Apbrīno

Salauzt sirdi ar trompeti 0


Kristiāns Skots
Kristiāns Skots
Publicitātes foto

Festivāla “Rīgas ritmi 2015” rudens koncertprogrammas ietvaros 24. novembrī mūzikas namā “Daile” uzstāsies džeza meistars – amerikāņu trompetists Kristians Skots. Viņa rokraksts ir paša izgudroti instrumenti un mūsdienu valodā runājošs džezs.

Trompetists, producents un komponists Kristians Skots ir divkārtējs Edisona balvas laureāts un “Grammy” balvas nominants. Mūziķa gaitas uzsācis 13 gadu vecumā, sava tēvoča džeza leģendas Donalda Harisona paspārnē. Jaunais mūzikas brīnumbērns saņēma pilnu stipendiju studijām Bērklijas mūzikas koledžā, kuru absolvēja nepilnu trīs gadu laikā.

Kristians Skots mūzikā meklē arvien jaunas skanējuma iespējas, pētot dažādu tautu un kultūru melodijas, muzikālās formas un valodas. Balstoties uz izjūtām, viņš rada vēl nevienam mūzikas žanram nepiesaistītu stilu, džezam pievienojot un miksējot blūza, roka, fanka un “fjūžena” ritmus ar sarežģītu metrāžu, klausītājiem piedāvājot ko iepriekš nedzirdētu un elpu aizraujošu. “Jauna džeza stila Dievs!” – tā par mūziķi raksta izdevums “Jazz Times”.

Kristians neapstājas pie iespējām, ko dod mums jau zināmie mūzikas instrumenti. Sadarbībā ar uzņēmumu “Adam’s Music Instruments” viņš radījis pūšaminstrumentus, kas lauž vispārpieņemtos uzskatus par trompetes formu, lietojumu un skanējumu. “The Siren” – trompetes un flīgelhorna apvienojums, un “Reverse Flugelhorn” – trompete ar reversu uzbūvi ir tikai daži no tiem.

Kristiana Skota jaunākais albums “Stretch Music” nāca klajā pavisam nesen – septembrī, un tā nosaukums, ko varēt tulkot kā “paplašināt mūziku”, nudien vārda vistiešākajā nozīmē paplašina priekšstatu par to, kas līdz šim saprasts, domājot par džeza mūziku, bet “stretch” kļūst par jauna žanra apzīmējumu. “Pie velna, šis ir džezs,” intervijā izdevumam “Noisey” saka pats mūziķis, piebilstot – “Bet tas ir arī indie. Un arī hiphops!” Skots savos izteikumos par džeza mūziku ir visai skarbs un atzīst, ka vēloties, lai džeza mūzika mūsdienās uzrunātu arī jaunus cilvēkus, taču tad tai jābūt aizraujošai. “Nevēlos būt nepieklājīgs, bet ir jāatzīst, ka pēdējos 30 gados džeza mūzikas pīlāri ir šausmīgi garlaicīgi,” joko mūziķis, piebilstot: “Kā gan lai uzrunā 17 gadus vecu ziķeri uz skrituļdēļa, spēlējot senu mantu no 1945. gada? Tas, protams, nenozīmē, ka tolaik spēlēja sliktu mantu, bet kāds tam sakars ar puiku, kas dzimis 1991. gadā?” Skots ir pārliecināts – ja vēlies uzrunāt cilvēkus, ir jāspēlē tas, ko jūti šeit un tagad. “Vai zināt, cik grūti tas ir? Tas nenozīmē, ka tev ir jābūt tikai tehniski precīzam, tas nozīmē spēt salauzt sirdi ar trompeti!”

Rīgā izcilais mūziķis koncertēs kopā ar viņa uzticamajiem kolēģiem un domubiedriem: Brekstonu Kuku – saksofons,  Lorensu Fīldsu – piano, Krisu Fannu – bass, Koreju Fonvilu – bungas,  Dominī Minī – ģitāra,  Elenu Pinderhjūdžu – flauta,  balss.

Varbūt noder!!

Koncerts 24. XI 19.00 Rīgā, Mūzikas namā “Daile”

Biļetes “Biļešu servisa” tirdzniecības vietās, www.bilesuserviss.lv

Cena: EUR 15 – 25.

LA.lv