Latvijā
Vēsture

1910. gada 6. jūlijā. Pirmais lidmašīnas lidojums Latvijā0


H. Grades sistēmas aeroplāns, kāds lidoja arī Rīgā.
H. Grades sistēmas aeroplāns, kāds lidoja arī Rīgā.
Arhīva foto

Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Pirms 110 gadiem Rīgā, izmantojot par skrejceļu Zolitūdes zirgu izjādes vietu, notika pirmais veiksmīgais lidmašīnas lidojums Latvijas vēsturē (19. jūlijā pēc jaunā stila) – rīdzinieks, tehniķis Teodors Meibaums pacēlās gaisā konstruktīvi vienkāršajā vācu aviācijas celmlauža Hansa Grades sistēmas aeroplānā, kas noturējās gaisā 56 sekundes, sasniedzot 8 metru augstumu.

Lidaparāts piederēja Leitnera firmai. Rīgā tobrīd dažādi īpašnieki jau bija sarūpējuši vismaz trīs lidaparātus un kopš pavasara entuziastu starpā noritēja neoficiāla sacensība, kuram pirmajam tajos izdosies lidojums.

Tā 26. februārī “Jaunās Latviešu Avīzes” bija ziņojušas: “Arī Rīgas kungi mēģinās lidot. Fabrikas direktors Teodors Kaleps nopircis ārzemēs Raita aeroplānu, ar kuru var laisties 2 personas.

Aeroplāns būvēts uz ratiem un tā propellerus (“spuras”) dzen 30 zirgu spēku motors. Drīzumā aeroplāns ieradīšoties Rīgā.” Avīzes apgalvoja, ka divvietīgs variants īpaši svarīgs, lai ārzemju instruktori varētu skolot pašmāju lidoņus.

Ar fabrikas “Motors” direktora Kalepa aeroplānu lidot grasījās dāņu jurists Ole Arnisens, savukārt dāni bija apmācījis “slavenais pilots kapteinis Engelharts”.

Tajā pašā laikā marta prese ziņoja, ka Rīgā drīz pienākšot vēl franču “Bleriot” sistēmas aeroplāns. Tāpat tika runāts par Rīgas Politehniskā institūta studenta Vilehāda Henrika Forsmana centieniem uzbūvēt savu lidaparātu (V. H. Forsmans Pirmā pasaules kara laikā kļuva par vācu militārās aviācijas konstruktoru).

Saistītie raksti

Viens no aviācijas attīstību bremzējošajiem faktoriem izrādījās piemērota lidlauka trūkums – Zolitūdes hipodroms tam bija pārāk nelīdzens.

Traucēja apkārtējie koki, telefona vadi, ēkas, arī negaidītas vēja brāzmas. Tas viss darīja pirmos lidojumus “nervozus”, ar biežām avārijām.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

IJ
Ieva Janelsiņa
Kultūra
Jaunā teātra sezona ir klāt. Ar kādām prasībām tagad jārēķinās skatītājiem?
Speciālreportāža 3 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Baltkrievijā dzīvību zaudējis protestētājs, vairāki desmiti ievainoti
38 minūtes
LE
LETA
Kultūra
Mūžībā devies rakstnieks un publicists Artūrs Snips
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Levits aicina izmeklēt Baltkrievijā notikušo prezidenta vēlēšanu procesu
54 minūtes
LA
LA.LV
Latvijā
Kā atšķiras un sakrīt krievvalodīgo interešu aizstāvju viedokļi? Priekšvēlēšanu duelī “Cīņa par Rīgu” Inna Djeri un Jānis Kuzins 2
1 stunda