Pasaulē
Eiropa

AfD kļuvusi par populārāko partiju Brandenburgā1

Foto; SCANPIX/REUTERS/LETA

Eiroskeptiķu partija “Alternatīva Vācijai” (AfD) pirmo reizi kļuvusi par populārāko partiju Brandenburgas federālajā zemē, liecina kārtējā sabiedriskās domas aptauja.

Pieaugusi arī “zaļo” popularitāte šajā federālajā zemē, kur 1.septembrī paredzētas reģionālā parlamenta vēlēšanas.

Pēc reģionālās raidorganizācijas “RBB 24” pasūtījuma veiktā aptauja liecina, ka AfD varētu izcīnīt 21% balsu, kas ir par diviem procentpunktiem vairāk nekā iepriekšējā aptaujā aprīlī.

Otrajā vietā ierindojušies sociāldemokrāti (SPD), par kuriem gatavi balsot 18% aptaujāto, kas ir par četriem procentpunktiem mazāk nekā iepriekšējā aptaujā.

Tikmēr atbalsts “zaļajiem” pieaudzis par pieciem procentpunktiem, sasniedzot 17%. Tikpat daudz aptaujāto gatavi balsot arī par kristīgajiem demokrātiem (CDU), kas gan ir par trīs procentpunktiem mazāk nekā iepriekšējā aptaujā.

Par kreiso ekstrēmistu partiju “Die Linke” (“Kreisie”) gatavi balsot 14% aptaujāto, kas ir par diviem procentpunktiem mazāk nekā iepriekšējā aptaujā, bet liberālo Brīvo demokrātu partiju (FDP) atbalsta pieci procenti aptaujāto, ar ko pietiktu, lai FDP iekļūtu reģionālajā parlamentā.

Savukārt partiju “Freie Wähler” (“Brīvo vēlētāju”) sarakstu gatavi atbalstīt tikai 4% aptaujāto, ar ko nepietiek, lai iekļūtu landtāgā.

Lai gan atbalsts SPD krītas, aptauja liecina, ka 48% respondentu vēlas, lai sociāldemokrātu politiķis Dītmars Voidke paliek Brandenburgas federālās zemes premjerministra amatā.

CDU kandidātu Ingo Zenftlībenu atbalsta 11% aptaujāto, bet 8% respondentu vēlētos redzēt valdības vadītāja amatā AfD vadošo kandidātu Andreasu Kalbicu.

Pēc “RBB 24” pasūtījuma aptauju veica uzņēmums “Infratest dimap”, iztaujājot 1000 cilvēku laikā no 3.jūnija līdz 6.jūnijam.

Brandenburgas federālajā zemē pašreiz pie varas atrodas SPD un “Die Linke” koalīcija, kas tur valda kopš 2009.gada.

Iepriekšējās reģionālā parlamenta vēlēšanas Brandenburgā SPD izcīnīja 33% balsu un “Die Linke” ieguva 27,2%.

Ja septembra vēlēšanu rezultāti būs tādi, kādus prognozē jaunākā aptauja, SPD un “Die Linke” koalīcijai nebūs vairākuma parlamentā, un tas nozīmētu lielas izmaiņas Brandenburgas vadībā.

Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās pagājušajā mēnesī AfD izcīnīja vislielāko balsu skaitu Brandenburgā, respektīvi, 19,9% balsu.

Vācijas austrumos šogad gaidāmas trīs reģionālās vēlēšanas – Brandenburgā, Tīringenē un Saksijā. Visās šajās federālajās zemēs AfD tiek prognozēti lieli panākumi.

Kopš izveidošanas 2013.gadā AfD ir piedzīvojusi lielu izaugsmi, Vācijas federālajās vēlēšanās 2017.gadā izcīnot 12% balsu un pārstāvniecību Bundestāgā.

AfD svētdien varētu izcīnīt arī savu pirmo mēra krēslu, jo AfD kandidātam ir labas izredzes uzvarēt mēra vēlēšanu otrajā kārtā Gerlicā, Saksijā.

“Infratest dimap” veiktā sabiedriskās domas aptauja liecina, ka vēlētājus visvairāk interesē tādi jautājumi kā infrastruktūra, satiksme un izglītība, taču pieaugusi arī interese par vides aizsardzību un klimata izmaiņām.

19% aptaujāto uzskata vides aizsardzību un klimata izmaiņas par akūtiem jautājumiem, kas ir par septiņiem procentpunktiem vairāk nekā aptaujā aprīlī.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Uldis Šmits
Pasaulē
Uldis Šmits: Te arī tas suns aprakts – kopā ar Krievijas pilsoniskās sabiedrības nākotnes izredzēm un demokrātiskajām vērtībām 2
2 dienas
LE
LETA/AFP
Pasaulē
“Ļaujiet mums strādāt!” Prostitūtas Berlīnē protestē pret pandēmijas dēļ noteiktajiem ierobežojumiem
2 dienas
JL
Juris Lorencs
Pasaulē
Juris Lorencs: Diktators, kurš kļūst smieklīgs, vairs nav bīstams. Viņa dienas ir skaitītas 3
2 dienas

Lasītākie

SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Augkopji neprasa atļauju pesticīdu lietošanai. Biškopim jākļūst par policistu un vides sargu?
46 minūtes
ML
Māra Libeka
Veselam
“Visticamāk, otrā viļņa nebūs, bet neviens oficiāli to neteiks”. Latviešu ārsts par Vācijas cīņu ar koronavīrusu 3
Intervija 19 stundas
LA
LA.LV
Dabā
Tiem, kam atvaļinājums – līdzjūtība, laiks būs rudenīgs. Toms Bricis videoblogā par laikapstākļiem šonedēļ
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Glābēji meklē jūrā Engures novadā pazudušu cilvēku
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Traģiskā ceļu satiksmes negadījumā Rīgā miris bērns
2 stundas