Latvijā
Sabiedrība

Apkopo datus, ko cilvēki izvēlējušies par 2. pensiju līmeni0


Eiro monētas
Eiro monētas
FOTO: Reuters/LETA/Scanpix

Vairums jeb 69,1% iedzīvotāju joprojām izvēlas pensiju otrā līmeņa uzkrājumus nāves gadījumā nodot mantojumā, liecina Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) jaunākie dati.

Aģentūras apkopotie dati par pensiju otrā jeb fondētā līmeņa uzkrājumiem liecina, ka savas izvēles izdarījuši jau 105 206 iedzīvotāji, kas nozīmē, ka kopš 11.februāra papildu 30 381 cilvēks ir par savu izvēli paziņojis VSAA.

Tikmēr 29,5% iedzīvotāju izvēlējušies fondēto pensiju savas nāves gadījumā pievienot kādas citas personas pensiju otrajam līmenim.

Vismazāk cilvēku izvēlas šo uzkrājumu ieskaitīt budžetā, aģentūras dati liecina, ka šādu lēmumu pieņēmuši 1,4% iedzīvotāju.

Aģentūrā atgādina, ka ikvienam pensiju otrā līmeņa dalībniekam ir tiesības izvēlēties, kā izmantot viņa pensiju otrajā līmenī uzkrāto kapitālu, ja gadījumā viņš nomirst līdz vecuma pensijas piešķiršanai.
Šāda iespēja iedzīvotājiem ir no 2020.gada 1.janvāra.

Izvēli persona var arī mainīt, VSAA ņems vērā pēdējā saņemtajā iesniegumā norādīto. Pensiju otrā līmeņa dalībnieki var izvēlēties uzkrājumu nodot mantojumā Civillikumā noteiktajā kārtībā, pievienot citas personas pensiju otrā līmeņa kapitālam vai ieskaitīt valsts pensiju speciālajā budžetā.

VSAA atgādina, ka iesniegumu visērtāk iesniegt elektroniski portālā “Latvija.lv”, izvēloties iesniegumu “Par uzkrātā valsts fondētās pensijas kapitāla izmantošanu nāves gadījumā pirms vecuma pensijas piešķiršanas”, nosūtot ar drošu elektronisku parakstu uz e-pasta adresi “edoc@vsaa.gov.lv”, kā arī to var izdarīt personīgi VSAA vai Valsts un pašvaldību vienotajos klientu apkalpošanas centros.

Pensiju otrā līmeņa dalībnieka vietā iesniegumu var iesniegt cita persona, ja viņš ir pilnvarojis citu personu to darīt un par to ir vai nu pilnvara vai nākotnes pilnvarojums.

Jau ziņots, ka kopējais iemaksu apjoms pensijas kapitālam (20% no ienākumiem) tiek pārdalīts starp pensiju sistēmas pirmo un otro līmeni.

Saistītie raksti

Kopš 2016.gada 14% nonāk pensiju 1.līmenī un 6% pensiju otrajā līmenī. Šie 6% no ikviena veiktajām sociālās apdrošināšanas iemaksām tiek ieguldīti finanšu tirgū un uzkrāti katra otrā līmeņa dalībnieka personīgajā kontā.

Kā zināms, Latvijā darbojas triju līmeņu pensiju sistēma. Pirmā līmeņa pensijas maksā tagadējiem pensionāriem no budžetā iekasētajiem sociālajiem maksājumiem. Otrais jeb fondēto pensiju līmenis paredz, ka daļa no strādājošo sociālajām iemaksām tiek ieguldīta finanšu sektorā. Savukārt trešajā līmenī darbojas privātie pensiju fondi, kuros līdzekļus var iemaksāt brīvprātīgi.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Latvijā
Katra skolēna sapnis. Zināms, kā sodīja skolotājas, kuras internetā nopludināja eksāmena uzdevumus
3 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Covid-19 apdraud “Dr. Klauna” un citu labdarības organizāciju pastāvēšanu
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Ceļot brīvi un bez pašizolācijas ierobežojumiem. Rinkēvičs par tuvāko nākotni
4 stundas

Lasītākie

IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
“Jaunais īpašnieks apliks sētu, arhitektūras piemineklis tur stāvēs neredzams!” Biedrība lūdz glābt Anniņmuižu
2 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
“Spļāviens sejā nacionālai pašapziņai,” Dzintars naudu krievu medijiem salīdzina ar terorisma finansēšanu
1 stunda
EL
Egils Līcītis
Latvijā
Egils Līcītis: Gobzems satrakojies. Čalim jumts aizbraucis. Kokaīnu sašņaucies. Kā Saeimas parkets viņu vēl nes! 2
2 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Ekonomika
“Nebūs viesstrādnieku, raža sapūs uz lauka!” Kāpēc latvieši negrib mēnesī nopelnīt 1000 eiro? 24
6 stundas
LE
LETA
Veselam
Pagājušajā diennaktī Latvijā nav atklāts neviens jauns Covid-19 inficētais
5 stundas