas, ar nedaudz specifisku (rūgtuma) garšu, tām nav pietiekami stingras konsistences – vācot kastītēs, zemenes jāliek ne vairāk kā divās kārtās, citādi ātri saspiežas.

Pērn augustā, kooperējoties ar vairākām saimniecībām, “Aizporu dārzi” skaistās un sulīgās zemeņogas realizēja “Rimi”, “Maxima” un citos Rīgas lielveikalos. Taču vēlāk secināja, ka produkcijas fasēšana kartona kastēs un uzlīmju līmēšana ar svītrkodu prasa pārāk daudz darba un lielus izdevumus par darbaspēka piesaisti, tāpēc šogad Reinkopi nolēma saražoto pārdot individuāli – Kuldīgas tirgū, lauku labumu tirdziņā pie veikala “Spice” Rīgā, Skrundas muižā un citviet.

4 argumenti, kāpēc zemenes audzēt augstajos tuneļos


1. Raža ir prognozējama, to var ievākt par trim nedēļām agrāk.

2. Kvalitatīvas, tīras ogas var ievākt neatkarīgi no laika apstākļiem, arī lietainā laikā.

3. Audzējot zemenes tradicionāli, jāizmanto pesticīdi – atklātā laukā ogas bojājas visstraujāk. Augstajos tuneļos ogas neposta pelēkā puve un miltrasa, nevajag lietot fungicīdus.

4. Kaitēkļus (tripšus un tīklērces) var ierobežot, izmantojot dabiskos ienaidniekus – plēsējērces.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. FOTO. Pie Brīvības pieminekļa pulcējušies tūkstošiem cilvēku: “Nogāzām Levitu, nogāzīsim arī Kariņu”
Turpinās Justīnes Reinikovas meklēšana – atrasts ir daudz kas, taču vēl jāpārbauda atrasto lietu saistība ar pazudušo meiteni
Ivars Auziņš par ārstēšanu Latvijā: “Pēc divām dienām varēju attapties viņsaulē, ja nebūtu dakteris Zviedrijā…”
VIDEO. “Paskatieties uz latviešiem!” Aleksandrs Lukašenko politiķiem atklāj, ko domā par Latvijas hokeja izlasi
VIDEO. “Gandrīz ar sirdi aizgāju!” soctīklotāji jūt līdzi pīļu mammai ar bariņu pīlēnu,kas par mata tiesu izvairījās no nelaimes
Lasīt citas ziņas
FOTO. VIDEO. Ar rezultātu 4:2 Kanāda uzvar Latviju Pasaules čempionātā hokejā. Lepojamies ar Latvijas izlasi tik un tā!
Turpinās Justīnes Reinikovas meklēšana – atrasts ir daudz kas, taču vēl jāpārbauda atrasto lietu saistība ar pazudušo meiteni
ASV hokejisti papildlaikā zaudē Vācijai un kļūst par Latvijas pretiniekiem pasaules čempionāta bronzas spēlē
VIDEO. “Gandrīz ar sirdi aizgāju!” soctīklotāji jūt līdzi pīļu mammai ar bariņu pīlēnu,kas par mata tiesu izvairījās no nelaimes
Gandrīz pusei Latvijas iedzīvotāju mājās ir līdzekļi pret alerģisku reakciju
22:59
Par Pensionāru federācijas vadītāju atkārtoti ievēlēta Aija Barča
22:16
NBS kapelāns Pļaviņš: Cilvēki Latvijā netic tam, ka Ukrainā patiešām notiek karš
22:03
Vītoliņš: “Šodien cīnījāmies no pirmās līdz pēdējai minūtei. Parādījām, ka ne par velti esam labāko četriniekā”
Līga Meņģelsone: To “deķīti” ļoti, ļoti plānā kārtā izstiepj, cik vien var, katrai veselības iestādei
NBS kapelāns Pļaviņš: Cilvēki Latvijā netic tam, ka Ukrainā patiešām notiek karš
Daugaviņš: 40 minūtes spēlējām labāk nekā Kanāda
Kad palīdz kartupelis – tautas dziedniecības ieteikumi
“Rīgas satiksme” salāgos 22.autobusa maršruta nakts reisus ar “airBaltic” reisiem no Tamperes
Menopauze – kā uzlabot pašsajūtu
“Nevainīgi” ēdieni un dzērieni, kuri satur alkoholu. Tas ir pat banānos!
Ukrainas izlūkdienests atzīst zināmu lomu Krimas tilta spridzināšanā
Krievijā, Brjanskas apgabalā, drons trāpījis armijas auto, dzīvību zaudējuši divi karavīri
VIDEO. FOTO. Pie Brīvības pieminekļa pulcējušies tūkstošiem cilvēku: “Nogāzām Levitu, nogāzīsim arī Kariņu”
Batņa: “Tādu noraidījumu nedrīkst dabūt situācijā, kad ir jāatspēlējas. Par to jāatvainojas čaļiem”
Pēteris Apinis: Kad mums atnāk jauns veselības ministrs, pārsvarā viņam ir nulle zināšanu par jomu
FOTO. VIDEO. Latvijas fani sarkanbaltsarkanos hokejistu tērpos Tamperē: Latviešu valoda skan katrā ielas krustojumā
Veterinārārste: ērces kodums sunim var būt letāls. Kā mīluli pasargāt?
Neesi tik sasodīti pašpārliecināts! Horoskopi 28.maijam
Kuleba: Ķīnas sūtnis nav rosinājis okupētās teritorijas atdot Krievijai
Burtiski “uzspridzinās”! Vasaras pirmās puses pilnmēness krasi mainīs šo 3 zodiaka zīmju dzīves
Kijiva noraida Krievijas jaunās idejas miera panākšanai: Galvenais nosacījums kara izbeigšanai ir Krievijas karaspēka izvešana
VIDEO. TV šovu zvaigzne, pārceļoties uz jaunu īres mājokli, suni Mailo “izliek” aiz ģimenes nama durvīm
Naktī daudzviet Latvijā gaidāma salna
Rogovkā pazudušās Justīnes meklēšanā piedalās ap 100 brīvprātīgo – nav izskaidrojuma tik zemai brīvprātīgo atsaucībai
VIDEO. Vīrietis pamet darbu, lai pārceltos uz dzīvi džungļos
Viesturs Silenieks: Latvijā ir labākie kapusvētki jeb “dead people festival”