Laukos
Dārzeņi un augļi

Asociācija: Latvijā šogad varētu būt labāka augļu raža nekā pērn0

BP-10529. Foto – Valdis Semjonovs

Latvijā šogad varētu būt labāka augļu raža nekā pērn un nedaudz virs vidējā līmeņa, aģentūrai LETA pieļāva Latvijas Augļkopju asociācijas (LAA) valdes priekšsēdētāja vietnieks Jānis Zilvers.

Zilvers skaidroja, ka laika apstākļi augļu audzēšanai šogad bijuši “puslīdz labi”. Lai gan augļkoku ziedēšanas laikā bija vēss laiks un ne visur bijusi bagātīga apputeksnēšanās, ja dārzus izdevās aizsargāt pret ābeļu un bumbieru kraupi, ražai vajadzētu būt.

Kopumā augļu – ābolu un bumbieru, kas ir Latvijā audzētās pamata augļu kultūras, raža būs labāka nekā pagājušogad un nedaudz virs vidējā līmeņa. Taču tik liela kā aizpagājušogad, kas ražas ziņā bija rekordgads, tā nebūšot.

Komentējot kaitēkļu izplatību, Zilvers atzina, ka daudzviet dārzos bijis laputu uzbrukums. Taču tas ietekmējis ne tik daudz ražu, kā dārza vispārējo stāvokli. Ne visur ar laputīm gan izdevies tikt galā bez insekticīdu lietošanas. Kopumā gan kaitēkļi būtisku skādi dārzos nav nodarījuši. Tikmēr krusa lielākajos augļu dārzos gājusi secen, arī lietavas neskādē.

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) vecākais dārzkopības eksperts Māris Narvils norādīja, ka mitruma līmenis ir atkarīgs arī no augsnes konkrētajā dārzā. Jo mālaināka tā ir, jo ilgāks laiks nepieciešams, lai ūdens uzsūktos. Ja īsā laikā šādā dārzā nolīst liels ūdens daudzums, tas nespēj uzsūkties. Pagaidām gan neesot bažu, ka mālainākos dārzos viss pludos. Tikmēr smilšainākos dārzos ūdens augsnē uzsūksies salīdzinoši ātrāk, un pagaidām nav bažu.

Narvils atzina, ka kopumā ābeļu un plūmju sakņu sistēma ir spēcīga, un lietavas tai nekaitēs. Bīstamāk būtu, ja iestātos ilgstoši karsts un sutīgs laiks, gaisa temperatūrai sasniedzot pat 30 grādus, kad var aktivizēties dažādas baktērijas. Pašreizējos apstkāļos mitruma līmenim vajadzētu ātri normalizēties, un dārziem nevajadzētu applūst.

Saistītie raksti

Komentējot gaidāmās ražas apmērus, Narvils teica, ka dažādos dārzos ir atšķirīga situācija. Jau ziedēšanas laikā labi apputeksnējās, raža būs laba. Kauleņkokiem – ķiršiem un plūmēm – raža atšķirsies, kā kurā dārzā. Vietām, piemēram, Kurzemē, ziedēšanas laikā potenciālā raža cietusi salnās un tur raža var būt zemāka. Citviet viss bijis labi.

Viņš piebilda, ka kopumā augļu ražai Latvijā vajadzētu būt apmēram iepriekšējā gada līmenī vai pat augstākai, kā kurā dārzā. Kopumā tā solās būt virs vidējā līmeņa. Lai gan Kurzemē bijuši salnu postījumi, liela daļa komercdārzu atrodas Austrumlatvijā, kur laika apstākļi nav būtiski skādējuši.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Laukos
Ap Āfrikas cūku mēra skarto novietni Gudenieku pagastā noteikta karantīna
3 dienas
LE
LETA
Laukos
Atklāj, kur Latvijā konstatēts šogad pirmais ĀCM gadījums mājas cūkām
4 dienas
LE
LETA
Laukos
Veikalos būs plašāk pieejami vietējie augļi un dārzeņi. Parakstīts memorands 1
4 dienas

Lasītākie

LL
LETA, LA.lv
Veselam
Biji kādā no šīm ēdināšanas vietām Rīgā un Liepājā? 14 dienas būs jāvelta veselības stāvokļa novērošanai
13 stundas
LE
LETA
Latvijā
Covid-19 pozitīva pasažiera dēļ noteikta karantīna visiem 5.jūlija autobusa Liepāja-Rīga pasažieriem
10 stundas
LE
LETA
Latvijā
Atgriežoties no Lielbritānijas, pašizolācijā vairs nav jādodas. Publicēts saraksts ar valstīm
10 stundas
LE
LETA
Latvijā
“Tautas likteņstāstā rodam spēku nākotnei.” Levits un Vīķe-Freiberga iestādījuši veltījuma ozolus Likteņdārzā
9 stundas
LE
LETA
Latvijā
“Reportieri bez robežām” pauž nožēlu par ES sankciju izmantošanu, lai Baltijas valstīs aizliegtu RT 1
7 stundas