Latvijā
Vēsture

1920. gada 7. jūlijā. Pirmais transports Rēzeknes karantīnas nometnē0


Bēgļi Rēzeknes karantīnā.
Bēgļi Rēzeknes karantīnā.
Foto no LNVM krājuma

Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Pirms 100 gadiem Rēzeknes karantīnas nometnē ieradās pirmais ešelons ar 1200 reevakuētajiem latviešu bēgļiem no Padomju Krievijas.

Tas bija pirmais lielais, organizētais latviešu bēgļu transports, kas pienāca no lielinieciskās Krievijas saskaņā ar starpvalstu līgumu. Līdz tam bēgļu atgriešanās bija drīzāk stihiska.

Īpaši ierīkotajā Rēzeknes karantīnas nometnē repatriantus atutoja, dezinficēja, viņi nomazgājās un vajadzības gadījumā saņēma jaunas drēbes. Jāņem vērā, ka tajā laikā otrpus robežai vēl plaši bija izplatītas lipīgās infekcijas slimības, piemēram, tīfs, tāpat holera, dizentērija.

Nometni iekārtoja barakās, kuras karaspēka vajadzībām vēl bija cēlusi Krievijas impērijas armija. Vācu okupācijas laikā tā bija karagūstekņu nometne, bet Pētera Stučkas lieliniekiem tā atkal kalpoja kā karaspēka novietne.

Ar divkāršu dzeloņstiepļu žogu apvilktā teritorijā atradās 18 barakas, sanitārais mezgls, pirts, personāla ēkas, divas slimnīcas ar 100 gultasvietām, virtuve.

Nometnes ietilpība bija 2000 bēgļu. Caurlaidība – 500 cilvēku dienā. Karantīnas laiks – 5 dienas. Lēsa, ka kopumā no Krievijas varētu ierasties un caur šo nometni iziet ap 300 tūkstoši cilvēku.

Pirmajā ešelonā pienākušie ieradās no Sibīrijas un Dienvidkrievijas, kur kā uzskatīja, ļaudis bija salīdzinoši turīgi un situācija ar pārtiku nebija tik slikta.

Tāpēc arī šo bēgļu stāvokli atzina par labu.

Saistītie raksti

Sekojošie ešeloni, kuros katrā bija simtiem reevakuēto, jau uzrādīja sliktāku ainu, turklāt novēroja, ka cilvēku stāvoklis ar katru pienākošo vagonu sastāvu kļūst aizvien sliktāks.

Lielu ieguldījumu nometnes uzturēšanā sniedza ASV Sarkanais Krusts. Rietumi bija ieinteresēti tās uzturēšanā, lai neļautu slimībām no lielinieciskās Krievijas izplatīties tālāk uz Rietumiem.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

VB
Vija Beinerte
Latvijā
“Patlaban durts tiek cilvēcības sirdī.” Vija Beinerte sarunājas ar Juri Rudevski par valodu, dzimumu, mākslu un cenzūru 5
Intervija 4 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
81 gadu vecā Dzidra Smiltenē spiesta mazgāties šķūnī ledaini aukstā akas ūdenī 1
1 stunda
LE
LETA
Pasaulē
Krievijas tiesa iesaldē Navaļnija kontus
1 stunda
SK
Skaties.lv
Latvijā
“Ūdens kafijas krāsā!” Skolas renovētāji piesārņo parka dīķi, iedzīvotāji uztraukušies 1
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
“Atņemot brīvpusdienas skolēniem, Latvijas sabiedrībā nav cieņas Saeimai!” Gobzems kolēģiem velta stingrus pārmetumus 1
6 stundas