Matemātikas un šaha skolotājs Andris Aniņš demonstrē aviosimulatoru, kam drīz tiks klāt zēnu nepacietīgie pirksti.
Matemātikas un šaha skolotājs Andris Aniņš demonstrē aviosimulatoru, kam drīz tiks klāt zēnu nepacietīgie pirksti.
Foto – Timurs Subhankulovs

Nodibina skolu zēniem, jo valsts sistēma esot vairāk piemērota meitenēm 22

Šodien Latvijā durvis vērs aptuveni 800 skolas, tostarp jaunā Bārbeles zēnu pamatskola “Saknes un spārni”. Tajā mācīsies tikai zēni, kuri mācības apgūs, izmantojot Montesori metodiku. Turklāt zēni varēs apgūt arī aviācijas un ornitoloģijas noslēpumus, darboties amatniecības darbnīcās, mācītis šaha spēli un robotiku. Skolu izveidojusi biedrība “Kalna svētību kopiena”, kas pazīstama ar uzcelto baznīcu Bruknā un patvēruma došanu ļaudīm, kas vēlas atbrīvoties no dažādām atkarībām. Ideja par to, ka jāveido skola, radās kopienas vadītājam priesterim Andrejam Mediņam. Tāpēc kopiena nopirkusi pirms sešiem gadiem slēgtās Bārbeles pamatskolas ēku, kas četrus gadus stāvējusi tukša. Kāpēc “Saknes un spārni”? “Līdz skolas nosaukumam gājām ļoti ilgi,” atbild skolas direktore Ilona Blūma. “Nosaukumā ir mūsu būtība. Saknes ir mūsu tautas gudrība, no kuras aizvien varam smelties. Savukārt spārni ir mūsu sapņi. Ja nesapņosim, nepratīsim lidot. Skolēniem gribam iedot visu to labāko, arī spārnus. Diemžēl ļoti daudziem bērniem sapņi tiek aplauzti jau bērnībā.” Pēc direktores domām, mācību procesā vajadzīga individuāla pieeja, tāpēc te nekad klasē nebūs vairāk par desmit bērniem, pat ja gribētāju Bārbelē mācīties būs daudz.

Sadedzinājusi tiltus: primadonna Alla Pugačova uz visiem laikiem devusies prom no Krievijas
“Aizbēgs un rokā nesamedīs!”: Kaimiņš aicina steidzami aizturēt Gobzemu, kam esot saistība ar “Gazprom”. Tikmēr Aldis šorīt it kā jau redzēts lidostā 11
VIDEO. Aculiecinieks nakts laikā netālu no Preiļiem nofilmē dīvainus dzīvniekus
Lasīt citas ziņas

Kad ierodamies skolā, vispirms mūs sagaida skolas suns, turpat netālu kašājas vistas, bet uz putekļainā lauku ceļa atpūšas aitas, būšot arī ēzelītis, bet skolas telpās mājo bruņrupuči un mācību telpās ir akvāriji ar zivtiņām. Dzīvniekus aprūpēs skolēni. Daudz dzīvo radību gan nebūs: tikai tik, lai būtu prieks un dzīvnieku kopšana nepārvērstos par smagu darbu. “Ja mēs varētu turēt govis, būtu vēl labāk, būtu pašiem savs piens,” saka direktore. “Taču govis nozīmē smagu darbu.”

Skola atrodas ainaviskā vietā Vecumnieku novadā, tās tuvumā izrakts dīķis.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pie skolas novietoti vairāki lidaparāti, tādējādi apliecinot tās aviācijas ievirzi. Lielākajā lidmašīnā drīzumā būšot tējnīca picērija “Mazā prinča zilās debesis”. Skolēni arī paši veidos lidmodeļus, planierus un gaisa pūķus, darbosies ar droniem. Skolas telpās zēnus jau gaida divi aviosimulatori.

Plašais interešu izglītības piedāvājums gan nenozīmē, ka “parastās” mācības paliks novārtā. “Man kā direktorei ir ļoti svarīgi, lai būtu augsta izglītības kvalitāte, lai mēs izaudzinātu gudrus bērnus,” uzsver I. Blūma. Tāpat uzsvars likts uz mērķtiecības attīstīšanu.

Montesori metodika pilnībā tiks izmantota skolas telpās izveidotajā bērnudārzā, bet vēlāk izmantos tās elementus. Montesori metodika ir lielā mērā līdzīga solītajam jaunajam izglītības saturam. Jo arī Montesori paredz, ka bērns daudz dara un atklāj pats. Dabaszinību kabinets iekārtots tā, ka tajā būs liels eksperimentu galds ar lupām, mikroskopiem, dabas materiāliem, lai bērni paši visu var aptaustīt un izpētīt. Savukārt bērnudārza telpās ir droša indukcijas plīts, lai mazuļi jau vārītu sev putru. Skolā mācības būs sadalītas blokos, piemēram, pusi dienas mācīsies matemātiku.

Ar kristīgām vērtībām

Visas skolas telpas pārsteidz ar gaumīgo iekārtojumu, te ir daudz antikvāru mēbeļu un vienlaikus svaigums. Skolas sienas apgleznojis un ar domugraudiem aprakstījis mākslinieks Māris Subačs. Kur nav zīmējumu, sienas rotātas ar gleznām. Skolas zālē ir grezns kroņlukturis, kas iepriekš rotājis kādu Lietuvas baznīcu, bet vairs nav ticis izmantots.

Skolā ir arī kapela, kas gan vēl nav nodota ekspluatācijā, telpās ir reliģiski atribūti. Direktore teic: “Jā, teiksim Dievam paldies par vecākiem, par dienišķo maizīti. Kam tas nav pieņemams, droši vien izvēlēsies citu skolu.” Lielāks uzsvars gan būs nevis uz reliģiskām ceremonijām, bet uz to, ka pieaugušie ar savu piemēru rādīs, kā dzīvot pēc kristīgām vērtībām. “Mūsu priesteris Andrejs Mediņš ir pieteicis, ka nekādā gadījumā vārdu “Dievs” nedrīkst vazāt kā grīdas lupatu vai kā plakātu likt visam priekšā,” saka I. Blūma.

Plāno skolu arī meitenēm

Bet kāpēc tieši zēnu skola? Skolas direktore, kurai bijusi arī 23 gadu ilga pieredze Jelgavas 4. vidusskolā, kur viņa bija sākumskolas skolotāja un direktora vietniece, skaidro: “Sākumskolā puiku un meiteņu attīstības līmenis atšķiras. Puišiem vajag ilgāk paspēlēties, viņus vajag vairāk pačubināt, jāizmanto citas mācību metodes. Latvijas izglītības sistēma ir vairāk piemērota meitenēm. Tāpēc viņu sasniegumi ir augstāki. Mūsu mācību metodes būs piemērotas tieši zēniem.”

Taču kopiena plāno būvēt skolu arī meitenēm. Tā nebūšot Kaucmindē, tomēr tiks nosaukta slavenās mājturības skolas vārdā. Zēniem skola vajadzīga vispirms tāpēc, ka bieži tieši puiši nepareizi tiekot audzināti, salauzti jau bērnībā, rezultātā tieši vīrieši vēlāk cieš no atkarībām. A. Mediņš, vadot kopienu, sapratis: jācīnās ar cēloņiem, nevis sekām.

Tēviem jāiesaistās

Pagājšnedēļ, kad viesojāmies skolā, direktore vēl nevarēja pateikt, cik tieši bērnu te mācīsies, jo katru dienu situācija mainoties. Zināms, ka bērnudārza grupiņā, kur uzņem no divu gadu vecuma, būs apmēram 15 mazuļi (tur uzņem arī meitenes). Sākumā bija plānota 1. – 3. klase, bet nu zināms, ka būs arī 4. klase. Katrā no klasēm pagaidām pieteikušies 2 – 4 bērni, taču, iespējams, ka septembrī jau būšot vairāk. Skolā vēlas mācīties gan bērni no tuvākās apkārtnes – Bauskas, Iecavas –, gan no Aizkraukles, Līvāniem un Rīgas. Tie, kuri dzīvo tālāk no skolas, tajā varēs arī nakšņot. Daļa no skolas septiņiem pedagogiem, tostarp arī pati direktore, dzīvo turpat skolas ēkā, tātad bērni arī naktī būs drošībā.

Taču tas nenozīmē, ka vecāki varēs atdot bērnus skolā un paši būt brīvi no rūpēm. Skolēni nedrīkstēs izmantot mobilos tālruņus, taču viņi ik dienas rakstīs e-pasta vēstuli uz mājām, uz kuru vecākiem būs jāatbild tajā pašā dienā. Īpašas prasības izvirzītas tēviem: viņiem viena diena nedēļā jāpavada skolā, esot kopā ar puikām mācībās, darbnīcās, uzkopjot skolu vai darbojoties virtuvē. Ja ģimenē tēva nav, uz skolu var braukt kāds cits tuvinieks vai ģimenes draugs. Ja nav arī tāda, kopiena atradīšot kādu starp savējiem, kurš aizstās tēvu. Kopienas pārstāvji uzskata, ka maziem puikām jāmācās no pieaugušiem vīriešiem, bet arī pašiem pieaugušajiem te būs iespēja kļūt par labākiem tēviem.

Skola nav biznesa projekts

Tā kā šī ir privātskola, mācību maksa ir 50 eiro mēnesī skolā un 100 eiro bērnudārzā. Summā iekļauta ēdināšana. “Par to, ko piedāvājam, sevišķi, ja mēs būtu Rīgā, daļa vecāku būtu gatavi maksāt daudz vairāk, taču mūsu skola nav biznesa, bet gan sociāls projekts,” teic I. Blūma.

Bet par kādiem līdzekļiem tad skolu uzturēs? I. Blūma skaidro, ka “Kalnu svētības kopienai” daudzi uzticas un ziedo. Piemēram, nesen bija labdarības koncerts, kurā savākti 5000 eiro, ko ieguldīja interaktīvajā tāfelē un ērģelēs. Skolas darbinieki un skolotāji vismaz pagaidām strādā brīvprātīgi, bez algas. Tomēr nākotnē gan plānots, ka arī skola pelnīs: rīkojot dažādus pasākumus, uzņemot tūristus, izīrējot telpas nometnēm, kā arī izglītojot pieaugušos. Piemēram, skolā būs maizes ceptuve ne tikai pašu vajadzībām, bet arī tūristiem par prieku. Kad skola pelnīs, tad darbiniekiem būs alga. Arī skolēnu nākotnē varētu būt vairāk, jo plānots, ka te varēs mācīties līdz pat 6. klasei, bet līdz 9. klasei tālmācībā.

Jaunajā skolā ir arī skolas muzejs, kas atgādina: skolai patiesībā jau 150 gadu. Skolas muzeju vada un vēstures gudrībās skolēnus ievadīs savulaik slēgtās Bārbeles pamatskolas bijušais direktors Voldemārs Barens.

“Valsts vērtības šobrīd ir tādas, ka mazās skolas diemžēl izrādās nevajadzīgas. Mēs cīnāmies pret to,” atvadoties teic I. Blūma.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Sadedzinājusi tiltus: primadonna Alla Pugačova uz visiem laikiem devusies prom no Krievijas
“Aizbēgs un rokā nesamedīs!”: Kaimiņš aicina steidzami aizturēt Gobzemu, kam esot saistība ar “Gazprom”. Tikmēr Aldis šorīt it kā jau redzēts lidostā 11
VIDEO. Aculiecinieks nakts laikā netālu no Preiļiem nofilmē dīvainus dzīvniekus
Vecāki jautā: Kāpēc par bērnu ēdināšanu nauda jāpārskaita uz Lietuvas bankas kontu? 5
Šlesers aicinās KNAB un VDD ierosināt kriminālprocesu par izskanējušo informāciju saistībā ar divu miljonu it kā saņemšanu no Putina 23
Lasīt citas ziņas
Levits pilnvarojis Kariņu sākt konsultācijas par iespējamas koalīcijas izveidošanu 2
Kaktiņš: Latvijas krievvalodīgos vairs nav iespējams saturēt vienā ideoloģiskā rāmī vai partijā
Šlesers aicinās KNAB un VDD ierosināt kriminālprocesu par izskanējušo informāciju saistībā ar divu miljonu it kā saņemšanu no Putina 23
Vecāki jautā: Kāpēc par bērnu ēdināšanu nauda jāpārskaita uz Lietuvas bankas kontu? 5
Ko avīzes rakstīja pirms 100 gadiem – 1922. gada 3. oktobrī
23:45
Šī diena var izrādīties ļoti negaidītu sakritību pārpildīta! Horoskopi 4.oktobrim 1
23:12
1932. gada 3. oktobrī. “Latvijas kroniku” ražošana
23:10
ASV amatpersona: Kara noziegumi bija daļa no Putina iebrukuma plāna 82
VIDEO. Lūdz atpazīt autoru video, kurā autovadītājs nežēlīgi tiranizē lāci
Prokuratūra Zolitūdes traģēdijas krimināllietā lūdz notiesāt visas iepriekš attaisnotās personas
VIDEO, FOTO. Princis Viljams, tiekoties ar britiem, pajoko par bērnu audzināšanu – tas sajūsmina un sasmīdina fanus
“Aizbēgs un rokā nesamedīs!”: Kaimiņš aicina steidzami aizturēt Gobzemu, kam esot saistība ar “Gazprom”. Tikmēr Aldis šorīt it kā jau redzēts lidostā 11
TIEŠRAIDE. Jaunākais par karu Ukrainā ar Jāni Slaidiņu
Muižniece: Manas darbības laikā valdībā tika pieņemti dažādi vēsturiski un lieli lēmumi
Stāda augļukokus un ogulājus, krūmus, pavasara sīpolpuķes. Kas darāms dārzā no 3. līdz 8.oktobrim? 1
FOTO. Svinīgi ieskandināts Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra jaunās sezonas atklāšanas koncerts
FOTO. Dejas, līksmība, rūgtas pārdomas un bēdu slīcināšana glāzē…Kur un kā partijas pavadīja pēcvēlēšanu nakti?
Par smaržu zādzību Tukumā aizturēts vīrietis, pret kuru ierosināts jau 39.kriminālprocess
Vai laikapstākļi uzlabosies? Prognoze otrdienai 1
“Progresīvie” Levitam apliecina gatavību būt daļa no topošās koalīcijas
Par “Progresīvo” iekļaušanu topošajā koalīcijā vēl runās
Saeimas vēlēšanās Rīgas apkaimēs ir bijuši divi izteikti līderi. Par ko visvairāk balsojuši rīdzinieki?
Nākamās Saeimas sastāvs neatvieglos jaunās valdības veidošanu
Eglītis: “Konservatīvie” pēc neiekļūšanas Saeimā neplāno pamest politisko laukumu 31
Pietrūka tikai aptuveni 250 balsis… Pabriks atklāj, vai mudinās AP apstrīdēt vēlēšanu rezultātus
“No 2023.gada obligāti vajadzēs eID kartes? Kādus sodus piemēros, ja nepaspēs noformēt?”: jautā lasītāja 28
Kariņš pauž gatavību ieņemt Ministru prezidenta amatu arī jaunajā valdībā
VIDEO. Aculiecinieks nakts laikā netālu no Preiļiem nofilmē dīvainus dzīvniekus
Sadedzinājusi tiltus: primadonna Alla Pugačova uz visiem laikiem devusies prom no Krievijas
Levits nosauc galvenos uzstādījumus valdības veidošanas sarunās
Izskan versija, kāpēc, neraugoties uz FSB iebildumiem, Putins apmainīja Medvedčuku pret “Azovstaļ” aizstāvjiem