×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.1°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
13. marts, 2014
Drukāt

Krimā notiekošais – skarbs atgādinājums par aizsardzības vajadzībām (19)

Foto - LETAFoto - LETA

Finanšu ministrijas ierēdņi, visticamāk, nobāzuši dziļi plauktos un vairs neuzdrošināsies izvilkt tos vidēja termiņa budžeta plānus, kuros aizsardzības nozarei turpmākos gadus bija paredzēts finansējuma samazinājums (procentos no IKP).

Latvija 
nepilda saistības


Valsts aizsardzības koncepcijā Latvija apņēmusies pakāpeniski palielināt finansējumu aizsardzībai, lai 2020. gadā tas sasniegtu 2% no IKP, bet reālajā dzīvē notiek virzība pretējā virzienā. Šogad aizsardzības vajadzībām atvēlēts vien 0,91% no IKP, bet nākamajos gados vēl mazāk. 2015. gada budžetā aizsardzībai bija paredzēti 0,87% no IKP, bet 2016. gadā – 0,81% no IKP.

Šo bīstamo tendenci Aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis (ZZS) jau 4. martā pārrunājis ar Ministru prezidenti Laimdotu Straujumu. Ministrs uzsvēris, ka Latvija nepilda savas kā NATO dalībvalsts saistības, kas radījis bažas arī mūsu ārvalstu partneros. Satraukumu par NATO dalībvalstu nepietiekamiem aizsardzības tēriņiem februārī notikušajā aizsardzības ministru sanāksmē Briselē paudis arī alianses ģenerālsekretārs Anderss Fogs Rasmusens.

Premjere solījusi, ka tikšot meklēti līdzekļi budžetā. Par konkrētu finansējuma pieaugumu aizsardzībai gan amatpersonas neesot vienojušās, bet minēta iespēja, ka nākamgad tas varētu būt 0,92% no IKP.

Kā šo naudu tērēs?


Gan aizsardzības ministrs Vējonis, gan Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētājs Ainars Latkovskis (“Vienotība”) min nepieciešamību iegādāties modernas pretgaisa aizsardzības iekārtas un stiprināt artilērijas spējas. Tāpat tuvākajā nākotnē būs jārisina jautājums par jaunu helikopteru iegādi vai esošo remontu, jo pašreizējiem lidaparātiem beidzies ekspluatācijas resurss.

Krimas notikumi likuši kritiskāk paskatīties uz dažādu teorētiķu spriedelējumiem par moderno karu, kur dominēs bezpilota lidaparāti, datortehnoloģijas un citi zinātniskās fantastikas brīnumi. Krievija nodemonstrējusi, ka citas valsts teritorijas okupācija ir tikpat brutāla un vienkārša kā pirms simts vai vairāk gadiem – daži tūkstoši ar automātiem bruņotu vīru, bruņutransportieri un ar propagandas palīdzību uzkurināta “piektā kolonna”. Tādēļ arī Latvijas aizsardzības politikas veidotāji pārplānojuši savas prioritātes, lielāku lomu valsts aizsardzībā atvēlot Zemessardzei.

“Notikumi Krimā parāda, cik viegli iespējams aplenkt un neitralizēt armijas bāzes, kuģus un citus aizsardzības spēkus. Taču zemessargus aplenkt nav iespējams, jo viņi ir visur – mikrorajona kāpņutelpā, meža viensētā, laukos un pilsētā. Tie ir visdažādāko profesiju, vecumu ļaudis, kas ir patriotiski noskaņoti, labi motivēti un gatavi ziedot savu laiku un līdzekļus valsts drošības stiprināšanai. Mums tas jānovērtē un jārūpējas, lai zemessargi būtu labi organizēti, moderni bruņoti un profesionāli apmācīti,” stāstīja Latkovskis. Viņš gan pagaidām nevarēja nosaukt, cik liela summa varētu būt nākamgad atvēlēta Zemessardzei. Valsts aizsardzības koncepcijā un konsolidētajā budžetā Zemessardzes spēju stiprināšanai un efektīvas rezervju sistēmas pilnveidošanai šogad atvēlēti 1,4 miljoni eiro, nākamgad – jau 7,7 miljoni eiro un 2016. gadā – 6,6 miljoni eiro.

Veidojot Straujumas valdību, koalīcijas partneri vienojās, ka pirms rudenī gaidāmajām Saeimas vēlēšanām budžets netiks vērts vaļā grozījumiem. Tādēļ aizsardzības budžeta palielināšana, visticamāk, gaidāma vien nākamgad. Vienlaikus gan avoti AM norāda, ka varētu meklēt iespēju jau šogad iegūt papildu finansējumu, jo pašlaik naudas trūkstot pat galvenajām prioritātēm – NBS sauszemes spēku brigādes mehanizācijai, speciālās uzdevumu vienības attīstībai un kaujas inženieru spēju attīstībai. Marta beigās aizsardzības ministrs tiksies ar Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas deputātiem, lai meklētu iespējamos risinājumus.

Pievienot komentāru

Komentāri (19)

 1. zemisiem vajag jaunus strelnieku ierokus latvieshi vienmer noliek savu tautu tadi gnidas

 2. Krimā notiekošais – skarbs atgādinājums par aizsardzības vajadzībām. Lai aizstāvēt tautā mīlēto valdību no iespējamo 13. janvāra notikumu atkartošanās, Latvijas pilsoņi ir gatavi maksāt par papildus NATO kara bazēm, valdības drošībai. Lūdzu palabojiet, ja kļūdos. #suverenitate lv

  • aizdomas, ka tev savu palagu kādā odnojazično forumā izlikt vajadzēja. Uz uŗŗā aizietu.
   Var būt vēl kāds po družesski pa plecu uzsistu – moloģec.

 3. Katram latvietim ir jāprot rikoties ar šaujamieroci un jāapmāca partizānu cīņas taktika.

 4. Iespējamais risinājums Atbildēt

  Kas ir svarīgāk? Palielināt finansējumu aizsardzībai vai finansiāli palīdzēt Āfrikas,Karību jūras un Klusā okeāna valstīm (ĀKK)?

 5. Interesanti, ar ko tas viss beigsies priekš padomju civilizācijas mēsliem Krimā?

 6. bēdīgas pārdomas Atbildēt

  “Notikumi Krimā parāda, cik viegli iespējams aplenkt un neitralizēt armijas bāzes, kuģus un citus aizsardzības spēkus. Taču zemessargus aplenkt nav iespējams, jo viņi ir visur – mikrorajona kāpņutelpā, meža viensētā, laukos un pilsētā.
  ……………..
  Un kur atrodas zemessargu ieroči? Kur munīcija? Vai ne pāris noliktavās?
  Kā ir ar pārtiku? Cik ilgi sēdēsi mežā bez ēdamā?
  Kas izdos pavēli par pretošanos?
  Priekšlikums veikt attiecīgās izmaiņas likumdošanā, kas noteiktu, ka iebrukuma gadījumā un visādu mistisku “pašaizsardzības vienību” parādīšanās gadījumā bruņota pretestība tiek uzsākta bez pavēles. Noteikt, ka nevienam nav tiesību izdot pavēli vai kādu citu dokumentu, kas aizliegtu pretošanos.
  Principā vienīgie, kam būs ieroči un kurus tiešam nevarēs aplenkt būs mednieki un personas, kam ir pašaizsardzības vai sporta ieroči. Diemžēl gan šie ieroči, gan munīcijas daudzums kara vajadzībām ir nožēlojams. Bet labāk, nekā nekā. Turklāt pirms pāris gadiem, kaut kur tika lasīta informācija, ka šādu cilvēku, ar ieročiem Latvijā, bija vien ap 34 000. Turklāt ir aizdomas, ka ne visi ir lojāli Latvijai.
  Bet medniekiem un citiem ieroču īpašniekiem nebūs viegli noslēpties no okupantu un to atbalstītāju represijām, jo viņi visi ir uzskaitē, tā kā saraksti viegli dabūjami. Tad vēl saraksti ieroču veikalos par munīcijas pirkšanu, saraksti šautuvēs par šaušanas treniņiem, sacensību protokoli, saraksti medicīnas iestādēs par ieroču atļaujai izieto medicīnas komisiju un vēl un vēl un vēl……. .

 7. zemessargu cīņas,tas ir kārtējais Latvijas politikas murgs un stratēgīskās domāšānas trūkums.
  visi Latvijas meži tiek pārklāti ar superīgiem ceļiem un kvartālu stigām.
  prieķšzīmīgi apstākļī prieķš bruņu tehnikas pārvietošānās soda ekspedīciju veikšānai.
  vai tad Afganistānā afganistānas patrioti slēpjas ciematos un daudzdzīvokļu mājās ….

 8. vai LATVIJĀ man kāds var uzrādīt cilvēku,kurš spētu apvienot visu sabiedrību un dot pavēli cīnīties uz dzīvību vai nāvi par savas dzimtenes Latvijas brīvību……..aizsargājot to no ārējā agresora Krievijas.

 9. Var jau tērēt miljonus katru gadu, bet vai kāds ir padomājis, ka komandu aizstāvēt valsti, uzsākt bruņotu pretošanos, kur būs neizbēgami upuri, dod daži cilvēki, politiķi?
  Vai jūs spējat iedomāties dodam šādu pavēli b. Bērziņu? Kādu no mūsu absolūti gļēvajiem , galertveidīgajiem no Vienotības?
  Es nē. Būs kārtējais teksts par palikšanu savās vietās:(

 10. Zemessargus aplenkt nav iespējams,ja tie vienmēr ir apbruņoti!

 11. Uzturēt divtik lielu ministriju skaitu,nekā bagātajā Šveicē,nav nekāda joka lieta!

 12. Jāatjauno pirmskara Latvijas ienākuma nodoklis pēc maksātspējas,jāievieš diferencēts kapitāla pieauguma (peļņas) nodoklis,ka,piemēram,Dānijā un Francijā,nevis jāsamazina IIN 1000 Latvijas miljonāriem uz GMI rēķina!

 13. Āfrikas,Karību jūras un Klusā okeāna valstu finansiālajam atbalstam paredzēto naudu-Latvijas zemessardzei!

 14. Galvenais valstij jādod armijai,bet bērnu slimnīcas remontam iedzīvotāji paši savāca naudu. Vai tiešām tāda ir valsts attiekme pret bērniem???

 15. Kada droshiba izpusts murgs !
  Veiksmi krievijai,un tiem kuri sacelsies pret ASV ari sheit Latvija.
  Mums ir jaapvienojas,lai ASV parazitus iznicinatu.

Draugiem Facebook Twitter Google+