Ekonomika
Bizness

Irlavā darina ekskluzīva dizaina ziemas līdzsvara šļūcamrīkus bērniem – “WiU”9


Artūra radītais braucamrīks sver 2,5 kg, tāpēc bērniem ir viegli to dabūt atpakaļ kalnā, lai no jauna izbaudītu šļūcienu. Īpaši izliektais rāmis slāpē triecienus, tāpēc ir saudzīgs pret bērna muguru.
Artūra radītais braucamrīks sver 2,5 kg, tāpēc bērniem ir viegli to dabūt atpakaļ kalnā, lai no jauna izbaudītu šļūcienu. Īpaši izliektais rāmis slāpē triecienus, tāpēc ir saudzīgs pret bērna muguru.
Foto – Ivars Bušmanis

Meistars, kas Latvijas bagātībai piešķir ļoti īpašu veidolu, – Artūrs Immermanis – Irlavā 1841. gadā celtā skolotāju semināru ēkā izveidojis darbnīcu un tur rada īpašus dizaina produktus no koka. Viņš ir jauns un radošs cilvēks, no kura labas idejas spraucas laukā, tā teikt, pa visām vīlēm. 2015. gada aprīlī nodibināja SIA “Immerman Wood­works”, kura lielais izrāviens, šķiet, vēl tikai priekšā, taču jau šobrīd nav bail apgalvot, ka šā uzņēmuma vārds nepaliks nepamanīts.

 

Prieks bērniem un vecākiem

Artūrs izmācījies kok­apstrādi un pēc pastrādāšanas citās jomās gan Latvijā, gan ārzemēs tomēr sapratis, ka koks ir viņa stihija. Ideju Artūram ir daudz, un daļa no tām jau kļuvušas taustāmas. Radīti un realizēti sarežģīti apstrādājamā ābeles koka virtuves dēlīši, ekskluzīvi apdedzināta jeb melnināta koka virtuves piederumi, mīklas ruļļi, arī individuāla pasūtījuma dizaina soli, mēbeles un citi meistarstiķi, taču galvenais produkts, uz kuru meistars koncentrējies un ar ko patiesībā viss sācies – sniega braucamrīks bērniem. Reti kurš bērns rotaļājoties reiz nav saucis: “Vīū-vīū-vīū…” Mazliet pielāgojot šo bērniem mīļo saukli ārzemju tirgum, arī radies Artūra veidotā slēpj­riteņa nosaukums – “WiU”.

Iedvesmu radīt šādu ziemas līdzsvara riteni bez riteņiem jeb slēpjriteni, devis Artūra dēls. “Puika jau no agrām dienām bija ļoti aktīvs. Vasarā vecvecāki bija sarūpējuši viņam balansa skrejriteni. Pienākot ziemai, domāju, kā šo lielisko aktivitāti varētu pārcelt uz ziemu. Bet, tā kā esmu ar koku uz tu, tad nespēju tam pašam skrejritenim riteņa vietā vienkārši pielikt slēpi. Man vajadzēja izstrādāt kaut ko savu,” atminas Artūrs.

Radi un draugi apbrīnojuši Artūra pirmo izveidoto eksperimentālo koka braucamo dēlam, un tas iedvesmojis domai par biznesu. Pēc pirmā prototipa radīšanas gan “WiU” piedzīvojis daudz pārmaiņu. Vērojot ar to braucam savu puiku, Artūrs sapratis, kas uzlabojams un maināms. “Esmu sīkumains, un man patīk lietas līdz pēdējam nostrādāt, lai justos pilnīgi drošs, to palaižot pasaulē, un varu 100% garantēt, ka tas stabili kalpos 5 – 10 gadus,” stāsta meistars.

 

Gan pagalmā, gan no kalna

“WiU” detaļas tiek līmētas no daudzām plānām bērza un ozola finiera kārtām, kas pēc tam izliektas, iegūstot vajadzīgo formu. Braucamais piemērots 3 – 5 gadus veciem bērniem, taču nu jau tapšanas stadijā arī otra izmēra “WiU” – 5 – 7 gadus veciem aktīvistiem. Ar to var šļūkt gan no kalna, gan pa līdzenumiem, turklāt Artūra bērni pierādījuši, ka nav obligāti nepieciešama perfekti noplacināta sniega virsma – stumdīties ar “WiU” netraucē arī nelielas kupenas lauku mājas pagalmā. “Velkot bērnu ragavās, vecākiem karsti, bērniem auksti un drīz vien garlaicīgi. Šļūcot ar “WiU”, bērns aktīvi kustas, tāpēc ir vēlēšanās svaigā gaisā un kustībā pavadīt daudz vairāk laika,” stāsta Artūrs.

“WiU” jau vairākas sezonas var iznomāt Milzkalna slēpošanas trasē, un bērni tos atzinīgi novērtējot. Tiesa, Latvijas ziemas pēdējos gados ir visai nedraudzīgas sniega aktivitātēm silto un mainīgo laikapstākļu dēļ, tālab Artūrs plāno “WiU” eksportēt uz valstīm, kur ziema stabilāka un reljefs kalnaināks, kā arī maksātspēja lielāka, piemēram – Šveici, Austriju, Norvēģiju. Bet, lai braucamais būtu praktisks arī Latvijā, Artūrs šobrīd strādā pie “WiU” divi vienā izstrādes, kam slēpītes varēs nomainīt pret riteņiem. Tas solās tapt gatavs jau šopavasar. Padomā esot arī ķerties klāt līdzīga pieaugušo slēpjriteņa izstrādei.

Meistars nenoliedz, ka viņa radītie produkti ir premiumklases izstrādājumi, taču tas saistīts ar augsto pašizmaksu, kas veidojas lielā roku darba, produktu smalko dizaina, kvalitātes un funkcionalitātes nianšu dēļ. Piemēram, “WiU” iegādājams par 199 eiro, ābeles koka virtuves dēlītis – par 30 eiro.

 

Izmanto visas iespējas

Artūra sapnis ir spēcīga komanda, kas radīto produktu virzītu tirgū, jo jau tagad, kad jāsāk vairāk domāt par mārketingu, jūtams, ka vienam to paveikt grūti. Liels atspaids Artūram savu ideju virzīšanā ir savulaik projektu vadības kursos un “Nordea” biznesa skolā apgūtais.

Šobrīd uzņēmumā līdzās pašam Artūram pagaidām darbojās vēl viens darbinieks – veselu gadu ar programmas “Jauniešu garantija” līdzfinansējumu.

Konkursā “Laukiem būt!” Artūrs ar savu izveidoto produktu ieguva pirmo vietu nominācijā “Ideja nelauksaimniecībā”, balvā saņemot 2500 eiro. Izmantojis arī Nodarbinātības valsts aģentūras atbalsta finansējumu jaunajiem uzņēmējiem. Par Lauku atbalsta dienesta projekta ietvaros iegūto naudu “Immerman Woodworks” darbnīcā pamazām jau iemājo jaunas, mūsdienīgas iekārtas, kā Artūrs saka, bez tādām mūsdienīgas galdniecības vairs nevar iztikt. Visvairāk gaidītā no tām ir CNC frēzēšanas iekārta, kas galdniecībā nonāks jau tuvāko mēnešu laikā. Līdz šim koka meistarstiķi tapuši pamatā ar roku darbu un standarta galdniecības iekārtām, kā arī izmantojot ārpakalpojumus, draugu un paziņu palīdzību. Jaunās iekārtas un presformu pieejamība padarīs procesu mehanizētu. Daudzas detaļas būs iespējams izgatavot lielākā skaitā un īsākā laikā, tādējādi tuvoties lielajam mērķim – iekarot eksporta āres.

“Ja prot strādāt, diezgan daudz var izdarīt bez dārgām un specifiskām iekārtām, taču tās procesu padara ērtāku un ātrāku, līdz ar to iespējams palielināt jaudu,” norāda Artūrs. Ieguldījumi darbnīcas izveidei un pilnīgi jaunu ražojumu izstrādei ir vajadzīgi lieli, taču Artūrs ir lielisks piemērs, kā šos izdevumus palīdzēt nosegt, maksimāli izmantojot dažādu projektu piedāvātās iespējas. “Jaunam uzņēmējam iegūt starta finansējumu no komercbankām ir faktiski neiespējami, tāpēc izmantoju visas citas iespējas, ko vien varu,” atklāj Artūrs.

 

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

IR
Ilmārs Randers
Ekonomika
900 km par 300 miljoniem: beidzot publisko karti ar ceļu posmiem, ko plāno saremontēt. Kurš un kā pieņēma gala lēmumu?
7 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. Par īri nemaksā, pa pagalmu skraida pliknes, skan šāvieni: īrnieks miljonu vērtu īpašumu Jūrmalā pārvērš par “bomžu” māju
5 stundas
LE
LETA
Pasaulē
FOTO. Baltkrievijā turpinās vērienīgi protesti: Minskas ielās izgājuši tūkstošiem cilvēku
4 stundas
AO
Andris Ozoliņš
Dabā
“Vilks kļūtu zaļš aiz skaudības.” Krišjānis Lielupes krastā uzbūvējis salmu māju tikai no vietējiem materiāliem 1
14 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
VIDEO. Jēkabpilī notikusi smaga divu traktoru sadursme 1
8 stundas