Latvijā
Sabiedrība

“Ar vienu roku dod un ar otru paņem atpakaļ.” Tiesībsargs par nodokļu reformu1

Foto: LETA/Paula Čurkste

Nodokļu reformas mērķis mazināt nevienlīdzību netiek sasniegts, turklāt saistībā ar to noklusēta virkne dažādu blakņu, trešdien žurnālistiem uzsvēra tiesībsargs Juris Jansons.

Tiesībsargs šodien prezentēja rezultātus pētījumam “Nodokļu reforma – neapliekamā minimuma, atvieglojumu un attaisnoto izdevumu piemērošanas problēmu, efektivitātes un risinājumu izvērtējums”.

Jansons uzsvēra, ka saistībā ar nodokļu reformas ieviešanu tika noklusēta virkne dažādu blakņu, kas veicinās situāciju, kurā daļa iedzīvotāju saņemt nodokļu atmaksu, bet otrai daļai veidosies nopietns nodokļu parāds.

Veiktā nodokļu reforma potenciāli nostāda ķīlnieka lomā jaunās māmiņas un ģimenes ar bērniem, intervijā LNT raidījumā “900 sekundes” teica Jansons.

Pēc viņa teiktā, solītie reformas rezultāti nesakrīt ar izveidojušos situāciju. “Ar vienu roku dod un ar otru paņem atpakaļ,” klāstīja tiesībsargs.

Nodokļu reforma neveicinot mazo algu saņēmēju ienākumus vairošanos, jo liela daļa pat nekvalificējas atvieglojumiem. Savukārt lielo algu saņēmējiem, kas pērn piedzīvojuši nelielu ienākumu kritumu, tas reformas iespaidā šogad kompensēšoties.

Kā pauda Jansons, faktiski arī izveidojusies situācija, jo vairāk bērnu, jo mazāki atvieglojumi.

Potenciāli problēmas varot būt arī jaunajām māmiņām, atgriežoties darbā. Faktiski viņām būs jāveic nodokļu piemaksa, teica Jansons, to skaidrojot ar Valsts ieņēmumu dienesta aprēķinu metodēm.

Viņaprāt, nodokļu sistēma to maksātājiem ir necaurredzama. Tiesībsargs pat pieļāva, ka jāveido uzkrājumi, jo var gadīties, kad godprātīgie nodokļu maksātāji var kļūt par parādniekiem.

“Man ir sajūta, ka galvenais fokuss bija uz nodokļu reformu uzņēmējdarbībā,” noteica Jansons, atzīstot, ka šajā jomā ir redzami pozitīvi soļi.

“Bet attiecībā uz iedzīvotājiem kaut kas ir piemirsts, aizmirsts, sasteigs, nav pārdomāts,” uzsvēra tiesībsargs.
Saistītie raksti

Tiesībsargs ir satraukts, ka patlaban vērojama satraucoša tendence, jo arvien palielinās iedzīvotāju skaits, kuri saņem zemus ienākumus, bet nodokļu reforma šo tendenci nesamazina.

Jansons ar ironiju sacīja, ka katram Latvijas iedzīvotājam jābūt nedaudz juristam, grāmatvedim un arī veselības aprūpes speciālistam, turklāt arī jaunā nodokļu reforma šo situāciju nav mainījusi. Daudz lielākam iedzīvotāju skaitam jāiesniedz gada ienākumu deklarācija, turklāt arī nodokļu iekasēšana prasa lielākus resursus, piebilda Jansons.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.