Foto no A/S BALTA arhīva

Apdrošinātāji atlīdzina zemniekiem zaudējumus 0

Latvijā lielākās apdrošināšanas sabiedrības maksā zemniekiem apdrošināšanas atlīdzības par dažādās nelaimēs bojā gājušajiem māj­lopiem, kā arī par traktoru un citas lauksaimniecības tehnikas bojājumiem, kas pašā karstākajā lauku darbu cēlienā atgadās biežāk nekā ziemās.


 

Atlīdzības par mājlopiem

AR
Anda Rožu
kalne
Ziņas
Viņi runā citā valodā? Viņi negrib runāt latviski! Viņi ēd kaut ko citu… Rožukalne vērtē raidījumu “Kāpēc viņi dara tā?” 14
11 stundas
DB
Dace Bumbiere
Stāsti
Dzimst aizvien vairāk dvīņu. Izskan versija, ar ko tas saistīts 6
22 stundas
Daina Šulca
Stāsti
“Es gribu dzīvot laimīgu dzīvi Latvijā.” Jānis aizbrauca no Latvijas pēc PSRS sabrukuma un tagad atgriezies dzimtenē
18 stundas
Lasīt citas ziņas

Apdrošināšanas sabiedrības “Balta” īpašumu apdrošināšanas produktu vadītājs Aldis Eņģelis stāsta, ka aizvadītajos šā gada mēnešos par mājlopiem vien uzņēmums jau izmaksājis apdrošināšanas atlīdzības 70 000 latu apmērā. Aptuveni tikpat esot izmaksāts par apdrošinātās lauksaimniecības tehnikas bojājumiem. Ik gadu mājdzīvnieku apdrošināšanas atlīdzībās “Balta” izmaksā vairāk nekā 100 000 latu. Tā kā gads vēl tikai pusē, varot sagaidīt, ka līdz gada beigām apdrošināšanas atlīdzību kopsumma būšot pat lielāka nekā citos gados.

Apdrošināšanas sabiedrības “BTA” īpašuma riska parakstītājs Renārs Duntavs saka, ka pagājušajā gadā apdrošināšanas atlīdzībās uzņēmums izmaksājis zemniekiem pavisam 93 000 latu. Pati lielākā atlīdzība – 33 000 latu – pērn bijusi par cūku nosmakšanu. Toties šā gada sešos mēnešos “BTA” izmaksājis atlīdzības 7000 latu kopsummā, galvenokārt saistītām ar mājlopu slimībām.

CITI ŠOBRĪD LASA

No 200 bojāgājušajiem mājlopiem, par kuriem “Balta” šogad maksājusi atlīdzību, lauvas tiesa bijušas slaucamas govis. Visbiežāk lopiņi gājuši bojā, piemēram, apēdot dažādus priekšmetus, dzemdībās vai kaulu lūzumu dēļ. Šopavasar daudz lopiņu, sevišķi Jēkabpils pusē, cieta no knišļu kodumiem.

 

Nelaimes arī 
ar tehniku un ēkām

Aldis Eņģelis saka, ka šogad ar lauksaimniecības tehniku nelaimes notikušas, to darbinot, piemēram, brauciena laikā tā apgāžas, ietriecas stabā, sabojājot virsbūvi vai citas detaļas. Šogad aprīlī no kādas saimniecības nozagts arī viens “John Deere” traktors 21 400 latu vērtībā.

Pagājušajā gadā “Balta” izmaksājusi apdrošināšanas atlīdzības par 53 bojātajiem lauksaimniecības spēkratiem.

 

Piemēram, kādā zemnieku saimniecībā, rokot dīķi, traktors iestiga piecu metru dziļumā. Īpašnieks saņēma atlīdzībā 10 500 latu. Piemēram, vairāki labības kombaini tītavās bija ierāvuši akmeņus. Apdrošināšanas atlīdzībā viena apdrošinātā kombaina īpašnieks saņēma ap 7200 latu.

 

“Baltas” pārdošanas direktors un valdes loceklis Aivars Vilnītis saka, ka pēdējos gados maksātas arī lielas apdrošināšanas atlīdzības, piemēram, par nodegušajām kaltēm. Kaut arī ēkas bijušas nesen celtas, aprīkotas ar jaunu elektronisko drošības tehniku, tas nav pasargājis no uguns. Lielākajos ugunsgrēkos apdrošināšanas kompensācijās izmaksāti vairāk nekā 100 000 latu.

 

Interese aug palēnām

“Baltas” pārstāvis Aldis Eņģelis atklāj, ka ik gadu uzņēmumā ganāmpulkus apdrošina vairāki tūkstoši klientu. Mājlopus apdrošina pret slimībām, negadījumiem, trešo personu prettiesisku rīcību un zibens spērienu. Pēc viņa novērotā, visbiežāk zemnieki apdrošina liellopus, retāk – darba zirgus un sporta zirgus. Līdz šim uzņēmumā “Balta” vislielākajā apdrošinātajā ganāmpulkā ir 350 govis.

Uzņēmumā “BTA” apdrošina mājlopus pret bojāeju un traumatismu, kuru izraisa ugunsgrēks, zibens spēriens, elektrības noplūde, nosalšana, nosmakšana, citu dzīvnieku uzbrukums, saindēšanās ar indīgiem augiem un vielām, pēkšņa saslimšana.

 

“BTA” īpašuma riska parakstītājs Renārs Duntavs gan atzīst, ka mājlopu apdrošināšana Latvijas laukos nav pārāk izplatīta. Pēc aptuvenām aplēsēm, ik gadu valstī varētu būt apdrošināti vien 15 līdz 20 procenti no mājlopu kopskaita.

 

Uzņēmuma pārstāvis pieļauj, ka tam ir vairāki iemesli. Viena daļa mājlopu audzētāju domā, ka ar nelaimēm paši tiks galā. Cits iemesls – daudziem mājlopu audzētājiem trūkst naudas apdrošināšanas polišu iegādei. “BTA” pārstāvis piebilst, ka zemnieku interese par apdrošināšanu pamazām tomēr palielinās. Visbiežāk tā vērojama, tiklīdz kļūst zināms, ka no valsts gaidāms kāds finanšu atbalsts apdrošināšanas polišu iegādei.

Kā skaidro Renārs Duntavs, galvenie kritēriji, kas nosaka apdrošināšanas polises cenu, ir apdrošināmo mājlopu vecums, šķirne, skaits, turēšanas apstākļi, iepriekšējo zaudējumu statistika, īpašnieku pieredze mājlopu turēšanā.

 

Piemēram, ja ganāmpulkā ir 100 govis vecumā no diviem līdz sešiem gadiem, pēc viena dzīvnieka vērtības, kas varētu būt aptuveni 300 latu, viena lopiņa apdrošināšana varētu maksāt 20 latu. Ja valsts atbalsts šādas apdrošināšanas polises iegādei ir 50%, tad īpašniekam šā ganāmpulka apdrošināšana varētu maksāt ap 1000 latu.

 

Bauskas novada SIA “Ceraukste Agro” īpašnieks Andis Maskalis uzskata, ka apdrošināšana zemniekiem ir vajadzīga, ņemot vērā dažnedažādos lauksaimniecības riskus. Ik gadu viņš apdrošina gan mājlopus, gan lauksaimniecības tehniku, gan ēkas. Mantu apdrošinājis dažādās sabiedrībās, pēdējos gados priekšroku gan dodot “Baltai”. Līdz šim ne ēkas, ne tehniku nekādas nelaimes neesot piemeklējušas, toties ar lopiem gan, par ko “Balta” samaksājusi apdrošināšanu.

 

Pirmie līgumi 
par sējumiem

Pirms pāris nedēļām “LA” rakstīju par apdrošināšanas uzņēmuma “BTA” jauno piedāvājumu apdrošināt lauksaimniecības kultūraugu sējumus, kas ļautu samazināt zaudējumus, kurus šogad zemniekiem rada sliktais laiks: lietavas, krusa un citi dabas untumi.

“BTA” lauksaimniecības apdrošināšanas risku parakstītājs Andis Lillais atklāj, ka pirmie sējumu apdrošināšanas līgumi jau esot noslēgti. Tiesa, divās nedēļās, kopš “BTA” piedāvā šādu apdrošināšanu, pagaidām gan nevienam zemniekam atlīdzība nav maksāta.

Par sējumu apdrošināšanas iespējām līdz šim visbiežāk taujājuši lauksaimniecības uzņēmumi ar ārzemju kapitālu, bet reāli apdrošināšanas līgumus noslēguši vietējie zemnieki. Vislielāko ziņkārību izrāda Vidzemes un Zemgales puses zemnieki par rapša sējumu apdrošināšanu tāpēc, ka rapsim pasaules tirgū aug cena. Piemēram, viena hektāra rapša sējumu apdrošināšana pret krusas postījumiem īpašniekam varētu maksāt no 12 līdz 20 latiem. Visbiežāk zemnieki jautā par apdrošināšanu dienās, kad sinoptiķi prognozē vēja brāzmas, negaisu ar krusu. Pēdējā laikā zemnieki vaicājuši arī par iespējām apdrošināt ziemāju sējumus pret izsalšanu.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
AR
Anda Rožu
kalne
Ziņas
Viņi runā citā valodā? Viņi negrib runāt latviski! Viņi ēd kaut ko citu… Rožukalne vērtē raidījumu “Kāpēc viņi dara tā?” 14
11 stundas
DB
Dace Bumbiere
Stāsti
Dzimst aizvien vairāk dvīņu. Izskan versija, ar ko tas saistīts 6
22 stundas
Daina Šulca
Stāsti
“Es gribu dzīvot laimīgu dzīvi Latvijā.” Jānis aizbrauca no Latvijas pēc PSRS sabrukuma un tagad atgriezies dzimtenē
18 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
“Kovids jau nesākas ar iesnām, bet joka pēc uztaisīju testu – pozitīvs!” Ilze dalās pieredzē par iegūto “suvenīru” pēc “Prāta vētras” koncerta 130
1 diena
LE
LETA
Ziņas
No ārvalstīm saņemta “karsta informācija” par kādas Latvijas politiski nozīmīgas personas iespējamiem pārkāpumiem 83
1 diena
Lasīt citas ziņas
Ieva Ēvalde
Ziņas
“Viss ir nācis ļoti lēni un ar smagu darbu.” Kārlis par mājaslapu un e-veikalu izveides platformu “Mozello”, ko “saprastu pat mamma” 2
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Svētdien apledojums apgrūtina braukšanu visā valsts teritorijā 1
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Latvijā gaidāms liels sals. Sinoptiķu prognoze nākamajai nedēļai 1
1 stunda
GB
Guna Blaua
Stāsti
“Man nav nostalģijas pēc Operas.” Nu jau vairākus gadus operdziedātāja Kristīne Zadovska sevi sauc par “pilna laika mammu”
3 stundas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Latvijā gripa vēl nav konstatēta, toties plaukst un zeļ saslimšana ar citām akūtajām augšējo elpceļu infekcijām. Kā ārstēties?
10:43
LE
LETA
Ziņas
Latvijā parādījies jauns krāpšanas veids. Kas iedzīvotajiem jāņem vērā?
10:13
LA
LA.LV
Ziņas
Kā pārliecināt seniorus vakcinēties, ja mirst arī vakcinētie?
10:08
AR
Anda Rožu
kalne
Ziņas
Viņi runā citā valodā? Viņi negrib runāt latviski! Viņi ēd kaut ko citu… Rožukalne vērtē raidījumu “Kāpēc viņi dara tā?” 14
11 stundas
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Ziņas
“Dzīvības vainags” ir veltījums maniem bērniņiem, kas nomira pēc piedzimšanas – nepaauklēti, nesamīļoti… Saruna ar romāna autori
2 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Lai padarītu savu ražošanu videi draudzīgāku, “Putnu fabrika Ķekava” būvēs saules enerģijas parku un biogāzes ražotni
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Cilvēki pulcējas komponista Mārtiņa Brauna piemiņas pasākumā Rīgas Doma baznīcā 8
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 izplatība Latvijā: nosauc novadus, kuros ir visaugstākais saslimstības līmenis 10
12 stundas
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Ģimenes ārste pastāsta, kā ārstēties no Covid-19 mājas apstākļos
16 stundas
Daina Šulca
Stāsti
“Es gribu dzīvot laimīgu dzīvi Latvijā.” Jānis aizbrauca no Latvijas pēc PSRS sabrukuma un tagad atgriezies dzimtenē
18 stundas
DJ
Diāna Jance
Ziņas
“Manuprāt, piedzīvojam ļoti izšķirīgu laiku, kaut kāda laikmeta beigas.” Intervija ar aktrisi Rēziju Kalniņu 34
23 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Obligāts bērna kopšanas atvaļinājums tētiem? Vismaz divus mēnešus bērnu būs jāpieskata tēvam 97
23 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Sandra Veinberga: “Tas ir žurnālista pienākums stāvēt “ar šļirci rokā” un veikt savu uzdevumu.” 53
13 stundas
Daina Šulca
Ziņas
Dāņi pārceļas uz laukiem: jaunās ģimenes pamazām atsakās no pilsētas “caffe latte” dzīvesveida 12
18 stundas
VV
Vilma Veldre
Stāsti
Visi mēs esam mutanti: pētnieki uzskata, ka gēnu mutācijas ir visu šajā pasaulē esošo dzīvības formu evolūcijas dzinējspēks
4 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
Vai tiešām katoļu priesteriem ir aizliegts precēties? Atbild prāvests Ilmārs Tolstovs 77
23 stundas
AT
Andris Tiļļa
Kokteilis
“Pieņemu sevi, kāds esmu.” Vladlens uzreiz piesaista uzmanību ar savu ārējo izskatu 13
15 stundas
LA
LA
Ziņas
VIDEO. Pasažieri stumj trolejbusu, vilcieni kavējas, lidojumi atcelti! Ekstremālā snigšana izraisa satiksmes kolapsu 75
1 diena
IK
Ilze Kalve
Ziņas
“Kovids jau nesākas ar iesnām, bet joka pēc uztaisīju testu – pozitīvs!” Ilze dalās pieredzē par iegūto “suvenīru” pēc “Prāta vētras” koncerta 130
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Atlūgumus iesniedz arī gados jauni un arī vakcinēti pedagogi!” LIZDA priekšsēdētāja Vanaga skaidro situāciju 149
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Labāk izslimot nekā potēties pret to, kas nelīp!”: dziedātāja Jolanta Gulbe-Paškeviča uzskata, ka Covid-19 nav draudīga slimība 220
1 diena
LE
LETA
Ziņas
No ārvalstīm saņemta “karsta informācija” par kādas Latvijas politiski nozīmīgas personas iespējamiem pārkāpumiem 83
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
FOTO. 5 praktiski padomi, kā mājās uzburt Ziemassvētku sajūtu 2
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Man būtu ļoti smagi pamest Latviju tik grūtā brīdī.” Šimkus par sabiedrības sašķeltību, valdības lēmumiem un vakcināciju 183
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Siltie pupiņu salāti: ēdiens, kas piestāv ziemai 4
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Neticama izglābšanās! Fermeris izglābj aitas, izrokot tās no dziļas sniega segas 9
2 dienas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Vakcinācijas avīzes” nelaišana laukā no maisa bija liktenīga kļūda. Egila Līcīša feļetons 15
2 dienas