Ekonomika
Auto un tehnoloģijas

Apdrošinātājs: Autovadītāji aizmirst, kur atstājuši spēkratus0


Rīga naktī
Rīga naktī
Foto: Edijs Pālens/LETA

Iestājoties rudenim, kad dienas kļūst īsākas un naktis garākas, visiem ceļu satiksmes dalībniekiem, gan gājējiem, gan transporta līdzekļu vadītājiem nenoliedzami ir jāpievērš pastiprināta uzmanība drošībai uz ceļa, lai izvairītos no iespējamiem negadījumiem un avārijām, brīdina AAS “BTA Baltic Insurance Company” (turpmāk – BTA).

Pieaug nogurums un neuzmanība

“Pieaug dažādu ar neuzmanību un nogurumu saistītu nelaimes gadījumu skaits, cilvēki kļūst izklaidīgāki, ko reizēm var skaidrot ar stresu un izdegšanu, tāpēc vajadzētu izvērtēt savus spēkus un liela noguruma situācijā pie stūres nesēsties,” aicina BTA Baltijas risku parakstīšanas departamenta direktors Ivo Danče.

Saskaņā ar BTA rīcībā esošo informāciju bijušas pat situācijas, kad autovadītājs steigas un stresa dēļ aizmirst, kur novietojis savu automašīnu;

informē policiju un apdrošinātāju un tikai pēc tam, atceras, ka spēkrats nav nozagts, bet novietots citā vietā.

“Tumsā cilvēkam samazinās uztveres asums. Ja papildus tam viņš ir noguris vai noraizējies, visi maņu orgāni vēl vairāk notrulinās un uztvere pavājinās,” skaidro psihoterapeite Solvita Vektere.

Mainās redzes asums

Pēc viņas teiktā, pastāv būtiskas atšķirības, vai cilvēks pārvietojas pa autoceļu gaismā vai tad, kad jau ir krēsla un satumsis.

“Ja atrodies gaišā vidē, detaļas ir vieglāk pamanāmas, bet tumsā ir krietni grūtāk noturēt redzes un dzirdes asumu. Tas ir īpaši aktuāli, ja cilvēks cieš no izdegšanas sindroma, hroniska noguruma vai stresa,” pauda eksperte.

Viņa norādīja – iespējams, ir gadījumi, kad cilvēks ir tik pārguris, sadusmots vai stresa pārņemts, ka labāk pie stūres nesēsties un vismaz kādu laiku nogaidīt.

Arī gājējiem ir jārēķinās ar to, ka psihe un emocijas var ietekmēt fiziskās sajūtas, minēja Vektere, aicinot ikvienu no mums gada tumšajā periodā būt vērīgākiem uz ceļa.

Psiholoģe Indra Majore-Dūšele norādīja, ka rudens un ziemas periodā ir lielāka iespēja, ka zūd modrība uz ceļa, jo līdztekus nogurumam, spēku izsīkumam un stresam nāk klāt vēl viens faktors – tumsa. “Autovadītājam ir jābūt modram, lai spētu apstrādāt informāciju uz ceļa,” teica speciāliste.

Viņa iesaka labāk nesēsties pie stūres, kad esi ļoti noguris vai satraukts, jo tas apdraud gan tavu, gan citu satiksmes dalībnieku drošību.

Turklāt autovadītājiem vajadzētu stingri ievērot atļauto braukšanas ātrumu, izvērtēt situāciju uz ceļa un laikapstākļus, lai nenonāktu nepatīkamās situācijās un neizraisītu avārijas, piebilda Vektere.

Ieteikumi autovadītājiem tumšajā gadalaikā

Pirmkārt, pārliecinieties, ka automašīnas lukturi ir tīri, lai nodrošinātu iespējami labāko apgaismojumu braukšanas laikā.

Saistītie raksti

Otrkārt, izvairieties braukt lielus attālumus bez atpūtas pauzes. Jūtot nogurumu, ieteicams apstāties, izkāpt no automašīnas un nedaudz pakustēties.

Treškārt, mazināt spriedzi palīdz laika plānošana. Jau iepriekšējā vakarā izplānojiet svarīgākos dienas darbus, tā neļausiet nebūtiskiem šķēršļiem radīt nevajadzīgu stresu. Ja vien iespējams, negaidīti saņemtus uzdevumus labāk ieplānot, ātrākais, uz nākamo dienu, ja vien tā nav ārkārtas situācija. Tāpat plānošana palīdzēs savlaicīgi, rēķinoties ar satiksmes blīvumu un citiem apstākļiem, izdomāt labāko maršrutu ikdienas darbu un pienākumu veikšanai.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ekonomika
Skaļi minējumi, kāpēc rudenī daudzi pametīs Latviju 5
1 diena
LL
LETA, LA.lv
Ekonomika
Dombrovskis: Daļa ekonomikas atveseļošanai paredzētie līdzekļi būs pieejami jau šogad
1 diena
LE
LETA
Ekonomika
Pirmoreiz vēsturē Latvijā novērota negatīva vairumtirdzniecības elektroenerģijas cena
2 dienas

Lasītākie

ML
Māra Libeka
Latvijā
“Pirmais, kas jāņem vērā, ir cilvēka cieņa.” Intervija ar Satversmes tiesas tiesnesi Aldi Laviņu par garantēto minimālo ienākumu 1
2 stundas
LL
LETA, LA.lv
Veselam
Atkal reģistrēti septiņi jauni Covid-19 gadījumi. Daļa saistīta ar pēdējo slimības uzliesmojumu
26 minūtes
LA
LA.LV
Latvijā
Virs Latvijas nobildē pēdējos gados spožāko komētu C/2020 F3 (NEOWISE)
1 stunda
AD
Artis Drēziņš
Latvijā
“Viņš esot vienu nogriezis un tūliņ griezīšot arī otru!” Meitas slepkava atkal uz apsūdzēto sola 2
4 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
VIDEO. Deputāts, Rīgas mēra amata tīkotājs, izpalīdzīgs ugunsdzēsējs. Kā Vilnis Ķirsis dzēsa degošu auto 1
2 stundas