Pasaulē
Citur

Tuvojoties Pirmajā pasaules karā bojā gājušo amerikāņu skaitam. Vai viss uz Trampa sirdsapziņas?0


ASV Nacionālā alerģiju un infekcijas slimību institūta direktors Entonijs Fauči (no labās) Baltajā namā klausās prezidenta Donalda Trampa teikto par koronavīrusa vakcīnas izveides gaitu.
ASV Nacionālā alerģiju un infekcijas slimību institūta direktors Entonijs Fauči (no labās) Baltajā namā klausās prezidenta Donalda Trampa teikto par koronavīrusa vakcīnas izveides gaitu.
Foto: SIPA/SCANPIX/LETA

Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

ASV no koronavīrusa izraisītās slimības Covid-19 miruši vairāk nekā simt tūkstoši cilvēku, tuvojoties Pirmajā pasaules karā bojā gājušo amerikāņu skaitam, bet eksperti brīdina, ka pandēmijas upuru skaits valstī līdz tās aktīvās fāzes beigām varētu sasniegt ceturtdaļmiljonu.

Prezidents vajā ­trauksmes cēlēju

ASV prezidents Donalds Tramps ir atlaidis no darba virkni vadošo ierēdņu Veselības ministrijā, kā arī citās valdības iestādēs, mazinot to darba efektivitāti un spēju veikt operatīvus pasākumus Covid-19 izplatības ierobežošanā.

ASV Veselības dienesta ģenerālinspektore Kristija Grimma, liecinot ASV Kongresa Pārstāvju palātas Pārraudzības komitejā, paziņoja, ka ir

ierosinājusi 14 izmeklēšanas lietas saistībā ar valdības amatpersonu neatbilstošu rīcību pandēmijas ierobežošanā.

“Kristija Grimma nāca klajā ar pirmo publisko paziņojumu kopš brīža, kad bija saņēmusi iznīcinošu brāzienu no prezidenta par viņas pirms vairākiem mēnešiem sagatavoto ziņojumu, ka slimnīcām ļoti trūkst materiālu Covid-19 pacientu aprūpei,” atzīmē laikraksts “The Washington Post”.

Izmeklēšana ir ievadīta par Nacionālā stratēģisko ārkārtas uzkrājumu centra darbību, Slimību kontroles un novēršanas centra darbību testu veikšanā un Pārtikas un zāļu administrācijas rīcību ārpus laboratorijām veikto testu apstiprināšanā.

Tiek izmeklēta drošības noteikumu ievērošana veco ļaužu namos, kur reģistrēta augsta saslimstība ar Covid-19, un visu līmeņu veselības aprūpes dienestu gatavība uzņemt lielu pacientu skaitu.

Grimma, kura Veselības dienesta ģenerālinspekcijā strādājusi ilgāk nekā 20 gadus, intervijā “WP” atzina, ka

“brīvība no politiskas iejaukšanās ir galvenais efektivitātes noteikums mūsu pārraudzītajām programmām”.

Trampam grasoties atlaist viņu no darba, Grimma kļūtu par vienu no pieciem dažādu ministriju ģenerālinspektoriem, ko prezidents ir atlaidis kopš aprīļa sākuma. Citi Trampa nežēlastībā kritušie atlaistie ģenerālinspektori pārraudzīja izlūkdienestu un ārlietu jomu, kā arī Aizsardzības un Transporta ministriju darbu.

Uzskata, ka nākamo “vilka pasi” Tramps varētu izsniegt ASV Veselības dienesta infekcijas slimību pārraugam profesoram Entonijam Fauči, kurš bieži paudis viedokli, kas atšķiras no prezidenta nostājas.

Aiovas štata senators Čaks Greslijs, kurš ir Trampa republikāņu partijas biedrs, paziņojis, ka (Trampa) Baltais nams nav ievērojis juridiskos noteikumus, lai izskaidrotu Kongresam konkrētos iemeslus ģenerālinspektoru atlaišanai. Būdams Senāta Finanšu komitejas priekšsēdētājs, Greslijs kritizēja Trampa praksi iecelt politiskus kandidātus ģenerālinspektora pienākumu pildīšanai, kas, viņaprāt, ir “kliedzošs interešu konflikts”.

Pretrunīgie paziņojumi vairo neziņu un bailes

ASV mediji atzīmē, ka februārī, kad jau skaidri iezīmējās koronavīrusa pandēmijas apdraudējums, Trampa administrācija kavējās ar testu veikšanu.

Kā liecina vairāku Austrumāzijas valstu pieredze, tas palīdzējis strauji ierobežot Covid-19 saslimstības izplatību. Divas dienas pēc pirmā koronavīrusa infekcijas gadījuma atklāšanas ASV prezidents Donalds Tramps paziņoja, ka “situācija tiek pilnīgi kontrolēta”, un apliecināja sabiedrībai, ka “viss būs labi”.

Pēc četriem mēnešiem koronavīruss ir izplatījies visos 50 ASV štatos, prasot vairāk nekā simt tūkstošu cilvēku dzīvību.

Trampa administrācijas neefektivitāti pandēmijas ierobežošanā veicināja haoss un frakciju cīņa dažādos izpildvaras līmeņos, secina laikraksts “The Washington Post”.

Saistītie raksti

Kolumbijas universitātes pētnieku atzinumā teikts, ka, ieviešot stingrus sociālās distancēšanās pasākumus nedēļu agrāk martā, varētu būt izdevies glābt vismaz 36 000 dzīvību. Ņujorkas mērs Bils de Blazio sākotnēji iebilda pret karantīnas ieviešanu pilsētā, kur esot lieliska veselības aprūpes sistēma, lai gan to ieteica Ņujorkas štata gubernators Endrū Komo.

Šobrīd Ņujorkā ir lielākais Covid-19 upuru skaits no Amerikas lielpilsētām. Analītiķi atzīmē, ka prezidenta Trampa pretrunīgie paziņojumi, salīdzinot koronavīrusu ar gripu un mudinot lietot ekspertu neieteiktas zāles, ir vairojuši neziņu un bailes sabiedrībā.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Pasaulē
Par divu gūstekņu slepkavību džihādistam nepiespriež mūža ieslodzījumu: tiesnesis vēlējies dot viņam “cerības staru”
2 dienas
Uldis Šmits
Pasaulē
Uldis Šmits: Te arī tas suns aprakts – kopā ar Krievijas pilsoniskās sabiedrības nākotnes izredzēm un demokrātiskajām vērtībām 2
2 dienas
LE
LETA/AFP
Pasaulē
“Ļaujiet mums strādāt!” Prostitūtas Berlīnē protestē pret pandēmijas dēļ noteiktajiem ierobežojumiem
3 dienas

Lasītākie

LA
LA.LV
Ekonomika
Skaļi minējumi, kāpēc rudenī daudzi pametīs Latviju
49 minūtes
VB
Valdis Bērziņš
Pasaulē
Tramps turpina šķelt ASV jeb svētki skarbo runu ēnā
3 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Veste varēja izglābt dzīvību. Kā atpūtnieku laivu brauciens pārvērtās ļaunākajā murgā
2 stundas
AK
Aija Kaukule
Kultūra
Sēdvietu plānošana šobrīd atgādina “kuģu šaušanu”! Saruna ar Liepājas teātra direktoru Herbertu Laukšteinu
6 stundas
LE
LETA
Latvijā
Lūdz laiku, lai spētu izvērtēt “Marsa parka” atbilstību Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļa statusam
4 stundas