Foto: LETA/AFP

Atminēta senēģiptiešu piramīdu būves mīkla 11

Senēģiptiešu papirusu atšifrējumi un Gīzas līdzenuma kartēšana zinātniekiem palīdzējusi atšķetināt gadsimtiem seno noslēpumu, kādā veidā senajiem ēģiptiešiem izdevās piramīdu būvei domātos, ap 2,5 tonnu smagos kaļkakmens un granīta blokus transportēt simtiem kilometru tālu no akmeņlauztuvēm līdz kapeņu būves vietai. Pētnieku grupa amerikāņu arheologa Marka Lēnera vadībā noskaidrojusi, ka tas noticis ar īpaši izbūvētas kanālu sistēmas palīdzību.

Reklāma
Reklāma
Veselam
5 populāri pārtikas produkti izraisa atmiņas zudumu – to iedarbība novērota jau īstermiņā 29
VIDEO. McDonald’s darbiniece šauj uz klientu, kurš pasūdzējies par pasūtījumu 23
TV24
“Esam atkal uz sēkļa!” Jānis Ikstens par situāciju valdībā 113
Lasīt citas ziņas

Faraona Hufu jeb Heopsa piramīda Gīzas līdzenumā, Lībijas tuksnesī tika celta ap 2600 gadu p.m.ē., tātad pirms teju 5000 gadiem. Līdz pat viduslaikiem tā bija lielākā cilvēka roku darinātā būve uz Zemes. Arheologi jau agrāk bija noskaidrojuši, ka Heopsa piramīdas iekšpuses kapeņu izbūvei domātie granīta bluķi atgādāti uz Gīzu no aptuveni 800 km tālās Asuānas, savukārt kaļķakmens bluķi – no aptuveni 10 km tālās Turas. Gigantiskās būves celšanā patērēto bloku kopsvars sasniedz 170 tūkstošus tonnu.

Līdz šim tika izvirzītas dažādas hipotēzes par metodēm kā materiāls transportēts. “Mēs esam esam iezīmējuši centrālo kanālu tīklu, kas bija primārais materiālu piegādes ceļš uz Gīzas līdzenumu,” presei pavēstījis arheologs Lēners, kurš jau vairākus gadus strādā pie Gīzas līdzenuma kartēšanas projekta. Savukārt nesen izrakumos Sarkanās jūras krastā pie Vādialdžarfas ostas atrastā papirusa atšifrējums atklāj, kam šie kanāli bijuši domāti.

CITI ŠOBRĪD LASA

Papirusu rakstījis faraona Hufu piramīdas celšanā iesaistītais darbu vadītājs vārdā Merers. Viņa uzraudzībā strādāja 40 kvalificēti speciālisti. Merers detalizēti aprakstījis, kādā veidā bluķus pārved uz Gīzu. Tūkstošiem strādnieku nodarbojās ar bloku novietošanu uz vairākām, ar virvēm kopā sasietām koka laivām. Tās devās tālāk pa Nīlu un īpaši šim nolūkam izraktu kanālu sistēmu, kuras galapunkts bija pagaidu osta būvējamās piramīdas pakājē. Ierēdnis papirusā dižojas, ka viņa vīri mainījuši zemes reljefu, būvējuši milzīgus dambjus, lai novadītu Nīlas ūdeņus kanālos. Merera papiruss ir pirmā vēsturnieku rokās nonākusī rakstveida liecība par piramīdu būvi.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.