
Apinis: Mana publiskā atbilde lasītājiem par svara samazināšanu ar konkrētu medikamentu 42
Ievērojams latviešu endokrinologs Ingvars Rasa raidījumā Dr.Apinis atzina, ka mēdzot nozīmēt pacientiem medikamentus svara mazināšanai – GLP1 agonistus. Cik tas neliktos dīvaini, neiedomājami daudz ļaužu sadzirdēja viņa vārdus. Sadzirdēja tie, kas nevēlas ievērot diētu un nodarboties ar fiziskām aktivitātēm.
Latvijā mazkustības pandēmija un mājsēde pēdējos divos gados palielināja to cilvēku proporciju, kam ir lieks svars vai pat ievērojama aptaukošanās. Mums ir zināms, ka 32% bērnu ir palielināts svars, bet precīzu datu par pieaugušo poplāciju nav. Tomēr pēc profesoru Andreja Ērgļa un Viļņa Dzērves pētījumiem mēs varam visai droši apgalvot, ka vismaz pusei Latvijas iedzīvotāju, kas vecāki par 35 gadiem ir vismaz virssvars, ja ne aptaukošanās, bet vecāka gadagājuma cilvēkiem tieši liekais svars un mazkstība ir būtiskais sirds asinsvadu riska faktors.
Klāt nāca Covid–19 pandēmija, kurā tieši mazkustīgi un resni cilvēki bija visvairāk apdraudēti, resni un mazkustīgi iedzīvotāji katrā konkrētā vecuma grupā no Covid–19 mira daudzkārt biežāk nekā fiziski aktīvi cilvēki ar normālu svaru.
Šāda tendence bija vērojama viscaur pasaulē. Atšķirībā no Latvijas Veselības ministrijas un meinstrīma preses, kas iemācījās tikai mantru „2 metri, mājas, ziepes, maska”, ASV valdība plaši skaidroja tādus Covid–19 riska faktorus kā mazkustība, liekais svars, hipertonija, hiperholesterinēmija, cukura diabēts. Līdz ar to sabiedriskajā telpā sākās virzība – zaudēt svaru.
Visus ASV sociālos medijus, bet īpaši TikTok pārņēma padomi svara samazināšanai.
Tika veikts pētījums, kur pētnieki analizēja 1000 videoklipus ar tēmturiem jeb mirkļbirkām (hashtag), kas saistīti ar uzturu, pārtiku un svaru, ar vairāk nekā 1 miljardu skatījumu kopā. Gandrīz visos šajos klipos bija iekļauta svara zaudēšanas un tievuma slavināšana. Un gandrīz visās sociālo mēdiju diskusijās agri vai vēlu parādījās burvju vārdiņš Ozempic. Amerikāņu pētnieki nosauca Ozempic par „vissliktāk sargāto noslēpumu Holivudā – īpaši ņemot vērā, ka tā entuziastiskākie lietotāji nav diabēta slimnieki un viņiem šīs zāles nav nepieciešamas”.
Pavasarī Kima Kardašjana veica dramatisku svara samazināšanu, lai Met Gala pasākumā ietilptu Merilinas Monro kleitā (Met Gala tiek uzskatīts prestižāko modes notikumu pasaulē, un ielūgums ir ļoti pieprasīts. Tas tiek rīkots Ņujorkas kā Metropolitēna Mākslas muzeja Kostīmu institūta ikgadēja līdzekļu vākšanas ceremonija).
Drīz vien sāka izplatīties baumas, ka viņa to panākusi, izmantojot Ozempic. Pirms dažām nedēļām jaunais Twitter īpašnieks Elons Masks nu ja savā sociālajā tīklā rakstīja par to, ka pats lieto Ozempic un tā lielākas devas preparātu Wegovy.
Bagātie un slavenie cilvēki ASV tērējot no 1200 līdz 1500 ASV dolāru mēnesī, lai iegūtu piekļuvi šiem medikamentiem.
Kā jau tas pasaulē mēdz notikties, populāru ļaužu rīcība medikamenta lietošanā izraisījusi modes tendenci. Videoklipi vietnē TikTok ar tēmturi #ozempic ir sakrājuši vairāk nekā 275 miljonus skatījumu, bet ar tēmturi #ozempicweightloss – vairāk nekā 110 miljonus.
Meijo klīnika ASV pirmā pauda bažas par to, kas tieši skatās šos videoklipus un kādu vēstījumu skatītāji saņem.
Te man jāpaskaidro, ka Dānijas zāļu uzņēmuma Novo Nordisk medikaments Semaglutidum (plašāk pazīstams kā Ozempic vai Wegovy) ir iknedēļas injekcija, kas palīdz palielināt jutību pret insulīnu cilvēkiem ar 2. tipa diabētu, bet arī nomāc apetīti, un tas veicina svara zudumu. Semaglutidum darbojas, atdarinot dabā sastopamo hormonu GLP-1. Tas nokļūst smadzenēs un palīdz just sāta sajūtu, ēdot mazāk. Bet ēšanas mazināšana veicina svara mazināšanos. Taču Semaglutidum nav brīnumlīdzeklis: pacientam vispirms ir jāmaina ēšanas paradumi un jābūt fiziski aktīvam. Literatūrā Semaglutidum kā svara samazināšanas līdzekli iesaka cilvēkiem, kam ķermeņa masas indekss pārsniedz 30.
Stāsti par ASV slavenībām, kas lieto šo medikamentu, lai zaudētu dažus kilogramus, ir izraisījuši interesi globāli. Rezultātā diabēta slimniekiem šis medikaments trūkst ASV un dažās Āzijas valstīs, bet arī Eiropā farmaceiti ir satraukti par medikamenta pieejamības pārrāvumiem. Diabēta slimniekiem šīs zāles ir dzīvību glābjošas, tādēļ vispirms tās pienāktos tieši šiem pacientiem.
Kāpēc es lietoju zāļu nosaukumu, kaut arī šis ir recepšu medikaments? Pirmkārt, internets ir pārpilns ar skaidrojumu, anotācijām, lietošanas instrukcijām – ne tikai angļu, bet nu jau arī latviešu valodā. Visi tie, kas man uzdod jautājumus, zina medikamentam vismaz divus, ja ne trīs nosaukumus. Tviterī un facebookā diskusijas un ieteikumi par šo medikamentu lietošanu jau pārpilnam arī latviešu valodā.
Secinājumi: endokrinologu rīcībā ir labs preparāts, kas mazina svaru. Lūgums – konsultēties ar savu ģimenes ārstu un savu endokrinologu par šādas terapijas nepieciešamību vai tieši otrādi – bīstamību (piemēram, 1. tipa diabēta pacientiem konkrēto preparātu neiesaka). Būtiski, ka medikaments svara mazināšanai darbojas tikai komplektā ar ēšanas apjoma mazināšanu un fizisku aktivitāšu vairošanu. Nav nekas labāks izdomāts cilvēka veselībai n svara mazināšanai kā ikdienas sportiskas nodarbības.