×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.1°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
8. aprīlis, 2015
Drukāt

Latvija pirmo reizi iekļauta arī Venēcijas biennāles Paralēlajā programmā (1)

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Izstādes kurators Viktors Miziano.

Šogad pirmo reizi Latvijas laikmetīgā māksla tiks reprezentēta arī Venēcijas mākslas biennāles oficiālajā Paralēlajā programmā, portālam LA.lv pastāstīja kultūras projektu vadītāja Mairita Brice.

56. Starptautiskajā Venēcijas mākslas biennālē būs skatāma izstāde “Ornamentālisms. Purvīša balva. Latvijas laikmetīgā māksla”, kurā piedalīsies astoņi Latvijas mākslinieki. Izstāde ir daļa no Latvijas prezidentūras ES Padomē publiskās diplomātijas un kultūras programmas.

Ekspozīcijas balsts ir prestižākā apbalvojuma Latvijas laikmetīgajā mākslā – Purvīša balvas – iniciētā un organizētā aktuālā mākslas procesa dokumentācija astoņu gadu garumā. Izstādes kurators, starptautiski pazīstamais mākslas teorētiķis Viktors Miziano izvēlējies astoņus māksliniekus no visiem Purvīša balvas pastāvēšanas vēsturē nominētajiem autoriem, kas, viņaprāt, atklāj Latvijas laikmetīgās mākslas domāšanas virzienus un izpausmes formas. Izstādē iekļauti Purvīša balvu jau ieguvušo mākslinieku Katrīnas Neiburgas, Kristapa Ģelža, Andra Eglīša un Miķeļa Fišera darbi, kā arī Purvīša balvas nominantu Ievas Epneres, Ģirta Muižnieka, Romana Korovina un apvienības “Orbīta” darbi.

Selga Laizāne uzsver: “Šī izstāde ir vērienīgākais laikmetīgās mākslas projekts Latvijas prezidentūras publiskās diplomātijas un kultūras programmā un ir viens no nozīmīgākajiem programmas notikumiem. Tieši laikmetīgums līdzās izcilībai un unikalitātei ir viens no kritērijiem, kas raksturo notikumiem bagāto prezidentūras kultūras programmu. Šī izstāde Venēcijas mākslas biennāles laikā plašai starptautiskai auditorijai sniegs unikālu un visaptverošu skatījumu uz Latvijas laikmetīgās mākslas ainu, ļaujot iepazīt spilgtākās Latvijas laikmetīgās mākslas personības.”

Viktors Miziano norāda, ka izstādē vēlējies demonstrēt izcilas Latvijas mākslas parādības, kas uzsver nacionālās domāšanas īpatnības un vienlaikus apliecina Latviju kā spilgtu pasaules mākslas kopainas sastāvdaļu. “Ornamentālisms piedāvā astoņas individuālas pozīcijas; daudzējādā ziņā tās ir pilnīgs pretstats cits citai, tomēr pilnīgi vienisprātis vienā noteiktā aspektā. Tām visām ir kopīgs izejas punkts: jo vairāk māksla apzinās pati savu iluzoro dabu, jo vairāk tā sniedzas pāri empīriskajai pieredzei un atklāj īsto dzīvi. Ornaments ir mākslas-griba (Kunstwollen), kurai cauri spīd dzīves dvēsele,” uzsver kurators.

Liela daļa no mākslinieku darbiem tiek radīta īpaši šai izstādei, savukārt reiz jau izstādīti darbi tiks pielāgoti un papildināti atbilstoši izstādes telpai. Izstādē būs skatāms Katrīnas Neiburgas videodarbs Lietu atmiņa, Kristapa Ģelža plastikāta gleznas Mākslīgais miers IV. (Laikmetīgā ainava. Pārvešana) un Mākslīgais miers IV. (Laikmetīgā ainava. Kopēšana), Andra Eglīša instalācija un gleznas tajā “Citādi no šejienes ārā netiksi”, Miķeļa Fišera darbi no izstādes Netaisnība, Ievas Epneres videodarbs Atteikšanās, Ģirta Muižnieka telpiskie gleznojumi Non Finito, Romana Korovina fotogrāfijas Tēvs darbā un apvienības “Orbīta” instalācija 2 soneti no Laputas.

Izstāde “Ornamentālisms. Purvīša balva. Latvijas laikmetīgā māksla” būs skatāma no 9. maija līdz 22. novembrim Venēcijā, Arsenālā, nepilnus 800 kvadrātmetrus lielajā telpā, kas tiek apzīmēta kā Tesa 99.

Ekspozīcijas koncepta autors Viktors Miziano vairākkārt bijis nacionālo ekspozīciju komisārs Venēcijas mākslas biennālē, viņš ir Eiropas laikmetīgās mākslas biennāles Manifesta eksprezidents. Projekta vadītāja ir kuratore Daiga Rudzāte, mākslas portāla Arterritory.com galvenā redaktore un kultūras projektu aģentūras INDIE direktore. Viņa bijusi visu četru Purvīša balvas izstāžu kuratore, kā arī Latvijas ekspozīcijas komisāre 54.Venēcijas biennālē 2011.gadā.

Izstāde ir iekļauta Latvijas prezidentūras ES Padomē kultūras programmā, kuras pamatvērtības ir laikmetīgums, unikalitāte un izcilība. Tās mērķis ir atklāt Latviju kā augstas profesionalitātes un kultūras sasniegumu izcelsmes un iedvesmas centru, kultūras tūrisma galamērķi un uzticamu sadarbības partneri.

Izstādi sadarbībā ar Latvijas prezidentūras ES Padomē sekretariātu īsteno Kultūras projektu aģentūra INDIE un mākslas portāls Arterritory.com. Izstādi atbalsta SIA Alfor, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs un Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Nejau Ievu Epneri… Es atvainojos, kas sastādija šo programmu?

Draugiem Facebook Twitter Google+