Latvijā
Politika

AM maija beigās valdībai lūgs naudu bruņutehnikas iegādei4

Foto: LETA

Aizsardzības ministrija (AM) maija beigās vērsīsies valdībā, lūdzot finansējumu mazlietotas bruņutehnikas iegādei no Lielbritānijas, šodien Ādažu poligonā tehnikas prezentācijas laikā paziņoja aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis (ZZS).

Kā ziņots, tehnikas iegādes sākotnējās izmaksas, pēc AM aprēķiniem, ir aptuveni 70 miljoni eiro. Vienas bruņumašīnas izmaksas ir aptuveni 500 000 eiro.

Šajā summā ietilptu gan bruņutehnikas iegāde, gan tās modernizācija. Papildus līdzekļi būs nepieciešami infrastruktūras izveidei un apmācībai.

Daļa no šīs naudas AM jau ir piešķirta. Kājnieku brigādes mehanizācijas projekta īstenošanai šogad ir piešķirti 1,79 miljoni eiro, 2015.gadā – 12,27 miljoni eiro un 2016.gadā – 16,29 miljoni eiro. Par atlikušās naudas piešķiršanu būs jālemj valdībai.

Sākotnēji plānots iegādāties 120 bruņotas kāpurķēžu platformas – vieglos tankus “Scimitar”, bruņutransportierus “Spartan” un evakuācijas transportu “Samson”, ar šo tehniku ekipējot vienu bataljonu.

Šodien Ādažu poligonā Lielbritānijas speciālisti plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem demonstrēja bruņutehniku, kuru Latvija paredzējusi iegādāties.

Jau ziņots, ka Vējonis nesen ar Lielbritānijas Aizsardzības ministrijas valsts sekretāru Filipu Hamondu parakstīja nodomu protokolu, kas nosaka apņemšanos noslēgt starpvaldību līgumu starp Latviju un Lielbritāniju par mazlietotu un atjaunotu bruņotu kāpurķēžu tehnikas iegādi.

Latvija plāno no britiem iegādāties CVRT (Combat Vehicle Reconnaissance Tracked) izlūkošanas kaujas kāpurķēžu bruņutehniku, proti, izlūkošanas kaujas mašīnu “Scimitar” bruņotu ar 30 milimetru lielgabalu pretinieka bruņutehnikas, ieskaitot vieglos tankus, satriekšanai attālumā līdz 1500 metriem. Ar “Scimitar” varēs pārvadāt prettanku ieroču un apkalpes, gaisa atbalsta un priekšējo uguns novērotāju grupas, kā arī atsevišķus kaujas apgādes elementus. Šajā mašīnā varēs ietilpināt apkalpi un četrus desantējamus karavīrus.

No britiem tiks iegādāts arī bruņutransportieris “Spartan”, kurš aprīkots ar 7,62 milimetru ložmetēju lokālajai aizsardzībai, un kaujas vadības nodrošināšanas bruņutransportieri “Sultan”, kurš aprīkots ar kaujas vadības sistēmu un 7,62 milimetru ložmetēju lokālajai aizsardzībai.

Latvijas armija tiks arī pie evakuācijas un remonta bruņutransportiera “Samson”. Tas aprīkots ar vinčām un instrumentu komplektu transporta pārvietošanai un pirmā līmeņa remontam, kā arī 7,62 milimetru ložmetēju lokālajai aizsardzībai.

Ievainoto karavīru pārvadāšanai tiks iegādāts medicīnas bruņutransportieris “Samaritan”, kurš aprīkots ar pirmās medicīniskās palīdzības komplektu un paredzēts līdz četru gulošu ievainoto pārvadāšanai no kaujas lauka līdz ievainoto savākšanas punktam.

CVRT kāpurķēžu bruņutehnika ir Latvijas apstākļiem piemērota kaujas tehnika ar ļoti augstu mobilitāti, kas neprasa attīstīt smagnēju inženiertehnisko bāzi kaujas mobilitātes nodrošināšanai. Tehnika var pārvietoties pa visiem Latvijā pieejamiem koplietošanas ceļiem, tiltiem, grāvju pārvadiem, kā arī ārpus ceļu tīkla – visur, kur nav purva.

Tehnikas svars ir 8-10 tonnu robežās atkarībā no modifikācijas un bruņu līmeņa. Tehnika ir viegli transportējama gan pa dzelzceļu, gan jūru, gan ar gaisa transportu.

Zināms, ka vieglie strēlnieku ieroči šīm mašīnām ir nekaitīgi.

Saistītie raksti

Aizsardzības nozares vadība iepriekš pastāstīja, ka visu kāpurķēžu transportu plānots pabeigt iegādāties līdz 2019.gadam. Mašīnas iecerēts izmantot arī starptautiskajās misijās, jo līdz šim Latvijas karavīri, piemēram, Afganistānā, bija spiesti izmantot aizlienētu bruņutransportu.

Šāda tipa tehniku briti izmantojuši vairākos pēdējo gadu desmitos notikušajos konfliktos, taču svarīgākais, ka tehnika būs modernizēta.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.