Latvijā
Vēsture

1940. gada 3. jūlijā. “Ākstīšanās pie Brīvības pieminekļa jāizbeidz”1


Brīvības piemineklis
Brīvības piemineklis
Foto: Edijs Pālens/LETA

Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Pirms 80 gadiem, dienā, kad vēl pat nebija pilnībā noformēta Augusta Kirhenšteina “valdība”, nu jau legāli drukātajā lielinieciskajā “Cīņā” un pagaidām vēl iznākošajā laikrakstā “Jaunākās Ziņas” parādījās Rīgas prefekta, tas ir, policijas priekšnieka, A. Serdanta “aizrādījums galvaspilsētas iedzīvotājiem”: “Ziedu nolikšana un ziņkārīgo pulcēšanās pie Brīvības pieminekļa pēdējās dienās pieminekļa apkārtnē izsaukusi dažus nopietnus satiksmes un kārtības traucējumus.

Lai to novērstu, līdz turpmākam pulcēšanās un ziedu nolikšana pie Brīvības pieminekļa noliegta.” Teju identiski šāda satura paziņojumi turpmākajās dienās parādījās arī citos preses izdevumos.

Tie liecināja par politiskās situācijas saasināšanos padomju okupētajā Latvijā. Svešā vara vēl nejutās komfortabli. Ne velti 1. jūlijā “Cīņā” bija nodrukāts šāds vēstījums: “Ākstīšanās pie Brīvības pieminekļa jāizbeidz.

Beidzamā laikā Brīvības pieminekļa pamatus sedz puķēm un nacionālām lentām, un ir ļautiņi, kas ar savu ākstīšanos iet vēl tālāk.

Saistītie raksti

Tā vakar – īsi pēc sardzes maiņas, kamēr skatītāji nebija izklīduši – divas balti ģērbušās dāmiņas atkal nolika pieminekļa pakājē ziedus un pēc tam arī pašas sakņupa uz ceļiem, galvas nokārušas, rokas sakrustojušas, tādā veidā demonstrējot savas sēras par vecā režima likvidāciju..

Laiks izbeigt šīs “puķu demonstrācijas” un slaistu ākstīšanos.” 17. jūlijā sekoja rīkojums, ka jāizbeidz arī Latvijas armijas godasardze pie pieminekļa.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

LE
LETA
Latvijā
Izolācija pēc iebraukšanas no Lietuvas: kā policija kontrolēs autobraucējus?
13 minūtes
AK
Aija Kaukule
Kultūra
“Vislabāk būtu, ja mani vispār neviens nepazītu un ieraudzītu tikai kā tēlu uz skatuves!” Aktieris Apinis atklāti par sevi
Intervija 2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO, VIDEO. Latviešu basketbolists apprecējis mīļoto – krievu dziedātāju Annu Sedokovu
23 minūtes
LE
LETA
Veselam
Lielākais vienā dienā atklāto Covid-19 slimnieku skaits kopš 26. augusta
50 minūtes
AR
Anda Rožu
kalne
Kultūra
“Notikumi laika jukās, tos ieliekot vērtību plauktos un laika kapsulās!” Rožukalne vērtē raidījumu “TE!”
1 stunda