Sports
Futbols

100 procentu sporta skolas neapmierinātas – LFF par ministrijas priekšlikumu0


LFF ģenerālsekretārs Edgars Pukinsks
LFF ģenerālsekretārs Edgars Pukinsks
Foto: LFF

Latvijas Futbola federācija (LFF) un tās biedri aicina diskutēt par Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) sagatavoto priekšlikumu kopumu saistībā ar profesionālās ievirzes sporta izglītības programmu finansēšanas modeļa pilnveidi, lai nodrošinātu prasību atbilstību sporta veidu specifikai un realitātei.

Šomēnes LFF saņēma informāciju no IZM par plānoto izmaiņu piedāvājumu, aicinot sadarbībā ar sporta skolām un klubiem pārskatīt un precizēt šobrīd noteiktos rezultativitātes kritērijus sportā un nosacījumus attiecībā uz izglītojamo skaitu un vecumu, kā arī sniegt priekšlikumus citām izmaiņām.

Kā informē LFF, tā pievienojas viedoklim, ka IZM pašlaik rosināto grozījumu Ministru kabineta noteikumos rezultātā reģionos būtu jāslēdz virkne futbola grupu. LFF ģenerālsekretārs Edgars Pukinsks pauž, ka plānotie grozījumi atstās negatīvas sekas, un tas īpaši var attiekties uz mazajām sporta skolām, kur daudzās pašvaldībās futbola segments var tikt slēgts.

“Apzinot statistiku par, piemēram, Vidzemi un Ziemeļaustrumu reģionu, redzam, ka burtiski visās sporta skolās jaunā kārtība liktu atteikties no futbola. Tāpat tas lielajās pilsētās būtiski ietekmēs treniņu grupu lielumu un treneru skaitu, kas ir nodarbināti profesijā. Cietīs ne tikai statistika, bet arī paši bērni, kuriem ir interese būt futbolā. Samazinoties iespējām komplektēt grupas, arī tiem bērniem, kuri gribētu nodarboties ar futbolu, šāda iespēja, iespējams, būs liegta. Ja ar izmaiņām mērķis ir celt kvalitāti, redzam, ka efekts var būt gluži pretējs. Skaidrs, ka lielajās pilsētās bez sporta skolām ir sporta klubu piedāvājums, bet mazajās pilsētās tieši sporta skolas nodrošina bērniem fizisko aktivitāšu piedāvājumu,” LFF citē Pukinska teikto.

Reaģējot uz IZM piedāvāto izmaiņu kopumu, LFF šajā jautājumā ir uzsākusi dialogu ar federācijas biedriem, no kuriem liela daļa ir sporta skolas, kā arī citām sporta skolām, kas piedāvā futbola nodarbības, lai apzinātu ietekmi, kādu piedāvātais modelis var atstāt uz futbola attīstību valstī. Šī mērķa labad 18.februārī LFF organizēja tikšanos un diskusiju ar procesam pakļautajiem federācijas biedriem.

LFF ģenerālsekretārs pauž gandarījumu, ka šis ir tikai piedāvājums un ka IZM aicina federācijas nākt klajā ar saviem priekšlikumiem. “Pašlaik 100% visas sporta skolas ar piedāvāto modeli ir neapmierinātas, jo saredz ļoti negatīvas sekas uz futbolu kā sporta veidu. Tas raisa daudz jautājumus par sporta veidu attīstību sporta skolu sistēmā kopumā. Pašlaik ir iespaids, ka modelis nav pārdomāts. Tāpat nav saprotami argumenti, kāpēc šādas izmaiņas tiek piedāvātas, un nav saprotams vēlamais gala rezultāts,” stāsta Pukinsks.

LFF amatpersona atzīmē, ka piedāvājumā futbola specifika, apmācības metode un sporta veida intereses nav ņemtas vērā. “Šis modelis virza uz pāragru specializāciju nevis nodrošina loģisku sportistu sagatavošanu ilgtermiņā. IZM piedāvātajos kritērijos, skatoties tīri matemātiski, visos sporta veidos nav sistēmiski līdzvērtīga pieeja. Līdz ar to nav saprotami principi, pēc kādiem prasību piedāvājums ir veidots,” skaidro Pukinsks.

Saistītie raksti

Diskusijas ar LFF biedriem iezīmē, ka aktuāls ir arī pašas sistēmas jautājums, jo nav skaidrs, kāds ir profesionālās ievirzes izglītības iestāžu darbības galvenais mērķis. “Tas ir augsto sasniegumu sports vai tas ir tautas sports un nācijas veselība? Funkcijas starp valsti un pašvaldībām ir pārdalāmas, kas eksistē arī dzīvē, taču būtiski būtu pie jebkurām pārmaiņām visupirms nākt klajā ar stratēģiskiem mērķiem, kuri ilustrē vēlamos ieviešamo izmaiņu ilgtermiņa ieguvumus,” piebilst LFF ģenerālsekretārs.

LFF tuvākajā laikā apkopos sporta skolu viedokli par to, kāda ir paredzamā ietekme uz futbola attīstību katrā reģionā, ja šādas izmaiņas stātos spēkā, kā arī piedāvās IZM specifisko rekomendāciju apkopojumu, aicinot IZM sēsties pie sarunu galda, lai saprastu sporta veidu specifiku un vajadzības, un diskutēt, kā prasības salāgot ar reālo dzīvi un kā panākt, lai tās atbalsta sporta veida attīstību.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Sports
Sindija Bukša par atgriešanos mājās: Frankfurtē pavadīju savu šausmīgāko nakti dzīvē 10
1 diena
LE
LETA/LA.LV
Sports
Kvalifikācija Tokijas olimpiskajām spēlēm noslēgsies nākamā gada 29.jūnijā
1 diena
LA
LA.LV
Sports
Covid-19 konstatēts Beļģijas basketbola zvaigznei Voutersai
1 diena

Lasītākie

LE
LETA
Veselam
Diennakts laikā konstatēti 16 jauni Covid-19 gadījumi, kopējam slimnieku skaitam sasniedzot 509 1
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Aizputes novadā kravas automašīna uz pārbrauktuves taranējusi pasažieru vilcienu
47 minūtes
LE
LETA
Veselam
Pacientu saslimšanas ar Covid-19 dēļ Ogres slimnīcā slēgta internā nodaļa un pašizolācijā atrodas jau 27 medicīnas darbinieki
16 minūtes
LE
LETA
Dabā
Saule mīsies ar mākoņiem. Pastiprināsies anticiklona ietekme
2 stundas
LE
LETA/AFP
Pasaulē
Igaunijā ar koronavīrusu inficēto skaits pārsniedzis tūkstoti, mirušo skaits pieaudzis līdz 13
34 minūtes