×
Mobilā versija
Brīdinājums +28.1°C
Meldra, Meldris, Melisa
Sestdiena, 21. jūlijs, 2018
17. janvāris, 2017
Drukāt

“Liepsalās” atklās dievturu svētnīcu (43)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Maiznīcas “Liepkalni” saimniekam Dagnim Čākuram latviešu dievturība pēdējo trīs gadu laikā kļuvusi par sirdslietu un tā īstenojusies gan svētnīcas izveidē, gan jaunā grāmatā, kas iznākusi ar viņa atbalstu – izdevniecības “Lauku Avīze” klajā laisto Latvijas Dievturu sadraudzes vadītāja Valda Celma sarakstīto “Baltu dievestības pamati”.

Uz interviju Dagnis Čākurs ierodas ar mākslinieces Anitas Celmas austo gobelēnu “Ugunskrusts”. “Te viss ir pateikts, nekas vairāk nav vajadzīgs,” teic Dagnis Čākurs, norādīdams uz latviešu tautas dainu: “Līgo, Dievs, ar pērkonu, es ar savu bāleliņu,/ Pērkonam visa zeme, man deviņi bāleliņi./ Sper, pērkons, sausu koku, liec zaļam salapot,/ Sodi, dievs, ļaunus ļaudis, dod labiem padzīvot!” Šis ir viens no gobelēniem, kas darināts jaunajai svētnīcai. Tā atrodas uz salas Daugavā pazīstamās “Liepkalnu” kafejnīcas un veikala tuvumā Pļaviņu novada “Liepsalās”. Svētnīca ekspluatācijā nodota jau rudenī, bet pašlaik notiek tās labiekārtošana.

Jautāju Dagnim, kāds bijis viņa ceļš līdz baltu dievestībai. “Dieviņš laikam tos kauliņus salika tajā vietā, kur bija jāsaliek. Strādājot uzņēmējdarbībā 25 – 27 gadus, kas paņem visu spēku un enerģiju, pienāk laiks, kad jūti – vajadzīgs kaut kas dvēselei. Tautiski noskaņots esmu bijis vienmēr. Jūtu, ka, gadiem ejot, mainās arī dzīves vērtības,” atklāj Čākurs. Pamazām sācis izzināt dievestības pamatus un sapratis, ka latviskās vērtības viņu ļoti aizrauj. Jau pēc iepazīšanās ar Valdi Celmu un dievturiem sapratis, ka vajadzīga svētnīca, kur var sapulcēties un veikt latviskos rituālus. Katrs no pircējiem, kas iegādājies “Liepkalnu” produkciju, atstājis arī savus līdzekļus uzņēmumā un Čākurs sapratis, ka tagad pienācis laiks dot sabiedrībai.

Svētnīcas projektu veidojis arhitekts Ainārs Markvarts un svētnīca izveidota senlatviešu rijas veidolā. Tajā jau notikušas vairākas kāzas un krustabas, bet vēl esot pilnībā jāpabeidz labiekārtošana. Sala esot zīmīga vieta – īpaša tāpēc, ka tur var nokļūt tikai ar peldlīdzekli vai ziemā – pa ledu. “Tur ir sajūta, ka esi nonācis kādā citā vietā, lai arī netālu viss notiek,” stāsta Čākurs.

Aug pamazām

Vai dievturība veicina biznesu? “Liepkalnu” saimnieks gan nevar īsti atbildēt uz šo jautājumu, jo biznesā darbojas tāpat kā līdz šim un pamatprincipi nav mainījušies. Sākuši saimniekot ar brāli Didzi Čākuru, deviņdesmito gadu sākumā Naukšēnu novadā atgūstot vectēva zemi ap 40 ha platībā un izvēloties audzēt graudus. Likumsakarīga bija pievēršanās miltu malšanai un maizes cepšanai.

Sākumā maizi vadājuši pa mazajiem lauku veikaliņiem, vēlāk pamazām iekarojuši lielveikalus, kad tie sāka savu uzvaras gājienu Latvijā. Pašlaik “Liepkalni” izauguši līdz sešām struktūrvienībām un vairāk nekā 300 darbiniekiem. Pļaviņu novada “Liepsalās” ir kafejnīca, veikals un maiznīca, Valmierā vairāk ražo preci veikaliem un vairumtirdzniecībai, bet Valmieras autoostas tuvumā vēsturiskā celtnē iekārtota konditoreja un var iegādāties svaigi ceptu maizi, Rūjienas ceptuvē top cepumi un konditorejas izstrādājumi, bet Rīgas tuvumā netālu no Ķekavas arī ir ceptuve. Šovasar beidzot plānots atklāt ražotni un kafejnīcu Igaunijā. No 2009. gada, kad tika iegādāta konkrēta vieta ceļa malā kafejnīcas un ceptuves atvēršanai, tikai šogad, visticamāk, izdosies šo vietu vērt apmeklētājiem. Piebraucamā ceļa pārbūve Pērnavas tuvumā bija tas, kas aizkavējis šā projekta īstenošanu. Taču “Liepkalnu” saimnieks teic, ka iemesla steigai nav – viss tiek darīts pakāpeniski. Vēlāk sarunā atklājas, ka viss bizness veidots soli pa solim, nesteidzoties un arī paturot prātā, ka reizēm var kaut kas nesanākt, kā iecerēts. Cik daudz ieguldījis biznesā? “Visu dzīvi,” atbild Čākurs. Konkrēts ieguldījumu cipars vien zināms par Igauniju, kur viss komplekss izmaksās ap pusotru miljonu eiro.

Pievienot komentāru

Komentāri (43)

 1. Lai sokas darbi! Diemžēl ir latvieši – vergi, kas pieņēmuši svešo murgaino reliģiju un jūtas lepni un pārāki! Nepārprotami baltu ciltīm bija sava ticība, kura nevienam netika uzspiesta ar uguni un zobenu. Lai mēs šodien precīzi nezinātu tieši kā pielūdza senči savu Dievu, parūpējās “dārgā”, “labvēlīgā” un “mīlošā” latvju tautu katoļu un vēlāk luterāņu baznīca. Ja esiet viņiem pateicīgi, turpiniet skriet uz baznīcām!

 2. Palasi vēstures grāmatas, kur stāsta par cara laika pirmskara Latviju.
  Tajos laikos nedrīkstēja pieminēt vārdus Latvietis un Latvija, tapēc nācās lietot simbolus.
  Kā Lāčplēsis piemēram.

 3. SenLatvieši Dievu turēja pie robežakmeņiem, tur stāvēja lūdzamie spieķi.
  Labi vien ir, ka mūsu atstātais garīgais mantojums tiek stiprināts ar vērienu.

 4. Nu cik stulbi ir cilvēki, ka nesaprot neko no palmu eļļas. Neviens palmu eļļu nelej klāt kausiem, lai indētu cilvēkus. Maiznīcas un ceptuves tiek iepirktas izejvielas kuras satur šo eļļu. Un tā kā uz etiķetes IR JĀNORĀDA visas sastāvdaļas, tad arī tas tiek darīts. Palmu eļļu satur, piemēram, margarīns no kura veido mīklu.. Šo eļļu satur arī gatava šokolāde, ar kuru dekorē bulciņas un cepumus. Kā var nesaprast ka speciāli ceptuves neviens no mucas palmu eļļu nelej klāt. Nu tak palasiet kur to eļļu liek un kur ne.

 5. Palmu eļļa uzliesmoja
  Daudzajos komentos
  Tā nebija palmu eļļa
  Tas bij’ latvju skaudībiņš

 6. galīgi nesaprotu ar ko dievturi atšķiras no
  pārējiem “ticīgajiem” sektantiem ?

 7. vai maz senčiem tāds vārds dievs vai dievturis bija,jo tas vārds nācis no grieķu dieviem,bet mūsu kultūra vairāk bija saistīta ar austrumu kultūrām

 8. Mani divas reizes abzaga kristiesi un nevis dievturi.Nekads dieva sods par zagliem nenaca.

 9. Nu, ja jau starp mūsu laikabiedriem ir tādi, kas uzskata, ka Lāčplēsis ir eksistējis, tad jau viņus nebūs grūti ar vienkāršas grāmatiņas palīdzību pārliecināt, ka mūsdienu dievturi ir seno baltu reliģiju (!) autentiski turpinātāji. Smieklīgi! Un reizē nožēlojami. Lai dibina folkloras kopas, kāpēc līst reliģiju lauciņā un likt pielūgt pērkonu??!

  • Paldies par Jūsu radīto brīnišķīgo Liepkalnu maizīti un jauko svētnīcu, kas priecē mūsu letiņu sirdis!!!! Lai izturība, veiksme un saskaņa pavada Jūs ik soļa arī turpmākajās iecerēs un tās pilnveidot!!!!
   Bur man buri,
   Skauž man skauģi,
   Nevar mani izpostīt.
   Dieviņš taisa zelta sietu
   Apkārt manu augumiņu!!!!

  • Cik nožēlojami patukšs “cilvēciņš”… tukša muca tālu skan….

 10. antons mikoss 17. janvāris, 2017 15:01
  Atbildēt

  Tev patīk svešas tautas pašpasludinātās izredzētības un verdzības iedibināšanai ieviestie ideoloģiskie murgi? To murgu uzspiešanas gaitā nogalināja 300 000 000 citādi domājošos. Un galina joprojām! Attopies nelaimīgas!
  ===================

  Precīzāk nepateiksi par krustnešu ar varu atnestās reliģijas murgiem, kura ar miesaskāriem un alkatīgiem liekuļiem sutānās vienmēr iztapīgi kalpo jebkurai tā brīža varai!

 11. Valda Celma gr.“Baltu dievestības pamati” -vai kāds, kas zina varētu uzrakstīt , kur to var iegādāties?

 12. Valda Celma gr.“Baltu dievestības pamati” -vai kāds,kas zina varētu uzrakstīt , kur to var iegādāties?

 13. Žēl ka esmu miris un nevaru ar savām acīm šo svētnīcu redzēt…….

 14. Brīvība ir darīt tikai labus darbus. Domāt labas domas. Neļauties ļaunumam. Tas attiecas arī uz naidakūrējiem!:)

 15. Maizīte laba; lai veicas!

 16. Jums ļoti garšīga maize. Paldies. Tomēr gribu novēlēt nelikt savos produktos (piparkūku mīklā, piemēram) palmu eļļu! Lai to iegūtu, tiek izdedzināti meži, iet bojā neskaitāmas dzīvas radības, piemēram brīnišķīgie orangutāni. Pieļauju, ka to nezinājāt. Taču tagad zināt, un, būdami dabas likumu zinātāji un Dieva turētāji, nomainīsiet palmu eļļu (ko parasti izmanto zemās cenas dēļ) pret kaut ko jūsu humānisma ideāliem vairāk atbilstošu. Paldies! No sirds vēlu veiksmi!

  • Šitas ir labākais komentārs! Es ceru, ka tiešām to palmu eļļu neliksiet, jo senie latvieši nekad pie piparkūkām nelika palmu eļļu. Toreiz tādu nezināja. Lika savu gotiņu sviestiņu. Neliekiet tos konservantus. Tas ir pats svarīgākais, nevis strīdi, kurš pareizākām dievestībām tic. Ticība ir laba, ja tā ir labestīga, brīva no agresijas un ņaida.

  • Palmu eļļu liek klāt tās labo cepšanas un garšas īpašību dēļ. nevajag te kaut ko gaudot par kaut kādiem orangutāniem utt., jau sen viņu iegūst tādā pašā lauksaimniecībā, kā rapšu, saulespuķu utt., eļļas.

 17. Ārprāts kādi līdzcilvēki,kādas suņu rejas! PRIECĀJOS par Dagni un par to lielo komandu,kas stāv aiz šī vienkāršā lauku čaļa! Lai veselība turpināt!!! PALDIES par prieku,ko radiet un gardumiem ar ko pildām savus punčus! LAI VEICAS!!! 🙂

 18. Skaidrs ir viens, tur vairs neiepirkšos un atrī citiem ieteikšu, negribu ”apvārdotu” maizi ēst….

 19. Lai veicas jums un mums visiem kopā, mīļie tautieši!
  Pirmais, kas mums ir jāiemācas – mēs cits citam esam paši tuvākie cilvēki. Mūsu starpā ir jāvalda milestībai un atblastam. Tie, kas līdz tai gaismai ir tikuši. Un tad tajā lokā jāvelk pārējie.

 20. Kādas saknes??? Bitīt matos, visu to Brastiņš izmurgoja Pirmās brīvvalsts laikā, no nulles… Paši izmurgo, paši tic….Attopieties. Tāpēc arī LV kuļas visu laiku, ka tic kaut kādiem pašizmurgotiem māņiem, bet neiet uz Baznīcu…. Kā var veikties tautai, kura ir novērsusies no Dieva….

  • Tev patīk svešas tautas pašpasludinātās izredzētības un verdzības iedibināšanai ieviestie ideoloģiskie murgi? To murgu uzspiešanas gaitā nogalināja 300 000 000 citādi domājošos. Un galina joprojām! Attopies nelaimīgas!

  • No dieva? No tādas ticības, kas tika ieviesta ar uguni un zobenu? Un kur dieva simbols ir žīdu ārlaulības bērns? Paldies.

  • Tad pasaki man,kas tā par tableti, ko jums tur pops reizēm mutē bāž?
   Un vēl pieteic, ka tā esot Kristus miesa!
   Tad jau sanāk, ka jūs esat cilvēkēdāji!
   Neiešu tur! Man labāk Liepkalnu ceptā iet pie sirds.
   Ā, un tak vīna ar dod dzert, un saka, ka Kristus asinis!

 21. Paldies par garšīgo maizīti un prieks par svētvietu.Latviešiem sen laiks atgriezties pie savām saknēm.

  • Sen tās saknes nocirstas.

   • Tik traki nav. Latvieši un leiši pēdējie Eiropā pakļāvās krustnešiem, tālab visvairāk atceramies no senču kultūras un dzīvesziņas. Senākajās, kosmogoniskajās dainās var labi redzēt senču dievatziņu.

Draugiem Facebook Twitter Google+