Foto – Karīna Miezāja

Atkritumu izvedējs uzspiež noteikumus 0

Simtiem Mārupes iedzīvotāju protestē pret novada domes lēmumu, ar kuru no 1. jūlija sadzīves atkritumus no viņu māju pagalmiem turpmākos piecus gadus izvedīs tikai uzņēmums “Eko Rīga”. Iedzīvotāji savākuši vairāk nekā 1000 parakstu, pieprasot to atcelt.

 

AR
Anda Rožu
kalne
Ziņas
Viņi runā citā valodā? Viņi negrib runāt latviski! Viņi ēd kaut ko citu… Rožukalne vērtē raidījumu “Kāpēc viņi dara tā?” 14
10 stundas
DB
Dace Bumbiere
Stāsti
Dzimst aizvien vairāk dvīņu. Izskan versija, ar ko tas saistīts 6
21 stundas
Daina Šulca
Stāsti
“Es gribu dzīvot laimīgu dzīvi Latvijā.” Jānis aizbrauca no Latvijas pēc PSRS sabrukuma un tagad atgriezies dzimtenē
17 stundas
Lasīt citas ziņas

Iedzīvotāji paredz, ka sadzīves atkritumu izvešanas monopoltiesības ļaus uzņēmumam diktēt savus noteikumus un ka pakalpojums ievērojami sadārdzināsies.

Viens no parakstu vākšanas ierosinātājiem – Mārupes ģimenes privātmājas īpašnieks Jānis Rušenieks – uzskata, ka pašvaldība iedzīvotājiem uzspiedusi klaji neizdevīgus līgumus. Līdz šim Mārupes novadā sadzīves atkritumus izveda SIA “Vērsis Ro”, pašvaldības uzņēmums “Mārupes komunālie pakalpojumi” un vēl divi citi. Namu iedzīvotājiem bija iespējas izvēlēties sev visizdevīgāko. Taču pagarināt agrāk noslēgto līgumu ar kādu no šiem četriem aizliedz Mārupes novada domes vienošanās ar uzņēmumu “Eko Rīga”.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Šāda pašvaldības vienošanās ar šo uzņēmumu notikusi aiz iedzīvotāju muguras. Kā vispār var likt mums noslēgt līgumu, kura noteikumi mums ir klaji neizdevīgi un kuram nepiekrītam?” brīnās Jānis Rušenieks.

Mārupes ilggadējais iedzīvotājs Armands Liepiņš apgalvo, ka neparakstīs šādu līgumu. Līdz šim sadzīves atkritumus no viņa mājas pagalma izvedis “Vērsis Ro”, neizvirzot tik bargus noteikumus, kādus savā līgumā paredzējis uzņēmums “Eko Rīga”.

Mārupē spriež, ka māju īpašniekiem, kuri nebūs noslēguši līgumus ar “Eko Rīga”, draud tas pats, ko savulaik piedzīvoja Neapoles iedzīvotāji, kuri slīka neizvesto sadzīves atkritumu kalnos.

 

Šaubīgas cenas, 
pārmērīgas prasības

Pēc Jāņa Rušenieka domām, pakalpojuma cena – 2,94 lati par kubikmetru – ir tikai šķietami zema. Par katru vismazāko pārkāpumu līgumā paredzēts naudas sods. Piemēram, ja sadzīves atkritumu izvešana notiek retāk nekā reizi mēnesī, klientam tik un tā jāmaksā 10 latu mēnesī, papildus vēl par katra atkritumu konteinera nomu. Tāpat līgumā paredzēts, ka maksa par atkritumu izvešanu tiek aprēķināta pusgadu uz priekšu, savukārt par trim mēnešiem jāsamaksā avansā. Ja rēķinu grib saņemt pa pastu, par katru pasta sūtījumu papildus jāmaksā 1,20 lati, neskaitot pievienotās vērtības nodokli.

 

“Cita starpā līguma noteikumi paredz, ka atkritumus turpmāk vedīs sestdienās un svētdienās. Tas ir absurds! Brīvdienās turpmāk būšu spiests sēdēt mājās, gaidot atkritumu izvedēju,” saka Jānis Rušenieks.

 

Mārupes novada iedzīvotājs Jānis Rotbergs stāsta, ka jūnija pēdējā nedēļā novada domes deputātu sēdē pulcējušies ap 200 neapmierināto iedzīvotāju un gandrīz vienā mutē teikuši deputātiem, ka iebilst pret “Eko Rīga” monopoltiesībām un šādiem līguma noteikumiem. “Tik un tā mūsu iebildumus domes deputāti neņēma vērā,” piebilst Jānis Rotbergs.

Pašvaldības deputāts Arnis Āķis stāsta, ka šajā domes sēdē viņš un Edgars Jansons ierosinājuši lauzt ar “Eko Rīga” noslēgto līgumu, taču viņu ierosinājums ar balsu vairākumu ticis noraidīts. Arnis Āķis pauž izbrīnu par to, ka iepirkumu konkursā nepiedalījies pašvaldības uzņēmums “Mārupes komunālie pakalpojumi”. Tā vietā priekšroka dota uzņēmumam no malas.

 

Vispirms sagrābt, 
pēc tam pacelt

Uzņēmuma “Mārupes komunālie pakalpojumi” valdes loceklis Juris Ivanovs stāsta, ka pašvaldības rīkotajā iepirkumu konkursā neesot piedalījušies, jo nespējuši piedāvāt tik pārsteidzoši zemu cenu, kādu piedāvājis uzņēmums “Eko Rīga”. Lai uzņēmums varētu izvest sadzīves atkritumus, iepriekš tos sašķirojot, esot vajadzīgi ap 300 000 latu lieli ieguldījumi.

Juris Ivanovs atzīst, ka tā tas parasti notiekot – ar šādu ļoti zemas cenas piedāvājumu vispirms sagrābj tiesības uz pakalpojumu, bet pēc kāda laika paceļ tā cenu.

Uzņēmuma “Vērsis Ro” izpilddirektors Dainis Miglāns pārliecināts, ka cena, par kādu piedāvā vest atkritumus “Eko Rīga” (2,94 lati par kubikmetru) ir nereāla, jo Getliņos par atkritumu nodošanu jāmaksā krietni vairāk. Tuvāk reālajai ir tā, ko jau šim uzņēmumam maksā, piemēram, Carnikavas novada iedzīvotāji.

 

Haizivju bizness

Carnikavas novada domes priekšsēdētāja Daiga Jurēvica atzīst, ka apsaimniekošana pārvērtusies par “haizivju biznesu”, kurā ikviens cenšas nokampt treknāko kumosu. Novada pašvaldībai ar “Eko Rīga” ir noslēgts piecu gadu līgums, kura termiņš beigsies nākamgad.

 

No uzņēmuma puses esot bijuši mēģinājumi paaugstināt sākotnēji piedāvāto cenu, papildinot līguma noteikumus ar slēptiem papildu izdevumiem, piemēram, par konteinera nomu, kas pakalpojumu sadārdzinātu.

 

Taču līgumu noslēdzot, tika paredzēts, ka to drīkst paaugstināt tikai divu iemeslu dēļ – ceļas maksa par atkritumu pieņemšanu Getliņu izgāztuvē vai pieaug dabas resursu nodoklis. Pašvaldības aģentūrā “Carnikavas komunālserviss” atklāj, ka pašlaik par viena kubikmetra atkritumu izvešanu iedzīvotājiem jāmaksā 4,71 lats, kas apstiprina Mārupes iedzīvotāju bažas par to, ka pavisam drīz atkritumu izvešana kļūs dārgāka, nekā pašlaik rakstīts līgumā.

 

Deputāti 
nedrīkst iebilst

Novada domes deputāts Edgars Jansons stāsta, ka pašvaldībā rīkotie iepirkumu konkursi patiesībā ir formāli pasākumi – tos vada domes priekšsēdētājs, kurš citu pretendentu piedāvājumus var atlikt malā ar kādu ieganstu. “Ko Bojārs liek priekšā, tam pārējie deputāti parasti piekrīt bez ierunām. Viņi neko nedrīkst iebilst tāpēc, ka strādā pašvaldības uzņēmumos, viņu ienākumi ir atkarīgi no pašvaldības vadītāja labvēlības,” saka deputāts.

Edgars Jansons, kurš vēl jūnijā vadīja domes vides un komunālo jautājumu komiteju, atklāj, ka iedzīvotājiem uzspiestais līgums par atkritumu izvešanu komitejā nekad nav bijis apspriests. Kad, iebilstot pret šādu kārtību, deputāts atteicies vadīt komiteju, priekšsēdētājam paklausīgie domes deputāti nolēmuši… likvidēt pašu komiteju.

 

Vainīgs likums

Mārupes novada domes priekšsēdētājs Mārtiņš Bojārs noraida iedzīvotāju un dažu deputātu teikto, ka pašvaldībā kāds būtu personīgi ieinteresēts šādā iepirkumu konkursa iznākumā. Starp pieciem pretendentiem uzņēmums “Eko Rīga” atzīts par uzvarētāju tāpēc, ka tas piedāvājis viszemāko cenu – tā ir divreiz mazāka par vidējo cenu, kāda novadā bijusi līdz šim.

 

Domes priekšsēdētājs stāsta, ka pašvaldība pati iedzīvotājiem neko neuzspiež. Diemžēl rokas sasaista Atkritumu apsaimniekošanas likums, kurā noteikts, ka pašvaldībai obligāti jāizvēlas tikai viens apsaimniekotājs.

 

Savukārt ikvienam šo atkritumu radītājam – ģimenes savrupnama īpašniekam vai uzņēmumam – ir jānoslēdz līgums ar pašvaldības izraudzīto atkritumu apsaimniekotāju.

Pašvaldības vadītājs gan atzīst, ka “Eko Rīga” sākumā piedāvātais līguma saturs bijis ļoti agresīvs, paredzot naudas sodus par vismazāko atkāpi no kāda līguma punkta.

 

Tiesības firmai, 
pienākumi 
iedzīvotājiem

Pašlaik līguma noteikumu grozīšana uzņēmumā “Eko Rīga” gan vairs nenotiek gluži tik brīvi, kā to vēsta Mārupes novada domes priekšsēdētājs. To spriež Patērētāju tiesību aizsardzības centrā (PTAC), kurā saņemtas Mārupes iedzīvotāju sūdzības. Tās pārstāve Sanita Gertmane atzīst, ka iedzīvotāju iebildumi pret “Eko Rīga” līgumu ir pamatoti. Pret tā saturu arī PTAC ir vairāki desmiti lielāku un mazāku iebildumu.

 

Pats būtiskākais – līgumā pienākumi ir tikai iedzīvotājiem, toties uzņēmumam ir visas tiesības. Piemēram, PTAC uzskata, ka nav nekāda attaisnojuma pieprasīt iedzīvotājiem, lai ziemā būtu iztīrīts ceļš līdz mājas pagalmam, no kura jāizved sadzīves atkritumi.

 

Tāpat nevar prasīt, lai atkritumu konteineros nebūtu, piemēram, pusizdzertu jogurta vai citu dzērienu pudeļu. Pēc līguma noteikumiem par šādiem un līdzīgiem pārkāpumiem “Eko Rīga” ir tiesības uzlikt iedzīvotājiem lielus naudas sodus, kas tādējādi pārmēru sadārdzinātu atkritumu izvešanu.

 

Mārupē nebūs 
kā Neapolē

Uzņēmuma “Eko Rīga” mārketinga un pārdošanas daļas vadītāja Kristīna Tamuža atklāj, ka pašlaik līgumi par atkritumu izvešanu noslēgti ar aptuveni 1400 Mārupes klientiem.

Jūlija pirmajā nedēļā Mārupes novada domes telpās neapmierinātajiem iedzīvotājiem uzņēmuma pārstāvis piedāvā izskaidrot jauno atkritumu izvešanas kārtību, kā arī apspriest jau trīsreiz pārlabotos līguma noteikumus. Dažas prasības, piemēram, par iedzīvotāju pienākumu uzturēt kārtībā ceļus, no līguma ir izsvītrotas. Taču citas, piemēram, naudas sods par maksājumu kavējumu, tāpat iedzīvotāju apšaubītā maksa par pakalpojumu 2,94 lati par kubikmetru, ir saglabātas.

Lai kliedētu cilvēku bažas, ka nenoslēgto līgumu dēļ viņi varētu nogrimt atkritumu kalnos kā savulaik Itālijā, uzņēmuma direktors Kaspars Patašs paziņojis, ka uzņēmums uzstādīs atkritumu konteinerus arī tiem Mārupes iedzīvotājiem, kuri nebūs noslēguši līgumus par atkritumu izvešanu.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
AR
Anda Rožu
kalne
Ziņas
Viņi runā citā valodā? Viņi negrib runāt latviski! Viņi ēd kaut ko citu… Rožukalne vērtē raidījumu “Kāpēc viņi dara tā?” 14
10 stundas
DB
Dace Bumbiere
Stāsti
Dzimst aizvien vairāk dvīņu. Izskan versija, ar ko tas saistīts 6
21 stundas
Daina Šulca
Stāsti
“Es gribu dzīvot laimīgu dzīvi Latvijā.” Jānis aizbrauca no Latvijas pēc PSRS sabrukuma un tagad atgriezies dzimtenē
16 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
“Kovids jau nesākas ar iesnām, bet joka pēc uztaisīju testu – pozitīvs!” Ilze dalās pieredzē par iegūto “suvenīru” pēc “Prāta vētras” koncerta 128
1 diena
LE
LETA
Ziņas
No ārvalstīm saņemta “karsta informācija” par kādas Latvijas politiski nozīmīgas personas iespējamiem pārkāpumiem 80
1 diena
Lasīt citas ziņas
Ieva Ēvalde
Ziņas
“Viss ir nācis ļoti lēni un ar smagu darbu.” Kārlis par mājaslapu un e-veikalu izveides platformu “Mozello”, ko “saprastu pat mamma” 2
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Svētdien apledojums apgrūtina braukšanu visā valsts teritorijā
2 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Latvijā gaidāms liels sals. Sinoptiķu prognoze nākamajai nedēļai
18 minūtes
GB
Guna Blaua
Stāsti
“Man nav nostalģijas pēc Operas.” Nu jau vairākus gadus operdziedātāja Kristīne Zadovska sevi sauc par “pilna laika mammu”
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Svētdien apledojums apgrūtina braukšanu visā valsts teritorijā
09:22
LE
LETA
Ziņas
VM: Epidemioloģiskā drošība ir svarīgāka par iespējām jebkur piekļūt bankomātiem
09:20
LE
LETA
Ziņas
Latvijā gaidāms liels sals. Sinoptiķu prognoze nākamajai nedēļai
09:06
AR
Anda Rožu
kalne
Ziņas
Viņi runā citā valodā? Viņi negrib runāt latviski! Viņi ēd kaut ko citu… Rožukalne vērtē raidījumu “Kāpēc viņi dara tā?” 14
10 stundas
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Ziņas
“Dzīvības vainags” ir veltījums maniem bērniņiem, kas nomira pēc piedzimšanas – nepaauklēti, nesamīļoti… Saruna ar romāna autori
52 minūtes
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Lai padarītu savu ražošanu videi draudzīgāku, “Putnu fabrika Ķekava” būvēs saules enerģijas parku un biogāzes ražotni
25 minūtes
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Cilvēki pulcējas komponista Mārtiņa Brauna piemiņas pasākumā Rīgas Doma baznīcā 7
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 izplatība Latvijā: nosauc novadus, kuros ir visaugstākais saslimstības līmenis 10
11 stundas
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Ģimenes ārste pastāsta, kā ārstēties no Covid-19 mājas apstākļos
15 stundas
Daina Šulca
Stāsti
“Es gribu dzīvot laimīgu dzīvi Latvijā.” Jānis aizbrauca no Latvijas pēc PSRS sabrukuma un tagad atgriezies dzimtenē
16 stundas
DJ
Diāna Jance
Ziņas
“Manuprāt, piedzīvojam ļoti izšķirīgu laiku, kaut kāda laikmeta beigas.” Intervija ar aktrisi Rēziju Kalniņu 34
22 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Obligāts bērna kopšanas atvaļinājums tētiem? Vismaz divus mēnešus bērnu būs jāpieskata tēvam 97
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Sandra Veinberga: “Tas ir žurnālista pienākums stāvēt “ar šļirci rokā” un veikt savu uzdevumu.” 51
12 stundas
Daina Šulca
Ziņas
Dāņi pārceļas uz laukiem: jaunās ģimenes pamazām atsakās no pilsētas “caffe latte” dzīvesveida 11
17 stundas
VV
Vilma Veldre
Stāsti
Visi mēs esam mutanti: pētnieki uzskata, ka gēnu mutācijas ir visu šajā pasaulē esošo dzīvības formu evolūcijas dzinējspēks
3 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
Vai tiešām katoļu priesteriem ir aizliegts precēties? Atbild prāvests Ilmārs Tolstovs 76
22 stundas
AT
Andris Tiļļa
Kokteilis
“Pieņemu sevi, kāds esmu.” Vladlens uzreiz piesaista uzmanību ar savu ārējo izskatu 13
14 stundas
LA
LA
Ziņas
VIDEO. Pasažieri stumj trolejbusu, vilcieni kavējas, lidojumi atcelti! Ekstremālā snigšana izraisa satiksmes kolapsu 74
1 diena
IK
Ilze Kalve
Ziņas
“Kovids jau nesākas ar iesnām, bet joka pēc uztaisīju testu – pozitīvs!” Ilze dalās pieredzē par iegūto “suvenīru” pēc “Prāta vētras” koncerta 128
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Atlūgumus iesniedz arī gados jauni un arī vakcinēti pedagogi!” LIZDA priekšsēdētāja Vanaga skaidro situāciju 149
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Labāk izslimot nekā potēties pret to, kas nelīp!”: dziedātāja Jolanta Gulbe-Paškeviča uzskata, ka Covid-19 nav draudīga slimība 219
1 diena
LE
LETA
Ziņas
No ārvalstīm saņemta “karsta informācija” par kādas Latvijas politiski nozīmīgas personas iespējamiem pārkāpumiem 80
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
FOTO. 5 praktiski padomi, kā mājās uzburt Ziemassvētku sajūtu 2
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Man būtu ļoti smagi pamest Latviju tik grūtā brīdī.” Šimkus par sabiedrības sašķeltību, valdības lēmumiem un vakcināciju 183
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Siltie pupiņu salāti: ēdiens, kas piestāv ziemai 3
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Neticama izglābšanās! Fermeris izglābj aitas, izrokot tās no dziļas sniega segas 9
2 dienas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Vakcinācijas avīzes” nelaišana laukā no maisa bija liktenīga kļūda. Egila Līcīša feļetons 14
2 dienas