Pasaulē
Vēsture

1410. gada 15. jūlijā. Grīnvaldes kauja, ko vērtē kā vienu no lielākajām viduslaikos0

Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Pirms 610 gadiem laukā starp Tannenbergas, Grīn­valdes un Ludvigsdorfas ciemiem Vācu ordeņa pārvaldītajā Rietumprūsijā notika leģendārā Grīnvaldes jeb Tannenbergas jeb, lietuviešu variantā, Žalgires kauja, kurā apvienotais Polijas karaļa Vladislava II Jagaiļa un Lietuvas dižkunigaiša Vītauta karaspēks sakāva Vācu ordeņa spēkus. Mūsdienās Grīnvaldes kaujas vieta atrodas Polijas austrumdaļā pie Stembarkas ciema.

Kaujas iznākums ietekmēja notikumu gaitu reģionā daudzu gadsimtu garumā. Uzskata, ka uzvara ļāva viduslaiku Lietuvai saglabāt savu valstiskumu. Tā nostiprināja arī Polijas karaļvalsts pozīcijas. Kaut ordeni nesakāva līdz galam un bruņinieku rezidenci Marienburgu (Malborku) neieņēma, vācu “spiešanās uz austrumiem” bija apturēta.

Grīnvaldes kauju vērtē arī kā vienu no lielākajām viduslaiku kaujām. No poļu–lietuviešu puses tajā piedalījās līdz 39 tūkstošiem, bet no ordeņa – līdz 27 tūkstošiem karotāju.

Sadursmes iznākums ordenim bija katastrofāls, jo vācu pusē krita ap 8000 vīru, to skaitā daudzi tolaik pazīstami bruņinieki, arī virsmestrs Ulrihs fon Jungingens un lielmaršals Fridrihs fon Vallenrode. Ap 14 tūkstošiem ordeņa karotāju nonāca gūstā.

Vācu ordenim padotā Livonijas ordeņa bruņinieki Grīnvaldes kaujā diplomātisku apsvērumu dēļ nepiedalījās (savu lomu spēlēja Livonijas niansētās attiecības ar Lietuvu), taču livoniešu karaspēka tuvošanās ietekmēja poļu–lietuviešu lēmumu septembrī atteikties no tālāka Marienburgas aplenkuma.

Saistītie raksti

Jāpiebilst, ka kauja netieši atstāja sekas Rīgas arhitektūrā – militārpolitiskās krīzes dēļ līdz 1456. gadam iestājās pārtraukums Sv. Pētera baznīcas būvē. Līdz pat Otrajam pasaules karam Grīnvaldes kauja bija ārkārtīgi jūtīgs, propagandas un daudzu leģendu apvīts temats.

Ne velti vēl 20. gadsimta 30. gados Polijā un Lietuvā šajā dienā tika rīkotas pret Vāciju un vāciešiem vērstas politiskas manifestācijas.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

LA
LA.LV
Veselam
“Jā, Covid-19 ir bīstams, bet tas ir pārspīlēts,” uzskata Apinis 38
11 stundas
IF
Imants Frederiks Ozols
Pasaulē
“Tas ir rets notikums!” Otrdien Latvijā ieradīsies Francijas prezidents Makrons kopā ar kundzi Brižitu
5 stundas
EL
Egils Līcītis
Latvijā
“Uhaņā saražotais draņķis ir izrādījies no aplam izturīga materiāla taisīts.” Egila Līcīša feļetons 2
5 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
“Kāpēc lai es kaut ko tādu ēstu?” Skolēni izbrāķē savdabīgās brīvpusdienu pārtikas pakas
1 stunda
LA
LA.LV
Pasaulē
Nepamodās no narkozes: zobārsta krēslā nomirst deviņus gadus veca meitenīte 3
9 stundas