ASV zinātnieki atrod savdabīgu planētu, kuru klāj “karstais ledus” 0

To galvenokārt veido ūdens, nevis ieži un gāzes; to apvij bieza un tvaikveidīga atmosfēra, un uz tās valda, domājams, aptuveni 230 grādu pēc Celsija liels karstums – tādu planētu, izmantojot Habla teleskopu, Visuma dzīlēs atklājuši ASV zinātnieki, informē ārvalstu ziņu aģentūras.


Reklāma
Reklāma
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 5
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 27
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 201
Lasīt citas ziņas

Nodēvētu par “GJ1214b”, šo planētu amerikāņu zinātnieki atklāja jau 2009. gadā, taču tikai tagad tā izpētīta sīkāk, raksta avīze “The Daily Telegraph”. “Tā nelīdzinās nevienai citai mums zināmajai planētai, jo ļoti liela tās daļa sastāv no ūdens,” stāstīja ASV astronoms Zakarijs Berta. “Ūdens planētas” diametrs ir 2,7 reizes lielāks nekā Zemei, bet tās svars teju septiņas reizes pārsniedz mūsu planētas svaru. Tās izmērs un masa planētu ierindo “super-Zemes” kategorijā, kurā iekļauj planētas, kuru svars ir līdz desmit reižu lielāks nekā Zemei. No zvaigznes, kuru tā apriņķo 38 stundās, “ūdens planēta” atrodas vien divu miljonu kilometru attālumā, tas nozīmē, ka uz tās valdošā temperatūra pārsniedz 200 grādu pēc Celsija atzīmi. Sākotnēji zinātnieki domājuši, ka planētu apvijusi dūmaka, taču pēc rūpīgākas planētas izpētes noskaidrojies, ka tie ir tvaiki, kas izdalās no sakarsētā ūdens.

Zinātnieki ir pārliecināti, ka šīs planētas uzbūve un struktūra ir ļoti specifiska, pilnīgi atšķirīga no mūsu planētas. “Tā sastāv no krietni lielāka ūdens daudzuma nekā Zeme,” sarunā ar raidsabiedrību BBC skaidroja Berta. “Augstā temperatūra un no ūdens tvaikiem radītais spiediens uz šīs planētas rada ļoti eksotiskus materiālus, piemēram, “karsto ledu”. Tas ir kaut kas neparasts mūsu ikdienas pieredzei.”

CITI ŠOBRĪD LASA

“GJ1214b” atrodas vien 40 gaismas gadu attālumā no Zemes, un zinātnieki ir apņēmības pilni turpināt šīs specifiskās planētas izzināšanu. Pamatīgāki izpētes darbi gan varētu sākties tikai 2018. gadā, kad darbu sāks Džeimsa Veba kosmosa teleskops. Turklāt astronomiem līdz ar šīs planētas atrašanu nāksies izmainīt planētu klasifikāciju, pielāgojot to jaunatklātajai “ūdens pasaulei”.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.