Foto: Valdis Semjonovs

Krāšņās un trauslās Ziemassvētku zvaigznes. Ciemos Jēkabpils dārzniecībā “Sedumi” 0

Skaistākā dāvana Ziemassvētku gaidīšanas laikā – krāšņās puansetijas, ko tautā sauc par Ziemassvētku zvaigznēm. Jēkabpilī, SIA “Sedumi” dārzniecības siltumnīcās, tās audzē trešo gadu. Un pircēju netrūkst.

VIDEO. “Zilīšu bataljonam” pirmie zaudējumi. Pa ceļam uz fronti pārdzērušies krievi sakaujas savā starpā
VIDEO. “Vai ar viņu viss ir labi? Putina dīvainā uzvedība atkal piesaista uzmanību
“Sekas var būt nepatīkamas.” Politiķis par risku, ka Krievijā pie varas var nonākt daudz radikālāki spēki
Lasīt citas ziņas

Prasīgas un lutināmas


Lai izaudzētu ziedošu puansetiju, paiet 5 – 6 mēneši (audzēšanas ilgums atkarīgs no jaunstādu iegādes termiņa un podu lieluma). Lai iegūtu dažāda lieluma augus, jaunstādus puķkopji pasūta trīs termiņos jau janvārī un saņem ap Jāņiem. Lielāko daļu stādmateriāla siltumnīcu apsaimniekotāji iepērk Vācijā, selekcijas firmā, kuras jaunstādu audzētava atrodas Āfrikā. Nedaudz jaunstādu (salīdzināšanai ar citām zināmām šķirnēm) iegādājas arī no ražotājiem Polijā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Puansetijas noteikti nevar uzskatīt par pieticīgām un vienkārši audzējamām. Ir jāpieliek daudz pūļu, lai iegūtu kvalitatīvus augus. Vislabāk tie jūtas +18…+ 20 °C, kaitē gan pazemināta, gan paaugstināta temperatūra. Ja tā ir zemāka, puansetijas aug gausāk un lēni iekrāsojas krāsainās pielapes. Jaunie augi necieš arī pārmērīgu karstumu, tāpēc vasarā siltumnīcas nereti jāvēdina dienu un nakti, ir jānodrošina vienmērīga laistīšana un augi jānoēno, lai novērstu lapu apdegumus. Tāds režīms garantē normālu attīstību. Puansetiju audzēšanai dārzniecībā izmanto Eiropā pazīstamās vācu firmas “Nordtorf” bagātināto kūdras substrātu, ko ražo tuvējā kūdras rūpnīcā Aknīstē. Izvēlas dažādu izmēru podus. Pēc jaunstādu iepodošanas, tos novieto cieši citu pie cita. Kad lapas sakļaujas, izliek retāk: kvadrātmetra platībā 10 – 30 augus, lai tie neizstīdzētu. Audzē uz appludināmiem galdiem, kur reizē ar laistīšanu augi saņem arī barības šķīdumu.

Puansetija ir viens no retajiem augiem, kam, audzējot segtajās platībās, nav vajadzīgs papildu ap­gaismojums. Tie ir izteikti īsās dienas augi. Ziedi veidojas un pielapes krāsojas tikai īsā dienā un noteiktā temperatūrā. Pārāk spilgta gaisma (pat elektriskā spuldze) vakara stundās kavē ziedpumpuru veidošanos, arī augšlapas paliek zaļas. Tāpēc mājas apstākļos, lai augi sāktu ziedēt, augi jau no augusta vidus jāēno ar tumšu materiālu, kas nelaiž cauri gaismu, tādējādi dienas garumu mākslīgi saīsinot līdz 10 stundām (sāk tumšot pulksten sešos vakarā un turpina līdz astoņiem no rīta). Lielražošanā atlasītās agrīnās sarkanās šķirnes siltumnīcās izdodas uzziedināt bez tumšošanas, dažkārt ēnošana nepieciešama pašām savdabīgākajām un skaistākajām šķirnēm (piemēram, ‘Marble’), kam ir ļoti garš augšanas un pielapju krāsošanās laiks.

Lai iegūtu kompaktus, labi sazarotus un biezi aplapotus augus, tos pēc iesakņošanās galotņo. No audzelīgām, liela auguma šķirnēm tā var izveidot krūmu ar pieciem un vairāk dzinumiem. Sarkano toņu puansetijas lielākoties audzē ar vienu, divām vai trim krāšņām galotnēm, tās arī attiecīgi maksā lētāk.

Līderpozīcijās – ugunīgi sarkanās


Adventes un Ziemassvētku laikā puansetijas ir ļoti pieprasītas. Šie krāšņie telpaugi var lepoties ar bagātu krāsu gammu, sākot no baltas līdz tumši sarkanai, ir arī divkrāsainas un lāsu-­mainas.

“Siltumnīcās ik gadu audzējam septiņas vai astoņas puansetiju šķirnes, kas mūsu apstākļos labi aug un pietiekami ātri iekrāsojas. Protams, mūsu atlasītajām šķirnēm arvien pievienojas jaunas. Interesanti izskatās Ziemassvētku zvaigznes ar sārtām vai spilgti rozā, vai krēmkrāsas pielapēm. Ļoti skaista un neparasta, taču nedaudz ilgāk audzējama ir vēlīnā šķirne ‘Gliter’ – sarkana ar baltiem lāsumiem. Ja vēlas, lai augšlapas iekrāsojas ātrāk, var veidot maza auguma krūmu. Amerikā lāsumainās šķirnes pašlaik ir modē, Latvijā tās vairāk iecienījuši ziedu saloni, floristi tās izmanto telpu dekorēšanai, dažādu kompozīciju veidošanai,” stāsta SIA “Sedumi” dārzniecības vadītāja Sandra Mediņa-Tolmane.

Pie mums joprojām visiecienītākās ir tradicionāli sarkanās gaišākos vai tumšākos toņos. Tāpēc dārzniecībā lielākā skaitā audzē agrākas un vēlākas šķirnes, kam augšlapas ir dažādos ugunīgos toņos.

Interesants jaunums, ko dārznieki plāno piedāvāt Latvijas veikaliem nākamajā sezonā, ir puansetijas pakarināmos podos. Šim nolūkam izvēlas šķirnes, kas veido kuplu augumu. Vienā podā (tam jābūt vismaz 23 cm diametrā) stāda vairākus augus, tie skaisti nosedz trauku, veidojot ieapaļu formu. Šādi iekarināmie podi labi iederas ziemas dārzos, sabiedrisko ēku vestibilos, birojos un citās pietiekami plašās telpās, kur krāšņās puansetiju bumbas var labi izcelties. Ja nodrošināti optimāli apstākļi, augi savu košo lapu rotu saglabā līdz pat martam.

Gudrs pircējs izvēlas vietējās 


Jēkabpilī izaudzētā produkcija pazīstama visā Latvijā, jo “Sedumu” dārzniecības klientu lokā ir gan “Rimi”, gan “Maxima” lielveikalu tīkli, vairumtirdzniecības bāze “Ziedu ekspresis”, kā arī vairāku pilsētu un novadu pašvaldības. Protams, bagātīgā sortimentā krāšņās puansetijas un citi augi nopērkami uzņēmuma tirdzniecības centrā “Sedumi” un veikalā “Sēta” Jēkabpilī, tāpat arī ziedu salonos Jēkabpils reģionā. Mazumtirdzniecībā vietējās puansetijas pašlaik maksā, sākot no 99 santīmiem līdz 4 latiem (atkarībā no poda lieluma un šķirnes).

“Pircēji labprāt izvēlas mūsu audzētās puansetijas, jo ievērojuši, ka tās ilgāk saglabājas. Tā patiešām ir, jo importētie augi cieš garo pārvadājumu laikā. Arī vietējās puķkopības saimniecībās tās audzē maz. Šo krāšņumaugu audzēšanu sadārdzina transportēšanas izmaksas, jo caurspīdīgajos maisiņos iepakotie augi jāpārvadā siltos furgonos, kur temperatūra ir vismaz +16 °C un augstāka. Puansetijas ir jutīgas pret temperatūras svārstībām, pat mazākais aukstums un caurvējš tiem var izraisīt pēkšņu lapbiri. Veikalos, kur ir ap +20 °C, parasti var puķēm nodrošināt atbilstošus apstākļus. Puansetijas nevajadzētu andelēt Ziemassvētku tirdziņā bez iepakojuma zem klajas debess, tad tās apsalst,” uzsver dārzniecības vadītāja. “Ziemassvētku zvaigznes ir arī trauslas, tām viegli aizlūst lapas. Tādas grūti nogādāt līdz veikaliem, tāpēc audzēšanai izvēlamies šķirnes ar izturīgiem dzinumiem, kam lapas stingri turas pie kātiņiem.”

Prāvākie puansetiju sūtījumi uz Rīgas lielveikalu un vairumtirdzniecības noliktavām aizceļojuši jau decembra sākumā un nonākuši lielveikalos.

Tiklīdz pārdotas puansetijas, siltumnīcās atbrīvojas vieta pavasara puķu stādiem – prīmulām, neļķēm, cinerārijām, tulpēm, kam jāuzzied uz Valentīna dienas un Sieviešu dienas svinībām.

Siltumnīcu modernizācija


Pirms desmit gadiem SIA “Sedumi” dārzniecības kopējā siltumnīcu platība bija vairāk nekā 7000 m2, puķu tirdzniecība sākās martā ar atraitnītēm, prīmulām un beidzās septembrī vai oktobrī ar krizantēmām. Apkurināt siltumnīcas pa ziemu neatmaksājās. Tas atspēlējās ar darbinieku trūkumu, jo, nesagādājot pastāvīgu darbu, atrast prasmīgus puķkopjus uzņēmumam kļuva arvien sarežģītāk. Lai audzētu puķes visu gadu, vajadzēja modernizēt siltumnīcu saimniecību. Izmantojot Lauku attīstības programmas pasākuma “Lauku saimniecību modernizācija” atbalstu, SIA “Sedumi” uzsāka modernizācijas projekta īstenošanu. Pirms trim gadiem uzbūvēja siltumnīcu kompleksu 3000 m2 platībā, šogad tas paplašinājies vēl par 4000 m2, un tagad kopā ar vecajām stikla siltumnīcām aizņemtā platība ir gandrīz viens hektārs. Jaunās siltumnīcas sāka ekspluatēt pirms trim gadiem, audzējot tajās puansetijas un prīmulas. Kopumā uzņēmums SIA “Sedumi” siltumnīcu kompleksa izbūvē investējis aptuveni vienu miljonu latu.

“Esam mērķtiecīgi virzījušies uz ražošanas paplašināšanos. Līdz ar jauno siltumnīcu kompleksu izveidi, vēlamies palielināt produkcijas konkurētspēju tirgū un kļūt par spēcīgāko un modernāko puķu ražotāju Latvijā. Piedāvājot augstas kvalitātes produkciju, mūsu mērķis ir izspiest no tirgus ievestos podaugus. Jo lielākos apjomos ražosim, jo mazāks būs imports, un vairāk ieņēmumu paliks mūsu uzņēmumā un Latvijā,” teic SIA “Sedumi” dārzniecības direktors Sarmis Kalniņš.

Jaunās, plašās siltumnīcas ir aprīkotas ar modernām tehnoloģijām, kas ļauj precīzi kontrolēt klimatu, izmantot datorizētu augu laistīšanas un mēslošanas tehniku. Uzņēmums specializējies podu puķu audzēšanā, pilnībā atsakoties no griezto ziedu kultūrām (lizantēm, rozēm, krizantēmām), ko dārzniecībā audzēja agrāk.

Audzējamo puķu sortimentu jēkabpilieši nosaka, analizējot pieprasījumu. Patlaban, kad visi sajūsminās par Ziemassvētku zvaigznēm, mazinājusies interese par kādreiz tik populārajām acālijām un ciklamenām (tās pašlaik audzē 1000 m2 platībā).

Protams, katram gadalaikam raksturīgas savas puķu kultūras. Pavasarim piedien prīmulas, atraitnītes, gundegas, neaizmir­stules, mārpuķītes, dažādas sīpolpuķes, vasarā topā ir viengadīgo puķu dēstu un nokareno balkon­augu tirdzniecība. No dārzniecībā izaudzētajiem augiem puķkopji veido arī puķu piramīdas un arkas, kas ik gadu rotā Jēkabpili, Preiļus un Pļaviņas. Rudenī pilnā plaukumā ir Multiflora un citu šķirņu grupu podu krizantēmas, kā arī ciklamenas.

“Jaunstādus un sēklas pasūtām no Vācijas, Polijas un citām valstīm. Ārzemju firmu pārstāvji netur sveci zem pūra, bet ierodas vismaz reizi gadā, lai redzētu, kā mums veicas, un sniegtu konsultācijas. Arī viņiem ir svarīgi, cik kvalitatīvu gala produkciju protam izaudzēt. Tieši šis personīgais kontakts un sniegtā informācija par audzēšanas niansēm mums ir noteicošie faktori sadarbības partneru izvēlē,” atzīst SIA “Sedumi” līdzīpašniece Aija Bojāre.

UZZIŅA


• SIA “Sedumi” dibināta 2000. gadā, tai ir trīs līdzīpašnieki: tirdzniecības centra “Sedumi” direktors Egils Bojārs (valdes priekšsēdētājs), veikala “Sēta” direktore Aija Bojāre un dārzniecības direktors Sarmis Kalniņš. Kopumā uzņēmuma struktūrvienībās strādā 64 cilvēki, no tiem 12 nodarbināti dārzniecībā.

SAISTĪTIE RAKSTI

• Šajā sezonā segtajās platībās izaudzēts apmēram 800 000 dažādu podu puķu, nākamgad to daudzumu plānots palielināt līdz miljonam.

• Puansetijām šogad atvēlēta 3500 m2 liela platība, kurā izaudzēja apmēram 35 000 puansetiju.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Vai drīkst atlaist, ja nevēlas mainīt darba vietu?
Vai mežā kritušu koku drīkst sazāģēt un vest to mājās, lai izmantotu malkai? 104
Šefpavāra Džeimija Olivera recepte – dārzeņu sautējums franču gaumē
Augļkopis – kastēs nav jāliek avīzes vai salmi! Kā uzglabāt ābolus, lai tie nebojātos? 4
VIDEO. “Zilīšu bataljonam” pirmie zaudējumi. Pa ceļam uz fronti pārdzērušies krievi sakaujas savā starpā
VIDEO. “Vai ar viņu viss ir labi? Putina dīvainā uzvedība atkal piesaista uzmanību
“Sekas var būt nepatīkamas.” Politiķis par risku, ka Krievijā pie varas var nonākt daudz radikālāki spēki
Vai mežā kritušu koku drīkst sazāģēt un vest to mājās, lai izmantotu malkai? 104
Pilnībā mainījis savu dzīvi! Ar ko tagad nodarbojas kādreiz TV skatītāju iemīļotais Valters Krauze? 19
Lasīt citas ziņas
Ditas Lases ideāla buljona noslēpumi: “Svarīgi izmantot aukstu ūdeni!”
Labākās, izturīgākās tūju šķirnes: kā tās pareizi iestādīt un kopt? 2
Svaigie salāti ar ķiploku mērci un fetas sieru
Novāc kartupeļus, sakņaugus un ābolus. Kas darāms dārzā no 20. līdz 26.septembrim 2
VIDEO. Tik garšīgi kā restorānā – Cēzara salāti ar šitake sēnēm
“Lai stāds būtu možs un vesels, ļoti būtisks ir selekcijas darbs!” Laima no “LVM Sēklas un stādi” dod padomus
“Sekas var būt nepatīkamas.” Politiķis par risku, ka Krievijā pie varas var nonākt daudz radikālāki spēki
Pirmdien Latvijā demonstrēs augstas mobilitātes raķešu artilērijas sistēmas HIMARS
VIDEO. “Vai ar viņu viss ir labi? Putina dīvainā uzvedība atkal piesaista uzmanību
Vēl gaidāma atvasara? Vai tomēr pirmais sniegs? Izskan pirmās prognozes par laikapstākļiem oktobrī 4
Slepenas pazemes pilis ar mākslīgiem dārziem un peldbaseiniem, pārtikas krājumi pieciem gadiem – miljardieri gatavojas apokalipsei
Ukrainā diennakts laikā iznīcināti 400 iebrucēji
Krievu, kurš protestēja pret tanka T-34 Narvā pārvietošanu, deportē no Igaunijas 85
VIDEO. “Zilīšu bataljonam” pirmie zaudējumi. Pa ceļam uz fronti pārdzērušies krievi sakaujas savā starpā
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Rodrigo un Rauls – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
12:03
Auto jaunumu tirgus bagātīgi piedāvā “skaisto” un nelietderīgo
11:22
Ukrainā diennakts laikā iznīcināti 400 iebrucēji
11:20