Uncategorized

Atšķirības0

Gribētu noskaidrot, ko nozīmē jēdzieni “bezdarbnieks” un “darba meklētājs”. Vai starp tiem ir kāda atšķirība? Ja cilvēks nevar pretendēt uz bezdarbnieka pabalstu, kāda viņam jēga no bezdarbnieka statusa? Vai tad, ja cilvēks reģistrējas NVA kā bezdarbnieks, viņš automātiski nav arī darba meklētājs?

Un otrādi – ja jau cilvēks meklē darbu, skaidrs, ka viņš ir vai tūlīt būs bezdarbnieks…
 Diāna Līvānu novadā

 

 

Nodarbinātības valsts aģentūras Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Iveta Kancēna informē, ka tiesības uz bezdarbnieka statusu pēc reģistrēšanās aģentūrā ir personai, kura:

1) nestrādā (nav uzskatāma par darba ņēmēju vai pašnodarbināto saskaņā ar likumu “Par valsts sociālo apdrošināšanu”);

2) meklē darbu;

3) ir darbspējīga un gatava nekavējoties stāties darba attiecībās;

4) ir sasniegusi 15 gadu vecumu;

5) nav sasniegusi vecumu, kas dod tiesības saņemt valsts vecuma pensiju, vai kurai valsts vecuma pensija nav piešķirta (tai skaitā priekšlaicīgi);

6) nav uzņemta pamatizglītības vai vidējās izglītības programmā klātienē;

7) neveic komercdarbību vai tā apturēta saskaņā ar normatīvajiem aktiem;

8) nav pilnā valsts apgādībā.

Tiesības uz darba meklētāja statusu pēc reģistrēšanās Nodarbinātības valsts aģentūrā toties ir personai, kura:

1) nestrādā (nav uzskatāma par darba ņēmēju vai pašnodarbināto saskaņā ar likumu “Par valsts sociālo apdrošināšanu”);

2) meklē darbu;

3) ir darbspējīga un gatava nekavējoties stāties darba attiecībās;

4) ir sasniegusi 15 gadu vecumu;

5) neveic komercdarbību vai tā ir apturēta saskaņā ar normatīvajiem aktiem;

6) nav uzņemta pamatizglītības programmā klātienē.

Tātad persona darba meklētāja statusā atšķirībā no bezdarbnieka var saņemt valsts pensiju, mācīties vidējās izglītības programmā klātienē, būt pilnā valsts apgādībā, kā arī nepretendēt uz bezdarbnieka pabalstu. Ja bez darba ir cilvēks, kurš nevar pretendēt uz bezdarbnieka pabalstu, bet grib meklēt darbu, NVA reģistrējoties kā darba meklētājs, viņš var saņemt tās bezmaksas pakalpojumus, kas palīdz darba meklējumos.

NVA var uzzināt par reģistrētajām brīvajām darba vietām, saņemt karjeras pakalpojumus, piedalīties konkurētspējas paaugstināšanas pasākumos (semināri, lekcijas, īsie kursi un individuālās speciālistu konsultācijas) un neformālās izglītības programmu apguvē, izmantot Eiropas nodarbinātības dienestu tīkla (EURES) konsultantu pakalpojumus.

Cilvēkiem, kuri ieguvuši bezdarbnieka statusu, NVA izstrādā individuālo darba meklēšanas plānu, kurā paredz dažādas veicinošas aktivitātes. Lai bezdarbnieks pēc iespējas ātrāk varētu atgriezties darba tirgū, aģentūra viņam arī piedāvā informāciju par reģistrētajām brīvajām darba vietām, karjeras konsultācijas, konkurētspējas paaugstināšanas iespējas, profesionālo un neformālo apmācību, aktīvos nodarbinātības pasākumus, EURES konsultantu palīdzību u.c.

 

UZZIŅA

Vairāk par NVA piedāvātajiem pakalpojumiem bezdarbniekiem un darba meklētājiem var uzzināt tās mājas lapā internetā www.nva.gov.lv vai vēršoties tuvākajā aģentūras filiālē.

 

 

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.