×
Mobilā versija
Brīdinājums +29.1°C
Aleksis, Alekss, Aleksejs
Otrdiena, 17. jūlijs, 2018
16. decembris, 2017
Drukāt

Tuvinieki ārzemēs sūta miljonus radiem Latvijā (33)

Shutterstock ilustrācijaShutterstock ilustrācija

Naudas straume, kas plūst uz Latviju

Ārzemēs strādājošie tautieši katru mēnesi pārskaita uz Latviju ap 50 miljonus eiro, kas ir būtisks ienākumu avots gan viņu ģimenēm, gan Latvijas ekonomikai kopumā. Taču latviešu viesstrādnieki ir neapmierināti ar VID centieniem iekasēt nodokli no šādiem sūtījumiem, tādēļ tiek vākti paraksti, lai mainītu līdzšinējo kārtību.

Pētījumi rāda, ka naudu uz Latviju sūta lielākā daļa no tautiešiem, kas devušies peļņā uz turīgākām Eiropas valstīm. Dzimtenē palikušos tuviniekus biežāk atbalsta no laukiem aizbraukušie, Rīgā šāda prakse ir mazāk izplatīta. Taču nav šaubu, ka emigrantu sūtītā nauda ir ievērojams atspaids daudzām ģimenēm. Turklāt tas ir izdevīgi arī valstij, jo nauda nonāk ekonomikas apritē; uzlabojas iedzīvotāju materiālais stāvoklis un mazāk naudas jātērē pabalstiem, lai palīdzētu trūcīgām ģimenēm.

Saskaņā ar Latvijas Bankas datiem pagājušogad ārzemēs strādājošie uz Latviju nosūtīja 615 miljonus eiro jeb vidēji ap 50 miljoniem eiro mēnesī. Tiesa gan, pēdējo gadu laikā sūtījumu apjoms ir nedaudz sarucis.

Negrib maksāt divreiz

“Ārvalstīs dzīvojošie ap 370 000 Latvijas piederīgie ik gadu uz Latviju nosūta vairāk kā pusmiljardu eiro jeb 5% no Latvijas iekšzemes kopprodukta – tikpat, cik valdības gada tēriņi valsts aizsardzībai un veselības aprūpei kopā. Šī nauda nav tikai abstrakti skaitļi. Daudziem jo daudziem Latvijā ir “dzīvības līnija”. Tie ir iztikas pamatlīdzekļi, par ko gados vecākiem vai slimības skartajiem iegādāties zāles un apmaksāt ārstus, tā ir skolas nauda gados jaunākiem, tas ir atbalsts mājokļa vai saimniecības uzturēšanai Latvijā,” norāda Eiropas Latviešu apvienība (ELA).

Kā secina ELA vicepriekšsēde Elīna Pinto, tieši Latvijas interesēs būtu novērst šķēršļus, kas apgrūtina naudas sūtījumus no ārzemēs dzīvojošiem tautiešiem. “Pašlaik šie diasporas pārskaitījumi veic ārkārtīgi nozīmīgu sociālu funkciju – nodrošinot iztiku, medicīnas izdevumus, bērnu skološanu daudziem, kam Latvijā, īpaši lauku reģionos, klājas grūti,” uzsver Pinto. “Arī es pati vairāk kā desmit gadus esmu lielu daļu ārvalstu algas sūtījusi ģimenei. Manā paziņu lokā ir cilvēki, kas ar ārvalstīs nopelnīto atbalsta attālāku radinieku ārstēšanos no vēža vai maksā kredītus par auto lauku radubērnu vešanai uz nu jau arvien tālākām skolām rajonu centros.”

Taču naudas sūtītāji un saņēmēji bieži vien nezina, ka Valsts ieņēmumu dienests (VID) noteiktos gadījumos par šādiem sūtījumiem var pieprasīt samaksāt iedzīvotāju ienākuma nodokli. Pēc ārzemēs dzīvojošo tautiešu domām, šāda prasība nav taisnīga, jo uzskatāma par dubulto nodokļu aplikšanu. “Man nešķiet loģiski, ja cilvēkam nodokli nāktos maksāt divreiz: gan saņemot ienākumus, gan pārskaitot naudu uz Latviju,” stāsta Latviešu biedrības Īrijā vadītāja Inguna Grietiņa.

Problēmas neprecētiem pāriem

VID gan uzsver, ka ienākuma nodoklis par šādiem naudas sūtījumiem nav jāmaksā, ja sūtītāju un saņēmēju saista laulība vai radniecība līdz trešajai pakāpei (vecāki, vecvecāki, bērni, mazbērni, brāļi un māsas, brāļu un māsu bērni). Taču problēmas bieži vien rodas tādēļ, ka mūsdienās daudzi pāri dzīvo nereģistrētās attiecībās, tādēļ no likuma viedokļa viņi faktiski ir svešinieki. “Tā ir problēma ne tikai attiecībā uz naudas sūtīšanu no ārzemēm, jo līdzīgas problēmas, veicot naudas pārskaitījumus, var rasties arī tiem nereģistrētiem pāriem, kas dzīvo Latvijā,” norāda zvērināts advokāts un nodokļu speciālists Jānis Taukačs. “Latvijā ir diezgan konservatīva pieeja attiecībā uz kopdzīvi un laulībām. Manuprāt, nevajag no jauna izdomāt riteni, jo Latvija varētu pārņemt citu Eiropas valstu praksi, kur ir liberālāka pieeja attiecībā uz kopdzīves definēšanu.”

VID informē, ka ienākuma nodoklis būtu jāmaksā, ja naudas sūtītāju un saņēmēju nesaista radniecības saites un sūtījumu summa pārsniedz 1425 eiro gadā. 23% nodoklis ir jāmaksā par summu, kas ir virs šiem 1425 eiro; piemēram, par pārskaitījumiem 2000 eiro apmērā būtu jāsamaksā 132 eiro liels nodoklis. ELA uzskata, ka noteiktais limits ir pārāk mazs, jo 1425 eiro gadā nozīmē mazāk nekā 120 eiro mēnesī, kas ir krietni zem iztikas minimuma.

Pievienot komentāru

Komentāri (33)

 1. To dara visi emigranti, vismaz sākuma gados.

 2. Cik var izplatīt šīs muļķības? VID ir skaidri norādījis, kam un cik ir jāmaksā nodoklis, bet kam nav, kā arī kā rīkoties tiem, kas naudu sūta radiem caur draugiem un kaimiņiem. Ja seko tiem VID norādījumiem, tad nebūs problēmas.

  • Šo naudas plūsmu nedrīkstētu pārtraukt, tas pirmkārt.
   Otrkārt, jā, neskaidrību te it kā nav, TOMĒR paliek principa jautājums: kā var būt jāmaksā nodokļi 2x: tur un tad atkal te par vienu un to pašu? Es ar, piem., uz tādiem noteikumiem nesūtītu! Nē, nu var jau kā civilizētāk arī, izņemot tur kādu bankas karti ko te arī atzīst utt., bet kāpēc vispār jāmocās, ja lieta giodīga?!
   PS
   Te pieņemu, ka sūtītā nauda ir tur legāli iegūta / nopelnīta, protams.

 3. Es, Mes sutam naudu regulari, katru menesi savai Gjimenei! Summa tomer ar gadiem pieaug! Pedejo gadu es mazak par 1000 euro nesutu. Tikko 1200 euro aizgaja nograbedami! Ja nebutu shaada iespeja, stradat arzemes, pelnit, sutiit Maksajumiem! Tad jau, Entos gadus atpakalj Mana Gjimene buutu gandriz vai Bomzju statusa! Taa Noladeta Hipoteka, un cits Liels kredits, + visi ikmenesha maksajumi – ziemas sezona vajag 1000 euro! Shi summa aiziet visiem maksajumiem. Un pat sieva no saviem 500 nopelnitiem euro, kautko vel samaksa, 50-100 euro. Kautko atljauties, tur majas nopirkt – ir gandriz jaaaizmirst. Piem. Jaunu Samsung veljas mashinu, es parskaitiju 700 euro, lai skaidra tur Riga samaksatu un atvestu, uzstaditu! Nekadus kreditus! Bet vajag vel sho to, bet naudas nepietiek! Retu reizi es palidzu savai Mammai! Sieva savai Mammai. Vajag jaunu televizoru! Nav tam naudas! Vajag jaunu Leduskapi! Nav naudas! Sievai vajag, meitai ari vajag, meitai itiipashi – jaunus ziemas zabakus! Abam noteikti ar naudu pa iisu! Labi, ka vel nav sniegota, auksta ziema. Bet vajadzes un bus japerk! Muzikalais centrs majas Desmitgadigs! Dators ari bija vakar aizvesturisks! Datora majas vairs nav! Jaunam naudas nav. Nu kautvai par 300 euro., laptop. Nav! Bet ja nebutu shada iespeja stradat arzemes – tad sen jau viss buutu Pilniigi izjucis, Nomiris! Un protams, delj shaadas dzives tikai viens berns gjimene! Tas ir tragjiski! Un ari bernu redzu 2-3 reizes gada.

 4. LĪDZ ŠIM NAV PADOMĀTS NE NO SAEIMAS, NE NO VALDĪBAS, NE FINANŠU, NE EKONOMIKAS MINISTRIJĀM PAR TIEM, KURIEM NAV NAUDAS SŪTĪTĀJU NO ĀRZEMĒM un jāiztiek ar naudu, kas ir pašu nopelnīta vai ar pensiju zem iztikas minimuma!? VID nevar izdomāt, kā pasliktināt dzīvi šeit palikušajiem? KURĀ NO ES VALSTĪM TIEK PRASĪTA NODOKĻU NOMAKSA DIVAS REIZES NO NOPELNĪTĀS SUMMAS ??? KĀPĒC netiek veikts kaut MAZUMIŅŠ, kas uzlabotu dzīvi LATVIJĀ? Regulāri ar vienu roku KAUT KO DOD, BTER otru roku jau steidz atņemt? Tas par pensijām – jā, indeksē katru gadu, BET viss cits paliek pa vecam, proti, NEMITĪGS CENU PIEAUGUMS VISĀM PRECĒM UN ZĀLĒM šo ļaužu materiālo jomu NEPAAUGSTINA, TIKAI PAZEMINA, RADOT JAUNUS PABALSTU PIEPRASĪTĀJUS… TĀ notiek arī darba ņēmējiem – dārdzība aug, algas paliek tās pašas…. 99% darba devēju nemaksā atbilstošu algu, jo sievai un bērniem lūk jāatpūšas siltās zemēs, jāpērk automašīna sievai, jāceļ jauna māja un nepieciešami citi labumi ģimenei uz STRĀDNIEKU NOPELNĪTĀS NAUDAS RĒĶINA!? Strādnieku labklājības virzienā racionālu domu šiem darba devējiem NAV! Viņi NESAPROT LABI ATALGOTA STRĀDNIEKA PIENESUMU ABPUSĒJOS VIRZIENOS, jo smadzenes TIK TĀLU NAV SPĒJĪGAS IZKALKULĒT NĀKOTNI…. LŪK!!!!!!! KAMĒR TĀ BŪS, NEKAS NEMAINĪSIES!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 5. Valdiba kaut matus sev uz dirsas plesis ja jutis kur nahalavu kadu centu var dabut

 6. Valdiba kaut matus sev uz dirsas plesis ja jutis kur nahalavu kadu centu var dabut

 7. Tagad iedomāsimies, ka viņi visi ir šeit. Ar ko viņi nodarbojas, vai viņi ir darba devēji? Visdrīzāk, ka 99% ir darba ņēmēji. Cik liels būtu bezdarbs, ja visi būtu mājās? Kur rastos tas pusmiljards, vai no sociālā budžeta?

 8. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt


  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Nevajag daudz vārdu, lai pateiktu patiesību, BET – pat bezgalīgi daudz vārdu var izrādīties par maz, lai pateiktu patiesību tiem, kas to nevēlas dzirdēt.”

  Un, arī: “Gudri ļaudis mācās galvenokārt no citu kļūdām, ne pārāk gudrie – galvenokārt no savējām, bet pilnīgi bezcerīgi muļķi nemācās VISPĀR.”

  =======

  Mediju ziņa (2008. gads): Aptuveni 28.000 uz Īriju emigrējušajiem un pašreiz tur dzīvojošiem latviešiem (”oficiālās” statistikas dati) ik gadu esot “jānomaksā savai dzimtajai valstij vismaz apmēram viens miljons latu nodokļu starpībā”. Šīs valsts pašreizējais “finanšu ministrs” A. Slakteris ( TP / “nasing spešal” ) esot publiski “paudis viedokli”, ka “daudzi mūsu cilvēki, kuri strādā Īrijā, droši vien paši nezina, ka ir palikuši parādā Latvijas valstij”…
  —–
  .
  “Lai “bēgļi” uztur SILES “valsti”!…”
  ( O.M.© “Hroniskais pjedestāls” – 13.06.2008., Nr.6. )
  .
  Kas SPIESTI braukt uz svešu valsti,
  Tos MUĻĶU Zemes SILES balsti,
  Grib ‘attārpot’ par miljons latiem,
  No “parādnieku” makiem “platiem”…

  “Lai tie, kas pamet Dzimtās Mājas,
  Un “valsti”, kur var ‘atstiept kājas’,
  Iekš ķešām dziļāk parakājas ~
  Šiem ‘budžet-lādi’ pildīt klājas!
  .
  Lai “bēglis” uztur SILES “valsti”,
  Par to, ka ziemā nenosalsti,
  (Kaut – apkurei ir cenas lielas…)
  Vai – vispār ‘nekūko’ uz ielas!
  .
  Lai aizbraucējs MUMS ‘bleķo ragā’,
  Par to, ka “valstij” = ‘sū#i vagā’,
  Bet SILES rukšķiem = sen ‘pie kājas’,
  CIK “vaukšķu” ‘īros’ meklē mājas!
  .
  Lai tie, kas svešās zemēs ‘spieto’,
  ŠEIT ‘bleķo’ nodokļus, ‘pa cieto’ ~
  Šī “valsts” to “likumīgi” prasīs!!!
  (Un – kontus VID’s ‘pa tīro kasīs’…)
  .
  Tas “emigrantiem” nešķiet lēti?!…
  Bet – š’tādā veidā “motivēti”,
  Tiek “bēgļi” ‘paunoties’ uz mājām!
  (No kurām “vaukšķus” iztrenkājām…)”

  Grib SILES “valsts” no “emigrantiem”,
  Pēc MUĻĶU ZEMES “likumpantiem”,
  ‘Kāst’ miljonus (kas “parāds” esot) ~
  Tas “motivēs” šos mājup ‘desot’?!…

  =====

  oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [ CENZĒTS ]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu lumpeņu, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmolibersatu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju”, nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” u.c. taml. “biogaļas izstrādājumu” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans@inbox. lv .

 9. musu valdiba tik mak noslaukt naudu no tiem, kas kautko dara un doma ka nopelnit un izdzivot.pasiem prats par iisu lai palidzetu latvijas ekonomikai!sviests katkads!

 10. No tiem 370 tūkst. emigrantu tikai 15 – 20 tūkst. ir latvieši, pārējie ir krievi, baltkrievi, ukraiņi, u.c. Tam ir savi plusi, jo valstī mazinājusies starpnacionālā spriedze un latviešu īpatsvars iedzīvotāju kopskaitā pamazām pieaug.

 11. nebutu tie 370 tukstosi emigrejusi latvijai sen butu kaput

 12. Nu re, tātad sanāk, ka Latvijas valsts vadībai ir nospļauties par cilvēkiem. Ja jau no ārzemēm cilvēki sūta naudu priekš savu tuvinieku ārstēšanas. Un mums palikušajiem uzliek vēl nodokli obligātajai veselības apdrošināšanai, vai tad ārsti būs pieejami, rindas mazināsies ? Nedomāju gan, taču tauta turpinās braukt prom, kā agrāk un sūtīs naudu mājās palikušajiem. Ja vien te vēl pastāvēs Latvijas valsts, valsts bez cilvēkiem …..

 13. Vai tiešām 615 miljoni ir veseli 5% no IKP, ja tā apjoms faktiskajās cenās 2016.g. pēc CSP datiem- 25 miljardi euro

 14. Latvijas ekonomikai tas ir kārtējā nagla tās zārkā!

 15. Šeit palikušie arī maksā milijonus par izglītību, medicīnu gan saviem bērniem, gan šeit palikušajiem aizbraucēju bērniem, gan savu vecāku pensijām, kompensējamiem medikamentiem, invaliditātes pabalstiem saviem vecākiem, gan arī aizbraucēju vecākiem.

  • Dzīvoju un strādāju šeit. Jā, protams, es maksāju nodokļus, taču NEDARU TO DIVREIZ. Tad kāpēc no aizbraucējiem nodoklis būtu jāprasa divreiz – vispirms viņi maksās valstij, kur strādā, un pēc tam vēl šos LV VID pieprasītos %?

   • Te viņi ieguva bezmaksas izglītību (vismaz obligātās 9 klases), te viņu vecāki saņem valsts nodrošinātas pensijas un neatliekamo medicīnisko palīdzību.

    Tas ir tikai taisnīgi.

 16. Nevajag te mālēt acis sabiedrībai ar pārskaitītiem miljoniem. Ja pārskaitīto summu 615 miljoni izdala
  ar 370 tūkst. emigrantu, iznāk vidēji 1662 eiro gadā vai 138,5 eiro mēnesī. Kurš tad ir saņēmis miljonus
  no viesstrādnieka? Žurnālists, manipulējot ar absolūtiem skaitļiem, nodarbojas ar demagoģiju, radot iespaidu, ka visi emigrantu radinieki te ir bezmaz vai miljonāri.

  • nez vai kāds no tās summas ir izdalījis ārā ātrajiem kredītiem un bankām atdodamos parādus, kuru dēl liela daļa vispār ir emigrējusi?

  • Jaa, jaa Valdi. ..uz Latviju katru meenesi to pusotra simta pat suuta tikko mans piedzimusais mazdeels, lai ieklautos tavaa nomelnoto skaitaa. Veel varu pateikt, ka naudas summas saruuk jo tiek vesti no Latvijas tavu niisto aizbrauceeju vecvecaaki un radi. Un jo vairaak aizbrauks jo daardziiba jums celsies,bet to esat pelnijusi ar savu attieksmi.

   • Mani pārsteidz ši atzina
    Dzivoju arzemes jau padsmit gadus,bet nevaru sevi uzskatit par iztikusu.Stradaju izglitibas izstàde,bet man’s darbus drives journal nav nosledzis ligumu

   • Nav taisnība! Dārdzība necelsies, ja samazināsies maksātspējīgo skaits. Vai jūs esat padomājuši par tiem, kuriem neviens neko nesūta, un ir jāiztiek ar to, kas ir pašu nopelnīts?

    • Vai Juus neredzat ka dziives daardziiba celas gan, un taa buus…jo nav kas pateeree. Pat komunaalos par uudeni saka. …maz cilveeku, mazaak teeree. GUDRIIT…kaapeec mazpilseetaas paartika, komunaalie ir daargaaki?
     Un man nav jaadomaa par tiem kuriem nav to radinieku. ..kas suuta. Kretdiitus nekad neneemaam, bet mazpilseetaa visi kaadreiz priecaajaas ka daudzi aizbrauca. ..redz darba vietu buus vairaak. Tagad mazpilseeta tuksa un dome tik cel paliceejiem nodoklus. Esat pelnijusi.

     • Kas pelnījuši? Ko pelnījuši? Par ko pelnījuši? Tu taču esi psihiski slims! Ej ārstēties!

     • Esat, esat pelnijusi. …mums vajadzeeja braukt prom lai jums buutu darba vietas!
      Tagad varat straadaat un maksaat par visu dubultaa, pelniiti.

     • labi vien ir, ka tik skaudīgs un ļauns cilvēks ir prom. Lai tev labi klājas tur, svešumā.

     • Paskatieties pasi uz sevi nagu mauceeji? Algas nomaksaajiet, cenas saceelusi debesiis, ar nodokliem aizriisieties. Veel man taads maigs jautaajums ,kaapeec neko neatvelk naudas pluusmai ko suuta no krievijas uz Latviju.

Draugiem Facebook Twitter Google+