Latvijā
Sabiedrība

35 000 parakstījuši petīciju, pieprasot izdot Kristīni Misāni Latvijai0


DĀR par bērnu nolaupīšanu apsūdzētā Latvijas pilsone Kristīne Misāne kopā ar bērniem. Misāne lūdz palīdzēt viņu glābt – izdot tiesāšanai Latvijā. Šobrīd viņa atrodas cietumā Dānijā.
DĀR par bērnu nolaupīšanu apsūdzētā Latvijas pilsone Kristīne Misāne kopā ar bērniem. Misāne lūdz palīdzēt viņu glābt – izdot tiesāšanai Latvijā. Šobrīd viņa atrodas cietumā Dānijā.
Ekrānuzņēmums no LTV raidījuma “De facto” video.

Vietnē “Change.org” savākti cerētie 35 000 paraksti petīcijai, ar kuru plānots pieprasīt izdot Latvijai par sava bērna nolaupīšanu Dienvidāfrikas Republikā (DĀR) apsūdzēto Kristīni Misāni.

Petīcijas iniciatore ir Aija Lulle. Viņa vietnē izklāstījusi situāciju, kādā nonākusi patlaban Dānijā apcietinājumā esošā Misāne, aicinot parakstīties par viņas izdošanu Latvijai.

Lulle sola petīciju iesniegt nacionālo valstu valdībām, Eiropas Savienības institūcijām un cilvēktiesību aizsardzības institūcijām visā pasaulē.

“Visiem petīciju saņēmušajiem pieprasīsim oficiālu un publisku atskaitīšanos,” viņa raksta.

Jau vēstīts, ka trešdien taps zināms, vai Eiropas Cilvēktiesību tiesa (ECT) pieņems Latvijas sūdzību, kurā lūgts piemērot pagaidu regulējumu, kas liegtu Dānijai izdot Misāni DĀR.

Dānijas apgabaltiesa piektdien nolēma paturēt apcietinājumā Misāni, kas faktiski nozīmē, ka viņa 20.februārī tiks izdota šai valstij.

Latvijas valdība otrdien atbalstīja par Ārlietu ministrijas ierosinājumu Misānes lietā vērsties ar sūdzību ECT. Tāpat valdība nolēma lūgt pagaidu noregulējumu par Misānes izdošanas liegumu.

“Valdība lēma vērsties ECT Misānes lietā, sevišķi ņemot vērā, ka līdzšinējos tiesas procesos netika ņemti vērā argumenti par starptautisko organizāciju pausto par dažāda veida problēmām Dienvidāfrikas ieslodzījumu vietās, tostarp attiecībā pret vardarbību, sieviešu stāvokli utt. Šie argumenti netika ņemti vērā,” pēc valdības sēdes žurnālistus informēja ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV).

Ārlietu ministrs arī uzsvēra, ka valdības otrdienas lēmums un Ģenerālprokuratūras pieņemtais Eiropas apcietinājuma lēmums pret Misāni un nosūtītais aicinājums Dānijas kompetentajai iestādei viņu izdot Latvijai ir paralēli procesi.

Misāne kopš 2018.gada nogales atrodas apcietinājumā Dānijā, kur viņa tika aizturēta, jo Dienvidāfrikā (DĀR) tiek turēta aizdomās par sava bērna nolaupīšanu, kā arī viņai tiek inkriminēti citi pārkāpumi.

Dānijas tiesa pagājušajā nedēļā nolēma viņu neatbrīvot no apcietinājuma, kas faktiski nozīmē, ka 20.februārī viņa tiks izdota DĀR.

Pēc Misānes pārstāvju sniegtās informācijas, piektdien tiesā tika vērtēts, vai sieviete būtu atbrīvojama, jo viņa varētu būt jau izcietusi sev piemērojamo sodu, vai arī viņa būtu izdodama tiesāšanai Dienvidāfrikai, kur viņai draud 15 gadu cietumsods par pašas bērna nolaupīšanu un citām apsūdzībām.

Tāpat jau vēstīts, ka savukārt Ģenerālprokuratūra otrdien ir pieņēmusi Eiropas apcietinājuma lēmumu pret Latvijas pilsoni Kristīni Misāni un nosūtījusi Dānijas kompetentajai iestādei aicinājumu viņu izdot Latvijai, aģentūru LETA informēja prokuratūras preses sekretāre Laura Majevska.

Šajā kriminālprocesā Misāne atzīta par aizdomās turēto pēc Krimināllikuma 168.panta, 193.panta otrās daļas un 275.panta otrās daļas.

Krimināllikuma 168.pants ir par izvairīšanos no tiesas vai bāriņtiesas nolēmuma, kas izriet no aizgādības, aprūpes vai saskarsmes tiesībām ar bērnu, kā arī tiesas nolēmuma, kas paredz bērna nogādāšanu atpakaļ uz valsti, kurā ir viņa dzīvesvieta, izpildes vai ļaunprātīgu šāda nolēmuma nepildīšanu, un tas paredz īslaicīgu brīvības atņemšanu, piespiedu darbu vai naudas sodu.

Tāpat kriminālprocess sākts par sveša finanšu instrumenta vai maksāšanas līdzekļa nolaupīšanu, iznīcināšanu, bojāšanu vai nelikumīgu izmantošanu, par ko soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem, īslaicīgu brīvības atņemšanu, piespiedu darbu vai naudas sodu, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas.

Saistītie raksti

Pēc Rīgas tiesas apgabala prokuratūras ierosinājuma Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa piemēroja Misānei drošības līdzekli – apcietinājumu, kas ir priekšnosacījums, lai izdotu Eiropas apcietinājuma lēmumu.

Šo lietu savulaik jau tika piedāvāts pārņemt Latvijas prokuratūrai, taču tas iepriekš netika darīts, jo, kā iepriekš skaidroja prokuratūra, Misānei DĀR tiek inkriminētas darbības, kas Latvijā neparedz nozīmīgus sodus, attiecīgi Eiropas apcietinājuma orderi par šīm darbībām nav bijis likumīga pamata pieņemt.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.