Praktiski
Mājas

4 knifi, kā pārveidot šauru un garu telpu vizuāli plašākā istabā0

Foto – Shutterstock

Krāsas spēks

Šaurā telpā sienām nav obligāti jābūt baltām vai bēšām, tās var krāsot spilgtā, arī tumšā krāsā. Kaut gan uzskata, ka tumšā krāsa telpu sašaurina, taču tai ir arī priekšrocības – dziļums un piesātinājums, līdz ar to istaba iegūst, nevis zaudē.

Vienā tonī nokrāsotas sienas garā un šaurā telpā varētu šķist pārāk garlaicīgas, tāpēc vienu sienu var krāsot atšķirīgu, piemēram, košāku.

– Lai paplašinātu telpu, uz vienas sānu sienas var līmēt fototapeti, kuras attēls rada tāluma iespaidu, – padomu dod interjera dizainere Ilze Tola.

Izmanto faktūras, piemēram, uz sienas līmē ķieģeļus imitējošas flīzes. Vairāk par diviem dekoratīviem elementiem sienu apstrādei gan nevajadzētu izmantot, jo tad telpa tiks pārāk saraibināta. Ja tomēr vēl kaut ko gribas, pie sienas var likt gleznu vai posteri (liela formāta plakātu).

Interesanti, ka plašuma efektu rada gaiša grīda – lamināts, linolejs vai baltināti koka dēļi. – Grīda lielā mērā nosaka to, kāda telpā būs noskaņa. Ja ir tumšā krāsā, telpa šķitīs drūma, – stāsta interjera dizainere. – Taču grīda nav obligāti jākrāso balta, tā var būt gaiši pelēka vai bēša. Grīda atstaros gaišumu, tāpēc sienas var būt tumšākas.

! Vēl jāņem vērā, ka istaba ar zemiem griestiem nekad neizskatīsies plaša. Lai griestus padarītu vizuāli augstākus, tos ieteicams krāsot gaišākus par sienām. Savukārt par sienām tumšāki griesti izskatīsies zemāki.

Daudz gaismekļu

Lai šauru un garu telpu, kurā iekļūst maz dienas gaismas, padarītu gaišāku un mājīgāku, ieteicams izmantot dažādu veidu gaismekļus. Centrālā griestu lampa nav nepieciešama, labāk izmantot lokālo apgaismojumu.

– Pie sienas var stiprināt prožektorus, bet nelikt tos rindā, citādi telpa tiks optiski pagarināta vēl vairāk, – brīdina Ilze Tola. – Prožektorus var pavērst jebkurā virzienā un gaismas kūli virzīt gan pret griestiem, kas vizuāli palielinās telpu, gan pret sienu, telpu piepildot ar siltu gaismu un padarot mājīgāku.

Vēl viens risinājums – vietā, kur siena satiekas ar griestiem, stiprina dekoratīvu līsti jeb karnīzi un aiz tās iegulda LED apgaismojuma lenti, kam ir pašlīmējošā virsma. Tā nederēs kā dienas apgaismojums, bet zemos griestus pacels it kā augstāk.

Atpūtas zonā lieliski iederēsies apjomīga stāvlampa. Ja ir, uz kā novietot, telpas apgaismojumam var izmantot vairākas dažādu izmēru galda lampas.

! Saules gaismai tuvākas ir LED spuldzes ar silti balto krāsu, bet lielāka gaismas plūsma ir spuldzēm ar auksti balto krāsu.

Viltus logs

Ja telpā nav loga, var radīt efektu, ka tas tomēr ir. No organiskā stikla izgriež rūtis, aplīmē ar matētu plēvi, stiprina koka loga rāmī vai izmanto cita veida ietvaru, piemēram, rāmi veido no karnīzēm. Konstrukciju novieto pie sienas. Lai radītu efektu, ka telpā iespīd dienas gaisma, šajā konstrukcijā iemontē LED apgaismojuma virteni.

Var iztikt bez organiskā stikla un viltus logu darināt, rāmi apvelkot ar audumu. Savukārt no ģipškartona veido kārbu, kas imitē loga ailu. Tajā iesēdina viltus logu, bet saules gaismu imitē ar apgaismes ķermeni. – Ja izvēlas LED apgaismojuma lenti, jāraugās, cik intensīva ir tās radītā gaisma. Pārāk intensīva nav nepieciešama, vajag tikai vienmērīgi izgaismot audumu. Ja LED joslas būs pārāk tuvu, veidosies gaismas svītras, nevis kliedēts apgaismojums, – skaidro Ilze Tola.

Garas sienas var sadalīt ar pāris vai trīs ķieģeļu flīžu joslām, tādējādi telpu padarot īsāku un arī veidojot zonas. Piemēram, ir flīžu josla, tad skapis, atkal flīžu josla, tad televizors, bet pēc trešās flīžu joslas – paliels telpaugs. Lai istaba būtu mājīgāka, flīžu joslas izgaismo – no griestiem ar sienas prožektoriem vai gleznu lampām vai no lejas ar grīdā iemontētām LED lampiņām, kurās ir krēslas sensors. Kad telpā satumsīs, lampiņas pašas iedegsies.

! Vertikālas līnijas telpā rada augstuma iespaidu, ceļ augstāk griestus.

Mēbeļu izvietojums

Šaurā un garā telpā nevajadzētu izvietot masīvas gultas un sēdmēbeles, noderīgāki ir transformējami dīvāni un vieglas konstrukcijas plaukti. Dizainere stāsta, ka veikalos “Spice Home”, “Kate” un citos var iegādāties žurnālu galdiņu divi vienā. Kad ierodas viesi, šai mēbelei izvelk garākas kājas. Tādējādi 45 cm augsts žurnālu galdiņš pārtop par 75 cm augstu ēdamgaldu. – Maz vietas aizņem arī dažāda augstuma un izmēra solu komplekts. Kad tos neizmanto, saliek citu virs cita un novieto telpas stūrī.

Ļoti ērtas ir mobilās (stumjamie galdiņi, plauktiņi u.c.) un arī saliekamās mēbeles (krēsli, dīvāni u.c.), kas apvieno vairākas funkcijas. Der stūra mēbeles, aiz kurām var ierīkot miniatūru pieliekamo. Pret istabas stūri pa diagonāli var nolikt gultu vai kumodi, jo diagonālais plānojums telpu optiski paplašina.

Plašāku iespaidu rada mēbeles (skapji, plauktu sistēmas, sekcijas) ar pulētām durvīm vai stikla virsmu. Tās atstaro gaismu, un telpa izskatās lielāka.

Šauru un garu telpu var sadalīt zonās, izmantojot plauktus, aizslietni, drapērijas vai bīdāmas durvis, ko izvēlas no viegla, pīta materiāla, nevis lamināta. – Ar bīdāmām durvīm var nodalīt guļamzonu. Pa dienu atver, vakarā aizver. Ja durvis ir vieglas, pietiks ar sliedi pie griestiem, uz grīdas nemaz nevajag, – piebilst speciāliste.

Ir arī tādas bīdāmās durvis, ko var novietot paralēli sienai, tādējādi ekonomējot telpu.

! Lai istabu vizuāli saīsinātu, pie dibensienas var novietot tumšu mēbeļu grupu.

PADOMI

• Telpu vizuāli paplašina mākslīgais apgaismojums. Gaismai jābūt vienmērīgi izkliedētai, jāatstarojas sienās un griestos.

• Sienas lampas vai prožektori jāizvieto tā, lai neveidotos ēnaini stūri.

• Izmantojot tapetes ar horizontālu rakstu vai krāsu joslu, telpu iespējams padarīt šķietami plašāku, savukārt vertikāls raksts rada augstuma ilūziju.

• Jo brīvāka grīda, jo plašāka šķiet telpa.

• Apjomīgas mēbeles telpu padara smagnēju.

Konsultējusi interjera dizainere ILZE TOLA

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

LA
LA.LV
Latvijā
“Cilvēks vienkārši pazūd.” Pie viesnīcas piebrauca divas policijas ekipāžas un viņu aizveda… Cietumā Itālijā nokļuvusi mūziķe Dženifere Rumpāne
1 stunda
OZ
Olafs Zvejnieks
Latvijā
Minimālo algu palielinās līdz 500 eiro, ārstiem un skolotājiem dos, radošajiem atņems – cik “biezi” nākamgad būs mūsu maciņi 5
4 stundas
AJ
Anita Jaunbelzere
Laukos
“Lauznis, veseris un štell­atslēga – tie bija atslēdznieka darbarīki!” Aivars par 30 gadiem “Latvijas Finierī”
Intervija 52 minūtes
LE
LETA
Veselam
Saslimušo skaits pieaug: Covid-19 Latvijā konstatēts vēl 12 cilvēkiem
1 stunda
LE
LETA
Dabā
Vai brīvdienās saglabāsies silts laiks? Sinoptiķu jaunākā prognoze
2 stundas