Sistēma aktīvi filtrē ikvienu lietotāja vārdu. Jo kā citādi izdzirdēt atslēgvārdu? Ierīce ir suns, kas gaida, kad pametīsi bumbiņu.
Sistēma aktīvi filtrē ikvienu lietotāja vārdu. Jo kā citādi izdzirdēt atslēgvārdu? Ierīce ir suns, kas gaida, kad pametīsi bumbiņu.
Foto: Kaspars Grinvalds/SHUTTERSTOCK

Vai Datu valsts inspekcija uzrauga personas datu izmantošanu viedierīcēs? 0

Tā saucamos gudros asistentus – tādus kā “Google Home” un “Amazon Echo” – izmanto jau desmitiem miljonu cilvēku. Lai izpētītu satiksmes intensitāti līdz darbam, lai pārslēgtu mājās skanošo mūziku, lai vienkārši uzzinātu ko jaunu.

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Deputāts Aldis Gobzems par prezidentu Egilu Levitu: “Viņš ir apkaunojums valstij…” 240
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Svelme neatkāpsies. Cik ilgi Latviju atkal pārņems karstums? 12
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kovids ir viltīga slimība” – ārste atklāj, kā izslimots vīruss turpina apdraudēt cilvēka veselību 120
12 stundas
Lasīt citas ziņas

Tomēr joprojām ir ļoti daudz cilvēku, kuri bailēs no izspiegošanas un noklausīšanās atsakās no iespējas šīs ierīces ielaist savās mājās. Izskatās, ka bailes nav tikai iedomas.

Darbs – sarunu noklausīšanās

Ietekmīgais biznesa portāls “Bloomberg” raksta, ka, piemēram, “Amazon” algo desmitiem tūkstošu cilvēku visā pasaulē, kuru vienīgais uzdevums ir noklausīties ar “Amazon Echo” ierakstītās sarunas, tādā veidā uzņēmumam cenšoties maksimāli efektīvi un ātri uzlabot ierīces darbību, pēc iespējas samazinot tās kļūdu un neatbildēto jautājumu skaitu. ‘

Varētu jau likties, ka mērķis cēls un vērsts tik vien kā uz ierīces attīstību, tomēr tādā veidā diezgan tiešā veidā kompānija iejaucas ikviena cilvēka privātajā dzīvē. Līdzīgi stāsti uzvirmo arī par “Apple Siri”, “Google Home” u. c. asistentiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Savos mārketinga kampaņu materiālos “Amazon” norāda, ka “Amazon Echo” ierīces balss “Alexa” dzīvo mākonī un nemitīgi kļūst gudrāka. Vairāki šie “Amazon Echo” darbinieki atklājuši, ka lielu lomu “Alexa” zināšanu uzlabošanā spēlē tieši viņi.

Šie “skolotāji” strādā visā pasaulē – ASV, Kostarikā, Indijā, Rumānijā u. c., līgumos stingri norādīts neizpaust nekādas darba detaļas. Darba diena ilgst deviņas stundas, katram darbiniekam ik dienu izejot cauri 1000 audioierakstiem, turklāt, ja darbiniekiem nepieciešama palīdzība, šie audioieraksti tiekot nodoti tālāk vēl nākamajiem darbiniekiem.

Noklausoties uzlabo ierīču sniegumu

Kā strādā gudrie asistenti? Gan “Amazon Echo”, gan “Google Home” u. c. paļaujas uz atslēgvārdu izdzirdēšanu. “Echo” gadījumā tas ir “Alexa”, bet “Google” gadījumā “OK Google” – pēc šiem vārdiem sistēma automātiski sāk klausīties, ko jūs tai sakāt. Tomēr nav arī tā, ka līdz šī atslēgvārda izdzirdēšanai ierīces ausis jeb mikrofons ir izslēgts. Portāls “Tech Talks” norāda, ka līdz tam sistēma aktīvi filtrē ikvienu lietotāja vārdu. Jo kā citādi izdzirdēt atslēgvārdu?

Ierīce ir suns, kas gaida, kad pametīsi bumbiņu. Tomēr visus šos vārdus, kā jau minēju, ierīces filtrē, visus liekos vārdus uzreiz dzēšot no atmiņas, nevis sūtot uz kompānijas serveriem. Citādi serveri tiešā veidā būtu pārbāzti ar pilnīgi nevajadzīgu informāciju. Jāuzsver gan, ka visām šīm ierīcēm ir noklusējuma poga, kad ierīce tiešām neko nenoklausās, tomēr pētījumi rāda, ka reti kurš to jebkad ir izmantojis.

Kāda “Amazon” runas persona “Bloomberg” norādījusi, ka kompānija pret klientu privātumu un datu drošību izturas ļoti rūpīgi un sistēmas uzlabošanai izmanto tikai nelielu daļu ierakstu. “Informācija mums palīdz uzlabot balss atpazīšanas sistēmu, kas Aleksai palīdz labāk atbildēt uz cilvēku pieprasījumiem. Mums ir strikti tehniskie un operacionālie drošības pasākumi, kā arī nulles tolerance pret mūsu sistēmas ļaunprātīgu izmantošanu.

Darbiniekiem nav tiešas piekļuves informācijai, pēc kuras var identificēt personas vai personu kontus. Ar jebkuru informāciju apejamies ar augstu konfidencialitāti, izmantojam arī daudzfaktoru autentifikāciju, bez kuras piekļūt jebkāda veida informācijai nav iespējams, datus šifrējam un veicam sistēmas auditus,” teikts paziņojumā.

Tomēr savos mārketinga pasākumos uzņēmums nenorāda, ka sarunas ar Aleksu pēcāk var noklausīties arī trešā puse. Privātuma politikā tas gan ir norādīts, bet cik daudzi tiešām lasa privātuma politikas dokumentus? “Amazon” gadījumā klienti var izķeksēt iespēju “Amazon” izmantot lietotāja ierakstus. Tomēr tas īsti nelīdz – kā norāda pati kompānija, tāpat retu reizi ierakstus darbinieki var izmantot ierīces uzlabošanai.

Jāatceras, ka gudrie asistenti ne tikai noklausās sarunas, bet arī satur dažādu citu vērtīgu informāciju, piemēram, lietotāja konta numuru, ierīces seriālo numuru, kas, piemēram, kiberuzbrukuma vai jebkādas citas ielaušanās laikā var nonākt ļaundaru rokās. Tehniski neesot sarežģīti arī vienkārši atlasīt vajadzīgā upura ierakstus, to kopijas u. c. veida datus un tos pārsūtīt, kam un kur vien vajag.

No otras puses, gudrie asistenti ne ar ko daudz neatšķiras no viedtālruņiem un datoriem, kuri arī ir aprīkoti ar mikrofoniem un kamerām. Arī tās nav nemaz tik grūti izsekot, kā arī ir pilnas ar dažādu veidu informāciju. Uzlaužot šīs sistēmas, nodarītais ļaunums varētu būt daudzas reizes lielāks nekā asistentu noklausītās sarunas.

Privātuma nihilisms

Bet varbūt mēs nemaz neesam pelnījuši citādu attieksmi un iznākumu? Žurnālā “Vice” teikts – Mičiganas universitātes pētnieki atklājuši, ka kaut arī gudro ierīču (ne tikai asistentu, bet arī novērošanas kameru, televizoru u. c.) īpašnieki apzinās ierīču riskus un iespējamo ielaušanos privātajā dzīvē, lielākā daļa amerikāņu to neuzskata par lielu problēmu.

“Mani pārsteidz, cik daudz cilvēku pret savu privātumu izturas tik vieglprātīgi, norādot, ka “Google” un “Amazon” jau tāpat par viņiem zina daudz un vēl nedaudz informācijas nevienam par sliktu nenāks,” norādījis pētījuma līdzautors Florians Šaubs. Nākotnē šāda attieksme varot novest pie pilnīgas privātuma izzušanas.

Tomēr, kaut arī pētījuma rezultāti varētu likties pārsteidzoši, šāda veida nihilisms nav nekas jauns. Ar vārdiem esam par privātuma aizsargāšanu, bet darbos to nedarām, runājot kaut vai par biežu paroļu nomaiņu. Pētījums parādījis, ka gudro ierīču lietotāji arī ārkārtīgi reti izmantojuši iespēju tīmeklī apskatīt savas sarunas ar asistentu. Mākonī šīs sarunas var arī izdzēst. Paradoksāli, bet krietni vairāk cilvēku šos ierakstus izmantojuši, lai izspiegotu uzkopējas vai auklītes.

Ērtības un drošība katra savā svaru kausā

Datu valsts inspekcijā (DVI) norāda, ka atbilstoši Fizisko personu datu apstrādes likuma 4. pantam DVI pienākums ir uzraudzīt un īstenot Vispārīgās datu aizsardzības regulas (VDAR) piemērošanu Latvijas teritorijā. Tā kā gudrie asistenti veic personas datu apstrādi, tas ietilpst VDAR tvērumā, un DVI ir normatīvajos aktos noteiktas pilnvaras, lai nodrošinātu gudro asistentu atbilstību personas datu aizsardzības normatīvajam ietvaram.

Tomēr VDAR arī teikts – ja pārkāpumu veicis atbildīgais par personas datu apstrādi, kuram attiecīgajā dalībvalstī nav pārstāvniecības, tad tiekot izmantots vienas pieturas aģentūras princips un uzraudzības iestādes nodrošina informācijas nodošanu tai uzraudzības iestādei, kuras teritorijā atrodas iespējamā pārkāpēja galvenā uzņēmējdarbības vieta Eiropas Savienībā.

“Tā kā nedz “Google Home”, nedz “Amazon Echo”, nedz “Apple Siri” u. c. ierīču galvenās uzņēmējdarbības vietas neatrodas Latvijā, šo pakalpojuma piedāvātāju darbības novērtējums primāri būtu citas Eiropas Savienības uzraudzības iestādes uzdevums,” atbildē “LA” norādīja DVI. Līdz šim iestāde sūdzības par šiem pakalpojumiem nav saņēmusi.

DVI skaidro, ka, izvēloties lietot šādus pakalpojumus, katram lietotājam būtu jāapzinās, ka ērtība un drošība lielākoties atrodas pretējos svaru kausos.

“Ja vēlēsimies, lai gudrais asistents paredz mūsu iegribas, tad mākslīgajam intelektam jāspēj mācīties un atcerēties mūsu izvēles – dati ir ne vien jāiegūst, bet arī jāglabā un jāapstrādā. Līdz ar to šī informācija pilnīgi legāli nonāks pakalpojuma piedāvātāja rīcībā, kurš praktiski zinās par mums vairāk nekā jebkurš cits. Savukārt pasaules prakse ir pierādījusi, ka arī lielie pārziņi nav nekļūdīgi un arī lielu tehnoloģiju uzņēmumu izstrādātos produktos var būt kļūdas, kas var radīt ievērojamus riskus datu subjekta privātumam.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Deputāts Aldis Gobzems par prezidentu Egilu Levitu: “Viņš ir apkaunojums valstij…” 227
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Svelme neatkāpsies. Cik ilgi Latviju atkal pārņems karstums? 12
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kovids ir viltīga slimība” – ārste atklāj, kā izslimots vīruss turpina apdraudēt cilvēka veselību 111
11 stundas
AK
Atis Klimovičs
Ziņas
FOTO. Brutāli sadragāti galvaskausi un ribas dziļi ietriektas pie mugurkaula…Šaušalīgs, bet Latvijas vēsturei nozīmīgs atradums Tilžā 121
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Bokseris Kristaps Zutis uz ielas skarbi “pārmāca” tiktokeri un video ievieto soctīklos 89
1 diena
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
Politiķis Arvils Ašaradens par gaidāmo nodokļu reformu: “Ir daudz uzņēmēju, kas nav uzskatījuši nodokļu maksāšanu par nepieciešamu.” 52
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Izdevēja, žurnāliste Inga Gorbunova: “Lukašenko ir cilvēks ar diagnozi. Viņš neapstāsies!” 110
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kovids ir viltīga slimība” – ārste atklāj, kā izslimots vīruss turpina apdraudēt cilvēka veselību 111
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Deputāts Aldis Gobzems par prezidentu Egilu Levitu: “Viņš ir apkaunojums valstij…” 227
9 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien daudz būs atkarīgs no taviem lēmumiem! Horoskopi 26. jūlijam
18:32
LE
LETA
Ziņas
Jelgavas novadā aizdedzies labības lauks 2
18:15
LE
LETA
Ziņas
Latvijas 3×3 basketbolisti olimpisko spēļu turnīra ceturtajā mačā uz 2
17:04
LE
LETA
Ziņas
Svelme neatkāpsies. Cik ilgi Latviju atkal pārņems karstums? 12
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Jelgavas novadā aizdedzies labības lauks 2
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Latvijas 3×3 basketbolisti olimpisko spēļu turnīra ceturtajā mačā uz 2
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Nākamnedēļ Rīgā notiks Baltijas praids; gājiena vietā pa pilsētu brauks autobuss 100
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijai dalība Tokijas spēļu tenisa turnīrā beigusies pēc Ostapenko un Sevastovas zaudējuma dubultspēlē 7
6 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Profesors Kaspars Kovaļenko: “Nākas secināt, ka pašnāvība nošaujoties arī ir reģistrēta kā vakcīnas blakne… “ 103
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Sieviete un bērniņš mira pēc dzemdībām. Viena no “skaļākajām” lietām Latvijā: tiesa atsāk skatīt lietu par Pirmās evaņģēliskās Jēzus draudzes darbības izbeigšanu 57
1 diena
RV
Rihards Vītols
Stāsti
Covid-19 vakcīnu izmēģinājumi uz cilvēkiem. Pieredzes stāsts: “Kādēļ gan es nevarētu palīdzēt glābt citus cilvēkus?”
10 stundas
Tokijas olimpiskās spēles
LE
LETA
Ziņas
Latvijas 3×3 basketbolisti olimpisko spēļu turnīra ceturtajā mačā uz 2
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijai dalība Tokijas spēļu tenisa turnīrā beigusies pēc Ostapenko un Sevastovas zaudējuma dubultspēlē 7
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Arī tenisiste Aļona Ostapenko apstājas olimpiskā turnīra pirmajā kārtā 9
9 stundas
ER
Elvita Ruka
Stāsti
“Esam te dzimuši, auguši, gājuši skolā – gribējās pateikt par to vietai paldies”: Ālaves muižas neticamais stāsts – no drazās iestiguša grausta par…
10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Ar kārtīgu ballīti mūziķi un ētera personības nosvin radio dzimšanas dienu 10
10 stundas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Eksperte: Jau gadiem spēkā ir regulējums uz latvāņiem, bet tie joprojām izplatās. Ko tas nozīmē?
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijas 3×3 basketbolisti dienas pirmajā spēlē minimāli uzvar Ķīnu 2
10 stundas
ZB
Zigmunds Bekmanis
Ziņas
Pa Rudzu ceļu: 52 cepēji ver savas durvis, lai “atdzīvinātu” tradicionālas vērtības un iepazīstinātu ar citur neredzētiem maizes “našķiem” 7
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Valsts prezidents Egils Levits: “Racionāli domājoši un saprātīgi cilvēki vakcinējas!” 226
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Olga Kambala: “Divu mēnešu laikā es pārvērtos par ļoti skaistu, “sakačātu” sievieti!” 28
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Vietās, kur lijis mazāk, koki dārzā un mežā jau cīnās par izdzīvošanu! Kā palīdzēt lielajiem kokiem? 1
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Žaklīna un Jēkabs 2
11 stundas
AJ
Anita Jaunbelzere
Laukos
“Varam teikt, ka esam pasaules līmenī” Latvijā ražotie disku arkli pieprasīti Kanādā un pat Islandē
1 diena
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
“Jāķer prieks, un viss būs kārtībā!” Māris Štrombergs novēl olimpiešiem un stāsta, kā Latvijā bauda harmonisku ģimenes dzīvi 8
1 diena
LE
LETA
Ziņas
“Skaidrā nauda bija sadalīta 495 aploksnēs!” VID sāk procesu pret Lietuvas pilsoni 9
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Titavs: “Nav cerību, ka tiksim pie vēl vienas Vairas Vīķes-Freibergas!” 105
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Petraviča: Pilnībā saprotu tos cilvēkus, kas izvēlas nevakcinēties 304
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Karaliene varētu atcelt Harija un Meganas ielūgumus uz platīna jubilejas svinībām. Kas šoreiz sadusmojis Bekingemas pili? 31
3 dienas
LA
Latvijas Avīze
Kokteilis
Zvaigznes mudina uz piedzīvojumiem un izbaudīt visu, ko dzīve spēj dot! Horoskopi no 26. jūlija līdz 1. augustam 6
11 stundas