Madonā Smeceres sila slēpošanas kompleksa distanču slēpošanas trasēs šoziem valda īsti ģimeniska gaisotne, un sniega sega regulāri tiek papildināta ar mākslīgo sniegu, lai slēpot te varētu līdz pavasarim.
Madonā Smeceres sila slēpošanas kompleksa distanču slēpošanas trasēs šoziem valda īsti ģimeniska gaisotne, un sniega sega regulāri tiek papildināta ar mākslīgo sniegu, lai slēpot te varētu līdz pavasarim.
Foto: Zigmunds Bekmanis

“Nav brīvu vietu.” Ziemas prieki pandēmijas apstākļos. Svarīgākais, kas jāzina 2

Zigmunds Bekmanis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Pēc gandrīz divu gadu pārtraukuma beidzot iestājusies ziema ar salu un sniegu, mudinot pasteigties ziemas prieku baudītājus. Vadošie Latvijas slēpošanas kalni pirmos slēpotājus sagaidīja jau drīz pēc sala iestāšanās decembra otrās dekādes sākumā, taču Covid-19 pandēmija ieviesusi būtiskas izmaiņas ierastajā kalnu izmantošanas kārtībā.

EL
Egils Līcītis
Stāsti
“Ja sektantu ideoloģija attīstīsies sekmīgi, latviešu valsti var klapēt ciet.” Saruna ar politisko notikumu vērotāju Mārci Bendiku 48
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Vīrietis bija šokēts, kad aiz grāmatu plaukta atklāja slepenu tuneli, kurā atrada vecu seifu. Kas tajā bija ieslēgts? 6
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Kaspars Kambala sarīko pamatīgu skandālu, jo sieva bez viņa atļaujas nopirkusi jaunus krēslus 18
5 stundas
Lasīt citas ziņas
Lai tiktu uz pāris stundām paslēpot, jāpiesakās rezervēšanas sistēmā “Bookla”, kas regulē, cik cilvēku vienlaikus drīkst atrasties uz kalna, nepārkāpjot valstī noteiktos pulcēšanās un distancēšanās ierobežojumus.

 

Viens no flagmaņiem – Gaiziņš

“Kopš slēpošanas sezonas sākuma mums ir bijušas tikai četras brīvdienas. Darba laiks ir sadalīts ik pa divām stundām ar 45–50 cilvēkiem, kas var atrasties trases teritorijā. Situāciju kontrolē trīs cilvēki – viens palīdz pie pacēlāja pieāķēties, otrs kalna galā uzrauga noāķēšanos, bet trešais ir rindas regulētājs, kurš seko līdzi attālumam starp gaidītājiem,” jauno kārtību ieskicē slēpošanas kalna “Gaiziņš” saimnieks Juris Stradiņš.

CITI ŠOBRĪD LASA
Attālums starp pacēlāja enkuriem ir 25 metri, un tas nozīmē, kamēr divdesmit cilvēki brauc ar pacēlāju kalnā, apmēram desmit slēpo lejā un piecpadsmit stāv pie pacēlāja.

“Drūzmēšanās nenotiek, jo lejā ir tunelis, lai izretinātu gaidītājus. Atpūtas kompleksā darbojas arī kafejnīca, kur var pasūtīt siltu maltīti, lai to notiesātu svaigā gaisā. Sākumā bažījamies, kā būs, bet cilvēki ir noilgojušies pēc ziemas, ar sapratni izturas pret ierobežojumiem, bauda atpūtu un priecājas. Visas dienas garumā kurinām arī divus ugunskurus, lai visiem mājīgāk,” stāsta kalna saimnieks.

Sniega segai pārklājot Kurzemi, var teikt, ka nu jau ziemas priekus var baudīt visā Latvijā. Sākusi darboties arī “Lemberga hūte” Ventspilī (iesācēju mācību trase), “Rāmkalni”, Rēķu kalns Madonas pievārtē, kas pērn nestrādāja. Klāt nākusi jauna slēpošanas vieta Sarkaņkalns (203,5 m v. j. l.) Rēzeknes novada Verēmu pagastā pie Adamovas ezera. Te darbojas divi pacēlāji (lielais “tablešu” un mazais “troses” pacēlājs), pieejamas vairākas trases gan lēzenajā, gan stāvajā kalna pusē, tostarp arī ragaviņu nogāze.

 

Slēpošana jāplāno laikus!

Sakarā ar neparasto situāciju (pandēmija, daudzi Alpu kūrorti ārzemniekiem slēgti) šoziem kalnu slēpošana pārvērtusies par teju neiespējamo misiju. Par to pārliecinājos pats, vēlēdamies rezervēt laiku Milzkalnā, kur rezervācija tiek atklāta katru dienu plkst. 13 uz trešo dienu, piemēram, 15. janvārī uz 17. janvāri.

Jau pēc pāris minūtēm “Bookla” sistēmā parādījās uzraksts: “Nav brīvu pieraksta vietu”, un tā vairākas dienas pēc kārtas.

Milzkalns stundā vienlaikus uzņem 60 slēpotājus, un vietas tiek momentā izķertas. Sistēmas priekšrocība ir tā, ka par rezervāciju uzreiz nav jāmaksā un to var anulēt, ja nu tomēr nesanāk atbraukt uz kalnu. Tā ir pēdējā cerība tiem, kuri nepaspēja ieklikšķināt savu laiku.

Savukārt Riekstukalnā rezervācija tiek atvērta ik dienu plkst. 12 katrai ceturtajai dienai uz priekšu, Ozolkalnā pie Cēsīm – katru dienu plkst. 21 trīs dienas uz priekšu (vienai dienai), bet Siguldas pilsētas trasē – reizi trīs dienās plkst. 18 trīs dienām uz priekšu. Savukārt Žagarkalnam/Cīruļkalnam ir sava rezervācijas sistēma ar soli divas dienas iepriekš, un šajā nedēļas nogalē te darbosies arī Skolnieku kalns, varbūt pat Garais kalns, rodot iespēju ierasties lielākam skaitam slēpotāju.

Labāka situācija ir Latgalē Egļukalnā (Daugavpils nov.) un Sarkaņkalnā, kur slēpotgribētāju nav tik daudz un šobrīd pieejama laiku izvēle. Pacēlāja kartes iegādei uz vienu stundu jārēķinās ar 8–13 eiro, uz divām stundām pāris eiro nāks klāt.

Svarīgi atcerēties, ka, arī braucot uz kalnu, maskas tomēr jāņem līdzi. Tās noderēs, gan gaidot rindā, gan saņemot nomas pakalpojumus, kaut ekipējuma izsniegšana tiek organizēta ārā vai pie lodziņa.

 

Smeceres sils – ­distančnieku paradīze

Pēdējās dienās sniega sega būtiski papildinājusies visā Latvijā, un nedēļas nogalē sinoptiķi sola kārtīgu salu, tādēļ īstais laiks sameklēt noputējušās distanču slēpes, lai izveidotu savu veselības trasīti pa mežu, pļavu vai tīrumu dzīvesvietas tuvumā, vai arī dotos uz kādu profesionāli veidotu trasi, piemēram, Smeceres silu Madonā.

Šis atpūtas komplekss piedāvā arī nakšņošanu mājīgos guļbūves namiņos, kas šā brīža apstākļos lieliski piemēroti ģimeņu atpūtai. Tādēļ brīvdienās atpūsties pie mums ierodas cilvēki no visas Latvijas, atklāj sporta biedrības “Savējie M” slēpju nomas vadītājs Juris Borovikovs. Te izbūvēta arī starptautiskajiem standartiem atbilstoša biatlona šautuve.

Citus gadus gandrīz katru sestdienu svētdienu Smeceres silā notika dažāda mēroga sacensības un ierindas slēpotāji trases varēja izmantot tikai pēcpusdienā. Tagad līdz 7. februārim – ārkārtas stāvokļa beigām – sacensības netiek rīkotas, un sniega priekus pilnībā var izbaudīt valsts iedzīvotāji. Tā arī notiek, par ko pārliecinājos aizvadītās nedēļas nogalē, kad Smeceres silā valdīja patiešām jauka, ģimeniska atmo­sfēra. Ar pilnu jaudu strādāja sniega lielgabali, bērni un vecāki kopā slēpoja gan mazo (1 km), gan lielo (2,5 km) apli ap sporta bāzi un, ja vēlējās, varēja doties 15 km garajā meža trases piedzīvojumā vai šļūkt ar ragaviņām no slidkalniņa un izmantot sniega rampu. Spriežot pēc brīvu vietu trūkuma auto stāvlaukumā, cilvēku bija daudz, taču uz trasēm to nevarēja manīt. Maksa par slēpošanu simboliska – 1 eiro bērniem, 2 eiro pieaugušajiem par dienu, nomas slēpošanas komplekts attiecīgi 3 un 6 eiro. Trases ir apgaismotas līdz plkst. 20.

Ar distanču slēpošanu var nodarboties arī ziemas sporta centrā “Mežinieki” Alūksnē, kur pieejama apgaismota piecu kilometru trase gan slidsolim, gan klasiskajam solim. Vēl ir viena un divu kilometru apļi, kā arī slēpošanas stadionā noblietēts aplis bez kāpumiem iesācējiem. Slēpot iespējams arī sporta bāzes “Jankas – Jaujas” teritorijā pie Pļaviņām, slēpošanas un biatlona kompleksā “Priekuļi” pie Cēsīm, Jēkabpils Mežaparkā, Valmieras “Baiļos” un citviet Latvijā, pateicoties vietējo entuziastu pūlēm.

 

Citi ziemas prieki

Ierobežojumu dēļ aktīvās atpūtas pasākumi pašlaik plaši netiek reklamēti, taču meklējot, iespējams, var atrast iespējas arī paslēpot zirgu vai suņu vilktā pavadā, kaut daudzi kādreizējie šādu pakalpojumu sniedzēji vairs ar to nenodarbojas, piemēram, “Forsteri”. Pie ziemas priekiem noteikti pieskaitāmas arī pastaigas dabā.

Dziļā sniega dēļ daudzas dabas takas varētu būt grūti pieejamas, taču izslēpojamas vai izbrienamas ar sniega kurpēm. Ja negribas nekur tālu doties, janvārī vēl iespējams apmeklēt pastaigu taku “Ziemas gaismas dārzs” LU Botāniskajā dārzā (Kandavas ielā 2), kur vienvirziena maršrutā apskatāmas divdesmit gaismas instalācijas, kuras veidojuši labākie Latvijas gaismotāji. Takas ierīkotāji noteikuši desmit metru distancēšanos katrai mājsaimniecībai. Biļetes 6–10 eiro (bērniem līdz 7 g. v. un cilvēkiem ar īpašām vajadzībām – bez maksas) iegādājamas “Biļešu paradīzē” uz noteiktiem laikiem.

Kā uzzināju Rīgas domē, šobrīd pilsētā darbojas bezmaksas mākslīgā ledus slidotavas pie 84. vidusskolas, Daugavgrīvas vidusskolas, reģionālajiem sporta centriem “Sarkandaugava” un “Ķengarags” un Ziemas sporta un atpūtas parkā Uzvaras bulvārī.

SAISTĪTIE RAKSTI

Galvaspilsētā ar pilnu jaudu jau darbojas arī slēpošanas trase un inventāra nomas punkts gan Uzvaras bulvārī, gan Lucavsalā. Tuvākajā laikā tiks uzsākta trases ierīkošana pie Rīgas 84. vidusskolas sporta laukuma Lielvārdes ielā 141. Slēpošanas trases būs pieejamas bez maksas, bet nomas punkti strādās no plkst. 10 līdz 21. Vairāk: “www.rigaslepo.lv”.

Publiskā slidošana ledus hallēs vietām ir atļauta (“Volvo” – Rīgā, Jūrmalas gatvē 78d), vietām vēl ne (Jūrmalā, Majoros), izmaiņām jāseko līdzi šo sporta kompleksu mājas lapās.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Posts un neraža! Madonas novadā lācis pamatīgi izpostījis biškopības saimniecību 33
2 dienas
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Daudzi saimnieki saka, ka kartupeļu ražas šogad ir katastrofa. Tupeņu cenas ir dubultā un nekas neliecina, ka tās varētu samazināties 25
1 diena
LE
LETA
Laukos
“Zemnieku saeima”: Provizoriskais dārzeņu ražas zudums šogad varētu būt apmēram 30% 13
3 dienas
Ieva Ēvalde
Laukos
Aitu sūkalu želejkonfektes, ēdamas kafijas glāzītes, circeņu milti – “Riga Food” šogad piedāvā sevišķi plašu jaunradītu produktu klāstu 10
5 dienas
EL
Egils Līcītis
Stāsti
“Ja sektantu ideoloģija attīstīsies sekmīgi, latviešu valsti var klapēt ciet.” Saruna ar politisko notikumu vērotāju Mārci Bendiku 48
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Vīrietis bija šokēts, kad aiz grāmatu plaukta atklāja slepenu tuneli, kurā atrada vecu seifu. Kas tajā bija ieslēgts? 6
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Kaspars Kambala sarīko pamatīgu skandālu, jo sieva bez viņa atļaujas nopirkusi jaunus krēslus 18
5 stundas
AJ
Anita Jaunbelzere
Laukos
Brīvdienu mājiņa mēneša laikā! Cik maksā Latvijā radīti koka karkasa namiņi? 31
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Nelielies šodien, citādi veiksme no tevis novērsīsies! Horoskopi 16.septembrim
19 stundas
Lasīt citas ziņas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
“Nav ļaunuma bez labuma!” MKPC apmāca meža īpašniekus un aizstāv viņu intereses 2
8. septembris, 2021
Inita Šteinberga
Ziņas
Šogad sēnes pašas lec groziņos – spēj tik lasīt. Kā to pareizi darīt, lai nenodarītu tām pāri? 5
7. septembris, 2021
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
“Tā ir totāla šmaukšanās!” Atsevišķi tirgotāji krāpjas ar zemāku PVN 30
6. septembris, 2021
AJ
Anita Jaunbelzere
Laukos
“Es neesmu tāds – acis ciet, lai aug!” Juris Ozoliņš dalās pieredzē, ko tas nozīmē Latvijā kopt mežus 3
4. septembris, 2021
LE
LETA
Laukos
Gustavs Norkārklis: Šogad varētu būt laba griķu raža! 3
4. septembris, 2021
IM
Ingrīda Mičāne
Ziņas
Priedes čiekurs – zaptē un šokolādē. Bērnu veselības labad Artimoviču ģimene pievēršas čiekuru pārstrādes biznesam 63
4. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Migranti bēg no sliktās Latvijas, bet baltkrievi viņus glābj… Deputāte par Baltkrievijas izplatītās dezinformācijas absurdumu 14
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvijai ir trūkuši veiksmes stāsti, taču netrūkst skandālu.” Eksperte par biržu, kas lielā mērā ir ekonomikas spogulis 3
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Briedis pēc vairāk nekā gada pārtraukuma atgriezīsies ringā. Ar ko pirmā cīņa? 1
30 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
“Jo ātrāk runāsim par potenciālo krīzi, jo ātrāk spēsim tai sagatavoties.” Nemiro par to, vai iedzīvotājiem jāsavelk jostas un jāgatavojas krīzei? 8
58 minūtes
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Veselības ministrs Daniels Pavļuts kļuvis par dvīņu tēti 2
2 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
APTAUJA. Vai, jūsuprāt, nevakcinētajiem vajadzētu lielākus ierobežojumus? 80
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Trakākais ir tas, ka šobrīd esam lielāko izaicinājumu priekšā, bet mums vairs neviens tam netic.” Cipule ir nobažījusies 84
3 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Krāsaina, aromātiska un ļoti garšīga: ķirbja krēmzupa ar tīģergarnelēm, ingveru un konjaku
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Elpu aizraujošs skats! Suns Ouka kopā ar saimnieku paraplānā laižas pāri kalniem 1
8 stundas
EL
Egils Līcītis
Stāsti
“Ja sektantu ideoloģija attīstīsies sekmīgi, latviešu valsti var klapēt ciet.” Saruna ar politisko notikumu vērotāju Mārci Bendiku 48
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Vīrietis bija šokēts, kad aiz grāmatu plaukta atklāja slepenu tuneli, kurā atrada vecu seifu. Kas tajā bija ieslēgts? 6
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Multimākslinieks Kašers paziņo par drosmīgām pārmaiņām: “Vecais Kašers ir “miris”! Es jūtos kā jauns cilvēks!” 50
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Tiek ievēlēti cilvēki, kuri pieņem absurdus lēmumus,” Circene par neuzticību un jauno partiju “bumu” 39
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“30 gadus valdība ir šķēlusi sabiedrību un cilvēki no tā ir noguruši,” Ģirģens par nacionālās drošības apdraudējumu 27
1 diena
AJ
Anita Jaunbelzere
Laukos
Brīvdienu mājiņa mēneša laikā! Cik maksā Latvijā radīti koka karkasa namiņi? 31
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es cēlos kājās un mācījos staigāt”: latviešu mūziķis Igo atklāti par pastāsta par pārdzīvoto pēc traģiskās autoavārijas 8
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Latvijā palielinājusies vidējā mēnešalga. Mūrniece skaidro savu variantu, no kurienes iegūta nauda 26
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Dusmīgs par nesaņemto algu vīrietis ar ekskavatoru sadauza vairākas darba mašīnas
14:05
LE
LETA
Ziņas
Briedis pēc vairāk nekā gada pārtraukuma atgriezīsies ringā. Ar ko pirmā cīņa? 1
13:35
AB
Anda Buševica
Ziņas
„Džeimss, Vilis, Baiba un citi”. Anda Buševica recenzē iestudējumu “Dublinieši Miera ielā” Jaunajā Rīgas teātrī
13:30