Pagaidām ir tikai vīzija par kopīgu maršrutu tīklu, vienotu pasažieru informācijas sistēmu, vienotu tarifu un vienu biļeti Rīgā un Pierīgā. Reālas sarunas ar pašvaldībām nav sākušās.
Pagaidām ir tikai vīzija par kopīgu maršrutu tīklu, vienotu pasažieru informācijas sistēmu, vienotu tarifu un vienu biļeti Rīgā un Pierīgā. Reālas sarunas ar pašvaldībām nav sākušās.
Foto: Dainis Bušmanis

300 miljoni Pierīgas mobilitātei. Pierīgai ar Rīgu iecerēti vienoti maršruti, viena biļete un vienoti tarifi 8

Ilmārs Randers, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Pirmdien Satiksmes ministrija (SM) izplatīja paziņojumu, ka tās organizētā darba grupa vienojusies par veicamajiem darbiem sabiedriskā transporta sistēmas pārvaldībā Rīgas metropoles areālā, lai Rīgas un Pierīgas sabiedrisko transportu veidotu vienotu un ērtu pasažieriem.

LE
LETA
Ziņas
Latviešu tenisista Ernesta Gulbja ģimenē sēras 1
14 stundas
LA
LA.LV
Veselam
VIDEO. “Mēs džinu izlaidām no pudeles ārā! Paši šo vīrusu ievazājām!”: profesors Ivars Kalviņš par Covid-19 “trešo vilni” 58
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu dziedātāja un režisore Liene Greifāne 11 dienu garumā slimnīcā cīnījusies par savu veselību 23
20 stundas
Lasīt citas ziņas

Sabiedriskā transporta integrācijai metropoles areālā paredzēts koordinēt stratēģisko plānošanu, izstrādāt maršrutu tīklu, vienotu pasažieru informācijas sistēmu, ieviest vienotu tarifu politiku un vienu biļeti.

“Vienota Rīgas pilsētas un aglomerācijas sabiedriskā transporta koncepta izstrāde paredz uzlabojumus, kas sabiedriskā transporta pakalpojumu padarīs Rīgas metropoles iedzīvotājiem draudzīgāku. Mūsu mērķis ir mainīt iedzīvotāju paradumus par labu sabiedriskajam transportam un piesaistīt jaunus pasažierus. Tā sasniegšanai kopā ar iesaistītajām pusēm izstrādāsim integrētu sabiedriskā transporta plānu,” šajā sakarā izteicies satiksmes ministrs Tālis Linkaits.

Kas un kā plāno?

CITI ŠOBRĪD LASA

Konkrētāka informācija par SM darba grupā iesaistītajiem plānotajiem vai pieņemtajiem lēmumiem pagaidām gan nav atrodama. “Latvijas Avīze” aptaujāja atsevišķas iestādes un amatpersonas, kurām šajā plānošanas darba grupā it kā vajadzētu būt, taču arī tās šobrīd atgaiņājas ar vispārīgām frāzēm.

“Šo darba grupu vada Satiksmes ministrija, tāpēc sīkāk par apspriestajiem jautājumiem, pieņemtajiem lēmumiem vai termiņiem labāk varēs nokomentēt pati ministrija. Darba grupa izveidota pagājušā gada rudenī, bet Autotransporta direkciju tajā iekļāva 2020. gada decembrī,” paskaidroja valstī galvenā satiksmes plānotāja “Autotransporta direkcijas” pārstāve Zane Plone un no detalizētākiem komentāriem atturējās.

“Pašvaldība viennozīmīgi atbalsta plānotos darbus. Rīgas domes interesēs ir gan vienotas sabiedriskā transporta biļetes, gan Rīgas un Pierīgas sabiedriskā transporta integrācija, koordinācija un sasaiste ar elektrovilcieniem. Tāpat arī aktīvi sadarbojamies jautājumos par “Rīgas satiksmes” reisu pagarināšanu ārpus Rīgas un stāvparku mobilo punktu izveidē gan Rīgā, gan Pierīgā,” norādīja Rīgas domes Satiksmes un transporta lietu komitejas priekšsēdētājs Olafs Pulks.

Pie sarunu galda vēl nav sēdušies

Pirmspandēmijas laikā Rīgas aglomerācija jeb metropoles areāls aptvēra divas trešdaļas Latvijas ekonomikas, Rīgā katru dienu iebrauca un izbrauca aptuveni 40% valsts iedzīvotāju. Pirms vesela gada, 15. janvārī, toreizējais Rīgas domes priekšsēdētājs Oļegs Burovs kopā ar Ādažu, Baldones, Carnikavas, Garkalnes, Ikšķiles, Ķekavas, Mārupes, Olaines, Stopiņu, Ropažu un Inčukalna pašvaldību vadības pārstāvjiem bija nosūtījuši vēstuli Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam un satiksmes ministram Tālim Linkaitam ar aicinājumu organizēt kopīgu tikšanos ar Rīgas un Pierīgas pašvaldībām, lai sāktu darbu pie Rīgas metropoles mobilitātes plāna un vienotas sabiedriskā transporta sistēmas izveides.

Jo pašvaldību pārstāvji uzskatīja, ka esošais pasažieru pārvaldījumu modelis organizēts neefektīvi, veicinot privāto automašīnu dominanci uz autoceļiem un Rīgā, kas veido sastrēgumus, kā arī netiek pienācīgi izmantots “Pasažieru vilciena” potenciāls un dažādu transporta veidu savienojamība. Tāpat problēmas rada tarifu dažādība un vienotās biļetes neesamība.

Rīgas un Pierīgas pašvaldību vadītāji arī bija vērsuši uzmanību uz to, ka ir vāji attīstīti pārsēšanās punkti ārpus Rīgas pilsētas un galveno satiksmes mezglu apkārtnē, netiek attīstītas “park & ride” stāvvietas (t. sk. arī mobilitātes punkti) Rīgā un Pierīgā pie maģistrālajām šosejām vai vilciena pieturām.

Tādēļ šo problēmu risināšanai jāveido jauns, integrēts sabiedriskā transporta pārvadājumu modelis Rīgas aglomerācijā. Lai šādu integrētu modeli izveidotu, nepieciešama visu pušu līdzdalība, sadarbībā jāiesaista pašvaldības, kā arī Satiksmes ministrijas struktūras, tostarp valsts SIA “Autotransporta direkcija”, AS “Pasažieru vilciens”, VAS “Latvijas valsts ceļi” u. c.

Gads pagājis, drīz arī būs pusgads, kopš jauna vadība ir Rīgas domē. Vai šajā laikā bijusi kāda virzība iezīmēto problēmu risināšanā, “Latvijas Avīze” izvaicāja Ādažu novada domes priekšsēdētāju Māri Sprindžuku: “Šobrīd joprojām varu pateikt vienīgi vēlamības. Mēs, Pierīga, pagaidām pie tā sarunu galda nemaz nesēžam. Gads ir pagājis, iepriekšējā formējumā nomainīts Burovs. Līdz šim ir bijusi tikai pārjaunotās organizācijas dibināšana. Darba sapulce, kurā Rīga prezentētu savus plānus un Pierīga savus, – tāda vēl nav bijusi.”

Konkurē gan idejas, gan puses

Ādažu pašvaldības vadītājs uzskata, ka Rīgas metropoles areāla mobilitātes problēmu risināšanā ir vairākas savstarpēji konkurējošas un konfliktējošas idejas, kas tieši SM tagad būtu jālīdzsvaro.

“Rudenī kļuva zināms, ka no ES Atveseļošanās un noturības mehānisma fonda Latvijai pienāksies apmēram 2 miljardi eiro, no kuriem 300 miljoni varētu būt novirzīti Rīgas un Pierīgas mobilitātes problēmu risināšanai. “Zaļāks” transports un stāvlaukumi Rīgai vai jauni ceļu koridori – te iezīmējas vairākas idejas, kas “grūstīsies” pēc viena finansējuma avota.

Piemēram, Ādažiem prioritāte ir apvedceļš, kam it kā nepienākas šī nauda, bet principiāli ir jārisina: kā ies Tallinas šoseja – caur Baltezeru vai kopā ar “Rail Baltica”, ap­ejot riņķī kaut kur pa mežiem? Stopiņiem svarīgs ir Dzelzavas ielas turpinājums, Mārupei – jauns pārvads iebraukšanai Rīgā, un tā katrā Pierīgas virzienā.

Plānošanas reģions arī jau ir iezīmējis mobilitātes punktus, kur metropoles areālā atstāt mašīnas un pārsēsties uz sabiedrisko. Bet, risinot “Rīgas satiksmes” problēmas un nopērkot jaunus, klimata neitrālus autobusus, uzreiz var iztērēt jebkuru pieejamo naudu.

Te tagad ir vairāki smaguma centri, kas ministram būtu jālīdzsvaro un katra savtīgums jāsabalansē. Uz kuru pusi velk – pagaidām Pierīgas pašvaldībās to nezinām.

Katrā ziņā gribētos, lai Rīgas projekti turpinātos tālāk arī Pierīgas pusē, citādi tie paliks bezjēdzīgi,” vērtē Māris Sprindžuks.

Rīga naudas apgūšanai gatavojas pamatīgi

Pierīgas pašvaldības Administratīvi teritoriālās reformas ceļā paredzētās apvienošanas un vasarā gaidāmo jauno pašvaldību vēlēšanu dēļ izskatās novājinātas un savās darbībās ir ierobežotas.

Savukārt uz pieciem gadiem pārvēlētā Rīgas dome gaidāmajā naudas apgūšanā ir ievērojami privileģētākā situācijā, un tam arī pamatīgi gatavojas.

Bijušais Rīgas domes izpilddirektors Juris Radzevičs, kurš tagad ir opozīcijas deputāts, sociālajos tīklos “noplūdinājis” domes priekšsēdētāja vietnieka Viļņa Ķirša iesniegumu mēram par jaunas struktūrvienības izveidošanu tieši iepriekš minētajiem mērķiem:

SAISTĪTIE RAKSTI

“Ņemot vērā Rīgas pilsētas izaicinājumus liela apjoma projektu vienlaicīgā īstenošanā, kas saistīta ar dzelzceļa infrastruktūras projekta “Rail Baltica” integrāciju Rīgas pilsētvidē, un koronavīrusa pandēmijas radīto kaitējumu ekonomikai un sociālajai jomai novēršanā, stimulējot ekonomikas atgūšanos caur Eiropas atveseļošanās un noturības mehānismu (ANM), lai veicinātu sekmīgu publiskās infrastruktūras attīstības projektu ieviešanu Rīgas pilsētā, ierosinu no 01.04.2021. uz projekta “Rail Baltica” saistīto projektu īstenošanas laiku izveidot Rīgas domē jaunu struktūrvienību – Publiskās infrastruktūras attīstības pārvaldi…” Tālāk minētas piecas vajadzīgās amatpersonas, plānotais atalgojums un bonusi, kā arī lūgums priekšlikumu atbalstīt.

Par to, vai Rīgas domei, nocērtot priekšgājēju atstātās hidras vienu galvu, vietā neizaugs trīs, ir cits stāsts, taču noteikti negribētos, lai ekonomikas atveseļošanai un mobilitātes problēmu risināšanai paredzētā Briseles nauda nonāktu tikai kāda viena “smaguma” centra savtīgās interesēs.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
Latviešu tenisista Ernesta Gulbja ģimenē sēras 1
14 stundas
LA
LA.LV
Veselam
VIDEO. “Mēs džinu izlaidām no pudeles ārā! Paši šo vīrusu ievazājām!”: profesors Ivars Kalviņš par Covid-19 “trešo vilni” 58
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu dziedātāja un režisore Liene Greifāne 11 dienu garumā slimnīcā cīnījusies par savu veselību 23
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Režisora un dramaturga 14 gadīgā meita rakstīs iesniegumu valstij: lai skolniekiem ļauj kā valdībai! 22
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Klāt būs aukstuma vilnis!” Bricis par laiku nākamnedēļ 16
1 diena
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Veselam
VIDEO. “Mēs džinu izlaidām no pudeles ārā! Paši šo vīrusu ievazājām!”: profesors Ivars Kalviņš par Covid-19 “trešo vilni” 58
14 stundas
LA
LA.LV
Veselam
VIDEO. “Mēs redzējām, ka visā pasaulē vasarā saslimstība ar Covid-19 samazinājās”: infektoloģe atklāj, vai siltajos mēnešos var gaidīt vīrusa atkāpšanos 16
21 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Alvis Hermanis publicē Jaunā Rīgas teātra uzvedības noteikumus darbiniekiem un skatītājiem: “Lai Dievs jums stāv klāt!” 10
12 stundas
AK
Aija Kaukule
Ziņas
Dailes teātra direktors Juris Žagars: “Mums ir milzīgas ambīcijas!” 6
Intervija 16 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Nosūti kosmosā savas vēlmes! Horoskopi 28.februārim 1
21:27
LE
LETA
Ziņas
Vilciena Lielvārde – Rīga un atpakaļ maršrutā braucis Covid-19 saslimušais: jānovēro veselība 1
20:44
LE
LETA
Veselam
Nosauc pilsētu, kurā pagājušajā diennaktī Latvijā ar Covid-19 inficējušies visvairāk cilvēku 1
19:22
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Režisora un dramaturga 14 gadīgā meita rakstīs iesniegumu valstij: lai skolniekiem ļauj kā valdībai! 22
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu dziedātāja un režisore Liene Greifāne 11 dienu garumā slimnīcā cīnījusies par savu veselību 23
20 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latviešu tenisista Ernesta Gulbja ģimenē sēras 1
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Man nebija ne jausmas, ka Latvijas mežos mīt tik lieli lielu staltbriežu bari!” Annai izdevies nofilmēt iespaidīgu skatu 12
19 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
“Jābūt gataviem, ka uz kādu laiku var nākties ierobežot sabiedrības pārvietošanos.” Premjers ieskicē drūmāko scenāriju 113
1 diena
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Kulināres un maizes cepējas, rūjienietes Gunas Ķiberes Ziemeļvidzemes ēdienu receptes
19 stundas
EL
Egils Līcītis
Stāsti
“Lemberga stāstu vēl varēs pažļembāt. Pēc tam nāksies meklēt jaunu Latvijas ienaidnieku.” Saruna ar advokātu Artūru Zvejsalnieku 31
Intervija 22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Viņš var uzrūkt! Viņam arī ir savs viedoklis un raksturs!” – Samanta Tīna stāsta par savu suni Skarabeju 6
20 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
VIDEO. Šoferis uz ceļa iemūžina šaušalīgu skatu – četrus kaķu līķus vienā rindā. Speciāli nolikti vai sabraukti? 4
22 stundas
LA
LA.LV
Veselam
VIDEO. Ārste: “Izārstējot krākšanu, atgriežas seksuālā potence un pazūd liekie kilogrami!” 11
19 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
“Maxima” klientam prāvs sods par pie veikala novietotu auto. Jauns veids, kā iekasēt naudu? 65
1 diena
IP
Ilze Pētersone
Stāsti
“Pirmsākumos ņēmu pat ātros kredītus, dzīvoju hosteļos, ēdu roltonus.” Latvijas izcilākā šautriņmetēja Madara Razmas stāsts
Intervija 22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Vīrietis apgalvojis, ka pazīst meiteņu vecākus… Kurzemes pusē “busiņa” vadītājs ar saldumiem vilina bērnus 10
1 diena
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
“Jūs iegādājaties aizliegto preci – pagarinātāju.” Policija sākusi kriminālprocesu 110
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Krievu estrādes zvaigzne Filips Kirkorovs Latvijas bankai parādā teju vai 2 miljonus eiro: parādu nav atdevis, sākusies tiesa 20
1 diena
LE
LETA
Ziņas
No pirmdienas būs dārgāks alkohols un cigaretes. Cik būtiski celsies cenas? 40
2 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Acu infekcijas ir ļoti lipīgas, tās izplatās arī “paliec mājās” apstākļos. Kā neieberzt acīs infekciju? 2
22 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijā atgriežas pavasara vēstneši cīruļi
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Krievu dziedātāja Anna Sedokova kopā ar mīļoto Jāni Timmu ieradusies Rīgā. Vai uz palikšanu? 7
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Līvija, Līva un Andra
20 stundas
SR
Sandra Ruska
Veselam
Vai tiešām lapu izsvīduma medus vērtīgāks?
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Prinča Harija sieva Megana tikusi vaļā no stingrā karaliskās ģimenes tvēriena: sākusi aizrauties ar pārmaiņām izskatā – “kopē” Kimu Kardašjanu 7
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no 27. februāra līdz 5. martam: kādas vēlmes piepildīsies
1 diena
LK
Linda Krāģe
Kokteilis
Šonedēļ neprasi nevienam kaut ko solīt vai uzņemties saistības! Horoskopi no 1. līdz 7. martam
20 stundas