Foto: D. Pimborough/SHUTTERSTOCK

Baltās zemenes: kas tās tādas? 0

Avots: Valda Laugale, “Praktiskais Latvietis”, AS Latvijas Mediji”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosaucis 10 politiķus, kuru pieļautās kļūdas būtiski ietekmējušas Latvijas politisko un ekonomisko situāciju 137
Kokteilis
Sievietes spēks un iedvesma: 10 ietekmīgas dāmas līderes, kas veidojušas Latvijas vēsturi 85
TV24
“Divas nozares Latvijā pelna neadekvāti daudz!” Pīlēns par nepareizajiem ekonomikas lēmumiem
Lasīt citas ziņas

Baltās zemenes nesatur vienu no spēcīgākajiem alergēniem – olbaltumvielu Fra a1 (Fragaria allergen A1), kas zemenēm nosaka ogu iekrāsošanos. Tomēr alerģiskiem cilvēkiem, arī šīs ogas ēdot, jābūt ļoti uzmanīgiem, jo alerģiju var izraisīt citi gēni. Turklāt, lai gan ogas ir baltas, sēkliņas daudzām šķirnēm ir sārti iekrāsotas, un, audzējot saulainās vietās, pašas ogas var nedaudz iekrāsoties.

Zemeņu ogas var būt ne tikai dažādu toņu sarkanās nokrāsās, bet arī baltas vai iedzeltenas! Tādas formas ir atrastas savvaļā, tāpat tās tiek mērķtiecīgi selekcionētas. Baltas ogas ir gan mēnešzemenēm, kas ir meža zemeņu radinieces, gan dažām citām savvaļas sugām, piemēram, Čīles un Virdžīnijas zemenēm. Ir izveidoti Čīles un Virdžīnijas zemeņu krustojumi ar baltām ogām, kurus sauc par ananasu zemenēm (Pineberries), jo tām ir izteikts ananasu aromāts.

CITI ŠOBRĪD LASA

Balto ogu šķirnēm ir daži trūkumi – nav lielas ražas, ogas ir samērā mazas un nav izturīgas transportējot, vairākumam ogu ir tikai viduvēja garša. Jāņem vērā, ka daudzām šķirnēm nepieciešams blakus audzēt kādas citas dārza zemenes apputeksnēšanai.

Šķirnes

‘White Dream’
Arhīva foto

• Balto mēnešzemeņu šķirnes: ‘Albicarpa’, ‘Krem’, ‘Pineapple Crush’, ‘White Delight’, ‘White Giant’, ‘White Solemacher’, ‘White Soul’, ‘Belosņežka’, ‘Žoltoje Čudo’.

• Čīles zemenes (cēlušās no Fr. chiloensis): ‘Island of Lernuy’, ‘Termas de Tolhuace’ u.c.

• Ananasu zemenes (Čīles un Virdžīnijas zemeņu krustojumi): ‘White Carolina’, ‘White Dream’, ‘White D’, ‘White Pine’, ‘Natural Albino’, ‘Strawbino’.

• Citas baltās šķirnes: ‘Keoki’, ‘Snow White’, ‘White Jewel’.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.