Foto: LINGTREN.COM/SHUTTERSTOCK

Abi britu premjera kandidāti sola pārskatīt ES likumus 5

Ilze Kalve, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Ukrainas “Telegram” kanālos masveidā izplatītas ziņas ar aicinājumu nolikt ieročus
Kokteilis
No A līdz Ž – ko par tavu personību atklāj tava vārda sākumburts? 18
Lietotas automašīnas, kuras nevajadzētu iegādāties: eksperts norāda uz trim neuzticamiem modeļiem 43
Lasīt citas ziņas

Pilnā sparā turpinās sacensība par nākamā Apvienotās Karalistes (AK) premjerministra krēslu, atlikušajiem diviem kandidātiem – bijušajam finanšu ministram Riši Sunakam un joprojām amatā esošajai ārlietu ministrei Lizai Trasai – cenšoties iegūt lielāko daļu Konservatīvās partijas biedru simpātijas.

Trasa atšķirībā no Sunaka sola samazināt nodokļus uzreiz, un to, saprotams, atbalsta lielākā publikas daļa. Taču kurš no abiem kadidātiem būtu labāka izvēle eiropiešiem? Pagaidām par to runā maz, taču dažas detaļas jau zināmas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Trasa pārskatīs ES likumus pusotra gada laikā

Papildus nodokļu samazināšanai šī brīža ārlietu ministre sola līdz nākamā gada beigām rūpīgi pārskatīt visus ES likumus, kas palikuši spēkā pēc breksita. Tiks atcelts viss, kas varētu kavēt AK izaugsmi un investīcijas.

Nav gan skaidrs, kā ierēdņi pusotra gada laikā tiks galā ar vairāk nekā 2400 likumu, ņemot vērā to, ka Trasa grasās krietni samazināt ierēdņu skaitu. Tāpat izskan brīdinājumi par to, ka galarezultātā varētu pamatīgi ciest darba ņēmēju tiesības.

Iespējams, ka galvenais Trasas mērķis ir risināt samilzušo Ziemeļīrijas problēmu. Viņa aktīvi darbojās jau šī gada pavasarī, kad Borisa Džonsona vadībā tika nolemts mainīt 2020. gadā parakstīto Ziemeļīrijas protokolu, tā izsaucot pamatīgu sašutumu Briselē un draudus uzsākt tiesvedību. Nu tas ir noticis – Eiropas Komisija sākusi četras tiesvedības pret AK par Ziemeļ­īrijas protokola neievērošanu, vainojot britus centienos izvairīties no divpusējām diskusijām jau kopš šī gada februāra.

Lai arī pati Liza Trasa savulaik breksita referendumā balsoja par palikšanu ES, tagad nostāja ir mainījusies: “ES regulas kavē mūsu biznesus, un tas ir jāmaina. Dauningstrītā es izmantošu iespēju tikt vaļā no vecmodīgajiem ES likumiem un termiņiem un nelaidīšu garām mūsu nākotnes iespējas.”

Riši Sunaks pārskatīs ES likumus 100 dienu laikā

Abu nostāja pret Eiropas Savienību ir pretēja un laika gaitā mainījusies. Sunaks pirms sešiem gadiem balsoja par izstāšanos no ES, bet šobrīd viņu uzskata par Eiropas Savienībai izdevīgāko premjeru. Savukārt Trasa savulaik balsoja pret izstāšanos, taču tagad domas mainījusi.
Foto: ITS/SHUTTERSTOCK

Riši Sunaku nereti min kā ES “draudzīgāko” premjerministra kandidātu, kaut arī zināms, ka viņš 2016. gadā balsoja par izstāšanos no ES. Arī viņš grasās pārskatīt palikušos 2400 ES likumus, ieviešot jaunu Breksita ieviešanas departamentu. Tā uzdevums būtu 100 dienu laikā izvērtēt, kuri likumi jāreformē, bet kuri – jāatceļ. “Pateicoties breksitam, 21. gadsimtā Apvienotā Karaliste būs suverēna, globāla brīvās tirdzniecības nācija, kam būs pilnīga kontrole pār tās likumiem, regulām un starptautisko tirdzniecību,” tā Sunaks uzsvēra savā rakstā britu medijam “The Telegraph”.

Reklāma
Reklāma

Sunakam aizrāda, ka viņš, būdams multimiljonārs, nespēj saprast situāciju, kādā nu nonākusi lielākā daļa valsts iedzīvotāju, un tieši viņš ir galvenais vainīgais pie tā, ka Covid-19 parādus nāksies atdot nākamajām paaudzēm.

Kurš uzvarēs?

Bieži tiek pārmests, ka AK premjerministrs tiek izvēlēts nevis vispārējās vēlēšanās, bet gan partiju iekšienē, un par premjeru kļūst parlamenta vadošās partijas līderis. Šobrīd valsts un tās 67 miljonu iedzīvotāju likteni izšķir nieka 180 000 Konservatīvās partijas biedru balsojums, kas noslēgsies 2. septembrī, bet uzvarētājs tiks paziņots 5. septembrī.

Tikmēr abi palikušie kandidāti tiksies ar partijas biedriem un piedalīsies britu mediju rīkotās diskusijās, jo 2024. gada beigās plānotas nākamās parlamenta vēlēšanas, kurās nepopulārs premjers var samaksāt ne tikai ar savu krēslu, bet visa partija ar vairākuma zaudēšanu parlamentā uz nākamajiem pieciem gadiem.

Lai arī sākotnējā kandidātu atlasē Riši Sunaks bija vadībā, tomēr pašlaik izskatās, ka labāk veicas Lizai Trasai – viņa aptaujās ir dažus procentpunktus priekšā konkurentam. Arī aizejošais premjerministrs Boriss Džonsons paziņojis, ka ir gatavs palīdzēt ar padomiem nākamajam premjeram, “vienalga, lai kura arī tā būtu”, tādējādi dodot skaidru mājienu, ka, viņaprāt, uzvarēs Liza Trasa.

Taču viss vēl var mainīties. Nupat kā Sunaks ir pārskatījis savu nostāju nodokļu samazināšanas jomā, solot tos samazināt pēc septiņiem gadiem, Trasai komentējot, ka Sunaks nodokļus samazinās septiņu gadu laikā, bet viņa – septiņās nedēļās.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.