Kultūra
Teātris un kino

Aktuālā kino izlase. Izvēlas un iesaka Zane Dzene0

Kadrs no filmas “Dzimuši slepkavas”.

Zane Dzene, “Nedēļa Kabatā”, AS “Latvijas Mediji”

Kadrs no filmas “Pasaules karš Z”.

“Pasaules karš Z”, “TV3” 19. jūlijā plkst. 23.00. Pandēmija pārņem valsti pēc valsts, kontinentu pēc kontinenta, iet bojā tūkstošiem kareivju Eiropā, Āzijā un ASV, un planēta Zeme atrodas uz globālas katastrofas sliek­šņa.

ANO darbinieks Džerijs Leins cenšas atrast veidu, kā apturēt šķietami neapturamo apokalipsi, taču nevienam nav skaidrs, kā tikt galā ar ienaidnieku, kurš jau ir miris, jo bija… zombijs.

Marka Forstera šausmu/apokalipses filma “Pasaules karš Z” (2013) veidota pēc 2006. gadā izdotas Maksa Bruksa grāmatas motīviem, kurus uz lielā ekrāna izdzīvo Breds Pits, viņš ir arī viens no filmas producentiem, Mireija Īnosa, Džeimss Bedžs Deils, Metjū Fokss, Daniela Kerteša, Ruta Nega, Deivids Morse un citi.

Iekasējusi vairāk nekā pusmiljardu dolāru, Forstera lente kļuva par visienesīgāko zombijfilmu, un to pavadīja vairāk nekā pieklājīgas atsauksmes. Pērn no darba kārtības atsauca iespējamā turpinājuma tapšanu.

Kadrs no filmas “Dzimuši slepkavas”.

“Dzimuši slepkavas”, “LTV1” 18. jūlijā plkst. 22.15. Venēcijā godalgotā un “Zelta globusam” nominētā kriminālfilma “Dzimuši slepkavas” (1994) ir viens no nozīmīgākajiem žanra darbiem, taču diemžēl Olivera Stouna filmu savai zināšanai ņēmuši arī noziedznieki – arī traģiskā šaušana Kolumbainas vidusskolā esot tās noskatīšanās sekas.

Mikijs un Melorija nav parasti mīlnieki – bērnības traumu nomocīta, viņa kādā no agresijas lēkmēm nogalina savu vardarbīgo tēvu, un abi dodas ceļā, bet katra apstāšanās nozīmē vismaz viena cilvēka nāvi.

Tomēr kādam paveicas, un mediju nepelnīti glorificētie Mikijs un Melorija kļūst par asiņaina skandāla varoņiem. Kventina Tarantīno oriģinālstāsta ekranizācija ātri kļuva par kulta lenti, un, kaut arī tās vizuālās kvalitātes vairāk līdzinās “B” kategorijas mazbudžeta darbiem, tā atstājusi milzu ietekmi uz vardarbības attēlošanu “mainstream” filmās.

Galvenos varoņus iedzīvinājuši Vūdijs Harelsons un Džuljeta Lūisa, lomās redzami arī Roberts Daunijs jaunākais, Toms Saizmors un Tomijs Lī Džons.

Kadrs no filmas “Kauja no Heksoridžu”.

“Kauja par Heksoridžu”, “LTV1” 19. jūlijā plkst. 22.20. Mela Gibsona biogrāfiskās kara drāmas “Kauja par Heksoridžu” (2016) centrā ir Desmonds Doss.

No pusaudža gadiem pārliecinātais pacifists nonāca II pasaules kara gaļasmašīnā, viņš atteicās pacelt roku pret citu dzīvību – pat ja pats bija apdraudēts –, taču kļuva par varoni, jo sīvajā kaujā par Heksoridžu izglāba vairāk nekā 75 kareivjus – gan amerikāņus, gan japāņus – un pēc tam saņēma ASV augstāko militāro apbalvojumu “Goda medaļa”.

Dosa varonība izcelta arī 2004. gadā izveidotajā dokumentālajā filmā, kas kļuva par galveno ierosmi Gibsona pagaidām pēdējās režisētās lentes tapšanā. Galveno lomu izdzīvo Endrū Gārfīlds, lomās iejutušies arī Sems Vortingtons, Terēza Palmere, Hugo Vīvings, Vinss Vons.

Saistītie raksti

Pozitīvajās atsauksmēs kinokritiķi visvairāk izcēla Mela Gibsona režiju un Endrū Gārfīlda sniegumu – abi par darbu bija nominēti Amerikas Kinoakadēmijas balvai.

“Kauja par Heksoridžu” pavisam bija nominēta sešās kategorijās, un balvu tā saņēma par montāžu un skaņas miksu. Filmu starp desmit gada labākajiem lielā ekrāna darbiem savā sarakstā iekļāva Amerikas Kino institūts.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

LA
LA.LV
Pasaulē
Pasauli aizkustina medmāsa, kura Beirūtas sprādziena laikā izglāba trīs jaundzimušos
2 stundas
GN
Gints Narogs
Sports
“Reti kura sasniedza 20 gadus, bet Rebeka tika vistālāk,” treneris pēc Kohas paziņojuma izvēlēties mīlestību velta mīļus atvadu vārdus
2 stundas
LK
Ligita Kovtuna
Latvijā
“2100. gadā Latvijā iedzīvotāju skaits saruks līdz 350 tūkstošiem!” Ārsts Gruntmanis par Latvijas pamešanu, Covid-19 un politiku 10
Intervija 9 stundas
LE
LETA
Veselam
Covid-19 sasniedzis arī Krimuldas novadu
2 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Cēsiniece iekritusi rūdīta krāpnieka nagos. Naudas izvilināšanai izmantota īpaša shēma
6 stundas