Ekonomika
Auto un tehnoloģijas

5 uzņēmumu vadītāju biežāk pieļautās kļūdas digitalizācijas procesā0


Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto: Karīna Miezāja

Latvijas uzņēmējdarbībā pārāk gausi tiek ieviestas modernās tehnoloģijas, un Eiropas Savienībā esam starp 5 valstīm ar viszemāk attīstītajiem IT risinājumiem uzņēmumos, liecina jaunākais Eiropas Savienības Digitālās Ekonomikas un Sabiedrības Indekss.

Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācija (LIKTA) uzsākusi projektu “Gudrā Latvija” (www.gudralatvija.lv) ar mērķi palīdzēt uzņēmumu vadītājiem ieviest IT risinājumus savos uzņēmumos.

Taču nepietiek ar vadītāja apņemšanos uzņēmumu modernizēt, bieži digitalizācijas procesu ievērojami palēnina vai pat apstādina nepareizi iesākti digitalizācijas procesi. Projekta “Gudrā Latvija” dalībnieki min piecas ikdienas praksē biežāk novērotās uzņēmumu vadītāju kļūdas, uzsākot sava uzņēmuma digitalizāciju.

Trūkst mērķa

Nenoliedzami, ka efektīvi IT risinājumi atrisina daudzas pat līdz šim sasāpējušas uzņēmuma problēmas, taču vispirms būtu jāuzdod sev jautājums, kāpēc savā uzņēmumā tos ieviešam mēs? Lai palielinātu darbinieku efektivitāti?

Lai ieviestu risinājumus, ar kuru palīdzību darbinieki var strādāt ārpus biroja? Samazināt izmaksas un atklāt “neredzamos” resursu šķērdēšanas iemeslus? Ieviest jaunus pakalpojumus klientiem?

Skaidri definēts mērķis palīdzēs saprast, ar kuru risinājumu ieviešanu uzsākt uzņēmumā digitālās transformācijas procesu.

Lielākie pretinieki – darbinieki

Paradokss, bet bieži vislielākie pretinieki pārmaiņām uzņēmumā ir paši darbinieki. Lai arī IT risinājumi ilgtermiņā varētu atslogot darbiniekus no rutīnas darbu veikšanas, palīdzētu izskaust kļūdas, samazinātu uzņēmuma izmaksas, radot iespējas lielākām algām, tomēr tieši darbinieki ir tie, kas gan atklāti, gan slēpti iebilst pret pārmaiņām.

Iemesli var būt dažādi: bailes no atlaišanas, jo līdzšinējo darbu paveiks tehnoloģijas, bailes no neprasmes apgūt jaunās tehnoloģijas, bailes no tā, ka darbinieka paveiktais darbs būs redzams “kā uz delnas”, mazāk iespēju slinkošanai vai resursu nepamatotiem tēriņiem.

PIrms sākt ieviest IT risinājumus, atrodiet uzņēmumā pārmaiņu pozitīvos vēstnešus, kā arī rūpīgi izskaidrojiet pārmaiņu ieguvumus, tas mazinās ierasto darbinieku pretestību.

Nav bijusi sagatavošanās

Atradāt labu IT risinājumu un mērķis skaidrs? Varat sākt? Kļūda! Paredziet laiku gan līdzšinējo procesu izvērtēšanai, gan darbinieku apmācībai, gan risinājumu ieviešanai. Vadītāji bieži maldīgi iedomājas, ka atliek vien samaksāt IT risinājumu izstrādātājam, lai risinājumu varētu ieviest.

Tomēr jārēķinās, ka jebkurš IT rīks mainīs ierasto lietu kārtību uzņēmumā, un, cik veiksmīgi pārmaiņu process notiks, atkarīgs no tā, kā tas tiks vadīts. IT risinātāji var izstrādāt visērtākos rīkus, taču jāapzinās, ka pārmaiņu procesu notiek pašā uzņēmumā.

Tehnoloģijas ieviestas, bet darbinieki neapmācīti

Kāds ir tipisks uzņēmuma līdzekļu šķērdēšanas veids? Iegādāties visiem darbiniekiem jaunākos viedtālruņus, kuros visbiežākā darbinieku izmantotā lietotne ir Facebook un Instagram.

Ja esat iegādājušies tehnoloģiskās iekārtas vai ieviesuši IT risinājumus, veltiet laiku, lai to lietošanā apmācītu visus darbiniekus! Regulāri parliecinieties, ka darbinieki ne tikai zina, bet arī patiešām izmanto IT risinājumus savā ikdienas darbā un neaizmirstiet par regulāru jauno darbinieku apmācību!

Bailes no neizdošanās

Digitālajā transformācijā pienāk brīdis, kad uzņēmums nolemj ne tikai efektivizēt savus iekšējos darba procesus, bet daļēji vai pilnībā mainīt līdzšinējos pakalpojumus un varbūt pat līdzšinējo biznesa modeli.

Esiet gatavi, ka jums var arī neizdoties! Protams, neveiksmes nekad nav patīkamas, taču bieži vien tās ir neizbēgamas. Veidojiet kolektīvu, kas ir gatavs mēģināt vēlreiz un vēlreiz, katru reizi iemācoties no iepriekš pieļautajām kļūdām!

LIKTA šī gada pavasarī veica Latvijas dažādu nozaru asociāciju vadītāju aptauju, kurā tika secināts, ka lielākā daļa uzņēmumu ieviesuši dažus pamata IT risinājumus, bet par modernāko IT tehnoloģiju apgūšanu vēl tikai tiek domāts.

Nozaru asociāciju vadītāji atzina, ka uzņēmumiem visvairāk palīdzētu atbalsts informācijas iegūšanā gan par modernākajiem, gan pamata IT risinājumiem, kā arī apkārtējās sabiedrības, klientu, darbinieku un valsts iestāžu amatpersonu izglītošana par digitālo transformāciju.

Saistītie raksti

Aptaujā interneta vidē piedalījās >50 Latvijas dažādu nozaru (nekustamie īpašumi, sports, būvniecība, izglītība, finanses, apdrošināšana, loģistika, tūrisms, tirdzniecības nozares, u.c.) asociāciju vadītāji. Aptauja veikta 2019. gada martā.
Par kampaņu “Gudrā Latvija”

Kampaņa “Gudrā Latvija” tiek rīkota ar mērķi izglītot Latvijas vidējo un mazo uzņēmumu vadītājus par jaunākajiem IT risinājumiem, mudināt tos ieviest savos uzņēmumos, sniegt tiem nepieciešamo informatīvo atbalstu.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ekonomika
Šuvajevs: Kamēr “Facebook” un “Amazon” paliek bagātāki, citviet augt nevienlīdzība
14 stundas
LE
LETA
Ekonomika
Iztirgo “Dzintara” ražotni 1
21 stundas
LE
LETA
Ekonomika
Igaunijas un Lietuvas tūristi pie mums vēl nedrūzmējas 1
22 stundas

Lasītākie

SK
Skaties.lv
Ekonomika
Latvija viena no pirmajām pasaulē, kas izmēģinās “Apple” un “Google” Covid-19 izsekošanas lietotni 3
8 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Kā sieviete uz Vanšu tilta vienlaicīgi sadauzīja gan policijas auto, gan dārgu “Bentliju” 4
9 stundas
LE
LETA
Dabā
Šodien gaidāms vasarīgs un saulains laiks, bet lietussargs var noderēt
3 minūtes
VB
Valdis Bērziņš
Pasaulē
Tramps pamet “Atvērto debesu” līgumu un pasaule kļūst bīstamāka 1
9 stundas
AK
Aija Kaukule
Kultūra
“Pa vadiem” kopā spēlēt nav iespējams! Saruna ar “Sinfonietta Rīga” māksliniecisko vadītāju ­Normundu Šnē
9 stundas