Laukos
Gaļa un zivis

Atceļ putnu gripas dēļ mājputnu novietnēs noteiktās papildu biodrošības prasības0

Foto: Indrānu dārzi

Valdība šodien pēc Zemkopības ministrijas (ZM) ierosinājuma atcēlusi kopš 7.februāra Latvijā noteiktās papildu bioloģiskās drošības prasības mājputnu turēšanā, kuru mērķis bija mazināt augsti patogēnās putnu gripas ierosinātāja pārnešanas risku no savvaļas putniem uz mājputniem un citiem nebrīvē turētiem putniem, aģentūru LETA informēja ZM.

Pirms ierobežojumu atcelšanas ministrija konsultējusies ar Latvijas Universitātes Bioloģijas institūta Ornitoloģijas laboratorijas un Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) ekspertiem par par savvaļas ūdensputnu migrācijas intensitāti Latvijā un par putnu gripas izplatību Eiropas valstīs 2020.gada pavasarī ūdensputnu migrācijas laikā.

Eiropā ziemojošo ūdensputnu – pīļu, zosu un gulbju – pamatmasa Latvijā jau ir atlidojusi vai caurceļojusi, kā arī, ņemot vērā, ka nav jauni slimības uzliesmojumi ūdensputnu migrācijas ceļā, izlemts atcelt noteiktos papildu biodrošības pasākumus.

ZM norāda, ka putnu gripa Eiropas Savienības dalībvalstīs 2020.gada pavasarī bija skārusi galvenokārt tādas mājputnu sugas kā vistas, zosis, pīles, pērļu vistas un tītarus. Skarto dalībvalstu kompetento iestāžu epidemioloģiskās izmeklēšanas dati liecina, ka vīrusa iespējamais izcelsmes avots ir savvaļas putni.

Tāpat ZM norāda, ka šajā sezonā bija novērota augstāka vides temperatūra un mazs sniega segas biezums nekā parasti putnu gripas skartajos reģionos. Tādēļ daudzas savvaļas putnu populācijas nebija migrējušas uz to parastajiem apvidiem dienvidu virzienā, šķērsojot Vidusjūras baseinu.

Tādējādi Eiropas valstis, kas atrodas zemākos platuma grādos tuvu skarto dalībvalstu reģioniem un kurās ir vērienīga mājputnu ražošana, varēja būt pakļautas lielam putnu gripas riskam.

Saistītie raksti

Grozījumi Ministru kabineta noteikumos par biodrošības pasākumu kopumu dzīvnieku turēšanas vietām stāsies spēkā pēc to publiskošanas oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”.

LETA jau ziņoja, ka putnu gripas draudu dēļ PVD janvāra otrajā pusē sāka pastiprinātas mājputnu novietņu pārbaudes. Lai minimizētu risku, ka putnu gripas uzliesmojuma dēļ tiek radīti ierobežojumi putnkopības nozares uzņēmumiem, PVD pastiprinātās pārbaudes prioritāri veica mājputnu novietnēs desmit kilometru rādiusā apkārt komerciālajām putnu novietnēm.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Laukos
Eiropas tiesas spriedums nav pārsūdzams. Ko liksim vietā? 3
3 dienas
LE
LETA
Laukos
Darbaspēka trūkuma dēļ liela daļa ogu ražas Latvijā var sapūt uz lauka 4
3 dienas
LE
LETA
Laukos
Svarīgs nosacījums platības maksājumu saņemšanai: zāle jānopļauj un jānovāc, nevis jāsasmalcina
3 dienas

Lasītākie

IR
Ilmārs Randers
Ekonomika
Autoceļiem plāni diži, bet skaidrības, kur dabūs naudu, nav
5 stundas
LE
LETA
Veselam
Šonedēļ Covid-19 sērga konstatēta jau otrā slimnīcā
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Starta šāviens NAP2027
5 stundas
LE
LETA
Veselam
Mediķiem Covid-19 piemaksas tomēr būs
3 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Latvijā
APTAUJA. Nekā nedarīšana dažiem ir dzīvesveids. Kādiem būtu jābūt minimālajiem cilvēku ienākumiem? 2
2 stundas