Pagaidām ir tikai vīzija par kopīgu maršrutu tīklu, vienotu pasažieru informācijas sistēmu, vienotu tarifu un vienu biļeti Rīgā un Pierīgā. Reālas sarunas ar pašvaldībām nav sākušās.
Pagaidām ir tikai vīzija par kopīgu maršrutu tīklu, vienotu pasažieru informācijas sistēmu, vienotu tarifu un vienu biļeti Rīgā un Pierīgā. Reālas sarunas ar pašvaldībām nav sākušās.
Foto: Dainis Bušmanis

300 miljoni Pierīgas mobilitātei. Pierīgai ar Rīgu iecerēti vienoti maršruti, viena biļete un vienoti tarifi 8

Ilmārs Randers, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Pirmdien Satiksmes ministrija (SM) izplatīja paziņojumu, ka tās organizētā darba grupa vienojusies par veicamajiem darbiem sabiedriskā transporta sistēmas pārvaldībā Rīgas metropoles areālā, lai Rīgas un Pierīgas sabiedrisko transportu veidotu vienotu un ērtu pasažieriem.

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Vai populārajam mūziķim Laurim Reinikam ir meita? 33
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Jūs stulbi esat? Varbūt jūs paši nenomirstiet, varbūt sapratīsiet, kad kāds tuvinieks saslims?”: teica Aldis Gobzems Covid-19 pandēmijas sākumā 93
1 diena
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kā es uzveicu slepkavu jeb mans Covid-19 pieredzes stāsts 95
4 stundas
Lasīt citas ziņas

Sabiedriskā transporta integrācijai metropoles areālā paredzēts koordinēt stratēģisko plānošanu, izstrādāt maršrutu tīklu, vienotu pasažieru informācijas sistēmu, ieviest vienotu tarifu politiku un vienu biļeti.

“Vienota Rīgas pilsētas un aglomerācijas sabiedriskā transporta koncepta izstrāde paredz uzlabojumus, kas sabiedriskā transporta pakalpojumu padarīs Rīgas metropoles iedzīvotājiem draudzīgāku. Mūsu mērķis ir mainīt iedzīvotāju paradumus par labu sabiedriskajam transportam un piesaistīt jaunus pasažierus. Tā sasniegšanai kopā ar iesaistītajām pusēm izstrādāsim integrētu sabiedriskā transporta plānu,” šajā sakarā izteicies satiksmes ministrs Tālis Linkaits.

Kas un kā plāno?

CITI ŠOBRĪD LASA

Konkrētāka informācija par SM darba grupā iesaistītajiem plānotajiem vai pieņemtajiem lēmumiem pagaidām gan nav atrodama. “Latvijas Avīze” aptaujāja atsevišķas iestādes un amatpersonas, kurām šajā plānošanas darba grupā it kā vajadzētu būt, taču arī tās šobrīd atgaiņājas ar vispārīgām frāzēm.

“Šo darba grupu vada Satiksmes ministrija, tāpēc sīkāk par apspriestajiem jautājumiem, pieņemtajiem lēmumiem vai termiņiem labāk varēs nokomentēt pati ministrija. Darba grupa izveidota pagājušā gada rudenī, bet Autotransporta direkciju tajā iekļāva 2020. gada decembrī,” paskaidroja valstī galvenā satiksmes plānotāja “Autotransporta direkcijas” pārstāve Zane Plone un no detalizētākiem komentāriem atturējās.

“Pašvaldība viennozīmīgi atbalsta plānotos darbus. Rīgas domes interesēs ir gan vienotas sabiedriskā transporta biļetes, gan Rīgas un Pierīgas sabiedriskā transporta integrācija, koordinācija un sasaiste ar elektrovilcieniem. Tāpat arī aktīvi sadarbojamies jautājumos par “Rīgas satiksmes” reisu pagarināšanu ārpus Rīgas un stāvparku mobilo punktu izveidē gan Rīgā, gan Pierīgā,” norādīja Rīgas domes Satiksmes un transporta lietu komitejas priekšsēdētājs Olafs Pulks.

Pie sarunu galda vēl nav sēdušies

Pirmspandēmijas laikā Rīgas aglomerācija jeb metropoles areāls aptvēra divas trešdaļas Latvijas ekonomikas, Rīgā katru dienu iebrauca un izbrauca aptuveni 40% valsts iedzīvotāju. Pirms vesela gada, 15. janvārī, toreizējais Rīgas domes priekšsēdētājs Oļegs Burovs kopā ar Ādažu, Baldones, Carnikavas, Garkalnes, Ikšķiles, Ķekavas, Mārupes, Olaines, Stopiņu, Ropažu un Inčukalna pašvaldību vadības pārstāvjiem bija nosūtījuši vēstuli Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam un satiksmes ministram Tālim Linkaitam ar aicinājumu organizēt kopīgu tikšanos ar Rīgas un Pierīgas pašvaldībām, lai sāktu darbu pie Rīgas metropoles mobilitātes plāna un vienotas sabiedriskā transporta sistēmas izveides.

Jo pašvaldību pārstāvji uzskatīja, ka esošais pasažieru pārvaldījumu modelis organizēts neefektīvi, veicinot privāto automašīnu dominanci uz autoceļiem un Rīgā, kas veido sastrēgumus, kā arī netiek pienācīgi izmantots “Pasažieru vilciena” potenciāls un dažādu transporta veidu savienojamība. Tāpat problēmas rada tarifu dažādība un vienotās biļetes neesamība.

Rīgas un Pierīgas pašvaldību vadītāji arī bija vērsuši uzmanību uz to, ka ir vāji attīstīti pārsēšanās punkti ārpus Rīgas pilsētas un galveno satiksmes mezglu apkārtnē, netiek attīstītas “park & ride” stāvvietas (t. sk. arī mobilitātes punkti) Rīgā un Pierīgā pie maģistrālajām šosejām vai vilciena pieturām.

Tādēļ šo problēmu risināšanai jāveido jauns, integrēts sabiedriskā transporta pārvadājumu modelis Rīgas aglomerācijā. Lai šādu integrētu modeli izveidotu, nepieciešama visu pušu līdzdalība, sadarbībā jāiesaista pašvaldības, kā arī Satiksmes ministrijas struktūras, tostarp valsts SIA “Autotransporta direkcija”, AS “Pasažieru vilciens”, VAS “Latvijas valsts ceļi” u. c.

Gads pagājis, drīz arī būs pusgads, kopš jauna vadība ir Rīgas domē. Vai šajā laikā bijusi kāda virzība iezīmēto problēmu risināšanā, “Latvijas Avīze” izvaicāja Ādažu novada domes priekšsēdētāju Māri Sprindžuku: “Šobrīd joprojām varu pateikt vienīgi vēlamības. Mēs, Pierīga, pagaidām pie tā sarunu galda nemaz nesēžam. Gads ir pagājis, iepriekšējā formējumā nomainīts Burovs. Līdz šim ir bijusi tikai pārjaunotās organizācijas dibināšana. Darba sapulce, kurā Rīga prezentētu savus plānus un Pierīga savus, – tāda vēl nav bijusi.”

Konkurē gan idejas, gan puses

Ādažu pašvaldības vadītājs uzskata, ka Rīgas metropoles areāla mobilitātes problēmu risināšanā ir vairākas savstarpēji konkurējošas un konfliktējošas idejas, kas tieši SM tagad būtu jālīdzsvaro.

“Rudenī kļuva zināms, ka no ES Atveseļošanās un noturības mehānisma fonda Latvijai pienāksies apmēram 2 miljardi eiro, no kuriem 300 miljoni varētu būt novirzīti Rīgas un Pierīgas mobilitātes problēmu risināšanai. “Zaļāks” transports un stāvlaukumi Rīgai vai jauni ceļu koridori – te iezīmējas vairākas idejas, kas “grūstīsies” pēc viena finansējuma avota.

Piemēram, Ādažiem prioritāte ir apvedceļš, kam it kā nepienākas šī nauda, bet principiāli ir jārisina: kā ies Tallinas šoseja – caur Baltezeru vai kopā ar “Rail Baltica”, ap­ejot riņķī kaut kur pa mežiem? Stopiņiem svarīgs ir Dzelzavas ielas turpinājums, Mārupei – jauns pārvads iebraukšanai Rīgā, un tā katrā Pierīgas virzienā.

Plānošanas reģions arī jau ir iezīmējis mobilitātes punktus, kur metropoles areālā atstāt mašīnas un pārsēsties uz sabiedrisko. Bet, risinot “Rīgas satiksmes” problēmas un nopērkot jaunus, klimata neitrālus autobusus, uzreiz var iztērēt jebkuru pieejamo naudu.

Te tagad ir vairāki smaguma centri, kas ministram būtu jālīdzsvaro un katra savtīgums jāsabalansē. Uz kuru pusi velk – pagaidām Pierīgas pašvaldībās to nezinām.

Katrā ziņā gribētos, lai Rīgas projekti turpinātos tālāk arī Pierīgas pusē, citādi tie paliks bezjēdzīgi,” vērtē Māris Sprindžuks.

Rīga naudas apgūšanai gatavojas pamatīgi

Pierīgas pašvaldības Administratīvi teritoriālās reformas ceļā paredzētās apvienošanas un vasarā gaidāmo jauno pašvaldību vēlēšanu dēļ izskatās novājinātas un savās darbībās ir ierobežotas.

Savukārt uz pieciem gadiem pārvēlētā Rīgas dome gaidāmajā naudas apgūšanā ir ievērojami privileģētākā situācijā, un tam arī pamatīgi gatavojas.

Bijušais Rīgas domes izpilddirektors Juris Radzevičs, kurš tagad ir opozīcijas deputāts, sociālajos tīklos “noplūdinājis” domes priekšsēdētāja vietnieka Viļņa Ķirša iesniegumu mēram par jaunas struktūrvienības izveidošanu tieši iepriekš minētajiem mērķiem:

SAISTĪTIE RAKSTI

“Ņemot vērā Rīgas pilsētas izaicinājumus liela apjoma projektu vienlaicīgā īstenošanā, kas saistīta ar dzelzceļa infrastruktūras projekta “Rail Baltica” integrāciju Rīgas pilsētvidē, un koronavīrusa pandēmijas radīto kaitējumu ekonomikai un sociālajai jomai novēršanā, stimulējot ekonomikas atgūšanos caur Eiropas atveseļošanās un noturības mehānismu (ANM), lai veicinātu sekmīgu publiskās infrastruktūras attīstības projektu ieviešanu Rīgas pilsētā, ierosinu no 01.04.2021. uz projekta “Rail Baltica” saistīto projektu īstenošanas laiku izveidot Rīgas domē jaunu struktūrvienību – Publiskās infrastruktūras attīstības pārvaldi…” Tālāk minētas piecas vajadzīgās amatpersonas, plānotais atalgojums un bonusi, kā arī lūgums priekšlikumu atbalstīt.

Par to, vai Rīgas domei, nocērtot priekšgājēju atstātās hidras vienu galvu, vietā neizaugs trīs, ir cits stāsts, taču noteikti negribētos, lai ekonomikas atveseļošanai un mobilitātes problēmu risināšanai paredzētā Briseles nauda nonāktu tikai kāda viena “smaguma” centra savtīgās interesēs.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Vai populārajam mūziķim Laurim Reinikam ir meita? 33
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Jūs stulbi esat? Varbūt jūs paši nenomirstiet, varbūt sapratīsiet, kad kāds tuvinieks saslims?”: teica Aldis Gobzems Covid-19 pandēmijas sākumā 93
1 diena
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kā es uzveicu slepkavu jeb mans Covid-19 pieredzes stāsts 95
4 stundas
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Ministru prezidenta pieklājības žests neizdzēš jautājumu: vai ir jēga būt likumpaklausīgam?… 62
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Ar veiksmes palīdzību tu šodien sasniegsi savus mērķus! Horoskopi 24.oktobrim 1
18 stundas
Lasīt citas ziņas
IB
Ivars Bušmanis
Ziņas
“Te būs iela, pa kuru kursēs sabiedriskais transports.” Kādas pārmaiņas gaidāmas pie “Liepājas metalurga” martena krāšņu ceha
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Policija pastāsta, cik pārkāpumu lietas sāktas trešajā pandēmijas naktī
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Latvijā uzsnidzis pirmais sniegs 6
2 stundas
LE
LETA
Veselam
Paaugstinoties Covid-19 izplatības rādītājiem, iedzīvotājiem pieaug arī bezcerības un bezspēcības sajūtas 33
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Zināms, kad vērtēs iniciatīvu par “neattaisnoti nevakcinēto” pienākumu pašiem segt ārstēšanās izdevumus
12:24
LA
LA.LV
Kokteilis
Vai traģēdiju varēja novērst? Publicētas fotogrāfijas pēc nelaimes ar Boldvinu filmēšanas laukumā 1
12:07
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Renāte, Modrīte un Mudrīte
11:59
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kā es uzveicu slepkavu jeb mans Covid-19 pieredzes stāsts 95
4 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Niršanas amatieris Izraēlā atrod ap 900 gadu senu krustnešu zobenu
4 stundas
UG
Uldis Graudiņš
Ziņas
Šķirot piespiedīs dārgāka atkritumu maksa. Latvijā pret pārtikas atkritumiem izturas atturīgi 3
5 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
“Bērnu svētki sākas ar šāvienu krūtīs.” Kādu sodu piespriedusi tiesa šāvējam Jurijam?
5 stundas
Inita Šteinberga
Ziņas
“Sētas balsti, kas tapuši no elektrības stabiem, kalpos ilgi.” Kāds ir “Dzeneišu” māju noslēpums?
3 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Vai traģēdiju varēja novērst? Publicētas fotogrāfijas pēc nelaimes ar Boldvinu filmēšanas laukumā 1
47 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Vāc parakstus par Covid-19 pārslimošanu apliecinoša sertifikāta darbības termiņa pagarināšanu 36
3 stundas
ED
Eduards Dorofejevs
Ziņas
“Viena tumsa uz trijiem” Kritiķis Eduards Dorofejevs recenzē izstādi “Pašatklāsme. Tintoreto, Omars Galljāni, Lorenco Puljizi” 1
15 stundas
ZB
Zane Balčus
Ziņas
“Rosellīni vārda spožums un posts”. Kritiķe Zane Balčus recenzē dokumentālo filmu “Es piedzimu Rosellīni”
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Valdība uzspiež realizēt necilvēcīgu rīcību pret klientiem!” Tirgotāji par pašreizējo situāciju 145
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Policija sola bargi vērsties pret naida un draudu paudējiem 78
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 izplatība: liels skaits saslimušo divās pilsētās 10
15 stundas
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Stāsti
“Latgaliešu valoda ir skanīga un krāšņa.” Intervija ar lingvistu Armandu Kociņu-Kūceņu
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijā sasniegts augstākais Covid-19 kumulatīvais rādītājs Baltijā visā pandēmijas periodā 57
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Arņa Cimdara meita: Tēta rīcībā nebija viltots Covid-19 vakcinācijas sertifikāts 183
1 diena
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Ministru prezidenta pieklājības žests neizdzēš jautājumu: vai ir jēga būt likumpaklausīgam?… 62
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Renāte, Modrīte un Mudrīte
55 minūtes
LE
LETA
Veselam
70% Latvijas iedzīvotāju organismā trūkst nozīmīgs elements, atklāj SPKC 109
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Veikls pircējs atbruņo laupītājus degvielas uzpildes stacijā 8
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Pica ar vai bez ananasiem? Strikta itāļu vecmāmiņa nosauc, ko drīkst likt uz picas 5
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Daina, Dainis un Dainida 1
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Vai populārajam mūziķim Laurim Reinikam ir meita? 33
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TV un radio personība Baiba Sipeniece-Gavare: “Man jācitē kāda ārsta teiktais: Mēs vairs necīnāmies ar C19, mēs jau cīnāmies ar stulbumu!” 224
2 dienas
LK
Linda Krāģe
Kokteilis
Šī nedēļa nesola īpašu stabilitāti, situācija būs mainīga! Horoskopi no 25. līdz 31. oktobrim
1 stunda