Istabas augi uzlabo gaisa kvalitāti un arī noskaņojumu.
Istabas augi uzlabo gaisa kvalitāti un arī noskaņojumu.
Publicitātes foto

Ko varam mājoklī izmainīt, lai mājsēdi padarītu pēc iespējas omulīgu? 4

Rebeka Rogale, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Sievietes spēks un iedvesma: 10 ietekmīgas dāmas līderes, kas veidojušas Latvijas vēsturi 29
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosaucis 10 politiķus, kuru pieļautās kļūdas būtiski ietekmējušas Latvijas politisko un ekonomisko situāciju 137
Kokteilis
Viņi dzīvo, lai piedzīvotu! 10 vārdu īpašnieki, kuros mīt nepiesātināms ceļotāja gars 12
Lasīt citas ziņas

Ko varam mājoklī izmainīt, lai mājās sēdēšanu padarītu ne tik vientulīgu vai nomācošu, bet pēc iespējas omulīgu? Temperamenta, kā arī ģimenes stāvokļa un dzīvesveida atšķirību dēļ vajadzības katram var būt pat galēji pretējas.

Tiem, kas dzīvo vieni, šobrīd visvairāk pietrūkst sabiedrības, sarunu un uzmundrinošu kolektīvu nodarbju, savukārt tiem, kas katru dienu spiesti pavadīt kopā lielākā ģimenes pulkā un, iespējams, diezgan nelielās telpās, svarīgāka būs iespēja norobežoties kaut vai uz kādu laiku. Iespējams, ka aktualizējas arī dažādu lietu glabāšana un uzturēšana kārtībā.

CITI ŠOBRĪD LASA
Jebkurā gadījumā, veicot pārmaiņas, jārēķinās ar mazākām vai lielākām papildu izmaksām, bet tas tomēr būs tā vērts.

Pārmaiņas, kas palīdzēs visiem

Dzīvespriecīgāku noskaņu palīdz radīt dzeltenā krāsa.
Publicitātes foto

Daudz gaismas. Tas, ka mājsēde iekritusi gada tumšākajā laikā, padara to vēl nomācošāku. Tāpēc pirmais, ko ieteicams savā mājoklī pamainīt, ir apgaismojums.

Šoreiz – jo gaismas vairāk, jo labāk. Lai to nodrošinātu, noderēs visdažādākie līdzekļi, sākot ar eglīšu virtenēm, svecēm, lukturiem un dažādām gaismu atstarojošām, dekoratīvām virsmām, beidzot ar papildu gaismas ķermeņiem, kam nav vajadzīga speciāla instalācija, – stāvlampām, galda lampām, pārnēsājamiem gaismas ķermeņiem vai luminiscējošiem interjera dekoriem.

Dzīvespriecīgi toņi. Līdz ar dienasgaismas trūkumu telpās nepietiek arī saulaino, dzīvespriecīgo noskaņu. To palīdzēs labot dzeltenā krāsa, ko var izmantot gan nelielās devās aksesuāros – tekstilā, traukos, dekoratīvos priekšmetos –, gan lielākos laukumos, nokrāsojot tajā, piemēram, vienu sienu vai durvis.

Līdzīgi, bet nedaudz citādi kā dzeltenais, darbojas zaļās krāsas salātzaļie toņi. Tie telpā ienes tik nepieciešamo svaigumu, dzīvesprieku un uzlabo koncentrēšanās spēju un domāšanu.

Uzlabota gaisa kvalitāte un istabaugi. Ilgstoši uzturoties telpās, arvien svarīgāka kļūst gaisa kvalitāte tajās. Te līdzēs bieža un laba vēdināšana, kā arī noderēs gaisa mitruma mērītājs, ko var iegādāties būvniecības preču veikalos. Par normālu mitrumu telpā tiek uzskatīts rādītājs no 40 līdz 60%.

Ja gaiss sausāks, vēlams iegādāties kādu mitrināšanas ierīci, piemēram, nelielu galda strūklaciņu. Savukārt, ja gaiss mitrāks, ieteicams lietot mitruma savācējus, kas iegādājami ar dažādu jaudu, dažādos izmēros un cenās. Gaisa kvalitāti un arī noskaņojumu palīdz uzlabot istabaugi, kas ienes telpās dabas klātbūtni. Pavisam drīz jau varēs sākt audzēt pirmos zaļumu dīg­stus, iekārtojot tiem vietu logu tuvumā.

Reklāma
Reklāma

Pārmaiņas, kas jāpielāgo pēc vajadzības

Improvizētu darba vai mācību vietu var iekārtot nišā vai iebūvētā skapī.
Publicitātes foto

Ērta vieta hobijam. Cilvēku raksturu dažādības dēļ atšķiras arī nodarbes, kas sniedz emocionālu piepildījumu un atpūtu. Vienam būs nepieciešama klusa vieta lasīšanai, rokdarbiem vai mūzikas baudīšanai, citam – pietiekami daudz vietas mājas treniņam, cita veida aktīvai kustībai vai nodarbēm ar dažādām kolekcijām, bet vēl kādu iepriecinās netraucēti vannas vai pirts prieki.

Tā kā izklaides iespējas ārpus mājas šobrīd ir maksimāli ierobežotas, jāpadomā, kā nodrošināt katram ģimenes loceklim vismaz vienu iepriecinošu nodarbi. Iespējams, ka atvēlēto telpu katram jāizmanto rindas kārtībā vai arī tā radoši jāpielāgo ātrai pārkārtošanai.

Iespēja norobežoties vai sakārtot lietas. Nav viegli katram ģimenes loceklim atrast individuālu vietu darbam un mācībām, kas turklāt norit vienlaikus. Šim nolūkam var noderēt aizslietņi, uz laiku pārbīdītas plauktu sistēmas, aizkari vai žalūzijas, darba virsmas iekārtošana nišā vai iebūvētā skapī. Nereti kņadu mājās palielina arī nesakārtotas lietas – apģērbs, darba un hobija piederumi, nekārtība virtuvē. Šeit var līdzēt papildu kartona vai koka kastes, kurās uz laiku ieliek visu, kas traucē, bet vēlāk kopīgi sašķiro un novieto atpakaļ tam paredzētajās glabātavās.

Jaunās tehnoloģijas, mūzika un aromāti, fotogrāfiju izdrukas un posteri. Iespējams, ka der padomāt par jaudīgāku interneta pieslēgumu, lai attālinātā strādāšana un komunikācija būtu ērtāka.

Tos, kuri jūtas vientuļi, iepriecinās sarunas vai pat jautras ballītes “zoom” platformā, savukārt papildus pievienotas datorprogrammas palīdzēs ikvienam baudīt iemīļotāko mūziķu un mākslinieku tiešsaistes labākā kvalitātē, piedalīties attālinātos sporta treniņos, hobiju nodarbībās, kā arī sniegs iespēju apgūt ko jaunu.

Emocionālo labsajūtu palīdzēs uzlabot draugu, ģimenes locekļu vai kopīgo ceļojumu fotogrāfiju izdrukas un posteri, kuru noformēšana radīs arī radošu nodarbi ilgākam laikam, kā arī iemīļoti aromāti, ko iespējams gan pagatavot pašiem, gan iegādāties smaržu kociņu, aerosolu, gaisa atsvaidzinātāju, aromatizētu putekļu sūcēja šķidrumu u. c. veidā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.